Wentylacja – jak działa. Najważniejsze zasady.

Co to jest wentylacja

Wentylacja to wymiana powietrza: usuwanie zużytego i nawiewanie na jego miejsce powietrza świeżego, o niskiej zawartości dwutlenku węgla. Korzyści z oddychania świeżym powietrzem są ogromne: lepsze samopoczucie, więcej energii, głębsza koncentracja, dobry głęboki sen.

 

Dom, który posiada efektywny system wentylacji, jest domem zdrowym – w odróżnieniu od domu, w którym system wentylacji nie działa i do wymiany powietrza nie dochodzi.

Znany jest nawet syndrom domu chorego, tzw. sick home syndrome: dotyczy on nowoczesnego, szczelnego budownictwa, w którym nie pomyślano o zastosowaniu innego systemu niż wentylacja grawitacyjna, która nie wymienia efektywnie powietrza.

W domach z wentylacją grawitacyjną, nawet tam, gdzie w oknach zamontowano nawiewniki, wymiana powietrza jest mocno upośledzona. Domownicy źle się czują, cierpią na bóle głowy oraz obniżony nastrój. W takim domu uboczne produkty przemiany energetycznej człowieka, czyli między innymi wilgoć i dwutlenek węgla, gdy nie są usuwane z pomieszczeń (a same nie znikają) ponownie są wdychane, po czym zanieczyszczają się jeszcze bardziej.Chcesz w swoim domu czuć się jak na spacerze w lesie? Świeżo i cudownie lekko?Skorzystaj z naszego doświadczenia w nowoczesnej wentylacji. Zadzwoń! Formularz kontaktowy

Po co jest wentylacja

Wentylacja w pomieszczeniach jest niezbędna do dobrego samopoczucia – gwarantuje odpowiednią jakość powietrza. Wentylacja w budynkach jest obowiązkowa. Ustawodawca nie reguluje, jaka wentylacja powinna być zastosowana: wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna – warto jednak wiedzieć, czym się od siebie różnią.Gdy zanieczyszczonym powietrzem oddychamy przez długi czas, odczuwamy to na własnej skórze. Do objawów należy m.in.:
  • osłabienie
  • bóle głowy
  • nudności
  • kłopoty ze snem lub nadmierną sennością
  • apatia i spadek energii
Wentylacja powinna zapewniać wymianę powietrza zużytego na świeże, co gwarantuje zachowanie wysokiej jakości powietrza wewnętrznego oraz ograniczenie poziomu wilgotności w powietrzu, w którym namnażają się niebezpieczne patogeny. Utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie z jednej strony zapewnia komfort powietrzny, z drugiej zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów, co ma szczególne znaczenie zarówno przy nowobudowanych domach, jak i domach zamieszkanych. Cena, jaka grozi za brak wentylacji w pomieszczeniach, jest bardzo wysoka.Wysoką jakość higieniczną powietrza w pomieszczeniach gwarantują
  • optymalny poziom wilgotności
  • niskie stężenie dwutlenku węgla (CO2)
  • filtrowanie powietrza nawiewanego
Wilgotność i poziom CO2 zależą i pozostają w bezpośrednim związku z wymianą powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie – stałe źródło zanieczyszczeń bytowych. 

Wentylacja – dlaczego kiedyś było inaczej

Jeszcze 50, a nawet 30 lat temu o wentylacji mechanicznej w domach mówiło się niewiele, przynajmniej na wschodzie Europy. Byliśmy zafascynowani wymianą nieszczelnych drewnianych okien na nowoczesne plastikowe. Masowo wymieniane okna doprowadziły jednak do braku wymiany powietrza w pomieszczeniach.Ze zgrozą obserwowaliśmy, jak po wewnętrznej stronie szyb skrapla się para wodna – bezdyskusyjny dowód na to, że do wentylacji, czyli wymiany powietrza, nie dochodzi.Przy drewnianych oknach, które były stosunkowo nieszczelne, wentylacja pomieszczeń załatwiana była przez wentylację grawitacyjną: powietrze swobodnie wpływało do pokojów, a wypływało kominami wentylacyjnymi wyciągowymi umieszczonymi w kuchni i łazienkach. Prawidłowo zaprojektowana wentylacja grawitacyjna potrafiła dobrze tę rolę wypełnić.Od wielu lat już nieszczelne okna zastępują ciepłe, nowoczesne trzyszybowe przeszklenia, które kategorycznie odcinają źródło dopływu powietrza zewnętrznego. Wentylacja w pomieszczeniach wentylowanych grawitacyjnie nie działa…

Jak rozpoznać, że wentylacja grawitacyjna nie działa

Budynek z wentylacją grawitacyjną i szczelnymi oknami: zdjęcie z wewnątrz. Widoczna pleśń na uszczelce i skroplona para wodna na szybie. Poziom dwutlenku węgla po 8 godzinach snu w tym pokoju przekracza normy.

Skuteczna wentylacja grawitacyjna?

Wentylację grawitacyjną można by jednak w każdej chwili przywrócić. Nie licząc możliwości otwarcia okien, można również szczelne okna.. rozszczelnić montując w nich nawiewniki, przez które napłynie powietrze z zewnątrz. Oczywiście nawiewniki mogą być zamykane i otwierane na życzenie (a nawet zautomatyzowane), jednak zawsze już wtedy ciepło wyprodukowane w domu będzie uciekać, a napływające powietrze zewnętrzne trzeba będzie ogrzać.Nawiewniki zadziałają jednak wyłącznie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosić będzie poniżej 12 stopni. Gdy jest cieplej, do wymiany powietrza nie dojdzie nawet przy otwartych nawiewnikach.Skuteczne wentylowanie kuchni, łazienki, czy pokoi na poddaszach za pomocą wentylacji grawitacyjnej, nie jest praktycznie w ogóle możliwe z uwagi na – z jednej strony – specyfikę usytuowania tych pomieszczeń wewnątrz bryły budynku, z drugiej ze względu na  niedostateczną wysokość kominów.

Jaka powinna być dobra wentylacja

Na pewno efektywna. Taka, która działa niezależnie od temperatury powietrza, taka, którą można sterować, by dostosować ją do potrzeb i ilości domowników. Po drugie powinna być energooszczędna, czyli wraz z usunięciem zużytego powietrza, nie wyrzucić całego wytworzonego ciepła w miesiącach zimowych.Brak strat ciepła na wentylacji to jedna z ważniejszych cech nowoczesnego budynku. I jest w pełni możliwa. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja – odzyskuje większość z raz wyprodukowanego przez system grzewczy ciepła. Straty ciepła na wentylacji udaje się ograniczyć z 60% do 5 – 10%. W skali roku oznacza to oszczędności na poziomie 50% na ogrzewaniu w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej.Jeśli chcesz, by Twój dom był zdrowy, a jego mieszkańcy byli pełni energii, zastosuj rekuperację.Skonsultuj swój pomysł na dom. Odpowiemy na Twoje pytania.Formularz kontaktowyAle oszczędności na wentylacji z odzyskiem ciepła to nie wszystko: korzyści z rekuperacji jest więcej. Szczególnego zapachu świeżości oraz komfortu klimatycznego w domu z rekuperacją nie sposób nie poczuć: świeże i filtrowane w rekuperatorze powietrze jest cały czas dostarczane do pomieszczeń, co gwarantuje niespotykany w domach wentylowanych grawitacyjnie poczucie oddychania pełną piersią. I to przy zamkniętych oknach, co ma znaczenie nie tylko w zimie, ale również w lecie, gdy przy otwarciu okien do domu wpadają muchy i komary.Pamiętaj! Rekuperator podgrzewa nawiewane zimą powietrze do budynku, a temperatura powietrza podnosi się już w wymienniku rekuperatora nawet o 28 stopni C w stosunku do temperatury zewnętrznej.

Pomiar temperatur wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Zrzut ekranu z pomiarów online systemu rekuperacji pracującej we Wrocławiu z rekupeatorem AERIS.
Zyski z rekuperacji mogą być jeszcze większe, jeżeli do rekuperatora podłączy się gruntowy wymiennik ciepła, który wstępnie opracowuje czerpane zewnętrzne powietrze: zimą je ogrzewa, latem chłodzi jeszcze zanim powietrze trafi do rekuperatora. Latem do centrali z odzyskiem ciepła podłączyć można jednostkę chłodzącą ARTIC, która obniży temperaturę na nawiewie systemu rekuperacji o kilkanaście stopni.

Czy wentylacja z odzyskiem ciepła również grzeje?

Nie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie grzeje, ale pomaga systemu grzewczemu grzać mniej. Oszczędza na konsumpcji energii potrzebnej do uzyskania komfortowej temperatury, ponieważ w wymienniku ciepła rekuperatora dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego, a wyciąganego z pomieszczeń.Energia – zimą ciepło, a latem chłód – jest przekazywana pomiędzy strumieniami. Dzięki czemu wydatki na ogrzewanie są ograniczone przy maksymalnie komfortowej wymianie powietrza. 

Jaka jest różnica pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją

Rekuperacja jednak nie zastąpi klimatyzacji, której wysoka moc umożliwia obniżenie temperatury do pożądanego poziomu. Warto jednak pamiętać, że sama klimatyzacja nie zastąpi też wentylacji, bo w znakomitej większości przypadków klimatyzacja tylko mieli ciągle to samo powietrze nie wymieniając go na świeże.Klimatyzacja nie zastąpi rekuperacji, a rekuperacja nie zastąpi klimatyzacjiIch ciągłe utrzymywanie się prowadzi do bardzo groźnej choroby określanej jako SBS (sick building syndrome = syndromu chorego budynku), w którym powietrze wewnętrzne jest bardzo zanieczyszczone. Jakość powietrza wewnętrznego, którym oddychamy przez ponad 85% doby, jest odpowiedzialna za znaczną część samopoczucia człowieka.

Stężenie CO2 w sypialni

Stężenie dwutlenku węgla w sypialni już po kilku godzinach przekracza dopuszczalne normy.
Poziom dwutlenku węgla znacząco rośnie podczas nocy. Kiedy śpimy przy zamkniętych oknach, jego poziom już po kilku godzinach przekracza dopuszczalną granicę 1500 ppm. Tematu niestety nie rozwiązuje klimatyzacja, która tylko 'mieli’ to samo powietrze wewnętrzne, a nie wymienia go.Przy szczelnie zbudowanym domu, tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej (kominy wentylacyjne i kratki nawiewne w kuchni i łazienkach), nie działa prawidłowo, bo powietrze nie ma którędy napływać (przy nieszczelnościach napływało właśnie przez owe nieszczelności). W efekcie powietrze jest – zamiast wywiewane przez te kratki, nawiewane przez nie, co często czuć właśnie w łazienkach lub kuchni.

Klimatyzacja a wentylacja

Czy wiesz, że klimatyzacja w domach chłodzi jedno i to samo powietrze w pomieszczeniach, a nie wymienia go?
Z tego też powodu ustawodawca nakazał montaż nawiewników okiennych, przez które powietrze zewnętrzne wpada do pomieszczeń, choć w bardzo ograniczonej ilości, która tak naprawdę nie rozwiązuje problemu. Nie rozwiązuje go również z innego powodu: gdy tylko temperatura zewnętrzna spada, nawiewniki są zamykane, bo powodują duże wychładzanie się pomieszczeń.Jak wymieniać zużyte powietrze w domu na świeże, nie tracąc przy tym energii na ogrzewanie?Zapytaj naszego doradcę technicznego. Wypełnij bezpłatny formularz.Wypełniam

    Rekuperatory.pl

    Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

    Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

    Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

    Rekuperatory.pl
    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.... czytaj dalej

    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

    Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

    Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

    Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
    Natalia Jarocka

    Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

    AERIS
    AERISnext
    Alpha Clear
    Climate Recovery
    Drafton
    NeoFlexPRO
    NeoFlex®GOLD
    NeoFlex®STDTM
    NeoStalTM
    Nubo
    SoundBlock