Wentylacja w domu – wszystko co musisz wiedzieć o wydajnej wentylacji w domu

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Jaki dom musi posiadać wentylację?
  2. Wentylacja grawitacyjna
  3. Dlaczego rekuperacja

Jaki dom musi posiadać wentylację?

Każdy dom musi posiadać system wentylacyjny, co reguluje polska norma budowlana. Może to być zarówno system tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, w którym powietrze powinno przepływać z nieszczelności okien do kratek wywiewnych umieszczonych w kominach wentylacyjnych, jak i system wentylacji mechanicznej. To od inwestora zależy, który system wentylacyjny wybierze. Dom jednak musi być wentylowany, tj. musi istnieć w nim wymiana powietrza zużytego na świeże. Po co wentylować?

Wentylacja grawitacyjna

Wymyślono ją dawno temu, kiedy drewniane okna były na tyle nieszczelne, że wpuszczały do domu powietrze z zewnątrz. Ciśnienie powodowało, że powietrze było samoistnie zaciągane z zewnątrz przez nieszczelne okna, wędrowało przez cały dom, by ostatecznie zostać wywiane kratkami wywiewnymi umieszczonymi w łazience i WC. Prawidłowy obieg powietrza przy wentylacji grawitacyjnej ilustruje poniższy schemat.

Wentylacja grawitacyjna

Schemat prawidłowego przepływu powietrza: wentylacja grawitacyjna.

 

Kiedy nieszczelne okna zastąpiono ciepłymi oknami z trzema szybami, grawitacja przestaje działać, a z kratek wywiewnych w zimie zieje chłodem. Zieje, bo powietrze jest przez nie nawiewane, ponieważ nie ma którędy dopłynąć, dopływa właśnie tymi kratkami. Jedynym rozwiązaniem byłoby otworzyć okna, ale… kto to robi chętnie w zimie? Wymyślono zatem różnego rodzaju 'inteligentne’ rozszczelnienia szczelnych okien (!) w postaci nawiewników, napowietrzników etc. Czy to ma sens, odpowiedzcie sami.

 

Dlaczego rekuperacja

Również z uwagi na coraz mocniej zaostrzane przepisy budowlane dotyczące energochłonności budynków, inwestorzy coraz częściej chętnie zwracają się ku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli systemowi rekuperacji. I to nie tylko przy tych najbardziej energooszczędnym budownictwie, ale po prostu przy każdym wznoszonym budynku, który ma być w miarę rozsądnie zbudowany.

W projektach budynków tradycyjnych najczęściej projektowana jest jeszcze wentylacja grawitacyjna, jednak w ofercie wszystkich biur architektonicznych dokupić do niej można projekt rekuperacji.

Dlaczego?

Bo tylko taki rodzaj wentylacji nie powoduje strat energetycznych i zapewnia wysoki komfort o każdej porze roku. Korzyści z wentylacji mechanicznej jest jednak dużo więcej.

W budynkach pasywnych wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja – jest obowiązkowa. Bez niej budynek nie spełniłby restrykcyjnych norm energetycznych, które wynoszą 15 kWh/(m2*rok).

Jeżeli zastanawiasz się, jaką wentylację wybrać dla swojego domu, porozmawiaj z doradcą Rekuperatory.pl, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości: otwieram zakładkę KONTAKT.

Przejrzyj ofertę rekuperatorów aerisPrzejrzyj ofertę rekuperatorów AERIS