Test na prawidłowe działanie wentylacji
Sprawdź, czy wentylacja działa poprawnie – testZAPAROWANE OKNA
Brak wymiany powietrza powoduje gromadzenie się pary wodnej w pomieszczeniach. Para powstaje nie tylko podczas gotowania czy kąpieli. Każdy z nas produkuje jej dosyć sporo każdego dnia, np. podczas tak banalnej czynności jak oddychanie. Zbyt szczelny dom i brak odprowadzenia nadmiaru wilgoci rozpoznać można po zaparowanych szybach w oknach lub po kafelkach i lustrach w łazience. Brak wymiany powietrza może powodować także kiepski sen oraz złe samopoczucie domowników.
GRZYB NA ŚCIANACH
W skrajnych wypadkach brak wentylacji prowadzić może do powstania plam na ścianach, odchodzenia farby czy odpadania kafelków. Nieusunięta z domu wilgoć skrapla się na powierzchni ścian, a następnie wnika w nie, powodując wzrost grzybów i pleśni. Mieszkanie w zagrzybionym budynku jest nie tylko nieprzyjemne, jest wręcz niezdrowe! Grzyby i pleśnie mogą powodować m.in. uczulenia. Jeśli zaczynasz kichać po wejściu do domu lub często boli cię głowa – sprawdź, ile powietrza wymienia Twój system wentylacyjny!Ilość wymienianego powietrza zmierzyć można za pomocą urządzenia zwanego anemometrem, przykładając je do anemostatu lub kratki wentylacyjnej. Uwaga: pomiaru należy dokonywać w mieszkaniu użytkowanym normalnie, tzn. jeśli zimą mamy non-stop zamknięte okna czy drzwi, nie sprawdzajmy działania wentylacji, gdy są one otwarte! Otwarcie ich na pewno spowoduje przekłamanie pomiaru.
WYSOKIE RACHUNKI ZA OGRZEWANIE
Wysokie rachunki za ogrzewanie budynku mogą być związane nie tylko z kiepską izolacją ścian, dachu czy niewłaściwymi oknami. W dobrze zaizolowanym budynku wyposażonym w tradycyjny system wentylacyjny (nawiewniki okienne plus kominy wentylacyjne) straty ciepła związane z wentylacją mogą sięgać nawet do 60% całkowitych strat ciepła budynku. W praktyce oznacza to, że prawidłowe zaizolowanie budynku, wymiana okien, likwidacja kominów wentylacyjnych oraz nawiewników okiennych czy ściennych i zastąpienie ich systemem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej rekuperatory.pl opartym na dobrej klasy rekuperatorze zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło.