Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja w domu zamieszkanym

Dom zamieszkany to taki, który zbudowano zarówno 50 lat temu, jak i na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Dom, w którym mieszkańcom przeszkadza brak świeżego powietrza i mają kłopoty z wilgocią. Parują im szyby od wewnątrz, a uszczelki w oknach zachodzą pleśnią. 

Na ściany wyszedł grzyb i pleśń….

Pleśń na ścianach to oznaka braku dostatecznej wentylacji pomieszczeń. 

Czy montaż rekuperacji jest wykonalny w domu zamieszkanym?

Montaż systemu rekuperacji w domu zamieszkanym jest jak najbardziej możliwy, choć nieco trudniejszy, niż w  domu nowobudowanym. 

Aby zamontować kanały wentylacyjne w domu jednorodzinnym i rekuperator, trzeba będzie się nieco pogimnastykować: i to razem, bo sporo pracy czeka nie tylko naszego doradcę, inżyniera, ekipę montażystów, ale także samego właściciela domu.

Zaczynamy przede wszystkim od wizyty w takim domu. Jest to konieczne, by sprawdzić, jakie są możliwości poprowadzenia instalacji i jakie kanały wybrać oraz gdzie zamontuje się rekuperator i umiejscowi punkty nawiewne i wywiewne, czyli anemostaty

W domu, w którym do tej pory działała wentylacja grawitacyjna, kanały do wentylacji grawitacyjnej należy zaślepić, ponieważ nie mogą – zgodnie z polskimi przepisami prawa budowlanego – działać dwa rodzaje wentylacji.

Ale uwaga! Piony wentylacyjne można sprytnie wykorzystać na poprowadzenie nimi kanałów do rekuperacji! Rzadko jest to możliwe, ale zdarza się, że w domu zamieszkanym z kanałami wentylacyjnymi od rekuperacji możemy wpiąć się do istniejących szachtów wentylacyjnych.

Czy będzie to możliwe, oceni inżynier po wizycie w domu.

Montaż rekuperacji w domu zamieszkanym zawsze jest nieco bardziej wymagający, ale możliwy.

Systemy rekuperacji montujemy zarówno w domach, w którym toczy się życie: wtedy część pomieszczeń jest wyłączona z użytkowania, jak i w takich, z których mieszkańcy na czas remontu się wyprowadzają.

Jak wygląda montaż rekuperacji w domu zamieszkanym

Pomieszczenia należy odpowiednio zabezpieczyć folią, odsunąć meble i sprzęty, a mieszkańcy muszą wykazać się wyrozumiałością dla kręcących się po domu montażystów (zwykle są to 2 – 3 osoby przez 3 – 7 dni).

Nieco łatwiej obu stronom jest, gdy mieszkańców w czasie remontu nie ma, wyniesione są wszystkie meble i sprzęty, a w domu przeprowadza się gruntowny remont, np. termomodernizację, czyli docieplenie ścian, wymianę okien, instalacji etc.

Główne kanały instalacji rekuperacji wykonane z izolowanej stali przechodzą z poddasza nieużytkowego na dolną kondygnację. Docelowo zostaną zabudowane. 

W zależności od układu pomieszczeń oraz rodzaju domu, montaż rekuperacji w domu zamieszkanym trwa od 3 do 7 dni. Kiedy kanały wentylacyjne w domu jednorodzinnym są już zamontowane, a rekuperator podłączony do instalacji, można uruchamiać system rekuperacji.

Na co warto zwrócić uwagę przy montażu systemu rekuperacji w domu zamieszkanym

Kanały tradycyjne izolowane stalowe zamontowane w domu istniejącym: kanały wentylacyjne zostały ukryte w bruździe ściennej.

Wycięcia w sufitach podwieszanych na montaz kanalow wentylacyjnychWycięcia w sufitach podwieszanych w remontowanym mieszkaniu na montaż kanałów wentylacyjnych.

Montaz rekuperacji w domu zamieszkanymCzęść poddasza nieużytkowego można zaadaptować jako przestrzeń techniczną do montażu instalacji.

W domu zamieszkanym czasami inaczej się nie da: ten fragment instalacji pod sufitem trzeba będzie zabudować.

Co otrzymasz, gdy z budynkiem zamieszkanym zgłosisz się do specjalisty od rekuperacji

  • Wizytę doradcy, czasami również z inżynierem, który będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie systemu. 
  • Wstępną propozycję doboru instalacji i rekuperatora. 
  • Propozycję trasy i sposobu prowadzenia instalacji. 
  • Wstępną wycenę prac montażowych z podziałem płatności na etapy prac uzależnionych od postępów prac instalacyjnych. 
  • Proponowany termin montażu kanałów wentylacyjnych i rekuperatora oraz uruchomienia systemu. 
  • Propozycje miejsc na czerpnię i wyrzutnię powietrza.
  • Wytyczenie miejsca na montaż rekuperatora. 

Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji z montażu rekuperacji w zamieszkałym domu

fotoreportaż z montażu rekuperacji w domu zamieszkanym

 

Rekuperacja a dom – potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z naszym Doradcą!