Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Zanim wybierzesz firmę do montażu rekuperacji. Wskazówki dla inwestora.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

 1. Co warto sprawdzić, zanim wybierzesz
 2. Cztery najważniejsze elementy systemu rekuperacji

Co warto sprawdzić, zanim wybierzesz

Zanim wybierzesz firmę instalacyjną, która zaprojektuje i wykona system rekuperacji, sprawdź:

 • czy kontaktujący się z Tobą doradca, handlowiec, inżynier jest wiarygodny i potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz rozwiać wątpliwości
 • czy firma ma doświadczenie w montażu systemów rekuperacji: ile ich wykonała i od kiedy je wykonuje
 • czy sporządzony zostanie projekt inżynierski systemu uwzględniający zarówno tylko trasy prowadzenia kanałów, miejsce montażu rekuperatora oraz jego dobór, jak i stosowne obliczenia, poparte wiedzą, doświadczeniem, obowiązującymi przepisami i normami
 • czy firma może zaoferować więcej niż jeden system instalacji oraz rodzaj rekuperatora tak, by dobrać najbardziej właściwe rozwiązanie dla konkretnego obiektu
 • czy prawa kupującego i obowiązki wykonawcy będą zawarte w umowie o wykonawstwo
 • czy otrzymasz dowód zakupu, który jest podstawą ewentualnych roszczeń gwarancyjnych
 • ile wynosi gwarancja na rekuperator i instalację
 • czy płatność za system będzie rozłożona na raty adekwatne do ukończonych etapów prac
 • czy można kupić filtry do oferowanego rekuperatora i czy nie kosztują one majątku
 • czy firma wykonuje gwarancyjne i pogwarancyjne przeglądy serwisowe zamontowanego systemu rekuperacji uwzględniające nie tylko serwis rekuperatora, ale i całej instalacji

Cztery najważniejsze elementy systemu rekuperacji

 1. Projekt i obliczenia inżynierskie do projektu rekuperacji
Solidna firma instalacyjna nie przystąpi do realizacji systemu wentylacji bez wykonania stosownych obliczeń zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne budynku, obliczenia oporów i spadków ciśnień w kanałach, dobrania odpowiedniej długości i średnicy przewodów, a także zaplanowania trasy przebiegu kanałów oraz sposobu i miejsca rozmieszczenia punktów nawiewnych i wywiewnych. Wykonanie projektu jest częścią realizowanej umowy wykonawczej.

2. Wybór rodzaju kanałów wentylacyjnych, instalacji rekuperacji

Wciąż jeszcze wiele firm oferuje swoim klientom przy montażu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła miękkie przewody nieizolowane, tzw. flexy. Są one tanie, a ich ułożenie to ogromne ułatwienie dla instalatora, bo flexy można zginać w dowolny sposób. Niestety, nadmierne zgięcia flexów powodują nieprawidłowości przepływu powietrza i ogromne opory w całej instalacji, co z kolei upośledza pracę całego systemu.

Tego problemu nie ma przy kanałach stalowych, które mają gładką powierzchnię wewnętrzną uniemożliwiającą zaleganie zanieczyszczeń i jednocześnie umożliwiającą ich czyszczenie (niemożliwe przy flexach). Kanały stalowe – z uwagi na sztywność konstrukcyjną – wymuszają niejako sposób ich ułożenia gwarantujący prawidłowe przepływy powietrza. Tu już konieczne jest zastosowanie kształtek (kolana, trójniki, mufy). Wykonanie instalacji z kanałów stalowych wymaga doświadczenia i wiedzy.
Najnowocześniejsze instalacje rekuperacji, np. instalacja NeoFlex®GOLD, zbudowane są z przewodów polietylenowych o małych średnicach: 60 i 94 mm, które można ukryć w przegrodach budowlanych: np. w wylewce, w stropie, w ścianie. Ich powierzchnia wewnętrzna jest nie tylko gładka, ale również pokryta specjalną antybakteryjną powłoką. Ważne, by takie system był w 100% wykonany z przebadanego materiału PE i posiadał atesty higieniczne, a także najwyższą klasę szczelności gwarantującą prawidłowe działanie instalacji. Przewody takie można czyścić mechanicznie, podobnie jak kanały stalowe.

3. Solidne wykonawstwo montażu systemu rekuperacji

Izolacja stalowych kanałów wentylacyjnych, z których zbudowana jest większość instalacji, to konieczność, mimo że są one prowadzone w ogrzewanych przestrzeniach, brak izolacji wielokrotnie zwiększa ryzyko powstania skroplin, które spływając na okrywające przewody ścianki gipsowe spowodują ich zawilgocenie. Likwidują również zyski energetyczne, co jest istotą rekuperacji.
Warto spytać także o ustabilizowanie kanałów: specjalne opaski stabilizujące. Porozmawiaj z klientami wykonawcy, u których już zamontowano system. A jeżeli to możliwe, na własne oczy przekonaj się, jak wygląda gotowy system instalacji przez niego wykonany. Powinien być schludny i estetyczny – to da się ocenić na pierwszy rzut oka.

 

4. Rekuperator o wysokim odzysku ciepła

Nie bez powodu centralę wentylacyjną umieszczam na końcu tej listy – choć wiele od niej zależy, nie da ona rady efektywnie i z odzyskiem ciepła pracować w domu, dla którego nie zostały przygotowane obliczenia inżynierskie całej instalacji, bez odpowiedniej jakości kanałów wentylacyjnych oraz bez ich solidnego zaizolowania i ułożenia.
Decydując się na rekuperator wybieramy spośród kilkudziesięciu modeli central dostępnych obecnie na rynku. Najistotniejsze będzie dobranie centrali o określonej mocy do kubatury wentylowanego domu, przy czym liczy się nie tylko moc wyrażona w m3/h, ale również to, przy ilu Pascalach jest ona podana. By dobrze dobrać centralę, potrzebny jest projekt: bez niego będzie to metoda na chybił-trafił.

 

Wybierając centralę wentylacyjną sprawdź, czy posiada ona

 • wymiennik o wysokim odzysku ciepła (sprawdź to przy jednakowym sprężu dla każdego sprawdzanego rekuperatora),
 • system antyzamrożeniowy, którego istotną częścią jest nagrzewnica wstępna,
 • by-pass, który wiosną pozwoli w automatycznym trybie nawiewanemu powietrzu ominąć wymiennik ciepła w rekuperatorze,
 • możliwość podłączenia gruntowego wymiennika ciepła,
 • dobrej jakości filtry, które możemy samodzielnie wymienić bez konieczności wzywania serwisu,
 • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny dostępny w Polsce.