Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Planowanie budowy domu a rekuperacja.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

 1. Czy istnieje dom, w którym nie można zamontować systemu rekuperacji
 2. Bardzo ważne powody, dla których dobrze jest kupić projekt budynku tylko z rekuperacją

Czy istnieje dom, w którym nie można zamontować systemu rekuperacji

Nie istnieje. Przynajmniej nie trafiliśmy na taki projekt, choć montowaliśmy system rekuperacji już chyba w każdym domu: tradycyjnym, energooszczędnym, pasywnym. Drewnianym, murowanym, prefabrykowanym. Jedno i wielorodzinnym. Bliźniaku, parterowym i z kondygnacją. Z piwnicą i bez niej. Z dużą ilością przeszkleń i prawie bez nich. Całorocznym i weekendowym (letnim).

Dużym (powyżej 500 m²) , średnim i małym (poniżej 55 m²). Minimalistycznym, nowoczesnym i w tradycyjnym stylu 'dworek polski’. Gotowym i projektowanym indywidualnie na zamówienie. Z garażem i bez.

W domu w górach i w lesie. Z pompą ciepła i piecem na eko groszek. Z kominkiem i bez niego. Z różnymi rodzajami dachu, w tym z dachem płaskim. W kontenerze, w domu z bali.

Rekuperację da się zrobić wszędzie. Na szczęście, bo dostęp do świeżego powietrza o każdej porze roku i wymiana powietrza zużytego jest istotny niezależnie od niczego. 

Rekuperację można zamontować w każdym domu. Na zdjęciu projekt pracowni ARCHON Dom w kellerisach (G2). Wybierając projekt domu, należy kierować się własnym gustem i potrzebami i wybrać taki, który wydaje się idealny. My w zakresie rekuperacji zrobimy resztę! Jeżeli inwestor decyduje się na zakup domu gotowego, warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj wentylacji został w nim zaprojektowany.

Coraz częściej w pracowniach architektonicznych znaleźć można budynki od początku zaprojektowane z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperacją. Wtedy wszystkie pozostałe elementy domu są kompatybilne z takim rodzaje wentylacji: rodzaj okien, wysokość posadzki, ocieplenie dachu, miejsce na rekuperator, rodzaj kominka i kominów. Najlepiej jest więc wybrać projekt, który od początku został pomyślany jako dom z rekuperacją.

Projekty domów z rekuperacją znaleźć m.in. tutaj:

ArchonHomekonceptLipińscy domy

Dom z rekuperacja home konceptDobrze jest znaleźć projekt, który uwzględnia już rekuperację (a nie wentylację grawitacyjną), np. któryś z pracowni HomeKONCEPT (tu: HK-36)

Lipinscy z rekuperacja…lub np. z pracowni Lipińscy: Coimbra DCP357

Jeżeli zamierzasz wybudować dom z rekuperacją, dobrze jest wybrać dom, który ma zaprojektowaną tylko wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i żadną inną. Powodów jest kilka, wszystkie bardzo ważne.

Bardzo ważne powody, dla których dobrze jest kupić projekt budynku tylko z rekuperacją

 1. Dom projektowany od początku z myślą o wentylacji mechanicznej, nie będzie miał zaprojektowanego żadnego komina do wentylacji grawitacyjnej (które to kominy przy rekuperacji są zbędne).
 2. Okna projektowane dla domu z rekuperacją mogą być bez skrzydeł (przynajmniej część okien): wpuszczą do domu znacznie więcej światła i są dużo tańsze w zakupie.
 3. Zapotrzebowanie energetyczne domu z rekuperacją na energię pierwotną jest dużo mniejsze niż domu z grawitacją: nawet o 20 kWh/(m2rok).
 4. W domu projektowanym pod rekuperację, od początku będzie przewidziane pomieszczenie na montaż rekuperatora.
 5. Trasa prowadzenia instalacji będzie uwzględniała takie prowadzenie kanałów wentylacyjnych, które wykorzysta naturalne wnęki. Dzięki temu instalację będzie można ukryć wraz z innymi instalacjami (np. kanalizacyjną).
 6. W przypadku chowania instalacji w stropach/posadzkach można przewidzieć ich odpowiednią wysokość, co ma znaczenie dla np. wysokości schodów lub posadowienia okien.
 7. Prowadzenie kanałów można przewidzieć wyłącznie w strefach ciepłych (zamiast np. na poddaszu nieużytkowym). Dzięki temu ogranicza się znacznie straty ciepła na instalacji.
 8. Usytuowanie w optymalnym i zgodnym z przepisami miejscu czerpni i wyrzutni powietrza (na elewacji budynku).
 9. W domu projektowanym od początku pod rekuperację, przewidzieć można rezerwacje i otwory w stropach, by uniknąć późniejszego kucia czy wiercenia.

Zobacz, co warto wiedzieć, jeśli już jesteś w posiadaniu projektu domu

Co warto uwzględnić w projekcie, by zapłacić mniej za montaż rekuperacji
Dlaczego warto mieć klimatyzację?