Rekuperatory.pl
603 446 366

Sprawdź klimat w swoim domu, test na działanie wentylacji

Test na prawidłowe działanie wentylacji

Sprawdź, czy wentylacja działa poprawnie – test

ZAPAROWANE OKNA

Brak wymiany powietrza powoduje gromadzenie się pary wodnej w pomieszczeniach. Para powstaje nie tylko podczas gotowania czy kąpieli. Każdy z nas produkuje jej dosyć sporo każdego dnia, np. podczas tak banalnej czynności jak oddychanie. Zbyt szczelny dom i brak odprowadzenia nadmiaru wilgoci rozpoznać można po zaparowanych szybach w oknach lub po kafelkach i lustrach w łazience. Brak wymiany powietrza może powodować także kiepski sen oraz złe samopoczucie domowników.

Okna to pierwszy sygnał nieskutecznej wentylacji.

Okna to pierwszy sygnał nieskutecznej wentylacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kłopotach z wentylacją grawitacyjną? Zajrzyj TUTAJ »

GRZYB NA ŚCIANACH

W skrajnych wypadkach brak wentylacji prowadzić może do powstania plam na ścianach, odchodzenia farby czy odpadania kafelków. Nieusunięta z domu wilgoć skrapla się na powierzchni ścian, a następnie wnika w nie, powodując wzrost grzybów i pleśni. Mieszkanie w zagrzybionym budynku jest nie tylko nieprzyjemne, jest wręcz niezdrowe! Grzyby i pleśnie mogą powodować m.in. uczulenia. Jeśli zaczynasz kichać po wejściu do domu lub często boli cię głowa – sprawdź, ile powietrza wymienia Twój system wentylacyjny!

Ilość wymienianego powietrza zmierzyć można za pomocą urządzenia zwanego anemometrem, przykładając je do anemostatu lub kratki wentylacyjnej. Uwaga: pomiaru należy dokonywać w mieszkaniu użytkowanym normalnie, tzn. jeśli zimą mamy non-stop zamknięte okna czy drzwi, nie sprawdzajmy działania wentylacji, gdy są one otwarte! Otwarcie ich na pewno spowoduje przekłamanie pomiaru.

Zagrzybienie ścian w źle wentylowanym budynku nie wpłynie najlepiej na samopoczucie ani na zdrowie mieszkańców.

Zagrzybienie ścian w źle wentylowanym budynku nie wpłynie najlepiej na samopoczucie ani na zdrowie mieszkańców.

Chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowej wentylacji w domach energooszczędnych? Zajrzyj TUTAJ »

WYSOKIE RACHUNKI ZA OGRZEWANIE

Wysokie rachunki za ogrzewanie budynku mogą być związane nie tylko z kiepską izolacją ścian, dachu czy niewłaściwymi oknami. W dobrze zaizolowanym budynku wyposażonym w tradycyjny system wentylacyjny (nawiewniki okienne plus kominy wentylacyjne) straty ciepła związane z wentylacją mogą sięgać nawet do 60% całkowitych strat ciepła budynku. W praktyce oznacza to, że prawidłowe zaizolowanie budynku, wymiana okien, likwidacja kominów wentylacyjnych oraz nawiewników okiennych czy ściennych i zastąpienie ich systemem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej rekuperatory.pl opartym na dobrej klasy rekuperatorze zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Życie w domu dobrze wentylowanym jest dużo przyjemniejsze, a na pewno zdrowsze!

Życie w domu dobrze wentylowanym jest dużo przyjemniejsze, a na pewno zdrowsze!