603 446 366
603 446 366

Co to jest i jak działa rekuperacja?

Inwestorzy często nie są świadomi, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja budynku - rekuperacja, jakie są konsekwencje jej braku i jak bardzo bezradny i nieskuteczny jest tradycyjny sposób wentylowania pomieszczeń. Budując nowoczesny, szczelny dom, budujesz termos. Ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia, energooszczędna płyta fundamentowa...

...wentylacja grawitacyjna w takich warunkach nie działa.

rysunek - jak działa rekuperacja - świeże powietrze z zewnątrz jest dostarczane do rekuperatora, który odzyskuje energię z zyżytego powietrze wewnętrznego zanieczyszczonego bytem (bakterie, roztocza, wirusy, dwutlenek węgla, kurz, zapachy, wilgoć)

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja (z ang. recuperation, mechanical ventilation with heat recovery) - proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Bez otwierania okien, bez strat energii, wszędzie, zawsze Ty i Twoi najbliżsi oddychacie świeżym filtrowanym powietrzem. To ogromny komfort nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.

Czy wiesz, że w okresie zimowym dzięki rekuperacji możesz także zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku?

 

rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

 

Na jakim jesteś etapie budowy? 

Kiedy projekt budynku jest na papierze, wszystko jeszcze może się wydarzyć. Poznaj 6 najważniejszych powodów, dla których warto rekuperację pomyśleć na etapie projektu. 

6 najwazniejszych powodow za rekuperacja infografika 

Poniżej znajduje się aktualne i kompletne kompedium wiedzy o rekuperacji: najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Artykuł jest bardzo obszerny, dlatego zachęcamy do dodania tej strony do zakładki w przeglądarce (Ctrl+D).

Dowiedz się m.in. czym grozi brak wentylacji, jak płacić mniej za ogrzewanie oraz w jaki sposób w szczelnym, ciepłym, energooszczędnym budynku uzyskać czyste, pozbawione zanieczyszczeń powietrze oraz oszczędności.

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o rekuperacji

Poniżej znajdziez 17 szczegółowych rozdziałów, gdzie dowiesz się od A do Z czym jest rekuperacja, jak działa rekuperacja, jakie są wady i zalety rekuperacji oraz jak wybrać dobrą firmę instalacyjną. Po klinięciu w wybrany rozdział, zostaniesz przerzucony do pożądanego tematu... bez odświeżania strony. Wybierz temat, który Cię interesuje i miłej lektury!

Rozdział 1: Po co jest rekuperacja?

Rozdział 2: Kluczowe zalety rekuperacji

Rozdział 3: Co to jest system rekuperacji?

Rozdział 4: Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Rozdział 5: Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu rekuperacji?

Rozdział 6: 9 prostych kroków na rozpoczęcie przygody z rekuperacją

Rozdział 7: Podstawowe różnice w porównaniu z ogrzewaniem i klimatyzacją

Rozdział 8: Wentylacja mechaniczna czy mikrowentylacja?

Rozdział 9: Ciemna strona rekuperacji: o tym nikt ci nie powie

Rozdział 10: Cena Czyni Cuda, czyli jak najtaniej wykonać system rekuperacji?

Rozdział 11: 21 powodów, dla których warto mieć rekuperację

Rozdział 12: Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?

Rozdział 13: 7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji

Rozdział 14: 10 cech dobrego fachowca od rekuperacji?

Rozdział 15: Czy rekuperacja jest dla każdego budynku?

Rozdział 16: Jak zrobić system rekuperacji na najwyższym poziomie?

znaczek 5000

adaptacyjna technologia rekuperacji

Mamy wiele dowodów na to, że jest to najnowocześniejszy rekuperator na świecie:
rekuperator przeciwprądowy nowej generacji AERISnext

Sprawdź szczegóły

 

:::Rozdział 1:::
Po co jest rekuperacja?

Nie ma obecnie alternatywy dla rekuperacji w zdrowym i energooszczędnym domu. Rekuperacja zapewnia efektywną, niezależną od pory dnia i pory roku wymianę powietrza na świeże i filtrowane oraz oszczędności na ogrzewaniu w miesiącach zimowych. Komfort w domu z rekuperacją jest nie do uzyskania bez niej. Dodatkowo powietrze nawiewane jest filtrowane: nie tylko z kurzu, ale także z zanieczyszczeń smogowych (filtry F7 o wyższej klasie filtracji). 

