Montaż rekuperacji. Na co zwrócić uwagę.

W artykule znajdziesz

 1. Trzy najważniejsze punkty dobrej rekuperacji
 2. Po co człowiekowi wysokiej jakości powietrze?
 3. Optymalne trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych
 4. Energooszczędny rekuperator odpowiedniej mocy
 5. Kiedy montaż rekuperacji jest uzasadniony

Trzy najważniejsze punkty dobrej rekuperacji

Tak, jak nie wystarczą najwyższej jakości farby i płótno, by powstał dobry obraz, tak nie wystarczy najwyższej klasy rekuperator i najlepsza instalacja, by powstała energooszczędna i dająca komfort wentylacja mechaniczna.

Aby system rekuperacji generował oszczędności, na jakie go stać i aby dawał komfort, który czuć, a przy tym filtrował nawiewane powietrze, potrzeba spełnienia trzech warunków:

 1. dobrze wykonanego projektu inżynierskiego
 2. rzetelnego wykonania instalacji wentylacyjnej
 3. dobrej klasy rekuperatora

Na koniec jeszcze odpowiedniego wyregulowania systemu zgodnie z założonymi parametrami.

Każdy z tych punktów zależy od wiedzy, doświadczenia i umiejętności firmy instalacyjnej.

 rekuperacja rekuperator instalacja

 

Jesteś zdecydowany na rekuperację? To bardzo dobrze: powierz jego wykonanie solidnej i doświadczonej firmie instalacyjnej. Kieruj się czymś więcej niż tylko ceną. Porównaj oferty konkurencji, by uzyskać pewność, że sprowadziłeś je do wspólnego mianownika. 

 

 

Uważaj! Często diabeł tkwi w szczegółach! Możesz wysłać do Rekuperatory.pl zgromadzone oferty konkurencji: porównamy je dla Ciebie.

Z czego wynika koszt montażu systemu rekuperacji

 

 strzalka w dol

Rekuperacja – na czym polega jej działanie?

 

Rekuperacja jest energooszczędną wentylacją energooszczędnych budynków, która z jednej strony pozwala osiągnąć oszczędności na ogrzewaniu zimą, obniżyć parametry zużycia energii przez budynek, a z drugiej strony pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach bardzo wysokiej jakości powietrza.

Po co człowiekowi wysokiej jakości powietrze?

Człowiek potrzebuje do życia tlenu: pozyskuje go z wdychanego do płuc powietrza, w którym jest około 20% tlenu i tylko 0,05% dwutlenku węgla. Wydycha zaś powietrze, w którym jest ponad 4% dwutlenku węgla. Kiedy oddycha się ciągle tym samym powietrzem, bez jego wymiany na świeże, ilość dwutlenku węgla (CO2) w powietrzu rośnie i może powodować spadki koncentracji, ból i zawroty głowy, płytki sen, spadek potencji oraz ogólne złe samopoczucie.

Wentylacja mechaniczna (rekuperacja) pozwala utrzymać w pomieszczeniach niskie stężenie dwutlenku węgla. Dodatkowo także filtruje nawiewane powietrze, co oznacza, że w domu jest ono bardziej czyste niż na zewnątrz.

Dowiedz się jak działa rekuperacja.

rekuperator AERISnext 350 w wersji pelnej

 

:::Rozdział 1:::
Montaż systemu rekuperacji – na czym polega?

W przestrzeniach technicznych budynku prowadzi się instalację wentylacyjną: siatkę kanałów (przewodów) wentylacyjnych, którymi będzie transportowane powietrze. Jeden rodzaj kanałów to kanały nawiewne: nimi powietrze jest nawiewane do pomieszczeń czystych typu salon, sypialnie. Drugi rodzaj to kanały wywiewne, w których kierunek powietrza będzie przeciwny: z pomieszczeń typu kuchnia, toalety i garderoby do rekuperatora (w celu odzyskania energii) i na zewnątrz budynku.

Właściwy kierunek przepływu powietrza w instalacji nadają powietrzu wentylatory rekuperatora.

W domu, w którym zamontowana jest rekuperacja, przewietrzane jest każde pomieszczenie, choć nie w każdym musi być zainstalowany punkt nawiewny, czy wywiewny. Np. część ciągów komunikacyjnych na parterze nie posiada punktów nawiewnych czy wywiewnych. W ogóle nie wentyluje się mechanicznie garażu i najczęściej również kotłowni z kotłem.

 

kanaly wentylacyjne na poddaszu

Kanały wentylacyjne rekuperacji z poddasza schodzą na niższe kondygnacje domu.

 

nowoczesne przewody wentylacyjne

Przewody wentylacyjne R-VENT Flex System mają bardzo małe średnice i mogą zostać zalane w konstrukcji wylewki. 

