Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Mam już kupiony projekt domu.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

 1. Rodzaj wentylacji w projekcie
 2. Po zakupie projektu warto sprawdzić
 3. Po co doradca ds. rekuperacji

Rodzaj wentylacji w projekcie

Jeżeli projekt architektoniczny domu został już zakupiony, warto sprawdzić, jaki rodzaj wentylacji zawiera: mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację, czy tradycyjną grawitacyjną z murowanymi kominami wywiewnymi.

Ta informacja jest istotna, bo jeżeli inwestor zakupił projekt z wentylacją grawitacyjną, a chce mieć mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), część kominów wentylacyjnych (lub tylko szachtów) mogłaby zostać zlikwidowana – wykreślona z projektu – są one zupełnie niepotrzebne – nie buduje się ich.

 

Po zakupie projektu warto sprawdzić

 1. Jaki rodzaj wentylacji domu został zaprojektowany – posiadanie wentylacji w budynku jest obowiązkowe. Czy jest to projekt tylko z wentylacją grawitacyjną?
 2. Czy oprócz wentylacji grawitacyjnej przygotowano dla domu także projekt rekuperacji (jako osobne opracowanie)?
 3. Czy w domu od początku została zaprojektowana wentylacja mechaniczna, który zawiera już wszystkie potrzebne rozwiązania (najkorzystniejsza opcja, jeżeli zamierzasz zbudować dom z rekuperacją).

 

Niezależnie od powyższego, warto już teraz skontaktować się z doradcą ds. rekuperacji – to najlepszy czas. 

 

O rekuperacji warto zdecydować jak najwcześniej: poniżej najważniejsze powody. 

 

6 powodow dla ktorych powinienes przewidziec rekuperacje na etapie projektu

 

Po co doradca ds. rekuperacji

 • przeanalizuje projekt architektoniczny domu
 • nakreśli pierwszą poglądową trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej
 • określi miejsca przejść przez strop (w przypadku domów z piętrem)
 • wskaże najlepsze pomieszczenie na rekuperator
 • dobierze rodzaj oraz wielkość rekuperatora adekwatną dla Twojego domu
 • pomoże dokonać wyboru rodzaju kanałów wentylacyjnych
 • wstępnie określi dodatkowe korzyści, np. oczyszczanie powietrza nawiewanego z pyłu smogowego, jonizację powietrza, chłodzenie latem
 • zasugeruje lub odradzi (z uwagi np. na nieodpowiedni grunt) montaż GWC
 • wyliczy poziom ceny kompleksowej usługi

Jeżeli Twój dom nie jest projektem gotowym, a jego rzutów nie można znaleźć na stronie żadnej z pracowni lub robiłeś dużo adaptacji/zmian, lub też dom projektowany jest indywidualnie, na spotkanie przygotuj lub prześlij rzuty każdej z kondygnacji budynku.

 

Nie budujesz wszystkich kominów wentylacyjnych

Jeśli zaprojektujemy kanały wentylacyjne w wersji przeznaczonej do podłączenia do rekuperatora okaże się, że nie trzeba murować kominów wentylacji grawitacyjnej prowadzących do pomieszczeń typu łazienka czy pralnia. Ich rolę spełnią przewody wentylacyjne instalacji wentylacji mechanicznej. Koszt wymurowania jednego komina, w zależności od jego wielkości i przeznaczenia, waha w granicach od 1500 do 3500 PLN. Za dziesięciometrowy izolowany przewód wentylacyjny zapłacimy – w zależności od jego średnicy około 200-300 PLN.

Rachunek jest prosty: już sam fakt braku konieczności wymurowania kominów pokryje nam niemal 2/3 kosztów instalacji wentylacji mechanicznej!