Możesz także dodatkowo zamontować OXYinside: urządzenie, które nie tylko usunie wirusy i bakterie z powietrza nawiewanego, ale także je wyposaży w zdrowe jony ujemne. 

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w budownictwie. Dom ma być ciepły, szczelny i jak najtańszy w eksploatacji. Energooszczędny. O niskim zużyciu energetycznym. Przebywanie w nim ma być komfortowe dla mieszkańców. Czy da się wybudować taki dom nie montując rekuperacji? 

 

Nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja gwarantuje stałą wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrzne. 

Rekuperacja to taka wentylacja, która odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego.

I robi to mechanicznie, tzn. w sposób ciągły i wymuszony. To wymuszenie i mechanika pozwala na pełne uniezależnienie się od grymasów pogody: wiatru, temperatury i ciśnienia, które mają ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej, która w domach ze szczelnymi oknami się po prostu nie sprawdza.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Energooszczędny sposób na efektywną wymianę powietrza w szczelnych nowoczesnych budynkach.

 

co to jest rekuperacja

Rekuperacja to udany związek efektywnej wymiany powietrza i oszczędności, czyli odzysku ciepła ze świeżym powietrzem.

 

Centralną częścią systemu jest rekuperator: urządzenie służące do generowania ruchu w instalacji wentylacyjnej. To właśnie w rekuperatorze dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego. W rekuperatorze, a właściwie w jego części zwanej wymiennikiem ciepła rekuperatora.

 

Co to jest rekuperator?

:::Rozdział 2:::
Rekuperacja - kluczowe zalety

Rekuperacja odzyskuje energię cieplną z powietrza wewnętrznego jednocześnie usuwając to powietrze z pomieszczeń. Dlaczego je usuwa? Bo jest ono zużyte, tzn. z wysoką zawartością dwutlenku węgla, który produkuje człowiek. Na to miejsce nawiewa świeże powietrze, które pobiera z zewnątrz. Do tego świeżego powietrza właśnie przekazuje ciepło, które zostało odzyskane.

Cały proces wymiany energetycznej ma miejsce w wymienniku ciepła rekuperatora: to tam, dzięki specyficznej budowie wymiennika, drobne strumienie powietrza wywiewanego sąsiadują ze strumieniami powietrza nawiewanego. Specjalny materiał, z którego wykonany jest wymiennik sprzyja tej wymianie energii. 

Zyski z rekuperacji

Rekuperacja gwarantuje oszczędności na ogrzewaniu. To fakt. Dużo ważniejszy jest jednak inny fakt: ciągła, nieprzerwana wymiana powietrza. Usuwanie zużytego, pełnego dwutlenku węgla, bakterii, wirusów i roztoczy na świeże powietrze zewnętrze o niskim poziomie dwutlenku węgla.

To tak, jakbyśmy będąc w domu byli ciągle na spacerze: 100% świeżości! Wiecie, co to oznacza? Dotlenienie całego organizmu: non stop. Nawet zimą, wtedy, gdy okna są szczelnie zamknięte. 

Rekuperację czuć. W domu wentylowanym mechanicznie jest po prostu przez cały czas świeżo i pachnąco. Jeżeli macie dom w pobliżu lasu, będzie Wam pachnieć lasem... Jeżeli pada deszcz, w pomieszczeniach będzie czuć deszcz... Niewiarygodne uczucie!

 

 O zaletach wentylacji z odzyskiem ciepła pisze również Muratordom.

Nowoczesne technologie budowlane a wentylacja z odzyskiem ciepła/rekuperacja

Każdy świadomy inwestor stara się zbudować dom korzystając z najnowszych technologii, które oferują producenci materiałów budowalnych. Styropian, elementy wznoszeniowe, folie, chemia budowlana, okna, drzwi: wszystko w ciągu ostatnich lat dążyło do podniesienia swoich parametrów szczelności. Wszystko po to, by dom był możliwie najtańszy w eksploatacji i miał jak najniższy współczynnik zużycia energetycznego. Najtańszy tak, ale czy najzdrowszy? 

W szczelnym domu wentylacja grawitacyjna (inaczej tradycyjna) nie sprawdza się. O ile działa to:

 • działa tylko w określonych warunkach pogodowych (na dworze poniżej 12 stopni C): to konieczne do wytworzenia różnicy ciśnień i spowodowania ruchu powietrza w kominach wentylacyjnych
 • jest absolutnie niesterowalna

Wiecie, żeby wentylacja grawitacyjna zadziałała, nowoczesne i ciepłe okna muszą zostać rozszczelnione? Rozszczelnione, czyli doposażone w nawiewniki okienne: tylko wtedy powietrze z zewnątrz będzie miało jak napłynąć. Jeżeli okna są szczelne, powietrze przyjmie kierunek odwrotny: z kratki nawiewnej do środka domu. Jednocześnie nawiane powietrze będzie miało identyczną temperaturę, jak to na zewnątrz, czyli w zimie np. minus 15 stopni.

