Co ma wspólnego kominek i rekuperator
Kominek i rekuperator wbrew pozorom mają ze sobą coś wspólnego. W domach z rekuperacją, kominek powinien posiadać całkowicie niezależny pobór powietrza do spalania z zewnątrz, czyli powinien mieć tzw. zamkniętą komorę spalania. Wszystko dlatego, by nie pobierał powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje, co zakłócałoby zrównoważoną wentylację z odzyskiem ciepła, jaką jest rekuperacja.Kominek może być również źródłem ciepła w systemach dystrybucji gorącego powietrza (DGP), jednak gorące powietrze, które dystrybuowane jest kanałami nawiewnymi DGP jest zbyt gorące, by trafiało do wymiennika rekuperatora w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji.Dlatego najlepiej, by DGP działało również niezależnie od systemu rekuperacji.Wywołany przez rekuperator ruch powierza oraz odpowiednie wykorzystanie praw fizyki pozwoli na bardzo dobre rozprowadzenie ciepła kominkowego w budynku bez konieczności montażu instalacji dystrybucji gorącego powietrza (DGP).Rekuperacja i kominek
- W większości domów niemożliwe jest zastosowanie połączonych systemów kominka i rekuperatora. Łączenie ich wbrew opinii eksperta lub samodzielne próby oparte na własnych przemyśleniach bez bazy w postaci wiedzy fachowej mogą spowodować zakłócenia w pracy obu instalacji, w skrajnych wypadkach uszkodzenie rekuperatora.
- Decydując się na kominek należy mieć świadomość, że zazwyczaj będzie on jedynie UZUPEŁNIAJĄCYM źródłem ciepła. Oprócz kominka dom powinien zostać wyposażony w tradycyjną instalację centralnego ogrzewania opartą na piecu lub pompie ciepła.
- Jeśli zamierzasz traktować kominek jak główne źródło ciepła w domu paląc w nim codziennie, bezwzględnie wykonaj niezależną instalację rozprowadzenia powietrza kominkowego lub zastosuj kominek z płaszczem wodnym – to rozwiązanie posiada możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą termostatów na grzejnikach, powoduje też najmniejsze potencjalne przesuszenie powietrza przy ciągłej pracy kominka; zabezpiecza również przed rozprowadzeniem nieczystości i intensywnego zapachu palonego drewna po całym domu.
- Gdy rozważasz wykonanie tylko jednego z tych dwóch systemów: DGP lub rekuperację pamiętaj, że instalacja rekuperatora nawet bez bezpośredniego połączenia z kominkiem spowoduje rozprowadzenie ogrzanego powietrza po całym domu. Natomiast sama instalacja kominkowa nigdy nie zapewni wentylacji budynku.
Wentylacja w nowym domu
Decydujemy się na doskonałą izolację ścian, energooszczędne okna oraz oczywiście na system rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka. Gdzieś usłyszeliśmy o możliwości uzyskania dodatkowych oszczędności dzięki systemowi wentylacyjnemu z odzyskiem ciepła opartym na rekuperatorze. Oba systemy wymagają prowadzenia kanałów, którymi tłoczone jest powietrze, zazwyczaj o dość pokaźnych średnicach. Oglądamy projekt domu i próbujemy zmieścić gdzieś kanały obu systemów. Sprawdzamy ceny, porównujemy oferty, po czym stwierdzamy, że płacenie za system wentylacyjny z odzyskiem ciepła jest po prostu niepotrzebne – lepiej zrobić DGP. Czy to dobre podejście? Odpowiemy na to pytanie później.Wentylacja mechaniczna w domu z odzyskiem ciepła wymaga zastosowania przewodów wentylacyjnych przeznaczonych do transportu powietrza. Do wyboru są przewody elastyczne aluminiowe, stalowe kanały okrągłe oraz nowoczesne systemy przewodów wentylacyjnych elastycznych z polietylenu.Instalacja rozprowadzająca ciepłe powietrze z kominka wymaga zaś zastosowania przewodów wentylacyjnych o podwyższonej odporności termicznej (do 250oC).