Rekuperatory.pl
603 446 366

Błędy w montażu rekuperacji

Średnio raz w miesiącu spotykamy się z tym samym problemem: lokalny „fachowiec” wykonał tanią instalację rekuperatora, która albo nie działa, albo z instalacji kapie woda, albo pracuje tak głośno, że korzystanie z niej traci sens.

Poniższe przykłady to tylko niektóre z tych, z jakimi zgłaszali się do Rekuperatory.pl oszukani inwestorzy.

Instalacja rekuperacji z perforowanych przewodów drenażowych

Po wizycie w jednym z domów, do którego zostaliśmy wezwani w celu sprawdzenia, dlaczego wykonana przez tańszego „fachowca” instalacja wentylacyjna nie chce działać, po raz kolejny przeżyliśmy szok.

Żaden z anemostatów nie wykazywał jakiejkolwiek chęci do wyciągania lub nadmuchiwania powietrza. Po wycięciu dziury w podwieszonym suficie okazało się, że wykonawca wykonał instalację wentylacyjną z… żółtych, plastikowych przewodów drenażowych, bardzo dokładnie perforowanych, przeznaczonych do odprowadzania wody z gruntu wokół budynku.

Fachowiec pieniądze wziął – instalacja została przecież ułożona… po czym… zmienił numer telefonu i tyle go widziano.

Inwestor wybrał po prostu najtańszego wykonawcę. Warto dodać, że koszt samej tylko naprawy instalacji przekroczył o 40% koszty montażu instalacji według wyceny wykonanej przez Rekuperatory.pl półtora roku wcześniej. Pomijam tu koszty rozprucia raz ponownego położenia regipsów oraz pomalowania praktycznie wszystkich ścian.

 

Za wąskie drzwi

Zdarzyło się nam kiedyś zobaczyć instalację wentylacyjną przygotowaną pod dużą centralę wentylacyjną, gdzie drzwi prowadzące do pomieszczenia, w którym miał stać rekuperator i do którego doprowadzone były wszystkie cztery główne kanały do rekuperatora  o… 50 cm za wąskie w stosunku do wielkości centrali.

Pomieszczenie, drzwi i elewacja budynku było całkowicie wykończone i właściciel nie wiedział, jak wnieść centralę do przewidzianego dla niego pomieszczenia. My też nie. Skończyło się na kosztownej przeróbce części instalacji, by rekuperator mógł stanąć w garażu.

 

Za krótkie kanały stalowe

U tego Państwa instalacja została wykonana w całości z nieizolowanych kanałów stalowych. Ale to jeszcze nic: prawdziwa niespodzianka czekała na ekipę techniczną Rekuperatory.pl po miejscowym demontażu regipsów. Kanały bowiem… kończyły się około 15 cm poniżej poziomu regipsu uniemożliwiając jakikolwiek skuteczny montaż kratek wentylacyjnych.

Wykonawca tejże instalacji stwierdził, że „zostaje tylko banalne nałożenie kratek”, skasował grubszą kwotę i… znikł. A „banalne założenie kratek” wymagało rozprucia niemal 30% wykończonych ścian i sufitów w budynku oraz uzupełnienia praktycznie wszystkich końcówek instalacji o przedłużki robione na zamówienie do każdego anemostatu i kratki.

 

Instalacja rekuperacji z rur kanalizacyjnych

Inny z inwestorów zaprosił nas na kontrolę wykonanej przez fachowca „profesjonalnej” instalacji wentylacyjnej. Dom o powierzchni niemal 600 m2 wyposażony został w „kanały wentylacyjne” z rur kanalizacyjnych wpuszczonych do wnętrza stropu teriva.

Rekuperacja z rur kanalizacyjnych

Instalacja rekuperacji wykonana z rur kanalizacyjnych – przykład na niefrasobliwość polskich instalatorów.

Inwestor był niemal oburzony, gdy zapytaliśmy się, gdzie jest tak wychwalana przez niego instalacja wentylacyjna. Wskazał na wystającą tuż przy żyrandolu z sufitu cienką rurkę…. W domu nie było niestety nic innego, co choćby przypominałoby instalację wentylacyjną. Pomijając inne aspekty techniczne nie bardzo mogliśmy wyobrazić sobie sposób połączenia króćca montażowego centrali wentylacyjnej o średnicy 315 mm z rurką o średnicy mniejszej niż 50 mm.