To ogromne straty ciepła: wentylacja grawitacyjna to minimum 30% strat ciepła w budynku! Właśnie dlatego, bardzo energooszczędny dom, czyli dom pasywny, nie może zostać zbudowany bez rekuperacji, która jest w nim obowiązkowa. 

Rekuperacja czy mikrowentylacja? Co wybrać? Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj

 

Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla domu budowanego w obecnych czasach, gdzie stosowane technologie są ciepłe i szczelne! 

 

Wentylacja pomieszczeń: szczegóły

 

ucieczka ciepla a rekuperacja

 Straty ciepła na wentylacji w budynku o dobrej izolacyjności mogą sięgać nawet 60%. Rekuperacja straty te znacznie ogranicza.

 

Dodatkowe możliwości rekuperacji

Montaż umożliwia także wykorzystanie energii zgromadzonej w gruncie: na głębokości 1,5 - 2 m zakopuje się instalację z glikolem, który jest nośnikiem energii i który wstępnie ogrzewa zimą i schładza latem nawiewane powietrze. Gruntowy wymiennik ciepła opracowuje powietrze przed rekuperatorem, zatem do urządzenia trafia już powietrze z zyskami energetycznymi. 

Budowa gruntowego żwirowego wymiennika ciepła Budowa gruntowego rurowego wymiennika ciepła

Źródło: http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/7528-wentylacja-dom-pelen-powietrza

 

:::Rozdział 3:::
Co to jest system rekuperacji?

Na system rekuperacji składa się wymmiennik krzyżowy / rekuperator oraz układ kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze:

rekuperacja = rekuperator + kanały do transportu powietrza

Ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego równoważą się, stąd pełna nazwa rekuperacji to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Kierunek przepływu powietrza to w jedną stronę: z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza), w drugą stronę: z zewnątrz do pomieszczeń (nawiew powietrza świeżego). W wymienniku rekuperatora spotykają się więc dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i do pomieszczeń nawiewanego. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają oddając sobie energię, co generuje oszczędności.

Za ruch powietrza w rekuperatorze odpowiedzialne są dwa wentylatory umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła.

 

przepływ powietrza w wymienniku rekuperatora

Dzięki stałemu przepływowi powietrza, wewnątrz pomieszczeń stale obecne jest świeże, nawiewane powietrze z niską zawartością dwutlenku węgla i wilgotności, co sprawia, że człowiek lepiej się czuje, lepiej wypoczywa i śpi niż tam, gdzie panuje zaduch. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane z drobinek kurzu i większych zanieczyszczeń, co dodatkowo podnosi komfort.

 

Generalna zasada ruchu powietrza

Powietrze zużyte jest usuwane z kuchni i łazienek oraz garderób i korytarzy, nawiewane jest zaś zaś do salonu i sypialni. Część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew (np. połączona kuchnia z jadalnią), a także np. suszarnie/pralnie. Część pomieszczeń nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych - są to tzw. pomieszczenia transferowe: są one wentylowane równie skutecznie, jednak nie ma w nich anemostatów.

Garażu oraz kotłowni zazwyczaj nie wentyluje się mechanicznie.

Każdy dom - w zależności od specyfiki układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, ścianek działowych etc. - jest wentylowany w niepowtarzalny sposób. Dlatego do każdego z projektu domu przygotowany musi być oddzielny projekt rekuperacji.

 

:::Rozdział 4:::
Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja z odzyskiem ciepła: energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie zużytego: wraz z zanieczyszczeniami (kurzem, dwutlenkiem węgla i zapachami).

System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. 

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Rekuperacja działa bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

jak działa rekuperacja

 

Co zapewanie system rekuperacji?Poprawnie zaprojektowany i wykonany.

 • ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku
 • oszczędności na ogrzewaniu budynku (nawet do 50%)
 • oszczędności na montażu pompy ciepła w domu z rekuperacją (budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne)
 • filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń (kurz, owady) zatrzymywana jest na filtrze
 • przy zastosowaniu filtrów o podwyższonej klasie filtracji o klasie F7 z nawiewanego powietrza pozbędziesz się także cząstek PM10, PM2,5; PM1
 • przy zastosowaniu OXYinside powietrze zostanie oczyszczone ze znakomitej większości bakterii, wirusów oraz dodatkowo poddane jonizacji

21 powodów, dla których warto mieć rekuperację

 

Rekuperację wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej

Oznacza to, że w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne natomiast jest pozostawienie komina spalinowego do pieca lub/i kominka. Jeżeli w domu nie ma kominka, a system grzewczy oparty jest na pompie ciepła, komina nie ma wcale.

Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany, fundamenty i okna), nowoczesny, energooszczędny dom powinien posiadać rekuperację. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.

 

Sprawdź, ile to kosztuje

Polecamy obejrzenie filmu obrazującego działanie wentylacji grawitacyjnej. Copyright@ Radosław Gajda.

yb rafal gajda

Zainteresowany rekuperacją we własnym domu? Zachęcamy do niezobowiązującego kontaktu, gdzie wyjaśniemy wszelkie wątpliwości odnośnie wyboru rekuperatora, wyceny i montażu.

 

:::Rozdział 5:::
Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy instalującej?

Bądź czujny: ponieważ rekuperacja jest modna i wykonuje się ją coraz częściej, na rynku jest mnóstwo firm oferujacych usługi na zróżnicowanym poziomie cenowym. Zróżnicowanie cenowe pociąga za sobą również zróżnicowanie jakościowe. Starannie przemyśl każdy ofertowany element: od szczegółów zależy bowiem praca całego systemu. Przykładowo: wystarczy, że na odcinkach prowadzących od rekuperatora do rozdzielacza instalator zastosuje miękki przewód z flexa, a przy montażu niestarannie go ułoży zamykając światło kanału. Albo nie zaizoluje starannie kanałów metalowych. Albo położy instalację na nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym. Można by tak wymieniać bez końca: dział serwisowy Rekuperatory.pl ma pełne ręce roboty. 

Każdy szczegół instalacji warto wykonać zgodnie ze sztuką. I nie wystarczy tu dobry projekt systemu (o czym poniżej), bo chodzi o to, by projekt ten odwzorować na budowie, czyli w rzeczywistości. 

.

Rekuperacja: projekt inżynierski

Do wykonania projektu niezbędne są rzuty każdej z kondygnacji. I to już ostateczne, po zmianach i adaptacjach. Po zamianie pokoju gościnnego na garderobę i dodaniu trzeciej łazienki. Inżynier Rekuperatory.pl - w oparciu o obowiązujące przepisy i normy wentylacyjne, ale także o wewnętrzne wytyczne firmy musi:

 1. obliczyć zapotrzebowanie pomieszczeń na ilość powietrza
 2. dobrać ilości punkótw nawiewnych i wywiewnych
 3. wybrać najlepsze pomieszczenie na montaż rekuperatora
 4. dobrać rodzaj kanałów/przewodów wentylacyjnych
 5. wytyczyć trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej
 6. dobrać odpowiedniej mocy rekuperator

Właściwe parametry pracy i dobór rekuperatora

Jeżeli najważniejsze jest wycenić jak najtaniej, pokusa zawsze będzie jedna: dobrać możliwie najniższej mocy rekuperator. Dlaczego? Chyba się domyślacie: bo jest najtańszy!

Tyle że rekuperator o zbyt niskiej mocy będzie musiał pracować na wysokim biegu. To wszystko psuje z jednego bardzo ważnego powodu: taki rekuperator będzie musiał pracować na bardzo wysokich obrotach generując przy tym hałas. Słyszeliście kiedyś, że rekuperacja hałasuje? Właśnie dlatego: dobrany został rekuperator o zbyt niskiem mocy, np. rekuperator, którego maksymalna wydajność wynosi 350 m3/h do domu, w którym przydałaby się 450!

 

Przy wyborze rekuperatora kieruj się jedną zasadą: inne się nie opłacają! 