 

Aby system rekuperacji spełniał swoje zadanie, kanały powinny mieć odpowiednio dobrane średnice (przy tradycyjnej instalacji na kanałach stalowych), by mogła nimi przepłynąć odpowiednia ilość powietrza oraz powinny być zaizolowane warstwą wełny mineralnej. Przy wykorzystaniu nowoczesnych instalacji z tworzywa, ilość powietrza regulowana jest za pomocą ilości przewodów, którymi transportowane jest powietrze.

Optymalne trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych

Przemyślane rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych oznacza takie wytyczenie tras ich prowadzenia, żeby powietrze, które będzie nimi transportowane w dwóch kierunkach: z pomieszczeń i do pomieszczeń, przepływało cicho efektywnie wentylując całą kubaturę pomieszczenia docierając do każdego jego zakamarka. Tylko taki sposób wentylacji zagwarantuje pełen komfort klimatyczny.

Optymalizacja odpowiada również za zminimalizowanie lub wykluczenie konieczności wykonywania zabudowy kanałów. Oczywiście, zależy to od projektu budynku, jednak doświadczony inżynier potrafi dobrać rodzaj instalacji oraz prowadzenie kanałów w taki sposób, żeby widocznej zabudowy kanałów płytami g-k było bardzo niewiele. Zupełnie ukryć można nowoczesne instalacje wentylacyjne zbudowane na przewodach o małych średnicach.

 

ukryte kanaly wentylacyjne

Kanały wentylacyjne schodzące z poddasza nieużytkowego, przez pokój na piętrze, na parter. Usytuowanie we wnęce pozwoli na ich całkowite ukrycie. 

 

kanaly wentylacyjne na poddaszu uzytkowym

Kanały na poddaszu użytkowym można schować w ściankach kolankowych.

 

Energooszczędny rekuperator odpowiedniej mocy

Kanały wentylacyjne to 'układ krwionośny’ całego systemu rekuperacji. Sercem układu jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła: rekuperator. To w niej odbywa się odzysk energii z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W celu właściwego doboru centrali do danego domu, konieczne jest wykonanie obliczeń ile dany dom potrzebuje powietrza. Dopiero na podstawie tego parametru można dobrać rekuperator o odpowiedniej mocy. Nie można tu ograniczać parametrów. Gdy dobierze się rekuperator za niskiej mocy/za słaby, w domu komfort klimatyczny będzie obniżony, a cały system będzie pracował zbyt głośno.

 

rekuperator pod sufitem

Podwieszony pod sufitem w garażu rekuperator nie zabiera wiele miejsca.

 

 

:::Rozdział 2:::
10 najczęściej popełnianych błędów w wentylacji mechanicznej

Montaż systemu rekuperacji to nie konstrukcja rakiety kosmicznej, warto go jednak powierzyć fachowej firmie instalacyjnej, która nie tylko potrafi zaprojektować odpowiednie dla danych pomieszczeń wielkości przepływu powietrza, ale również je właściwie wykonać.

Zwykle nie opłaca się korzystać z najtańszej rynkowej oferty na montaż rekuperacji – często system wykonany taniej, oznacza wykonany gorzej, bez poszanowania detali, które finalnie decydują o energooszczędności systemu. Odpowiadają także za komfort, który w rekuperowanym domu powinien być.

 

 1. Rekuperator zamontowany w pomieszczeniu, które nie jest ogrzewane

  W pomieszczeniu, w którym instalowany jest rekuperator, musi być zapewniona temperatura minimum 8oC powyżej zera niezależenie od temperatur panujących na zewnątrz. Jeżeli rekuperator zamontowany jest na poddaszu nieużytkowym, musi być ono odpowiednio ocieplone, tzn. zaizolowane. Można wykonanać dodatkową izolację zarówno rekuperatora, jak i kanałów. Łatwiej udaje się wtedy osiągnąć maksymalny odzysk ciepła i zapewnić energooszczędność całego systemu.

 2. Brak otworów wentylacyjnych w drzwiach wewnętrznych (tzw. podcięć wentylacyjnych) 

  Aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza wewnętrznego należy wykonać podcięcia pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój szczeliny powinien wynosić co najmniej 80 cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych takich jak garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min 200 cm2. Należy również zadbać, by dywany czy wykładziny z wysokim włosiem nie zamknęły przepływów. Opisana sytuacja nie dotyczy pomieszczeń, które mają i nawiew, i wywiew w tym samym pomieszczeniu, jednak takie rozwiązanie w domach spotykane jest rzadko, ponieważ wymusza niepotrzebne przewymiarowanie instalacji.