Oczywiście konieczne jest pozostawienie standardowych przewodów kominowych dla pieca CO oraz kominka. Oszczędzimy na kosztach wszystkich pozostałych, standardowych kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Jeśli wcześniej nie zaplanujemy wentylacji mechanicznej możemy być zmuszeni do wykorzystania wymurowanych wcześniej tradycyjnych kominów. Jest to rozwiązanie zarówno kosztowne, jak i pracochłonne – często wewnątrz komina umieścić należy dodatkowy przewód wentylacyjny zabezpieczający mieszkanie przed nawiewaniem drobin kurzu powstającego z utleniających się resztek zaprawy murarskiej w przewodzie kominowym.

Zaplanujesz otwory w stropach do poprowadzenia instalacji

Jeśli decyzja o zainstalowaniu instalacji rekuperatora zostanie podjęta na etapie projektowania budynku pozwoli to na pozostawienie otworów w stropach oraz w ścianach w miejscach, gdzie przebiegać będą przewody wentylacyjne. W efekcie zaoszczędzimy nie tylko na olbrzymim wkładzie pracy (wykucie otworów w ścianach i stropach lub – w przypadku stropów żelbetowych – wykonanie ich wiertnicą), ale także zaoszczędzimy na kosztach materiałów budowlanych, których po prostu nie zmarnujemy poprzez późniejsze skuwanie lub rozbijanie. Dużo łatwiej jest przecież zostawić szczelinę lub wgłębienie w ścianie w trakcie prac murarskich niż wykuwać je w gotowym murze.

Umożliwisz optymalne poprowadzenie i dobór kanałów wentylacyjnych

Zaplanowanie instalacji na etapie, gdy budynek jest w fazie projektowej pozwala na oszczędniejsze poprowadzenie instalacji wentylacyjnej, czyli po prostu jej maksymalną optymalizację, co zmniejsza cenę i skraca czas montażu. Pozwala także na dobór takiego rodzaju kanałów, które ukryją instalację w przegrodach budowlanych lub posadzkach i pozwolą uniknąć zabudowy płytami g-k.

Będziesz miał możliwość rezygnacji z okien otwieranych

Montując rekuperację część okien otwieranych możesz zastąpić fixami, tzw. szkleniami stałymi. Okno ma tylko wtedy samą ramę, nie ma skrzydła i dlatego jest dużo tańsze. Takiego okna nie można otworzyć i o ile oczywiście część okien w domu musi być otwierana (np. okno w kuchni, łazience i co najmniej jedno okno w pokojach), to w większości projektów udaje się wyeliminować skrzydła z co najmniej 50% szkleń na każdej kondygnacji. To poważne oszczędności, bo okna bez skrzydeł są dużo tańsze.

Zrezygnujesz z niepotrzebnych nawiewników w oknach

Dom z wentylacją mechaniczną powinien być maksymalnie szczelny – wyeliminuje to straty energii. Szczelność dotyczy też okien. Okna do domu z rekuperacją nie mogą posiadać zamontowanych jakichkolwiek nawiewników. To również oszczędności, bo nawiewniki kosztują.

Uwzględnisz rekuperację w projekcie systemu grzewczego

Ponieważ dom z rekuperacją ma niższe zapotrzebowanie na ciepło, Twój system grzewczy może mieć niższą moc. Ma to szczególne znaczenie przy pompie ciepła, na której oszczędności sięgać mogą nawet 15 tys. zł. Różnice są przede wszystkim na urządzeniu niższej mocy, mniejszej ilości pętli grzewczych oraz krótszym dolnym źródle ciepła.

Zoptymalizujesz miejsca punktów nawiewnych systemu klimatyzacji

Jeżeli myślisz o klimatyzacji, zrób ją na etapie budowy domu, a w projekcie rekuperacji uwzględnij miejsca nawiewów od klimy, by systemy nie kanibalizowały wzajemnie swojej pracy.

 

Jeżeli masz więcej pytań: pytania@rekuperatory.pl

 

Jeżeli dopiero przymierzasz się do kupienia projektu domu, koniecznie przeczytaj tutaj