Zalecenia dla domu wyposażonego w rekuperator.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Okna w domu z rekuperacją
  2. Drzwi wewnętrzne w domu z rekuperacją
  3. Izolacja budynku z rekuperacją
  4. Kominy w domu z rekuperacją
  5. Kominek w domu z rekuperacją
  6. Okap kuchenny w domu z rekuperacją

Okna w domu z rekuperacją

W domu, w którym działa rekuperacja, okna nie powinny być wyposażone w mikrowentylację lub inne formy rozszczelnienia, takie jak nawiewniki czy napowietrzaki okienne. Cała stolarka okienna i drzwiowa powinna być maksymalnie szczelna. Dla optymalnego efektu najlepiej jest zamontować okna energooszczędne, wyposażone w ciepły potrójny pakiet szybowy oraz profile o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Nie bez znaczenia jest też sam montaż.

Absolutnym minimum jest wyeliminowanie jakichkolwiek mostków termicznych w miejscu styku ramy okna lub parapetu z murem. Lepszym wyjściem jest tak zwany ciepły montaż z użyciem specjalnych taśm montażowych, a najlepszym (i niestety najdroższym) montaż okien nie w murze, a w warstwie izolacji. Tak zamontowane okna, gdy budynek nie ma jeszcze ocieplenia, są lekko wysunięte poza mur. Docelowo pozwoli to na uniknięcie mostków termicznych, gdyż profil ościeżnicy nie będzie miał styczności z murem.

Okna w domu z rekuperacją

Okno zamontowane na kotwach: docelowo profil ościeżnicy znajdzie się w warstwie izolacji (styropianu lub wełny mineralnej) budynku. Zdjęcie objęte prawami autorskimi Rekuperatory.pl

Drzwi wewnętrzne w domu z rekuperacją

W domu, w którym działa system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, drzwi wewnętrzne powinny zapewniać przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Jest to konieczne, ponieważ wywiewy nie są zlokalizowane we wszystkich pomieszczeniach, więc powietrze musi swobodnie krążyć np. z pokoju do łazienki. Ruch ten jednak jest całkowicie niewyczuwalny dla człowieka. Należy zatem kupić drzwi wyposażone już w specjalne podcięcie (jak te na zdjęciu poniżej) lub otwory. Przekrój netto szczeliny powinien wynosić co najmniej 80 cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych, tj. garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny lub otwory w dolnej części drzwi o przekroju netto min. 200 cm2. Należy uważać, aby dywany z wysokim włosiem nie zamknęły przepływu powietrza! Drzwi zewnętrzne oraz ewentualne drzwi do kotłowni czy garażu, gdzie nie ma rekuperacji, tylko wentylacja grawitacyjna, powinny być całkowicie szczelne.

Drzwi w domu z rekuperacjąPodcięcia pod drzwiami zapewniają odpowiednie przepływy powietrza. Zdjęcie objęte prawami autorskimi Rekuperatory.pl

Gwc  budowa i zasada działaniaGWC - budowa i zasada działania

Izolacja budynku z rekuperacją

Izolacja zewnętrza budynku powinna zostać wykonana w sposób zapewniający uniknięcie powstania mostków termicznych. Jej grubość i współczynnik izolacyjności powinny zapewnić izolację odpowiednią co najmniej dla domu energooszczędnego. Dotyczy to zarówno izolacji ścian, jak również dachu, fundamentów i podłóg. W budynku, w którym instalacja do rekuperatora prowadzona jest na strychu lub w innym pomieszczeniu nieużytkowym, pomimo że przewody wentylacyjne są izolowane, dodatkowo przestrzeń, w której mają się one znajdować, musi być również zaizolowana. Na strychu lub poddaszu zaleca się izolację po skosach do samego szczytu. Podobnej staranności wymaga prowadzenie samych kanałów stalowych: nie dość, że są one solidnie zaizolowane warstwą lameli (specjalnie przygotowanej wełny mineralnej z folią aluminiową), trasa ich prowadzenia powinna przebiegać wyłącznie w pomieszczeniach izolowanych. Pozwala to na osiągnięcie maksymalnych korzyści i zminimalizowanie strat energetycznych (temperaturowych) podczas przesyłu powietrza.

Kanały rekuperacji na poddaszu nieużytkowym

Zaizolowane kanały wentylacyjne prowadzone na zaizolowanym poddaszu nieużytkowym. Wykonanie: Rekuperatory.pl Zdjęcie objęte prawami autorskimi Rekuperatory.pl

Kominy w domu z rekuperacją

Przy rekuperacji kominy wentylacyjne, kratki czy zetki wentylacyjne są zbędne. Jedynie w przypadku domów wyposażonych w kominek lub system CO wymagający zastosowania komina, ich wykonanie staje się konieczne. W zależności od typu systemu grzewczego należy zastosować odpowiedni system wentylacyjny pomieszczenia kotłowni. Garaż musi zostać również wyposażony w niezależny system wentylacyjny, zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji garaży. Najczęściej w tych pomieszczeniach Rekuperatory.pl zalecają wykonanie wentylacji grawitacyjnej.

Kominy w domu z rekuperacją

Dwa kominy w domu z rekuperacją: pierwszy od kominka, drugi od pieca gazowego i wentylacji grawitacyjnej w garażu i pomieszczeniu kotłowni. Gdyby inwestor zrezygnował z kominka w salonie, jednego komina by ubyło. Zdjęcie objęte prawami autorskimi Rekuperatory.pl

Kominek w domu z rekuperacją

W domu wyposażonym w rekuperator wskazane jest zastosowanie kominka z zamkniętą komorą spalania, tzn. takiego, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz. Dodatkowo rekuperatory AERIS posiadają zabezpieczenie kominowe, które blokuje możliwość wyłączenia wentylatora nawiewnego, który mógłby spowodować powstanie podciśnienia w budynku i zassanie powietrza z komina.

Kominek w domu z rekuperacją

Prócz brudnej szyby ten kominek posiada także zamkniętą komorę spalania. Całe powietrze do spalania pobierane jest niezaleznym przewodem z zewnątrz. Takiego rozwiązania wymaga się dla domów z rekuperacją.  

Okap kuchenny w domu z rekuperacją

Gdy w domu działa mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zaleca się przygotowanie niezależnej instalacji wywiewnej dla okapu. Przy dłużej chodzącym urządzeniu, może dojść do wytworzenia niewielkiego podciśnienia, gdyż w stosunkowo krótkim czasie zostanie wyciągnięta z pomieszczenia duża ilość powietrza. Na przewodzie wyrzutowym należy koniecznie zamontować klapę zwrotną uniemożliwiającą napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia w sytuacji, gdy okap nie pracuje. Podczas długotrwałego używania okapu, pamiętać należy o krótkim otwarciu okna, by wyrównać ciśnienie. Drugim rozwiązaniem jest montaż wyłącznie okapu w wersji filtrującej za pomocą filtra przeciwtłuszczowego oraz przeciwzapachowego (węglowego), bez wyprowadzania powietrza na zewnątrz. Rekuperatory.pl nie zalecają łączenia okapu kuchennego z systemem wentylacyjnym z rekuperatorem.

Projekty domów z wentylacją mechanicznąProjekty domów z wentylacją mechaniczną