Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja w zamieszkałym domu

Montaż systemu rekuperacji w domu zamieszkanym

Montaż systemu rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) w domu zamieszkanym jest najczęściej elementem termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i eliminacji mostków termicznych, koniecznym krokiem jest także zadbanie o prawidłową wymianę powietrza i nie dopuszczenie do ponownego opanowania murów przez wilgoć czy grzyb.

Zobacz fotoreportaż z montażu rekuperacji w domu istniejącym (jako część termomodernizacji budynku).

Rekuperacja – oprócz efektywnej wymiany powietrza – zapewni oszczędności na kosztach ogrzewania. Rekuperację z powodzeniem również zamontować można w mieszkaniu: w kamienicy, czy nawet bloku. Czerpnię i wyrzutnię systemu można umieścić wtedy w dachu, by nie ingerować w zabytkową elewację budynku.

Rekuperacja w domach zamieszkanych

Na montaż rekuperacji można zdecydować się również w budynku zamieszkanym, np. w kamienicy.

 

Rekuperacja – fanaberia czy konieczność

Rokrocznie w Polsce buduje się i oddaje do użytkowania od 70 do 110 tysięcy domów. Tylko 6-8% z nich posiada rekuperację, pozostałe zaś wyposażane są w – niestety nie do końca właściwie działającą wentylację grawitacyjną. W niesprzyjających warunkach zewnętrznych (zbyt mała różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku) grawitacja po prostu nie działa, czyli nie wyciąga z domu zużytego powietrza i nie powoduje napływu powietrza świeżego (bo i którędy, skoro mamy nowe, bardzo szczelne plastykowe czy drewniane okna, drzwi i dobrze zaizolowane i połączone mury?).

Przy źle działającej wentylacji w domu, często za meblami lub na podłodze, pojawia się wilgoć, czy nawet grzyb. Szybko też w pomieszczeniach robi się duszno, czego dowodem jest pojawiający się niemiły zapach już po krótkim czasie przebywania w domu. Szczególnie dokuczliwy zapach czuć w sypialni po całej nocy, gdzie przy zamkniętych oknach zawartość dwutlenku węgla znacznie przekracza dopuszczalne normy.

W niedostatecznie wentylowanym domu czuć też długo utrzymujący się w powietrzu zapach obiadu, na szybach widać skraplającą się parę wodną, co jest ewidentną oznaką braku wentylacji.

Zle działajaca wentylacja grawitacyjna

Skroplona para wodna na szybach okien to oznaka źle działającej wentylacji

 

Co robić, gdy wentylacja nie działa

Zapytany o radę fachowiec może polecić wtedy zakup dostępnych na rynku wentylatorków łazienkowych i kuchennych, montaż nawiewników w oknach czy pod nimi, montaż nasad kominowych wspomagających ciąg w kanałach wentylacyjnych. Wszystko to jednak są tylko półśrodki, które mają na celu przywrócić działanie wentylacji grawitacyjnej, na nic jednak się nie zdadzą jeśli np. nie uchylimy lub nie rozszczelnimy okna – wentylator bowiem ma tylko wspomóc zasysanie powietrza z zewnątrz. Jeśli nie będzie szczelin, przez które powietrze może napłynąć, będą to tylko kolejne urządzenia zużywające prąd, ale bez oczekiwanych rezultatów.

Zakładamy jednak, że poprzez montaż np. nawiewników w oknach czy pod nimi udało się przywrócić działanie wentylacji grawitacyjnej – w każdym jednak takim przypadku i tak wypuścimy z domu ogrzane za ciężkie pieniądze powietrze, a koszty ogrzewania mocno wzrosną.

Rozsądnym wyjściem jest wentylacja mechaniczna, która w niektórych krajach europejskich (np. w Holandii) jest obowiązkowa. Tam już dawno bowiem zdano sobie sprawę, że ona jedyna działa zawsze bez względu na warunki atmosferyczne.

Rekuperator w domu można umieścić w każdym pomieszczeniu gospodarczym, np. kotłowni, pralni, garażu lub na poddaszu nieużytkowym.

 

Rekuperacja w domu zamieszkanym krok po kroku

Ważną częścią wykonania instalacji wentylacyjnej w domu zamieszkanym jest dokładne zaplanowanie przebiegu trasy instalacji, czyli kanałów wentylacyjnych.

Wizyta inżyniera wentylacji

Ogromną rolę spełnia tu wybór takiego instalatora, który posiada już spore doświadczenie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań niezbędna będzie co najmniej jedna wizyta inżyniera w budynku i ocena czasu trwania i rodzaju poszczególnych etapów prac.

Wykonanie projektu wentylacji

Niezbędne również jest – podobnie jak ma to miejsce w domach nowobudowanych – wykonanie projektu wentylacyjnego, który pozwoli nie tylko zaplanować, gdzie znajdzie się centrala wentylacyjna, ale także dobrać urządzenie, które zapewni odpowiedni poziom wentylacji i komfort przy optymalnych kosztach użytkowania. Projekty domów z wentylacją mechaniczną dokładnie określają również, jak będą poprowadzone przewody na wszystkich kondygnacjach, jaką będą miały długość i średnicę. Wszystko to zapewni finalnie dostateczną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu.

