Inwestorzy interesują się rekuperacją nie tylko z powodu możliwości odzysku ciepła z powietrza, ale także z chęci zbudowania domu, który będzie relatywnie tani w eksploatacji, energooszczędny, a przy tym komfortowy: taki, w którym przebywanie będzie przyjemnością. Komfort można budować na wielu poziomach: wyposażenia w nowoczesne sprzęty, miękkie dywany, nowoczesne wzornictwo, starannie dobrane kolory. Można go także budować na poziomie sensorycznym, którego nie widać, ale czuć :) To, co odczuwamy najsilniej to temperatura i wilgotność, a także jakość higieniczna powietrza, czyli niski poziom zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla.

Świeżym, czystym powietrzem o idealnej temperaturze i wilgotności oddycha się lekko i przyjemnie. Bonus w postaci dobrego samopoczucia gwarantowany. Rekuperacja zapewnia - choć korzyści z rekuperacji jest więcej - dostęp do świeżego powietrza niezależnie od zamkniętych szczelnie okien i od temperatury panującej na zewnątrz, co nie jest już tak oczywiste przy wentylacji grawitacyjnej, która nie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie.

Dodatkowo również na decyzję inwestorów o montażu rekuperacji w domu wpływ zaczynają mieć - wchodzące w życie kolejno od 2017 i 2021 roku unijne obostrzenia dotyczące konsumpcji energetycznej budynków.

Elementem nowoczesnego, ciepłego domu powinny być nie tylko wysokiej jakości materiały budowlane i bardzo dobre parametry izolacyjne fundamentów, ścian i stolarki otworowej, ale także rodzaj zastosowanej wentylacji, przez którą – jak szacują fachowcy – ucieka od 40 do 80% wytworzonego w zimie ciepła.

Montaż rekuperacji jest uzasadniony, jeżeli:

 1. Swój dom budujesz z nowoczesnych, szczelnych i ciepłych materiałów budowlanych o dobrej izolacyjności.

 2. Będą cieszyły Cię niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym.

 3. Zależy Ci na dodatkowym filtrowaniu powietrza wewnętrznego i usunięciu z niego kurzu oraz większości alergenów, a także na efektywnym usunięciu wilgoci i dwutlenku węgla z domu.
 4. Chcesz przeznaczyć na samą inwestycję nieco więcej niż absolutne minimum i zależy Ci na tym, by późniejsze koszty eksploatacji domu nie były bardzo wysokie.

 5. Chciałbyś zastosować ekologiczny system grzewczy: kondensacyjny piec gazowy lub nawet pompę ciepła, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

 6. Jesteś osobą lubiącą świeże powietrze: często wietrzysz i uchylasz okna.

 7. Chciałbyś część okien zrobić nieotwieranych.

 8. Lubisz, gdy w domu utrzymana jest stała temperatura komfortu bez nagłego wychładzania intensywnym przewietrzaniem.

 9. Latem starasz się unikać much i komarów, zdarza Ci się stosować chemiczne środki na komary (dezodoranty, wtyczki do kontaktów, kremy), montujsz siatki w oknach.

 10. Będziesz cenił sobie fakt, że podczas przygotowywania aromatycznych posiłków (bigos, ryba), zapach zostanie szybko usunięty.

 11. Ucieszy Cię dodatkowa możliwość zamontowania do rekuperatora gruntowego wymiennika ciepła, który pozyska darmową energię z wnętrza ziemi. 

 12. Montujesz w domu system grzewczy oparty na pompie ciepła: dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło, co można wykorzystać uwzględniajac zyski z rekuperacji i oszczędzając na inwestycji w pompę ciepła do 15 tys. zł.

 

 « przeglądaj pozostałe artykuły