Montaż systemu rekuperacji w domu zamieszkanym
Montaż systemu rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) w domu zamieszkanym jest najczęściej elementem termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i eliminacji mostków termicznych, koniecznym krokiem jest także zadbanie o prawidłową wymianę powietrza i nie dopuszczenie do ponownego opanowania murów przez wilgoć czy grzyb.
Zobacz fotoreportaż z montażu rekuperacji w domu istniejącym (jako część termomodernizacji budynku).
Rekuperacja – oprócz efektywnej wymiany powietrza – zapewni oszczędności na kosztach ogrzewania. Rekuperację z powodzeniem również zamontować można w mieszkaniu: w kamienicy, czy nawet bloku. Czerpnię i wyrzutnię systemu można umieścić wtedy w dachu, by nie ingerować w zabytkową elewację budynku.
Montaż rekuperacji w domu istniejącym i zamieszkałym, np. w kamienicy, jest możliwy.
Rekuperacja w domu istniejącym – fanaberia czy konieczność
Rokrocznie w Polsce buduje się i oddaje do użytkowania od 70 do 110 tysięcy domów. Tylko 6-8% z nich posiada rekuperację, pozostałe zaś wyposażane są w – niestety nie do końca właściwie działającą wentylację grawitacyjną. W niesprzyjających warunkach zewnętrznych (zbyt mała różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku) grawitacja po prostu nie działa, czyli nie wyciąga z domu zużytego powietrza i nie powoduje napływu powietrza świeżego (bo i którędy, skoro mamy nowe, bardzo szczelne plastykowe czy drewniane okna, drzwi i dobrze zaizolowane i połączone mury?).
Przy źle działającej wentylacji w domu, często za meblami lub na podłodze, pojawia się wilgoć, czy nawet grzyb. Szybko też w pomieszczeniach robi się duszno, czego dowodem jest pojawiający się niemiły zapach już po krótkim czasie przebywania w domu. Szczególnie dokuczliwy zapach czuć w sypialni po całej nocy, gdzie przy zamkniętych oknach zawartość dwutlenku węgla znacznie przekracza dopuszczalne normy.
W niedostatecznie wentylowanym domu czuć też długo utrzymujący się w powietrzu zapach obiadu, na szybach widać skraplającą się parę wodną, co jest ewidentną oznaką braku wentylacji.
Skroplona para wodna na szybach okien to oznaka źle działającej wentylacji. System rekuperacji w zamieszkanym domu jest w takim wypadku zdecydowanie potrzebną inwestycją.
Co robić, gdy wentylacja nie działa
Zapytany o radę fachowiec może polecić wtedy zakup dostępnych na rynku wentylatorków łazienkowych i kuchennych, montaż nawiewników w oknach czy pod nimi, montaż nasad kominowych wspomagających ciąg w kanałach wentylacyjnych. Wszystko to jednak są tylko półśrodki, które mają na celu przywrócić działanie wentylacji grawitacyjnej, na nic jednak się nie zdadzą jeśli np. nie uchylimy lub nie rozszczelnimy okna – wentylator bowiem ma tylko wspomóc zasysanie powietrza z zewnątrz. Jeśli nie będzie szczelin, przez które powietrze może napłynąć, będą to tylko kolejne urządzenia zużywające prąd, ale bez oczekiwanych rezultatów.
Zakładamy jednak, że poprzez montaż np. nawiewników w oknach czy pod nimi udało się przywrócić działanie wentylacji grawitacyjnej – w każdym jednak takim przypadku i tak wypuścimy z domu ogrzane za ciężkie pieniądze powietrze, a koszty ogrzewania mocno wzrosną.
Rozsądnym wyjściem jest wentylacja mechaniczna, która w niektórych krajach europejskich (np. w Holandii) jest obowiązkowa. Tam już dawno bowiem zdano sobie sprawę, że ona jedyna działa zawsze bez względu na warunki atmosferyczne.
System rekuperacji w zamieszkanym domu – rekuperator w domu można umieścić w każdym pomieszczeniu gospodarczym, np. kotłowni, pralni, garażu lub na poddaszu nieużytkowym.
Rekuperacja w domu zamieszkanym krok po kroku
Ważną częścią wykonania instalacji wentylacyjnej w domu zamieszkanym jest dokładne zaplanowanie przebiegu trasy instalacji, czyli kanałów wentylacyjnych.
Montaż systemu rekuperacji w domu zamieszkanym składa się z następujących etapów:
Wizyta inżyniera wentylacji
Ogromną rolę spełnia tu wybór takiego instalatora, który posiada już spore doświadczenie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań niezbędna będzie co najmniej jedna wizyta inżyniera w budynku i ocena czasu trwania i rodzaju poszczególnych etapów prac.
Wykonanie projektu wentylacji
Niezbędne również jest – podobnie jak ma to miejsce w domach nowobudowanych – wykonanie projektu wentylacyjnego, który pozwoli nie tylko zaplanować, gdzie znajdzie się centrala wentylacyjna, ale także dobrać urządzenie, które zapewni odpowiedni poziom wentylacji i komfort przy optymalnych kosztach użytkowania. Projekty domów z wentylacją mechaniczną dokładnie określają również, jak będą poprowadzone przewody na wszystkich kondygnacjach, jaką będą miały długość i średnicę. Wszystko to zapewni finalnie dostateczną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu.