Właściwe poprowadzenie instalacji

Instalacja systemu wentylacji mechanicznej oznacza również konieczność wykonania prac związanych z ukryciem przewodów wentylacyjnych – dotyczy to zresztą nie tylko domów zamieszkanych, ale w nich jest to trudniejsze, gdyż wiąże się z przebudową w miejscu, w którym mieszkają ludzie. Interesującą alternatywą tradycyjnego rozwiązania polegającego na rozprowadzeniu nowych kanałów do wentylacji mechanicznej w całym domu jest wykorzystanie części istniejących kanałów wentylacji grawitacyjnej i wstawieniu do nich kanałów z tworzywa sztucznego. Metoda ta pozwala na praktycznie bezinwazyjne rozprowadzenie instalacji z poddasza na niższe kondygnacje i eliminuje problem maskowania. Jedyne prace kamuflażowe, jakie w takim wypadku pozostają do zrobienia, to zatynkowanie i pomalowanie otworów na anemostaty umiejscowionych na murowanych kanałach wentylacji grawitacyjnej.

Udaje się to wykonać jednak tylko w tych domach, które posiadają nieużytkową izolowaną przestrzeń na poddaszu, a w nim dostęp do kominów wentylacji grawitacyjnej, które w innych przypadkach kominy wentylacyjne zostają po prostu zaślepione.

Wpiecie do kanalow wentylacji grawitacyjnej

Wpięcie do istniejących kanałów wentylacji grawitacyjnej.

 

Dokumentacja zdjęciowa wentylowanego budynku

Idealnie, gdy inwestor decydujący się na montaż wentylacji mechanicznej w domu zamieszkanym, posiada zdjęcia instalacji jeszcze przed położeniem tynków i wylaniem posadzek. A tych instalacji pod tynkiem może być sporo: grzewcza, wodna, kanalizacyjna, elektryczna, centralnego odkurzacza, alarmowa, rozprowadzenia ciepła z kominka, sieć komputerowa czy instalacja kina domowego. Gdy nie ma żadnej informacji o przebiegu instalacji pod tynkiem, konieczne jest wykonanie tzw. odkrywek, tzn. odkuć tynku w celu sprawdzenia, co kryje się pod spodem. Koniecznością jest również kucie miejsc pod kanały wentylacyjne, ewentualnie zdejmowanie części podłóg. Przygotować się także należy na usunięcie wyposażenia pomieszczeń: sprzętu i mebli z miejsc przeznaczonych na prace montażowe, w tym montaż anemostatu.

Ekipa montażowa będzie potrzebowała też dodatkowego miejsca, gdzie będzie przygotowywała materiały, cięła rury – może to być na przykład garaż lub część innego pomieszczenia.

 

Rekuperacja w domu zamieszkanym

Przejście kanału wentylacyjnego przez kondygnację w miejscu, gdzie położona jest drewniana podłoga wymaga demontażu części desek.

 

Zalety rekuperacji w domu zamieszkanym

Niewątpliwie największą zaletą rekuperacji jest komfort wentylacyjny i to niezależnie w jakim budynku. Świeże powietrze o każdej porze  roku przy zamkniętych oknach, nawet w siarczysty mróz. Druga zaleta to niższe rachunki za ogrzewanie (nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej).

Montaż rekuperacji w domu zamieszkanym można przeprowadzać przez cały rok – całość wykonuje się wewnątrz, w ogrzewanych pomieszczeniach.

Ponieważ miejsca na poprowadzenie instalacji właściwie nie ma i należy je w całości wygospodarować, instalację w domach zamieszkanych warto zrobić w oparciu o nowoczesny system kanałów plastykowych nowoczesny system wentylacyjny z tworzywa NeoFlex®GOLD.

Małe średnice przewodów wentylacyjnych z tworzywa – tylko 64 mm – zajmują niewiele miejsca w porównaniu do tradycyjnych stalowych kanałów o średnicach od 80 do 315 mm. Warto jednak pamiętać, że nie każdy budynek – szczególnie o dużej powierzchni i kubaturze – da się zwentylować stosując niewielkie przewody z tworzywa sztucznego. Czasami konieczne będzie wykonanie instalacji z kanałów stalowych. Wtedy od doświadczenia i fachowości firmy instalacyjnej zależeć będzie jak zoptymalizowana zostanie trasa prowadzenia instalacji, która uwzględni wszystkie wymagania inwestora, a jednocześnie będzie tylko w minimalnym stopniu ingerowała w istniejący stan budynku.

Wentylacja w domu zamieszkanym

Instalacja w tym domu zamieszkanym została wykonana z kanałów stalowych poprowadzonych po obwodzie pomieszczenia.

 

Innym sposobem poradzenia sobie z efektywnym zwentylowaniem pomieszczenia przy jednoczesnym uniknięciu konieczności prowadzenia długich poziomych odcinków instalacji, które trudno zabudować, możliwe jest montowane tzw. dyszy nawiewnych, które mogą być montowane np. w ścianie nad drzwiami wejściowymi do pomieszczenia, a obejmują swoim zasięgiem całe pomieszczenie.

Całość montażu kompletnej instalacji trwa zazwyczaj kilka dni w zależności od metrażu budynku i jego specyfiki: jest to jednak dłuższy montaż, niż w przypadku budynków nowobudowanych.

 

Pierwszym krokiem jest zawsze kontakt z doradcą wentylacyjnym. Aby otrzymać ofertę na wykonanie wentylacji mechanicznej w domu zamieszkanym, należy wysłać do Rekuperatory.pl rzuty z oznaczeniem metrażu i rodzaju pomieszczeń (rzuty te mogą być odręczne). Drugim krokiem jest zawsze wizyta inżyniera w domu.