Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – korzyści

W artykule znajdziesz

  1. Co to jest wentylacja
  2. Co to jest rekuperator
  3. Co zapewnia mechaniczne wentylowanie pomieszczeń?
  4. Od czego zacząć

Wentylacja zyskuje ostatnio na popularności głównie z powodu dążenia do zwiększania izolacyjności budynków. Przy bardzo szczelnym budownictwie niemożliwe jest jego naturalne wentylowanie (przy pomocy wentylacji grawitacyjnej). Jeżeli dodasz do tego jeszcze wykluczenie powstania strat energetycznych, o wentylowaniu za pomocą kominów do wentylacji grawitacyjnej i rozszczelnień w oknach można zapomnieć. Pozostaje tylko zastosowanie wentylacji mechanicznej – i to z odzyskiem ciepła – rekuperacji.

Z myślą o oszczędzaniu energii buduje się fundamenty, wznosi ściany i je ociepla, kupuje okna (koniecznie z potrójną szybą i ciepłym profilem) i uszczelniania połać dachu. Szczelne elementy domu, które doskonale wpisują się w trend energooszczędności, są bezpośrednio odpowiedzialne za to, że nowoczesny dom przypomina szczelnie zamknięty słoik.

dom bez rekuperacji

Dom bez skutecznej wentylacji przypomina szczelnie zamknięty słoik.

 

Co to jest wentylacja

Wentylacja to wymiana powietrza zużytego na świeże, to znaczy zastąpienie zanieczyszczonego powietrza świeżym. Wentylacja mechaniczna zaś to wentylacja wymuszona, w której ściśle określony i ukierunkowany ruch powietrza został spowodowany za pomocą urządzenia mechanicznego – rekuperatora.

Co to jest rekuperator

Co to jest rekuperator? Jest to urządzenie, zwane także centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, w której znajduje się wymiennik ciepła, w którego wnętrzu odbywa się proces odzyskania energii z powietrza. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rekuperacja.

Rekuperacja = zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

 

Rekuperacja gwarantuje –  niezależną od warunków zewnętrznych (temperatury, wiatru) wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu w wentylowanych mechanicznie pomieszczeniach przez cały czas jest odpowiedniej jakości czyste powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgotności. Wymuszenie wymiany powietrza przy użyciu dwóch wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego) pozwala wyeliminować podstawowe wady wentylacji grawitacyjnej: jej pełną zależność od warunków zewnętrznych (jak jest za ciepło – nie działa) oraz nadmierny i nie dający się kontrolować ruch powietrza wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno, co powoduje duże straty energii cieplnej.

 

Wentylacja mechaniczna pozwala w pełni zapanować nad ilością wywiewanego i nawiewanego do pomieszczeń powietrza, co pozwala na pełną kontrolę komfortu i dostosowanie ją do aktualnych potrzeb. Inaczej bowiem powinno wentylować się pomieszczenie, w którym przebywa dużo osób i są one aktywne, a inaczej takie, gdzie osób jest dwie i śpią.

 

Co zapewnia mechaniczne wentylowanie pomieszczeń?

  • w pełni kontrolowalną wymianę powietrza przez całą dobę, przez cały rok
  • oszczędności ciepła związane z przekazaniem energii z raz wytworzonego ciepła odzyskanego z wywiewanego z pomieszczeń powietrza
  • zdrowe, wysokiej jakości powietrze wewnętrzne o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgotności
  • filtrowane powietrze pozbawione większych zanieczyszczeń lub nawet zanieczyszczeń mikrobiologicznych w przypadku zastosowania instalacji samoczyszcząco-jonizujących

 

W obiekcie może występować tylko jeden sposób wentylacji, co znaczy, że jeżeli inwestor decyduje się rekuperację, nie buduje już kominów do wentylacji grawitacyjnej. Z tego powodu o rodzaju zastosowanej wentylacji warto zdecydować, kiedy dom jest jeszcze na etapie projektu.

Od czego zacząć

Od czego  zacząć? Od spotkania z doradcą ds. rekuperacji, który na podstawie wstępnej analizy rzutów każdej z kondygnacji budynku będzie potrafił określić możliwości montażowe, wstępnie wytyczyć trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych, dobrać rekuperator i instalację oraz wycenić system. To pozwoli na sprawną ocenę sytuacji i decyzję.

Obecnie wydaje się, że wybudowanie w dzisiejszych czasach nowoczesnego i zdrowego domu bez sprawnie funkcjonującego systemu wentylacji jest po prostu niemożliwe.