Etap fundamenty a montaż rekuperacji.

Jeżeli budowa jest obecnie na etapie fundamentów, to dobry moment, kiedy wszystko jeszcze w zakresie montażu systemu rekuperacji można idealnie przemyśleć i zaplanować, nie ponosząc przy tym niepotrzebnych kosztów.

Dlaczego im wcześniej, tym lepiej

Niezależnie też od tego, czy dom stawiasz na ławach, czy na płycie fundamentowej i niezależnie od tego, czy dom będzie podpiwniczony, czy też nie, to właściwy moment, by przedyskutować z Doradcą od rekuperacji szczegółowe plany budynku.

Najważniejsza zasada brzmi: im wcześniej pomyśli się o rekuperacji, tym lepiej.

Jeżeli jesteś na bardzo wczesnej fazie etapu wylewania fundamentów, dowiedz się więcej o wcześniejszym etapie, gdy system dom jest na etapie projektu: tutaj.

Fundamenty w domu z rekuperacjaWczesny etap fundamentów: humus usunięty, teren wyrównany, grunt oczyszczony, wyznaczenie ścian narożnikowych fundamentów zrobiony.

Etap fundamenty w domu z rekuperacjaNa ławach rosną ściany fundamentowe: to przez nie przechodzić będzie instalacja do gruntowego wymiennika ciepła.

Na etapie fundamentów możesz dodatkowo zdecydować o wykonaniu:

Jeżeli myślisz o dodaniu do systemu rekuperacji gruntowego wymiennika ciepła, na etapie fundamentów powinieneś wykonać otwory na wyprowadzenie instalacji. Zewnętrzna instalacja GWC przechodzi właśnie przez fundamenty.

Fundamenty a gwcPrzejście instalacji gruntowego wymiennika ciepła przez ściany fundamentowe.

Gwc i fundamentyPrzejście przez ścianę fundamentową instalacji do gruntowego wymiennika ciepła. Tu widoczne rury osłonowe do instalacji GWC.

Przejścia najlepiej jest zrobić na etapie budowy ścian fundamentowych wtedy, gdy są one jeszcze odsłonięte. W ten sposób przygotuje się niezbędne przejścia i wyjście kanałami osłonowymi z PVC ponad poziom 0.

Przejścia przez fundamenty instalacji gwcKilka miesięcy później przejścia instalacji GWC do wewnątrz budynku do pomieszczenia z rekuperatorem.

Zewnętrzna instalacja gwcDocelowo już ułożona zewnętrzna instalacja GWC w gruncie na głębokości 1,5 – 2 m.

Co zrobi Doradca Rekuperatory.pl

 • przeanalizuje projekt architektoniczny 
 • nakreśli pierwszą poglądową trasę prowadzenia instalacji
 • określi miejsca przejść przez strop
 • wskaże najlepsze pomieszczenie na rekuperator
 • dobierze rodzaj oraz wielkość rekuperatora 
 • pomoże dokonać wyboru instalacji
 • wstępnie określi, czy są możliwości dodatkowych korzyści z rekuperacji: montażu np. systemu antysmogowego, nawilżacza powietrza, montażu gruntowego wymiennika ciepła
 • wyliczy wstępny poziom inwestycji w rekuperację 

Czytaj także

Dowiedz się więcej o wentylacji mechanicznej

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

  Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

  Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

  Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Natalia Jarocka

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  Drafton
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock