Czym jest rekuperacja: test w skali mikro we własnym aucie.

Test na sprawdzenie, czym jest rekuperacja

Jeżeli masz w samochodzie ogrzewanie, klimę oraz przycisk OFF przy pokrętle do ustawiania poziomów wentylacji oraz przycisk do odcięcia dopływu powietrza z zewnątrz, łatwo możesz wykonać pewien ciekawy test pokazujący, czym w zakresie komfortu powietrznego jest rekuperacja i czym różni się ona od klimatyzacji i od zwykłej wentylacji grawitacyjnej.Możesz też sprawdzić, czym różni się dobrze wykonany system rekuperacji od systemu rekuperacji wykonanego źle przez niedoświadczoną firmę instalacyjną.Wylacz wentylacje3Jeżeli masz auto z klimą, ogrzewaniem oraz możliwość regulacji intensywności nawiewu, możesz łatwo przekonać się, czym – w zakresie komfortu klimatycznego – jest rekuperacja. Uwaga! Test dobrze jest przeprowadzić poza dniami wyjątkowych mrozów lub wyjątkowych upałów!

Pozycja wyjściowa dla wszystkich ustawień:

  • ustaw temperaturę komfortu na optymalny dla siebie poziom (u mnie były to 22 stopnie)
  • okna zamknięte

Ustawienie 1: symulacja wentylacji grawitacyjnej przy szczelnych zamkniętych oknach

Przełącz wentylację na OFF, ustaw wyłącznie wewnętrzny przepływ powietrza (odetnij dostęp powietrza zewnętrznego).Po około 15 minutach zaczniesz ziewać i głęboko oddychać: brakuje Ci powietrza. To, którym oddychasz dawno przekroczyło dopuszczalne normy poziomu dwutlenku węgla. Pokonaj tak dystans 100 km: poczujesz się totalnie zmęczony i senny. Zacznie Cię boleć głowa. Dodatkowo możesz zjeść przygotowaną wcześniej kanapkę z mielonym: zapach będzie utrzymywać się jeszcze długo po jej zjedzeniu. Witaj w ciepłym, dobrze zaizolowanym domu bez wentylacji mechanicznej!  

Ustawienie 2: symulacja wentylacji grawitacyjnej + klima, czyli przyjemna temperatura i niska jakość higieniczna powietrza

Przełącz temperaturę na nieco niższą, dodaj klimę. Nie odblokowuj dopływu powietrza zewnętrznego (powinien pozostać zablokowany).Zrobi się chłodniej, ale bez poprawy jakości powietrza. W znakomitej większości klima tylko mieli powietrze, które jest w pomieszczeniu, bez wymiany na świeże. W zakresie jakości powietrza NIC SIĘ NIE ZMIENI: dalej oddychasz starym, zużytym i zanieczyszczonym bakteriologicznie powietrzem. Jak się czujesz w ciepłym, dobrze zaizolowanym domu bez wentylacji mechanicznej z klimatyzacją?

Ustawienie 3: stała podaż świeżego powietrza, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem

Odblokuj dopływ powietrza z zewnątrz. Pokrętło wentylacyjne ustaw na optymalny dla siebie przepływ (raczej dolne i średnie wartości intensywności przepływu), dodaj do tego temperaturę komfortu, ja ustawiłam ją na 22 stopnie – czuć delikatny dopływ świeżego powietrza. Jeżeli przemierzasz właśnie drogę pomiędzy polami rzepaku, możesz poczuć jego słodkawy zapach. Powietrze jest wymieniane! Tak właśnie czuć komfort wentylacyjny w domu z rekuperacją: zawsze świeżo! Masz jeszcze jedną kanapkę? Odpakuj ją: po chwili zapach zniknie bez śladu. Witaj na pokładzie domu z dobrą wentylacją! 

Ustawienie 4: stała wymiana powietrza zużytego na świeże przy nadmiernej podaży, czyli instalatorowi do końca nie wyszło

Zmień pokrętło na duży przepływ powietrza: intensywne wietrzenie. Świeżo, ale głośno i mało komfortowo. Przy źle dobranym (najczęściej za małym) urządzeniu, źle dobranych przekrojach kanałów wentylacyjnych, nieodpowiednich obliczeniach wartości przepływu powietrza, rekuperacja też będzie działać, ale komfort korzystania z niej będzie niski. Dodatkowo odzysk ciepła niewielki. Chcesz zaoszczędzić parę złotych? Nie wybieraj taniego instalatora i najtańszego urządzenia! W zamian za to o rekuperacji zdecyduj wcześnie, by zaoszczędzić np. na budowie kominów do grawitacji i na oknach.  Ten test nie jest doskonały – doskonale za to pokazuje, czym jest brak właściwej wymiany powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz oraz jak bardzo ważna dla samopoczucia jest wentylacja. Dodaj do tego odzysk ciepła, do którego dochodzi w rekuperatorze i oszczędności na ogrzewaniu, które tu trudno byłoby zasymulować, a które w dobrze zaizolowanym domu sięgają 50%!W samochodzie powietrze odpływa nieszczelnościami, w systemie rekuperacji obieg powietrza jest szczegółowo kontrolowany za pomocą rekuperatora i instalacji nawiewnej i wywiewnej: identyczna ilość powietrza nawiewanego jest w tym samym czasie wyciągana z pomieszczeń bez powstawania jakiegokolwiek nad- czy podciśnienia.  Przy maksymalnym komforcie w dzień i w nocy, latem i zimą. Zapraszamy także do wizytowania domów z rekuperacją: skontaktuj się z Doradcą, by się umówić. Porozmawiaj z użytkownikami rekuperacji, posłuchaj, poczuj, zobacz. Zapraszamy do kontaktu z każdego miejsca w Polsce.
Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock