Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Etap stropy a montaż systemu rekuperacji.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Etap stropy – o tym należy wiedzieć
  2. Dwie możliwości umieszczenia kanałów
  3. Rekuperacja w domu z płaskim dachem
  4. Domy z poddaszem nieużytkowym

Etap stropy – o tym należy wiedzieć

Jeżeli jesteś na etapie stropów i planujesz rekuperację, zatrzymaj się na chwilę!

Na tym etapie warto wykonać przepusty w stropach na poprowadzenie kanałów wentylacyjnych pomiędzy kondygnacjami. Umożliwi to takie poprowadzenie instalacji w taki sposób, by punkty nawiewne i wywiewne znalazły się w odpowiednich miejscach w pokojach z uwzględnieniem architektury budynku.

Ma to szczególne znaczenie przy stropach monolitycznych, w których przepusty należy zrobić w trakcie wykonywania zbrojenia: zaoszczędzi to wykonywania późniejszych wierceń na otwory do poprowadzenia kanałów do rekuperacji na etapie montażu instalacji wentylacyjnej.

Aby oznaczyć miejsca przepustów, potrzebny jest szkic instalacji wentylacyjnej wykonany przez specjalistę od rekuperacji.

 

Stropy monolityczne a rekuperacja

Fragment stropu monolitycznego z przejściem pod kanał wentylacyjny wykonanym na etapie lania stropów.

 

Przy stropach prefabrykowanych typu filigran i innych płytowych (kanałowych, strunobetonowych) sytuacja wygląda nieco inaczej. Istnieje możliwość wykonania przepustów zanim strop przyjedzie na budowę.

Aby tak się stało, do firmy, w której zamawia się stropy, dostarczyć należy informację o miejscach wykonania przepustów.

Inną możliwością jest precyzyjne wskazanie miejsc do wykonania przepustów na budowie, by uniknąć uszkodzenia płyty i naruszenia jej właściwości nośnych.

 

Stropy monolityczne w domu i rekuperacja

Otwór w stropie monolitycznym przygotowany na przeprowadzenie kanału wentylacyjnego między kondygnacjami.

 

Inną ważną rzeczą na etapie stropów jest dokładne przemyślenie trasy prowadzenia instalacji rekuperacji tak, by nie nastąpiła potencjalna kolizja instalacji z podciągami. Wtedy wcześniej zaplanowana trasa prowadzenia kanałów wentylacyjnych pod sufitem może okazać się utrudniona lub nawet niemożliwa (nawet przy obniżonym suficie).

Można również przed wykonaniem podciągów pozostawić otwory miedzy zbrojeniem, aby była możliwość poprowadzenia instalacji niezależnie od podciągu, co byłoby później niemożliwe.

Dwie możliwości umieszczenia kanałów

Nie licząc prowadzenia instalacji na poddaszu nieużytkowym, w większości przypadków istnieją co najmniej dwie możliwości umiejscowienia kanałów wentylacyjnych. Instalację poprowadzić można, np. na stropie lub pod sufitem.  Aby jednak sensownie zaplanować jej ukrycie, może być konieczne skorygowanie:

  • wysokości posadzki
  • wymiarów schodów
  • wysokości kondygnacji
  • stolarki okiennej

Najpóźniej zrobić to można właśnie tuż przed wykonaniem stropów!

 

Rekuperacja w domu z płaskim dachem

Nieco inaczej wygląda temat prowadzenia instalacji rekuperacji w domu ze stropodachem, gdyż w takim domu brak jest strefy technicznej na prowadzenie instalacji. Jeżeli więc Twój projekt architektoniczny nie był przewidziany pod wentylację mechaniczną, warto byś jak najszybciej skonsultował się z Doradcą, by zdążyć znaleźć najlepsze rozwiązanie.

 

Domy z poddaszem nieużytkowym

W domu parterowym zazwyczaj nie izoluje się poddasza nieużytkowego. Kiedy zapada decyzja o prowadzeniu instalacji właśnie tam, konieczne jest dodatkowe doizolowanie kanałów, aby uniknąć strat energetycznych. Możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie: przewidzieć dodatkowe miejsce w strefie izolowanej budynku na poprowadzenie całej instalacji.

 

Strop terriva w budynku z rekuperacjaGdy dom jest na etapie stropów, jest jeszcze czas, by przewidzieć rozwiązania ułatwiające montaż instalacji wentylacyjnej: i to niezależnie od rodzaju stropu.

Dowiedz się o klimatyzacji