 3. Nieszczelne okna w domu z rekuperacją

  Okna w domu, w którym działa rekuperacja powinny być maksymalnie szczelne. Bez nawiewników. Za wentylację w domu z rekuperacją odpowiedzialna jest w 100% rekuperacja. Nawiewniki wpuściłyby do domu powietrze prosto z zewnątrz, co zimą spowodowałoby straty energii. Tylko ciepły, trzyszybowy cudownie energooszczędny pakiet okien!

 4. Zabudowanie instalacji wentylacyjnej oraz ograniczenie serwisowego dojścia do rekuperatora

  Rekuperator najczęściej montowany jest w garażu, pralni lub innym pomieszczeniu technicznym na dolnej kondygnacji. Drugim najczęstszym miejscem jest poddasze nieużytkowe. Niezależnie od miejsca montażu rekuperatora zawsze zachowany być powinien do niego swobodny dostęp, by wykonać serwis techniczny rekuperatora (raz w roku) oraz wymienić filtry (wtedy, jak się zabrudzą). Powinien też być dostęp do przepustnic regulacyjnych w instalacji (jeżeli występują) oraz do anemostatów (by móc je regulować oraz czyścić).

 5. Instalacja wykonana na miękkich kanałach

  Obecnie instalacji rekuperacji nie buduje się już z kanałów miękkich, tzw. fleksów. Głównie dlatego, że są one bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić na etapie montażu. Równie łatwo zrobić na nich zgięcie, które upośledzi przepływ powietrza. Kanałów takich nie można także wyczyścić. Miękkie przewody dają ogromne opory przepływu, a ich nierówne wnętrze jest siedliskiem zanieczyszczeń. W Rekuperatory.pl najchętniej wybieraną przez klientów instalacją jest tradycyjna instalacja z izolowanych kanałów stalowych.

 6. Rekuperator o zbyt niskiej mocy
 7. W celu maksymalnego obniżenia kosztów, instalatorzy dobierają czasami za mały, tańszy rekuperator. Powoduje to określone skutki, gdyż rekuperator za mały do danego obiektu nie jest w stanie zapewnić efektywnej pracy całego systemu rekuperacji. Po pierwsze nie będzie on w stanie stworzyć optymalnego, odczuwalnego klimatu w wentylowanych pomieszczeniach (nie będzie świeżo), po drugie pracować będzie za głośno (na najwyższej możliwej mocy. Prawidłowo dobrana centrala wentylacyjna musi zostać dobrana w oparciu o obliczenia = projekt systemu.
 8. Nieszczelna izolacja kanałów wentylacyjnych

  Instalacja rekuperacji wykonana z tradycyjnych kanałów stalowych izolowanych wymaga wykonania prawidłowej izolacji tychże kanałów. I to niezależnie od tego, gdzie jest ona kładziona. Nawet jeżeli instalację prowadzi się w przestrzeni izolowanej! Nieprawidłowo wykonana izolacja znacznie ogranicza odzysk energii przez cały system. Powoduje także wykraplanie się pary wodnej na kanałach.

 9. Brak projektu rekuperacji i prawidłowych obliczeń

  Bardzo ważne jest, by przed przystąpieniem do prac instalacyjnych, wykonać projekt inżynierski dla każdego domu i systemu indywidualnie. Związane jest to z zapewnieniem odpowiednich ilości powietrza każdemu pomieszczeniu oraz dobraniu właściwych przepływów powietrza. Wiąże się to z zoptymalizowaniem tras prowadzenia kanałów, a także ich średnicami oraz umiejscowieniem punktów nawiewnych i wywiewnych. Najlepiej w tym przypadku skorzystać z konsultacji inżynierskiej w sprawie rekuperacji.

 10. Brak dostosowania projektu ogrzewania do niższego zapotrzebowania budynku na ciepło

  Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną. Jeżeli pierwotnie projekt domu przewidywał standardową wentylację grawitacyjną, przyjęte parametry obliczeniowe dotyczyły strat ciepła dla takiej wentylacji. Są one dużo za wysokie w stosunku do systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przystępując więc do wykonania systemu grzewczego, dobrze jest adaptować projekt ogrzewania tak, by jego parametry dostosować do rekuperacji dobierając niższą moc urządzenia grzewczego (największe oszczędności inwestycyjne są na pompie ciepła, nieco niższe na piecu gazowym) oraz mniejsze grzejniki czy mniejszą ilość pętli ogrzewania (w przypadku ogrzewania płaszczyznowego). Dowiedz się więcej o dostosowaniu ogrzewania do rekuperacji

  Podobnie rzecz ma się z klimatyzacją, w projekcie której trzeba uwzględnić fakt, że dom posiada rekuperację. Raz z powodu odzysku chłodu, jaki następuje w okresie letnim na rekuperatorze, dwa z uwagi na odpowiednie umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji.

