Rekuperatory.pl
603 446 366

Pompa ciepła i system rekuperacji

Dom pasywny z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Fakt ten zasługuje na szczególną uwagę przy systemie grzewczym opartym na pompie ciepła, bo dobierając urządzenie do niższej konsumpcji energetycznej budynku, oszczędza się nie tylko na tańszej wersji modelu pompy ciepła, ale również na krótszym dolnym źródle oraz mniejszej ilości pętli grzewczych.

Pompa ciepla w domu z rekuperacja

Oszczędności na kosztach inwestycyjnych systemu grzewczego z pompą ciepła w domu z rekuperacją sięgać mogą nawet 15 tys. zł!

 

Korzyści z instalacji pompy ciepła i rekuperacji

Fakt, że budynek będzie posiadał rekuperację i odzyska z raz wytworzonego ciepła energię, powinien mieć odzwierciedlenie już w projekcie grzewczym domu. Do obliczeń bierze się szczegółowe parametry projektowanego budynku: temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ilość powietrza wentylacyjnego  oraz temperaturę powietrza nawiewanego, która jest zdecydowanie wyższa w przypadku domów z rekuperacją.

Zsynchronizowane podejście do ustawienia parametrów obu systemów w domu pozwala na wykorzystanie wszystkich zalet, jakie daje system wentylacyjny w połączeniu z instalacją pompy ciepła oraz finalnie umożliwia optymalne dobranie parametrów obu instalacji.

Instalacja wentylacyjna i grzewcza zaprojektowane pod kątem efektywnego współdziałania pozwalają nie tylko na spore oszczędności zarówno na samym doborze urządzenia grzewczego oraz doborze dolnego źródła, ale również na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych domu oraz optymalny komfort klimatyczny.

Pompa ciepła i rekuperator: związek doskonały

Prace warto rozpocząć od wykonania projektu obu instalacji. Projekt grzewczy powinien uwzględniać fakt, że w domu będzie działać rekuperator. W obliczeniach uwzględniających między innymi parametry oporu termicznego dla wszystkich przegród: okien, ścian, podłóg, stropów, dachu i drzwi oraz ilości i temperaturę powietrza wentylacyjnego, a także zyski ciepła z promieniowania dla poszczególnych pomieszczeń dobrać należy rodzaj i moc pompy ciepła, wielkość dolnego źródła oraz nastawy przepływów dla poszczególnych obiegów. Pozwoli to na dokładną regulację systemu w czasie jego uruchomienia.