Właściwe poprowadzenie instalacji
Instalacja systemu wentylacji mechanicznej oznacza również konieczność wykonania prac związanych z ukryciem przewodów wentylacyjnych – dotyczy to zresztą nie tylko domów zamieszkanych, ale w nich jest to trudniejsze, gdyż wiąże się z przebudową w miejscu, w którym mieszkają ludzie. Interesującą alternatywą tradycyjnego rozwiązania polegającego na rozprowadzeniu nowych kanałów do wentylacji mechanicznej w całym domu jest wykorzystanie części istniejących kanałów wentylacji grawitacyjnej i wstawieniu do nich kanałów z tworzywa sztucznego. Metoda ta pozwala na praktycznie bezinwazyjne rozprowadzenie instalacji z poddasza na niższe kondygnacje i eliminuje problem maskowania. Jedyne prace kamuflażowe, jakie w takim wypadku pozostają do zrobienia, to zatynkowanie i pomalowanie otworów na anemostaty umiejscowionych na murowanych kanałach wentylacji grawitacyjnej.
Udaje się to wykonać jednak tylko w tych domach, które posiadają nieużytkową izolowaną przestrzeń na poddaszu, a w nim dostęp do kominów wentylacji grawitacyjnej, które w innych przypadkach kominy wentylacyjne zostają po prostu zaślepione.
Wpięcie do istniejących kanałów wentylacji grawitacyjnej.
Dokumentacja zdjęciowa wentylowanego budynku
Idealnie, gdy inwestor decydujący się na montaż wentylacji mechanicznej w domu zamieszkanym, posiada zdjęcia instalacji jeszcze przed położeniem tynków i wylaniem posadzek. A tych instalacji pod tynkiem może być sporo: grzewcza, wodna, kanalizacyjna, elektryczna, centralnego odkurzacza, alarmowa, rozprowadzenia ciepła z kominka, sieć komputerowa czy instalacja kina domowego. Gdy nie ma żadnej informacji o przebiegu instalacji pod tynkiem, konieczne jest wykonanie tzw. odkrywek, tzn. odkuć tynku w celu sprawdzenia, co kryje się pod spodem. Koniecznością jest również kucie miejsc pod kanały wentylacyjne, ewentualnie zdejmowanie części podłóg. Przygotować się także należy na usunięcie wyposażenia pomieszczeń: sprzętu i mebli z miejsc przeznaczonych na prace montażowe, w tym montaż anemostatu.
Ekipa montażowa będzie potrzebowała też dodatkowego miejsca, gdzie będzie przygotowywała materiały, cięła rury – może to być na przykład garaż lub część innego pomieszczenia.
Przejście kanału wentylacyjnego przez kondygnację w miejscu, gdzie położona jest drewniana podłoga wymaga demontażu części desek.
Zalety rekuperacji w domu zamieszkanym
Niewątpliwie największą zaletą rekuperacji jest komfort wentylacyjny i to niezależnie w jakim budynku. Świeże powietrze o każdej porze roku przy zamkniętych oknach, nawet w siarczysty mróz. Druga zaleta to niższe rachunki za ogrzewanie (nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej).
Montaż rekuperacji w domu zamieszkanym można przeprowadzać przez cały rok – całość wykonuje się wewnątrz, w ogrzewanych pomieszczeniach.
Ponieważ miejsca na poprowadzenie instalacji właściwie nie ma i należy je w całości wygospodarować, instalację w domach zamieszkanych warto zrobić w oparciu o nowoczesny system kanałów plastykowych nowoczesny system wentylacyjny z tworzywa NeoFlex®GOLD.
Małe średnice przewodów wentylacyjnych z tworzywa – tylko 64 mm – zajmują niewiele miejsca w porównaniu do tradycyjnych stalowych kanałów o średnicach od 80 do 315 mm. Warto jednak pamiętać, że nie każdy budynek – szczególnie o dużej powierzchni i kubaturze – da się zwentylować stosując niewielkie przewody z tworzywa sztucznego. Czasami konieczne będzie wykonanie instalacji z kanałów stalowych. Wtedy od doświadczenia i fachowości firmy instalacyjnej zależeć będzie jak zoptymalizowana zostanie trasa prowadzenia instalacji, która uwzględni wszystkie wymagania inwestora, a jednocześnie będzie tylko w minimalnym stopniu ingerowała w istniejący stan budynku.
Rekuperacja w zamieszkałym domu – instalacja została tutaj wykonana z kanałów stalowych poprowadzonych po obwodzie pomieszczenia.
Innym sposobem poradzenia sobie z efektywnym zwentylowaniem pomieszczenia przy jednoczesnym uniknięciu konieczności prowadzenia długich poziomych odcinków instalacji, które trudno zabudować, możliwe jest montowane tzw. dyszy nawiewnych, które mogą być montowane np. w ścianie nad drzwiami wejściowymi do pomieszczenia, a obejmują swoim zasięgiem całe pomieszczenie.
Całość montażu kompletnej instalacji trwa zazwyczaj kilka dni w zależności od metrażu budynku i jego specyfiki: jest to jednak dłuższy montaż, niż w przypadku budynków nowobudowanych.
Pierwszym krokiem jest zawsze kontakt z doradcą wentylacyjnym. Aby otrzymać ofertę na wykonanie wentylacji mechanicznej w domu zamieszkanym, należy wysłać do Rekuperatory.pl rzuty z oznaczeniem metrażu i rodzaju pomieszczeń (rzuty te mogą być odręczne). Drugim krokiem jest zawsze wizyta inżyniera w domu.
Rekuperacja w zamieszkałym domu – skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę.