Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – korzyści i zalety

Spis treściWybierz interesujący cię temat

 1. Co to jest wentylacja?
 2. Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła
 3. Co odróżnia wentylację grawitacyjną od mechanicznej?
 4. Wentylacja mechaniczna a straty ciepła w budynkach
 5. Co zapewnia mechaniczne wentylowanie pomieszczeń?
 6. Wentylacja machaniczna – Od czego zacząć?
 7. Czy rekuperacja oczyszcza nawiewane powietrze?
 8. Zaawansowane sposoby oczyszczania powietrza – filtr kanałowy

Co to jest wentylacja?

Wentylacja to wymiana powietrza zużytego na świeże, to znaczy zastąpienie zanieczyszczonego powietrza świeżym. Wentylacja mechaniczna zaś to wentylacja wymuszona, w której ściśle określony i ukierunkowany ruch powietrza został spowodowany za pomocą urządzenia mechanicznego – rekuperatora.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Co to jest rekuperator? Jest to urządzenie, zwane także centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, w której znajduje się wymiennik ciepła, w którego wnętrzu odbywa się proces odzyskania energii z powietrza. Wentylacja z odzyskiem ciepła to rekuperacja.
Rekuperacja = zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja gwarantuje –  niezależną od warunków zewnętrznych (temperatury, wiatru) wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu w wentylowanych mechanicznie pomieszczeniach przez cały czas jest odpowiedniej jakości czyste powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgotności. Wymuszenie wymiany powietrza przy użyciu dwóch wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego) pozwala wyeliminować podstawowe wady wentylacji grawitacyjnej: jej pełną zależność od warunków zewnętrznych (jak jest za ciepło – nie działa) oraz nadmierny i nie dający się kontrolować ruch powietrza wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno, co powoduje duże straty energii cieplnej.

Wentylacja mechaniczna pozwala w pełni zapanować nad ilością wywiewanego i nawiewanego do pomieszczeń powietrza, co pozwala na pełną kontrolę komfortu i dostosowanie ją do aktualnych potrzeb. Inaczej bowiem powinno wentylować się pomieszczenie, w którym przebywa dużo osób i są one aktywne, a inaczej takie, gdzie osób jest dwie i śpią.

Jak nie płacić dużo za ogrzewanie jednocześnie wymieniając w pomieszczeniach powietrze na świeże?Zapytaj naszego doradcę! Wypełnij formularz.Wypełniam

Co odróżnia wentylację grawitacyjną od mechanicznej?

Z myślą o oszczędzaniu energii buduje się fundamenty, wznosi ściany i je ociepla, kupuje okna (koniecznie z potrójną szybą i ciepłym profilem) i uszczelniania połać dachu. Szczelne elementy domu, które doskonale wpisują się w trend energooszczędności, są bezpośrednio odpowiedzialne za to, że nowoczesny dom przypomina szczelnie zamknięty słoik.

Wentylacja mechaniczna a straty ciepła w budynkach

Wentylacja mechaniczna zyskuje ostatnio na popularności głównie z powodu dążenia do zwiększania izolacyjności budynków i zmniejszania ich zapotrzebowania na energię. Słowem: chcemy budować coraz tańsze w użytkowaniu domy: ciepłe i szczelne.

Jak jednak szczelność budynku wpływa na zdrowie jego mieszkańców?

Dom bez skutecznej wentylacji przypomina szczelnie zamknięty słoik.

Okazuje się, że jest to bardzo mocna zależność, ponieważ przy bardzo szczelnym budynku, niemożliwe jest jego naturalne wentylowanie (przy pomocy wentylacji grawitacyjnej). Do zamontowanych szczelnych okien dorzucić wtedy koniecznie należy nawiewniki okienne, co oznacza nie mniej ni więcej, tylko… rozszczelnienie tych okien.

Jeśli budynek ma być i energooszczędny, i zdrowy, pozostaje tylko zastosowanie wentylacji mechanicznej o z odzyskiem ciepła – rekuperacji.

Jeśli chcesz, by Twój dom był zdrowy, a jego mieszkańcy byli pełni energii, zastosuj rekuperację.Skonsultuj swój pomysł na dom. Odpowiemy na Twoje pytania.Formularz kontaktowy

Co zapewnia mechaniczne wentylowanie pomieszczeń?

W obiekcie może występować tylko jeden sposób wentylacji, co znaczy, że jeżeli inwestor decyduje się rekuperację, nie buduje już kominów do wentylacji grawitacyjnej. Z tego powodu o rodzaju zastosowanej wentylacji warto zdecydować, kiedy dom jest jeszcze na etapie projektu.

Z rekuperacją zyskujesz:

 • w pełni kontrolowalną wymianę powietrza przez całą dobę, przez cały rok
 • oszczędności ciepła związane z przekazaniem energii z raz wytworzonego ciepła odzyskanego z wywiewanego z pomieszczeń powietrza
 • zdrowe, wysokiej jakości powietrze wewnętrzne o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgotności
 • filtrowane powietrze pozbawione większych zanieczyszczeń lub nawet zanieczyszczeń mikrobiologicznych w przypadku zastosowania instalacji samoczyszcząco-jonizujących

Wentylacja machaniczna – Od czego zacząć?

Od spotkania z doradcą ds. rekuperacji, który na podstawie wstępnej analizy rzutów każdej z kondygnacji budynku będzie potrafił określić możliwości montażowe, wstępnie wytyczyć trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych, dobrać rekuperator i instalację oraz wycenić system. Opowie też o rozszerzeniu systemu rekuperacji, w tym jak wykonać gruntowy wymiennik ciepła?. To pozwoli na sprawną ocenę sytuacji i decyzję.

Obecnie wydaje się, że wybudowanie w dzisiejszych czasach nowoczesnego i zdrowego domu bez sprawnie funkcjonującego systemu wentylacji jest po prostu niemożliwe.

Czy rekuperacja oczyszcza nawiewane powietrze?

Zanim powietrze zostanie dostarczone do pomieszczeń, przechodzi ono przez filtr nawiewny w rekuperatorze. Tam jest ono oczyszczane. Stopień jego oczyszczenia zależy od tego, jakiej klasy filtr został zamontowany. Fabrycznie centrale wyposażane są w filtry w klasie zgrubnej G4, co oznacza, że powietrze zostanie oczyszczone na poziomie 90%, ale tylko z zanieczyszczeń, które są większe niż 10 mikrometra (10 µm).

Smog jest o tyle niebezpieczny, że składa się z mniejszych frakcji o wymiarach od 0,3 do 2,5 µm. Aby tej wielkości zanieczyszczenia zostały na filtrze i nie dostały się do pomieszczeń, należy zastosować dokładniejsze filtry w klasie F7, które zatrzymują powyżej 85% cząsteczek o rozmiarach od 0,3 do 10 µm, powyżej 65% cząsteczek o rozmiarach od 0,3 do 2,5 µm oraz powyżej 50% cząsteczek o wymiarach 0,3 do 1 µm.

Jak wymieniać zużyte powietrze w domu na świeże, nie tracąc przy tym energii na ogrzewanie?Zapytaj naszego doradcę technicznego. Wypełnij bezpłatny formularz ofertowy.Wypełniam

Zaawansowane sposoby oczyszczania powietrza – filtr kanałowy

Rekuperacja daje również możliwość montażu elektrycznego filtra kanałowego, np. ALPHAclear, który oczyszcza powietrze w 100% z zanieczyszczeń zgrubnych oraz na poziomie 99,94% ze wszystkich mniejszych cząsteczek pyłu zawieszonego.

Jak jednak szczelność budynku wpływa na zdrowie jego mieszkańców?

ALPHAclear z elektrofiltrem to system antysmogowy, który nawiewane do budynku powietrze oczyszcza z wirusów, bakterii, zarodników pleśni i grzybów, pyłów będących składnikami smogu oraz wyposaża je w – mające zbawienny wpływ na organizm człowieka – jony ujemne. Filtr znajduje się za rekuperatorem, co sprawia, że powietrze filtrowane jest podwójnie: raz w filtrach rekuperatora, drugi raz w systemie ALPHAclear.