Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Po co projektować system rekuperacji.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Po co jest potrzebny projekt rekuperacji

Po co jest potrzebny projekt rekuperacji

Projektując instalację wentylacyjną do domu jednorodzinnego projektanci często przenoszą na ten grunt normy i praktykę stosowaną dla obiektów użyteczności publicznej, którymi do tej pory się zajmowali. Niestety, procedury projektowe, które sprawdzają się w dużych obiektach, nie sprawdzają się dla domu jednorodzinnego. Dodatkowo wiele osób myśli, że rekuperacja i klimatyzacja jest tym samym, co nie jest prawdą.

Prawidłowe wykonanie dobrze działającej instalacji wentylacyjnej w domu jednorodzinnym nie jest zadaniem prostym. Specyfika domu wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na:

  • sposób prowadzenia instalacji (dobrze przemyślana trasa prowadzenia kanałów może wyeliminować lub znacznie ograniczyć konieczność zabudowy kanałów)
  • umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych (ich właściwe usytuowanie odpowiedzialne jest za komfort w pomieszczeniach)
  • wybór odpowiedniego miejsca na rekuperator z dala od stref nocnych
  • moc rekuperatora (siła, z jaką będzie pracował odpowiedzialna jest również za cichą pracę systemu)
  • właściwa izolacja kanałów w przypadku instalacji wykonanej na kanałach stalowych
  • właściwe poprowadzenie instalacji z nowoczesnych przewodów polietylenowych

Niestety, ciągle jeszcze sporo firm oferujących projektowanie i montaż instalacji z rekuperatorem ma mgliste pojęcie o zasadach doboru centrali wentylacyjnej dla domu, o związkach pomiędzy jej wydajnością i sprężem a samą instalacją, co umożliwia skuteczne działanie urządzenia po jego zamontowaniu. Nagminnie zdarza się przewymiarowanie oferowanych instalacji, choć zdarzają się również sytuacje odwrotne, gdzie klient do domu o powierzchni ok. 600 m2 i trzykrotnie większej kubaturze montuje dobraną przez pseudofachowców centralę o wydajności… 300m3 /h (minimum trzykrotnie za małą…).

W efekcie przewymiarowania podczas planowania instalacji wentylacyjnej inwestor płaci dużo więcej za jej wykonanie, ponosi dodatkowe i wcale niemałe koszty eksploatacyjne w postaci wyższych opłat za energię elektryczną. Zupełnie niepotrzebnie naraża go to także na niepotrzebne dodatkowe straty ciepła w procesie nadmiernej wentylacji. Wzrasta również cena obsługi systemu (wymiana filtrów). W efekcie zyski oszczędnościowe płynące z zastosowania rekuperatora zostają skonsumowane przez nadmierne dodatkowe zużycie energii oraz często konieczność zastosowania urządzeń nawilżających w pomieszczeniach, w których – ze względu na przesuszenie powietrza – normalne funkcjonowanie staje się bardzo uciążliwe.

W momencie niedowymiarowania instalacji lub zastosowania w niej rekuperatora o sprężu zbyt małym do obliczonych potrzeb, efekt jest jeden: całość po prostu nie działa, a komfort klimatyczny w pomieszczeniach jest fatalny. Dlatego odrębne podejście do projektowania wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych jest koniecznością.

Wymienione poniżej uwagi mimo, że obejmują spory zakres problematyki wentylacji domów jednorodzinnych, stanowią jedynie część założeń koniecznych do dobrego zaprojektowania i wykonania instalacji wentylacyjnej dla domu jednorodzinnego.