Filtry – gwarancja poprawnego działania systemu rekuperacji.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Jak wymienić i gdzie kupić filtry
  2. Test inżynierów Rekuperatory.pl

Czyste filtry w rekuperatorze to podstawa poprawnego działania systemu rekuperacji. Filtry chronią nie tylko sam wymiennik rekuperatora, ale również decydują bezpośrednio o jakości powietrza nawiewanego przez system rekuperacji do pomieszczeń.

Jakość filtrów powinno się sprawdzać co najmniej co 3 miesiące i w przypadku ich zabrudzenia, należy je wymienić na nowe. Filtry wielorazowego użytku można wyczyścić (wyłącznie na sucho). Filtry jednorazowe wykonane z tkaniny, należy wymienić. W żadnym wypadku nie wolno ich prać – stracą wtedy swoje właściwości filtracyjne.

Jak wymienić i gdzie kupić filtry

Sprawdź, jak wymienić filtry w rekuperatorze.

Sklep internetowy z filtrami: www.kupfiltry.pl

Czysty i brudny aeris nextCzysty filtr (z lewej) i brudny filtr do rekuperatora AERISnext.

Jak działa pompa ciepłaJak działa pompa ciepła

Test inżynierów Rekuperatory.pl

Inżynierowie Rekuperatory.pl dokonali obliczeń pomiarowych wydajności rekuperatora AERIS 350 dla różnych konfiguracji filtra.

Rekuperator wyposażony został w standardowe filtry EU4, a następnie w filtry o podwyższonym stopniu filtracji EU7. Centrala zainstalowana była w standardowej domowej instalacji wentylacyjnej. Pomiary wydajności dokonywane były za pomocą anemometru TESTO.

Okazało się, że zabrudzenie lub zwilżenie filtra powodowało znaczne obniżenie wydajności rekuperatora. Dla filtra EU4, stosowanego standardowo w rekuperatorach AERIS 350 wyniki wyglądały następująco: przy 100% wydajności wentylatorów dla suchego i czystego filtra, jeśli filtr został zabrudzony, ilość powietrza nawiewanego spadała o 11%, jeśli filtr został silnie zabrudzony i zwilżony wydajność nawiewu spadała o 28%. Dla filtra EU7 o zwiększonym stopniu filtracji po zamontowaniu filtra brudnego wydajność nawiewu spadała o 10%, a po zamontowaniu filtra brudnego i wilgotnego – wydajność spadała o 36,3%!

Wnioski są następujące: korzystanie z brudnych filtrów lub ich zbyt rzadka wymiana powoduje znaczne obniżenie wydajności systemu wentylacyjnego. Wydajność rekuperatora może zostać zmniejszona o 1/3 jeśli użytkownik zapomni wymienić filtry lub celowo będzie unikał ich wymiany. Co więcej – zwiększenie oporów przepływu powietrza przez filtry zmusza użytkownika do korzystania z wyższych biegów rekuperatora dla uzyskania takiej samej wydajności, co ma znaczny wpływ na zużycie energii przez rekuperator.

Podsumowując – regularna wymiana filtrów w rekuperatorze oznacza nie tylko wyższą higienę systemu wentylacyjnego, ale także większą energooszczędność, dzięki redukcji zużycia energii.

Rekuperatory.pl zalecają regularne sprawdzanie poziomu zabrudzenia filtrów i ich wymianę maksymalnie co 3-4 miesiące w każdym rekuperatorze. Maksymalna żywotność filtra dla terenów, gdzie zapylenie powietrza jest stosunkowo niewielkie wynosi 5-6 miesięcy, choć ze względu na badania opisane powyżej warto wymieniać filtry znacznie częściej na bieżąco kontrolując ich czystość.