 

Rekuperacja bez rekuperatora

Najciekawszym ostatnio spotkanym przypadkiem była domowa, super tania instalacja rekuperacji za jedyne 4000 zł.

Inwestorowi trudno było wytłumaczyć, że dwie nieizolowane rury typu flex odchodzące z kuchni i z jednej z łazienek, połączone z zabudowanym na stałe w ścianie blaszanym wentylatorem wywiewnym, z rekuperacją niewiele mają wspólnego.

Najważniejsze było dla niego, że instalacja została wykonana za niewielkie pieniądze przez znajomego znajomego. Niestety, próby odnalezienia rekuperatora, czyli właściwie cel, z jakim przyjechała ekipa techniczna Rekuperatory.pl, nie powiodły się – rekuperatora nie było.

 

W rekuperacji nie jest jak w kanalizacji

Zwraca się do nas coraz więcej fachowców z prośbą mniej więcej tego typu: „przeszkolcie mnie na szybko, powiedzcie jak się to projektuje i robi, bo dopisałem sobie na wizytówce „rekuperacja” i mam klienta, któremu muszę to zrobić, a jeszcze z tym nie miałem do czynienia”. Fachowcy tego typu (najczęściej „od wszystkiego” – od murarki i tynków poprzez wykonawstwo dachów, CO, tapetowania i malowania) nie dają sobie wytłumaczyć, że projektowanie i obliczanie tego typu instalacji wymaga sporej dawki wiedzy teoretycznej oraz potężnego doświadczenia praktycznego. I że w wentylacji nie jest tak jak w kanalizacji: woda w rurze ustawionej pod dowolnym kątem zawsze spłynie w dół. Powietrze – nigdy. Na jego ruch wewnątrz rury grawitacja praktycznie nie ma wpływu.

Działanie instalacji wentylacyjnej zależne jest między innymi od dobranych średnic przewodów, ich rodzajów, sposobu połączeń, mocy i sprężu zastosowanych wentylatorów, a nawet od kątów, pod jakimi zaginają się przewody wentylacyjne.

Dobrze zaprojektowaną instalację zepsuć może kiepski wykonawca. Dobry wykonawca dostrzeże błędy w kiepskim projekcie i skutecznie zapobiegnie wynikającym z nich problemom.

Najgorzej, gdy zarówno projekt zawiera błędy, jak również wykonawca niezbyt zna się na rzeczy. Wówczas jeden zwala winę na drugiego, sprawa toczy się miesiącami i najczęściej rozchodzi po kościach. A inwestor zostaje w domu z instalacją, za którą zapłacił wprawdzie nieco mniej, ale z której nigdy korzystać nie będzie…

 

Mocowanie instalacji a zachowanie właściwych przepływów powietrza

W tym przypadku instalator na tyle mocno zacisnął opaskę, że miękki kanał wentylacyjny flex został wręcz zgnieciony. Takie zdławienie instalacji w kilku miejscach oznacza zaburzoną pracę całego systemu rekuperacji. Kanały powinny mieć niezmienną średnicę, a ilość powietrza, jaka nimi przepływa, powinna być starannie zaprojektowana.

Zdlawienie

 

Apelujemy do wszystkich przyszłych i teraźniejszych inwestorów: zanim zdecydujecie się na wykonawcę, zapytajcie, ile instalacji wentylacyjnych już wykonał oraz jakich udziela gwarancji. W przeciwnym wypadku Wasz wymarzony dom stać się może króliczkiem doświadczalnym dla fachowca, który na Was uczył się będzie, jakie błędy spowodują skuteczne unieruchomienie instalacji wentylacyjnej lub które skutecznie zniechęcą was do korzystania z niej…

 

Odplyw skroplin2

To nie żart: w jednym z domów lokalny spec od wentylacji w taki sposób zaizolował… system wentylacyjny.

Foto2

Trudno uwierzyć, że ktoś w taki sposób postanowił poprowadzić przewody wentylacyjne

Izolacja na tasmie klejacej2

Izolacja na taśmie klejącej nie należy do najlepszych pomysłów.

System wentylacyjny po zaizolowaniu

Spektakularny przykład niechlujnego wykonania izolacji: system w takich warunkach nie ma prawa działać prawidłowo.