Okna w domu z rekuperacją
W domu, w którym działa rekuperacja, okna nie powinny być wyposażone w mikrowentylację lub inne formy rozszczelnienia, takie jak nawiewniki okienne.Cała stolarka okienna i drzwiowa powinna być maksymalnie szczelna. Uwaga! Nie dotyczy drzwi wewnętrznych, które muszą mieć podcięcia.Dla optymalnego efektu najlepiej jest zamontować okna energooszczędne wyposażone w potrójny pakiet szybowy oraz profile o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Nie bez znaczenia jest też sposób ich montażu: najlepiej w warstwie ocieplenia.Ale nie jest to konieczne.Absolutnym minimum jest wyeliminowanie jakichkolwiek mostków termicznych w miejscu styku ramy okna lub parapetu z murem. Lepszym wyjściem jest tak zwany ciepły montaż z użyciem specjalnych taśm montażowych, a najlepszym (i niestety najdroższym) montaż okien nie w murze, a w warstwie izolacji.Tak zamontowane okna, gdy budynek nie ma jeszcze ocieplenia, są lekko wysunięte poza mur. Docelowo pozwoli to na uniknięcie mostków termicznych, gdyż profil ościeżnicy nie będzie miał styczności z murem.
Drzwi wewnętrzne
W domu, w którym działa system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, drzwi wewnętrzne powinny zapewniać przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami.Jest to konieczne, ponieważ punkty wyciągowe nie są zlokalizowane we wszystkich pomieszczeniach, więc powietrze musi swobodnie krążyć np. z pokoju do łazienki.Ruch ten jednak jest całkowicie niewyczuwalny dla człowieka.Należy zakupić drzwi wyposażone w specjalne podcięcie. Przekrój netto szczeliny powinien wynosić co najmniej 80 cm2.Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych, tj. garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min. 200 cm2.Należy uważać, aby dywany z wysokim włosiem nie zamknęły przepływu powietrza!Drzwi zewnętrzne oraz ewentualne drzwi do kotłowni czy garażu, gdzie nie ma rekuperacji, tylko wentylacja grawitacyjna, powinny być całkowicie szczelne.
Izolacja budynku z rekuperacją
Izolacja zewnętrza budynku powinna zostać wykonana w sposób zapewniający uniknięcie powstania mostków termicznych.Jej grubość i współczynnik izolacyjności powinny zapewnić izolację odpowiednią co najmniej dla domu energooszczędnego. Dotyczy to zarówno izolacji ścian, jak również dachu, fundamentów i podłóg.W budynku, w którym instalacja prowadzona jest na strychu lub innym pomieszczeniu nieużytkowym, pomimo że przewody wentylacyjne są izolowane, dodatkowo przestrzeń, w której mają się one znajdować, musi być również zaizolowana. Na strychu lub poddaszu zaleca się izolację po skosach do samego szczytu! To bardzo ważne.Podobnej staranności wymaga wybór miejsca prowadzenia kanałów: nie dość, że są one solidnie zaizolowane warstwą lameli (specjalnie przygotowanej wełny mineralnej z folią aluminiową), trasa ich prowadzenia powinna przebiegać wyłącznie w pomieszczeniach izolowanych.Pozwala to na osiągnięcie maksymalnych korzyści i zminimalizowanie strat energetycznych (temperaturowych).
Kominy w domu z rekuperatorem
Przy rekuperacji kominy wentylacyjne, kratki czy zetki wentylacyjne są zbędne.Jedynie w przypadku domów wyposażonych w kominek lub system CO wymagający zastosowania komina, ich wykonanie staje się konieczne. W zależności od typu systemu grzewczego należy zastosować odpowiedni system wentylacyjny pomieszczenia kotłowni.Garaż musi zostać również wyposażony w niezależny system wentylacyjny, zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji garaży. Najczęściej w tych pomieszczeniach Rekuperatory.pl zalecają wykonanie wentylacji grawitacyjnej.
Kominek w domu z rekuperacją
W domu wyposażonym w rekuperator wskazane jest zastosowanie kominka z zamkniętą komorą spalania, tzn. takiego, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz.Dodatkowo rekuperatory AERISnext oraz AERIS posiadają zabezpieczenie kominowe, które blokuje możliwość wyłączenia wentylatora nawiewnego, który mógłby spowodować powstanie podciśnienia w budynku i zassanie powietrza z komina.