Rekuperacja czyli jak nie wydawać na ogrzewanie

Zainteresowanie tematem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zwanej powszechnie rekuperacją, wciąż wzrasta. Wpływ na ten wzrost ma nie tylko mocne lobby producentów central i wykonawców instalacji (co z pewnością da się na rynku zauważyć). Najbardziej jednak tematem interesują się sami inwestorzy, którym coraz częściej zależy na zbudowaniu domu, na którego wydatki eksploatacyjne nie będą wysokie.

Elementem takiego domu są nie tylko wysokiej jakości materiały budowlane i bardzo dobre parametry izolacyjne fundamentów, ścian i stolarki otworowej, ale także rodzaj zastosowanej wentylacji, przez którą – jak szacują fachowcy – ucieka nawet do 80% wytworzonego w zimie przez system grzewczy ciepła.

Ucieczka ciepla3

 

Jak zatrzymać te straty? Wyjścia są dwa.

Pierwsze to zainstalować szczelne ciepłe okna bez mikrowentylacji i nawiewników i połączyć to z dyscypliną nie otwierania i nie rozszczelniania okien w czasie chłodnych dni (czego oczywiście nie polecamy, grozi bowiem poważnymi kłopotami zdrowotnymi, pleśniami, grzybem i nadmierną wilgocią więcej na ten temat).

Drugie rozwiązanie to wykorzystanie raz wytworzonego ciepła do ogrzania powietrza wchodzącego do budynku. Zapewnia to nie tylko ogromne oszczędności na ogrzewaniu zimą, ale także ciągły i kontrolowany dostęp do świeżego, dodatkowo filtrowanego powietrza pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń. Wszystko to zapewnia wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja.

Przykładowo: gdy na dworze mamy około 6 stopni C na plusie, to zaciągane z zewnątrz powietrze rekuperator ogrzewa energią pochodzącą z powietrza wyciąganego z pomieszczeń do temperatury ponad 19 stopni C!. Oznacza to, że piec pracuje na minimalnej mocy podgrzewając powietrze zaledwie o kilka stopni (do ustawionej temperatury komfortu określonej przez użytkownika).
Oznacza to, że przy temperaturze zewnętrznej około 5-6 stopni C na plusie praktycznie nie ma wydatków na ogrzewanie!

Poniższe zestawienie temperatur to 'prt sc’ wykonany w dniu 22 lutego 2011 r. o godz. 8 rano z działającego systemu rekuperacji opartego na centrali AERIS 550 VV LUXE pracującego w budynku Rekuperatory.pl przy ul. Rudzkiej 9-11 we Wrocławiu.

chcę sprawdzić temperatury w dniu dzisiejszym

Tempaeris 3704

« przeglądaj pozostałe artykuły

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
Drafton
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock