Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bardzo bliskie idei rekuperacji, wpisuje się bowiem w ogólnoświatowy trend energooszczędności polegający na ograniczeniu zużycia tzw. energii nieodnawialnej, czyli uzyskiwanej z kopalin typu węgiel, gaz, olej opałowy. Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło.
Oszczędności na inwestycji w pompę ciepła dzięki rekuperacji
Na etapie inwestycji w pompę ciepła, pięknie daje się wykorzystać to mniejsze zapotrzebowanie domu na energię, które zapewnia rekuperacja. Oszczędności polegają na zastosowaniu mniejszej mocy pompy ciepła oraz krótszego dolnego źródła. Oszczędności inwestycyjne na samej pompie ciepła wynieść mogą nawet 15 tys. zł!
Wbrew powszechnej opinii energia wykorzystywana przez pompę ciepła nie pochodzi z ziemi, tylko z energii słonecznej. To słońce ogrzewając kulę ziemską powoduje gromadzenie się w ziemi energii cieplnej: zarówno więc pompa ciepła, jak i ogniwa słoneczne czerpią z tego samego źródła. Ziemia jest tylko akumulatorem i przekaźnikiem energii ze słońca. Skoro słoneczna to darmowa, jednak samo „czerpanie” energii wymaga również energii.
Najczęściej do zasilania pompy ciepła i urządzeń w niej pracujących wykorzystuje się energię elektryczną. Średnio na wyprodukowanie przez pompę ciepła 1 kW energii potrzeba 0,24 kW energii elektrycznej. Pozostałe 0,76 kW to właśnie darmowa energia słoneczna.
Ogrzewanie pompą ciepła jest nieporównywalnie tanie i jeżeli zapomnieć by na chwilę o stosunkowo wysokich kosztach inwestycyjnych, bardzo się opłaca. Jeżeli pod uwagę wziąć jednak koszty, zwrot z inwestycji jest bardzo długi. Dlatego też warto po pierwsze ograniczyć te koszty montując rekuperację i obniżając dodatkowo zapotrzebowanie energetyczne domu, ale także inwestycję w pompę ciepła – szczególnie gruntową z pionowym dolnym źródłem – przyjąć jako inwestycję długoterminową.
Zasada działania pompy ciepła
Pompa ciepła przypomina zasadą działania lodówkę z odwróconym obiegiem: za pomocą sprężarki „wyciąga” ciepło z ziemi i przekazuje go do systemu grzewczego. Podobnie działa pompa ciepła, a co więcej – nie potrzebuje ona do tego ani zasilania gazem lub olejem, ani odprowadzania spalin do komina.
Pompa ciepła nie produkuje żadnych wydzielin (spaliny, kondensat itp.). Może stać w przedpokoju, pralni, kuchni itp. i jedyne czego potrzebuje, to doprowadzenie energii elektrycznej.