Mam już kupiony projekt domu.

Jeżeli Twój dom nie jest projektem gotowym, a jego rzutów nie można znaleźć na stronie żadnej z pracowni lub robiłeś dużo adaptacji/zmian, lub też dom projektowany jest indywidualnie, do wyceny montażu systemu rekuperacji będą potrzebne rzuty każdej z kondygnacji budynku oraz przekroje.

Rodzaj wentylacji w projekcie

Jeżeli projekt architektoniczny domu został już zakupiony, warto sprawdzić, jaki rodzaj wentylacji zawiera: mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację, czy tradycyjną grawitacyjną z murowanymi kominami wywiewnymi.

Ta informacja jest istotna, bo jeżeli inwestor zakupił projekt z wentylacją grawitacyjną, a chce mieć mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), część kominów wentylacyjnych (lub tylko szachtów) mogłaby zostać zlikwidowana – wykreślona z projektu – są one zupełnie niepotrzebne – nie buduje się ich.

Po zakupie projektu warto sprawdzić

Niezależnie od powyższego, warto już teraz skontaktować się z doradcą ds. rekuperacji – to najlepszy czas.

O rekuperacji warto zdecydować jak najwcześniej: poniżej najważniejsze powody.

6 powodow dla ktorych powinienes przewidziec rekuperacje na etapie projektu

Oszczędności na etapie projektu

Decyzja o montażu systemu rekuperacji na etapie projektu domu pozwala na wygenerowanie oszczędności oraz ułatwia montaż systemu rekuperacji podczas budowy domu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści.

Kominy wentylacyjne

W domu z rekuperacją nie buduje się wszystkich kominów wentylacyjnych, które trzeba postawić w domu z wentylacją grawitacyjną

Jeśli zaprojektujemy kanały wentylacyjne w wersji przeznaczonej do podłączenia do rekuperatora okaże się, że nie trzeba murować kominów wentylacji grawitacyjnej prowadzących do pomieszczeń typu łazienka czy pralnia.

Ich rolę spełnią przewody wentylacyjne instalacji wentylacji mechanicznej.  Oczywiście konieczne jest pozostawienie standardowych przewodów spalinowych dla pieca CO oraz kominka. 

Otwory w stropach do poprowadzenia instalacji

Jeśli decyzja o zainstalowaniu rekuperacji zostanie podjęta na etapie projektowania budynku, pozwoli to na pozostawienie otworów w stropach oraz w ścianach w miejscach, gdzie przebiegać będą przewody wentylacyjne.

W efekcie zaoszczędzić można nie tylko na olbrzymim wkładzie pracy (wykucie otworów w ścianach i stropach lub – w przypadku stropów żelbetowych – wykonanie ich wiertnicą).

Zaoszczędzić można także na kosztach materiałów budowlanych, których po prostu nie zmarnuje się przez skuwanie lub rozbijanie.

Dużo łatwiej jest przecież zostawić szczelinę lub wgłębienie w ścianie w trakcie prac murarskich niż wykuwać je w gotowym murze.

Optymalne poprowadzenie i dobór instalacji

Zaplanowanie instalacji na etapie, gdy budynek jest w fazie projektowej, pozwala na oszczędniejsze poprowadzenie instalacji, czyli jej maksymalną optymalizację, co zmniejsza koszt i skraca czas montażu. Pozwala także na dobór takiego rodzaju kanałów, które ukryją instalację w przegrodach budowlanych lub posadzkach i pozwolą uniknąć zabudowy płytami g-k.

Możliwość rezygnacji ze skrzydeł, czyli okien otwieranych

Montując rekuperację część okien otwieranych można zastąpić fixami, tzw. szkleniami stałymi.

Okno ma tylko wtedy samą ramę, nie ma skrzydła i jest dużo tańsze.

Takiego okna nie można otworzyć i o ile oczywiście część okien w domu musi być otwierana (np. okno w kuchni, łazience i co najmniej jedno okno w pokojach), to w większości projektów udaje się wyeliminować skrzydła z co najmniej 50% szkleń na każdej kondygnacji. To poważne oszczędności.

Rezygnacja z nawiewników w oknach

Dom z wentylacją mechaniczną powinien być maksymalnie szczelny – wyeliminuje to straty energii. Szczelność dotyczy też okien. Okna do domu z rekuperacją nie mogą posiadać zamontowanych jakichkolwiek nawiewników. To również oszczędności, bo nawiewniki kosztują.

Zyski z rekuperacji wpływają na ogrzewanie

Ponieważ dom z rekuperacją ma niższe zapotrzebowanie na ciepło, system grzewczy domu z rekuperacją, w porównaniu do domu z wentylacją grawitacyjną, może mieć niższą moc.

Ma to szczególne znaczenie przy doborze pompy ciepła, ale także na ograniczeniu ilości pętli grzewczych oraz kosztach eksploatacyjnych. 

Optymalne miejsca punktów nawiewnych

Projektując system rekuperacji, gdy dom jest jeszcze tylko na papierze, można zoptymalizować miejsca, gdzie będą usytuowane punkty nawiewne i wywiewne rekuperacji, ale także i klimatyzacji.

Klimatyzację dobrze jest zrobić również na etapie budowy domu, a w projekcie rekuperacji uwzględnić miejsca nawiewów od klimy, by systemy nie kanibalizowały wzajemnie swojej pracy.

Jeżeli dopiero przymierzasz się do kupienia projektu domu, koniecznie przeczytaj tutaj

W czym pomoże specjalista od rekuperacji, czyli taka firma jak Rekuperatory.pl

  • przeanalizuje projekt architektoniczny domu
  • nakreśli poglądową trasę prowadzenia instalacji
  • określi miejsca przejść przez strop (w przypadku domów z piętrem)
  • wskaże najlepsze pomieszczenie na rekuperator
  • dobierze rodzaj oraz wielkość rekuperatora
  • pomoże dokonać wyboru rodzaju instalacji
  • wstępnie określi dodatkowe korzyści, np. oczyszczanie powietrza nawiewanego ze smogu, nawilżanie
  • zasugeruje lub odradzi (z uwagi np. na nieodpowiedni grunt) montaż GWC
  • wyliczy koszty montażu rekuperacji
  • zasugeruje dobór innych elementów, które dobrze jest mieć w domu z rekuperacją: rodzaj kominka, okapu kuchennego, drzwi wewnętrznych, stolarki okiennej

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
Drafton
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock