Rekuperatory.pl
603 446 366

Jaki sens ma wentylacja z odzyskiem ciepła

Czemu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma sens?

Jeszcze do niedawna do wentylowania budynków nikt nie przywiązywał żadnej wagi. Kiedy murarz murował kominy spalinowe, murował też kominy wentylacyjne i… po krzyku.

Zarówno inwestorzy, jak i deweloperzy nie zdawali sobie sprawy, kiedy tak naprawdę wentylacja grawitacyjna przestała spełniać swoje zadanie, a więc wymieniać powietrze.

A stało się to w chwili, gdy w latach osiemdziesiątych zaczęto montować szczelne, energooszczędne okna bez wyposażania ich w nawiewniki.

Szczelne okna spowodowały, że powietrze nie miało skąd napłynąć. W kominach wentylacyjnych nie wytworzył się więc ciąg powietrza, dzięki któremu zużyte powietrze wewnętrzne zostawało wypchnięte na zewnątrz.

Ciąg kominowy się odwrócił, a wywiewnymi kratkami wentylacyjnymi umieszczonymi w pomieszczeniach, powietrze zaczęło napływać.

To dlatego zaczęto je zaklejać, bo wiało…

Wraz ze wzrostem świadomości związanej z dostępem do świeżego powietrza oraz zapotrzebowaniem energetycznym budynków i możliwymi ogromnymi oszczędnościami na wentylacji, rekuperacja – czyli wentylacja, która potrafi działać niezależnie od warunków pogodowych i przy szczelnych oknach, a przy tym odzyskać energię, stała się tematem bardzo aktualnym.

 

Nowoczesny budynek

Wentylacja w nowoczesnych, szczelnych i energooszczędnych budynkach – tylko mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Ponowne wykorzystanie energii przez wentylację mechaniczną

Ponowne wykorzystanie przez wentylację z odzyskiem ciepła energii z ogrzanego przez system grzewczy powietrza, pozwala zaoszczędzić około 45% całkowitego zapotrzebowania budynku na ciepło. To ogromny potencjał, który starają się wykorzystać świadomi inwestorzy.

Straty ciepła na wentylację w budynku wentylowanym tradycyjną wentylacją grawitacyjną, w której powietrze z pomieszczeń wywiewane jest kominami wentylacyjnymi, stanowią zazwyczaj ponad 50% całkowitych strat ciepła. Po zastosowaniu rekuperacji dla tego samego budynku straty te można ograniczyć do około 15%.

 

Odzysk ciepla z wentylacji zima

Pomiary systemu rekuperacji zimą: rekuperator ogrzał powietrze od minus 11,5 stopni do 17 stopni.

 

Dodatkowo zyski z rekuperacji podnosi zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła, który do rekuperatora, zamiast dostarczać zimne powietrze prosto z zewnątrz, dostarcza powietrze ogrzane (zimą) i ochłodzone latem.

Potencjał energetyczny, jaki ukryty jest w wentylacji, świat dostrzegł już dawno. W Polsce systematycznie świadomość energooszczędnej wentylacji z roku na rok rośnie, a wraz z nią zmienia się także prawo. Dziennik Ustaw z 13.08.2013r. wprowadził obowiązek stosowania rekuperacji dla budynków, w których wydatek przekracza 500 m3 powietrza. To duże budynki. W domach jednorodzinnych obowiązku takiego nie ma: to inwestor wciąż decyduje, jaką wentylację wykona.

Jednocześnie rząd zaostrza wymagania dotyczące zapotrzebowania energetycznego dla budynków jednorodzinnych określając maksymalną wartość wskaźnika EP (energii pierwotnej) określanej w kWh/(m2*rok). I tak budynki jednorodzinne budowane do 1.01.2014 roku mogły mieć zużycie na poziomie maksymalnie 120 kWh/(m2*rok).

W roku 2021 parametry zaostrzono, a współczynnik EP może mieć maksymalnie wartość 70 kWh/(m2*rok).

Rekuperacja jest jednym z trzech najszybszych sposobów uzyskania tych parametrów przez budynek (obok zwiększania izolacji budynku, montażu pompy ciepła oraz trzyszybowych energooszczędnych okien).

Zastosowanie rekuperacji umożliwia znaczące obniżenie zapotrzebowania energetycznego domu EP nawet o 20 kWh/(m2*rok). Poza tym rekuperacja daje również korzyść w postaci dostępu do świeżego, zewnętrznego powietrza o niskiej zawartości dwutlenku węgla i rozwiązuje problem wentylacji w nowoczesnym i szczelnym domu.  Przeczytaj, od czego zależy koszt rekuperacji.

Podejście do wentylacji na przestrzeni lat