 11. Zainstalowanie rekuperatora w pomieszczeniach, gdzie są niezaślepione kominy do wentylacji grawitacyjnej

  W domu, w którym wybudowano kominy do wentylacji grawitacyjnej, a w którym zainstalowany też został system wentylacji mechanicznej, należy kominy wentylacyjne zaślepić. Prawo budowlane zabrania, by oba systemy wentylacyjne działały równolegle. Oczywiscie z punktu widzenia energooszczędności sytuacja taka jest również bez sensu. Kominy wentylacyjne w domu z rekuperacją muszą zostać zaślepione lub budować ich nie należy.

 

:::Rozdział 3:::
Montaż instalacji do rekuperatora.

Inwestorzy interesują się rekuperacją nie tylko z powodu możliwości odzysku ciepła z powietrza, ale także z chęci zbudowania domu, który będzie relatywnie tani w eksploatacji, energooszczędny, a przy tym komfortowy: taki, w którym przebywanie będzie przyjemnością. Komfort można budować na wielu poziomach: wyposażenia w nowoczesne sprzęty, miękkie dywany, nowoczesne wzornictwo, starannie dobrane kolory. Można go także budować na poziomie sensorycznym, którego nie widać, ale czuć 🙂 To, co odczuwamy najsilniej to temperatura i wilgotność, a także jakość higieniczna powietrza, czyli niski poziom zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla.

Świeżym, czystym powietrzem o idealnej temperaturze i wilgotności oddycha się lekko i przyjemnie. Bonus w postaci dobrego samopoczucia gwarantowany. Rekuperacja zapewnia – choć korzyści z rekuperacji jest więcej – dostęp do świeżego powietrza niezależnie od zamkniętych szczelnie okien i od temperatury panującej na zewnątrz, co nie jest już tak oczywiste przy wentylacji grawitacyjnej, która nie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie.

Dodatkowo również na decyzję inwestorów o montażu rekuperacji w domu wpływ zaczynają mieć – wchodzące w życie kolejno od 2017 i 2021 roku unijne obostrzenia dotyczące konsumpcji energetycznej budynków.

Elementem nowoczesnego, ciepłego domu powinny być nie tylko wysokiej jakości materiały budowlane i bardzo dobre parametry izolacyjne fundamentów, ścian i stolarki otworowej, ale także rodzaj zastosowanej wentylacji, przez którą – jak szacują fachowcy – ucieka od 40 do 80% wytworzonego w zimie ciepła.

Kiedy montaż rekuperacji jest uzasadniony

 1. Swój dom budujesz z nowoczesnych, szczelnych i ciepłych materiałów budowlanych o dobrej izolacyjności.
 2. Będą cieszyły Cię niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym.
 3. Zależy Ci na dodatkowym filtrowaniu powietrza wewnętrznego i usunięciu z niego kurzu oraz większości alergenów, a także na efektywnym usunięciu wilgoci i dwutlenku węgla z domu.
 4. Chcesz przeznaczyć na samą inwestycję nieco więcej niż absolutne minimum i zależy Ci na tym, by późniejsze koszty eksploatacji domu nie były bardzo wysokie.
 5. Chciałbyś zastosować ekologiczny system grzewczy: kondensacyjny piec gazowy lub nawet pompę ciepła, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie.
 6. Jesteś osobą lubiącą świeże powietrze: często wietrzysz i uchylasz okna.
 7. Chciałbyś część okien zrobić nieotwieranych.
 8. Lubisz, gdy w domu utrzymana jest stała temperatura komfortu bez nagłego wychładzania intensywnym przewietrzaniem.
 9. Latem starasz się unikać much i komarów, zdarza Ci się stosować chemiczne środki na komary (dezodoranty, wtyczki do kontaktów, kremy), montujsz siatki w oknach.
 10. Będziesz cenił sobie fakt, że podczas przygotowywania aromatycznych posiłków (bigos, ryba), zapach zostanie szybko usunięty.
 11. Ucieszy Cię dodatkowa możliwość zamontowania do rekuperatora gruntowego wymiennika ciepła, który pozyska darmową energię z wnętrza ziemi.
 12. Montujesz w domu system grzewczy oparty na pompie ciepła: dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło, co można wykorzystać uwzględniajac zyski z rekuperacji i oszczędzając na inwestycji w pompę ciepła do 15 tys. zł.

Ważne!

Warto pamiętać, że dobór rekuperatora uzależniony jest nie tylko od powierzchni użytkowej domu, ale również od rozkładu i rodzaju pomieszczeń, a także kilku innych ważnych cech architektury obiektu.