Już mieszkamy – czy montaż rekuperacji jest wykonalny?
Dom zamieszkany to taki, który zbudowano zarówno 50 lat temu, jak i na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dom, w którym mieszkańcom przeszkadza brak świeżego powietrza i mają kłopoty z wilgocią. Być może są na etapie wymiany okien lub zmiany elewacji. Albo po prostu dlatego, że w nocy źle śpią, próbują otwierać ciągle okna, ale albo jest za zimno, za gorąco, albo za głośno.
Montaż systemu rekuperacji w domu zamieszkanym jest jak najbardziej możliwy, choć nieco trudniejszy, niż w nowym.
Zacząć należy przede wszystkim od audytu domu. Audyt taki jest konieczny, by sprawdzić, jak będzie można poprowadzić instalację i jaka to może być instalacja oraz gdzie zamontuje się rekuperator, czy choćby anemostaty.
W domu zamieszkanym można również zamontować system rekuperacji.
Montaż rekuperacji w obiekcie zamieszkanym zawsze jest nieco bardziej wymagający, choć to oczywiście uogólnienie. Rzeczywiście firmie Rekuperatory,pl zdarza się wykonywać system rekuperacji w domach zamieszkanych bardzo często: i to zarówno w domu, w którym toczy się życie: wtedy część pomieszczeń jest wyłączona z użytkowania, jak i w takich, z których mieszkańcy na czas remontu się wyprowadzają.
Pomieszczenia należy odpowiednio zabezpieczyć folią, odsunąć meble i sprzęty, a mieszkańcy muszą wykazać się wyrozumiałością dla kręcących się po domu montażystów (zwykle są to dwie – trzy osoby).
Nieco łatwiej jest, gdy mieszkańców nie ma, a w domu przeprowadza się gruntowy remont, np. termomodernizację, czyli docieplenie ścian, wymianę okien, instalacji etc.
W zależności od układu pomieszczeń oraz rodzaju domu, montaż rekuperacji w domu zamieszkanym trwa od 3 do 7 dni. Kiedy kanały są już zamontowane, a rekuperator podłączony do instalacji, można uruchamiać system rekuperacji.
Na co warto zwrócić uwagę przy montażu systemu rekuperacji w domu zamieszkanym
- na to, gdzie mógłby zostać zamontowany rekuperator: z reguły może on stanąć wszędzie: w każdym pomieszczeniu gospodarczym, nawet w szafie czy nad geberitem, ale także w szafce kuchennej, pralni lub garażu
- czy w domu są już widoczne ślady braku właściwej wentylacji: grzyb na ścianie, za meblami czy na uszczelkach okien: grzyb należy usunąć – gdy spowodowała go niedostateczna wentylacja, nie powstanie on więcej po uruchomieniu systemu rekuperacji
- na przygotowanie rzutów każdej z kondygnacji budynku: są one niezbędne do wstępnej analizy projektu domu oraz do wstępnej wyceny; w Rekuperatory.pl to zawsze jest bezpłatne i niezobowiązujące
- na audyt inżynierski istniejącego budynku: jeśli jest już wstępna zgoda co do wyceny, dobrze, by na budowę przyjechał inżynier, który na miejscu oceni sytuację: taka wizyta jest płatna, ale kwota ta jest odejmowana od całości kwoty na montaż systemu rekuperacji już po podpisaniu umowy
- na fakt, że montaż rekuperacji wiąże się z bałaganem i remontem: często trzeba wykonać przejścia przez stropy, zabudować kanały wentylacyjne, wyrównać miejsca montażu punktów nawiewnych
Kanały tradycyjne izolowane stalowe zamontowane w domu istniejącym: kanały wentylacyjne zostały ukryte w bruździe ściennej.
W domu, w którym do tej pory była wentylacja grawitacyjna, kanały do wentylacji grawitacyjnej należy zaślepić, ponieważ nie mogą – zgodnie z polskimi przepisami prawa budowlanego – działać dwa rodzaje wentylacji. Ale uwaga! Piony wentylacyjne można sprytnie wykorzystać na poprowadzenie nimi kanałów do rekuperacji! Czy będzie to możliwe oceni inżynier po wizycie w domu.
Wycięcia w sufitach podwieszanych w remontowanym mieszkaniu na montaż kanałów wentylacyjnych.
Jeżeli do dyspozycji jest poddasze nieużytkowe, którego część zaadaptować można jako przestrzeń techniczną do montażu instalacji.
W domu zamieszkanym czasami inaczej się nie da: ten fragment instalacji pod sufitem trzeba będzie zabudować.
By zobaczyć więcej zdjęć obejrzyj fotoreportaż z montażu rekuperacji w domu zamieszkanym