Rekuperator powinien być najlepszy dostępny! Bez ustępstw w zakresie odzysku ciepła. I tak:

 • wybierz rekuperator przeciwprądowy, tzn, z wymiennikiem przeciwprądowym, którego odzysk ciepła sięga 94%: im wyżej, tym lepiej
 • sprawdź, z jaką głośnością pracuje, tj. przy ilu dB na poszczególnych biegach
 • sprawdź, czy w rekuperatorze można zastosować filtry o podwyższonej klasie filtracji F7 (zatrzymują większość pyłu obecnego w smogu)
 • czy posiada system antyzamrożeniowy (najlepiej nagrzewnicę wstępną z modulacją pracy)
 • sprawdź, jaką ma wydajność przy określonym sprężu: porównując kilka urządzeń weź parametry pracy np. dla 100 lub 200 Pa
 • zerknij, jakie rekuperator ma zużycie prądu: im niższe, tym lepiej (rekuperator musi pracować 24h)
 • jeżeli chcesz zamontować dodatkowo gruntowy wymiennik ciepła, sprawdź, czy można go podłączyć 
 • sprawdź, czy można w danym modelu zwykły wymiennik zastąpić entalpicznym, tj. takim, który odzyska również wilgoć
 • zobacz, czy współpracuje z automatyką domu inteligentnego
 • jeżeli chcesz sterować rekuperacją ze smartfona: sprawdź, czy można podłączyć rekuperator do aplikacji online
 • zerknij, czy zastosowany w rekuperatorze bypass jest automatyczny

 

Wymiana filtrów - super ważna sprawa!

Filtry w rekuperatorze zatrzymują kurz i większe cząsteczki z zanieczyszczonego powietrza. O tym, jak duże, decyduje klasa filtra. Fabrycznie, czyli w nowym rekuperatorze zamontowane są 2 szt. filtrów klasy G4, czyli zwykłych (czarnych). Te o klasie F7 (czerwone) warto zastosować na nawiewie, czyli na kanale, który nawiewa powietrze do pomieszczeń. Da to gwarancję, że powietrze jest filtrowane. 

Jak często sprawdzać filtry? Sugerujemy co miesiąc. 

Jak często wymieniać? Jak się zabrudzą. Podawanie jakichkolwiek cyfr jest dużym uogólnieniem ,bo filtry brudzą się w zalezności od wielu czynników. Z naszego doświadczenia wynika, że mega brudny filt jest po maksymalnie 3 miesiącach. 

 

Instalacja, czyli kanały systemu rekuperacji

Aby system działał prawidłowo, tj. gwarantował maksymalne możliwe efekty, sam rekuperator - choćby najlepszy - nie wystarczy. Zaprojektowanie oraz wykonanie całej instalacji to dopiero pełen sukces!

Po montażu systemu należy też wyregulować w taki sposób, by idealnie równa ilość powietrza była nawiewana i idealnie równa wyciągana. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna zrównoważona!Jeżeli nieprofesjonalna firma instalacyjna o tym zapomni, w domu może zapanować pod lub nadciśnienie. Oczywiście oba stany będą się stopniowo niwelować w czasie, bo żaden dom nie jest szczelny, jednak idealna sytuacja to taka, gdy nawiewana i wywiewana jest idealnie taka sama ilość powietrza. 

Dodatkowym elementem przy regulacji systemu jest też takie ustawienie punktów nawiewnych i wywiewnych, by odzwierciedliły one zaprojektowane wartości!

 

Dom z rekuperacją: ważne i najważniejsze: krótko i na temat

Na rekuperację zdecyduj się jak najwcześniej! Najlepiej na etapie projektu. Odpowiedni etap to także fundamenty, ściany i stropy, a ostatni niemalże dzwonek to stan surowy zamknięty. Wtedy właśnie montuje się instalację. 

Rekuperator może stanąć niemalże wszędzie, tj. w każdym pomieszczeniu technicznym typu garaż czy pralnia. W domach z piętrem często montuje się go na poddaszu, przy czym połacie dachu muszą być izolowane!

Pamiętaj: jeżeli masz projekt domu z wentylacją grawitacyjną oznacza to, że zaplanowano w nim budowę kominów do wentylacji grawitacyjnej. W domu z wentylacją mechaniczną kominy do wentylacji grawitacyjnej są zbędne! 

Zdecyduj się na urządzenie o najwyższym odzysku ciepła, np. rekuperator AERISnext z wymiennikiem przeciwprądowym zapewniającym odzysk ciepła na poziomie do 94%.

Przemyślany i właściwie zainstalowany system wentylacji mechanicznej gwarantuje:

 • stałą podaż do wszystkich pomieszczeń w domu idealnej, odpowiedniej ilości powietrza zewnętrznego
 • regularne wyciąganie ze wszystkich pomieszczeń tzw. brudnych, typu kuchnia czy łazienka powietrza zużytego, zabrudzonego o niskiej jakości higienicznej
 • filtrowanie powietrza nawiewanego do domu z rekuperacją, dzięki czemu z powietrza zewnętrznego można pozbyć się wszystkiego, co jest w kurzu, sadzy i smogu (przy smogu istnieje konieczność zastosowania filtrów o podwyższonej klasie filtracji F7 - czerwonych)
 • nieprawdopodobną świeżość i zapach czystości w domu z rekuperacją
 • szybkie odprowadzenie niechcianych zapachów
 • efektywne wyrzucenie wilgoci
 • wysokie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w miesiącach zimowych

 

:::Rozdział 6:::
9 prostych kroków na rozpoczęcie przygody z rekuperacją

Większość inwestorów przymierzających się obecnie do budowy własnego domu zadaje sobie pytanie: na jaką wentylację się zdecydować: tradycyjną grawitację, czy nowoczesną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - rekuperację.

Fakty zdecydowanie opowiadają się za rekuperacją, która oznacza nie tylko zdecydowanie większy komfort w pomieszczeniach, ale również oszczędności na ogrzewaniu.

Przeczytaj w najważniejszych punktach, od czego zacząć swoją przygodę z rekuperacją.

1. O rodzaju wentylacji zdecyduj, gdy dom masz jeszcze na papierze

Pamiętaj, że wentylację masz już wpisaną do projektu domu. Zgodnie z przepisami, dom musi być wentylowany. Najprawdopodobniej jest to wentylacja grawitacyjna, co oznacza, że zmianę musisz ująć w papierach oraz wpisać ją do książki budowy.

 

2. Uwzględnij rekuperację w projekcie domu

Wyrzuć kanały do wentylacji grawitacyjnej, by ich niepotrzebnie nie budować. I tak zostałyby zaślepione. Dzięki tej zmianie, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również miejsce. W niektórych przypadkach, może zostać usunięty cały komin, w niektórych tylko poszczególne kanały. W domach, w których nie ma kominka, oraz w których zastosowano rekuperację i pompę ciepła, kominów nie ma w ogóle.

 

3. Zmodyfikuj projekt ogrzewania i dostosuj go do domu z rekuperacją

Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Ma to szczególne znaczenie przy instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła. Oszczędności inwestycyjne mogą sięgnąć nawet 15 tys. złotych! Przy kotle gazowym również możesz zaoszczędzić. Dzięki tej modyfikacji dom będzie potrzebował mniej pętli ogrzewania płaszczyznowego oraz grzejniki o mniejszej mocy.

Dom z rekuperacją potrzebuje dużo mniej energii

 

4. Nie musisz osobno kupować projektu rekuperacji

Firma instalacyjna, z którą podpiszesz umowę na wykonawstwo systemu, i tak wykona projekt opierając się o własne wytyczne, które niejednokrotnie zakładają wyższe niż minimalne ustawowe wymagania. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne oszczędności i komfort. Ważne, by projekt i wykonawstwo spoczywały w tych samych rękach. Odpowiedzialność będzie po jednej stronie.

 

5. Wybierz doświadczoną firmę instalacyjną

Prawdopodobieństwo, że wszystkie możliwe błędy wykonawcze popełniła już dawno temu, jest wysokie. Firma taka będzie także mogła zagwarantować wykonawstwo zgodne z projektem bez żadnych ustępstw jakościowych. Diabeł nie tkwi w rodzaju rekuperatora, czy instalacji. Diabeł tkwi w szczegółach.

 

6. Zdecyduj się na rekuperator, który zapewni maksymalne zyski energetyczne

Rekuperacja to nie tylko komfort w pomieszczeniach, ale również realne oszczędności na ogrzewaniu zimą. Zapewnić je może tylko wysokiej jakości rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym, który odzyskuje do 95% energii cieplnej lub do 127% energii całkowitej przy wymiennikach z odzyskiem wilgoci. Zdecyduj się na maksymalny możliwy odzysk.

 

7. Wybierz nowoczesną instalację, którą można ukryć w przegrodach budowlanych

Pamiętaj: dobra firma instalacyjna potrafi tak zaprojektować trasy prowadzenia kanałów, by prawie w 100% uniknąć ich zabudowy. Czasami jednak krótkie odcinki instalacji muszą zostać ukryte. Na rynku istnieją nowoczesne systemy z polietylenu, które umożliwiają całkowite ukrycie instalacji w przegrodach budowlanych. Tak, jak np. rury od centralnego odkurzacza, ukrywa się je w warstwie posadzki (zalewa) lub w suficie. Ich średnica jest bajecznie mała: 63 mm. Ponadto są bardziej ciche od kanałów stalowych, higieniczne i antystatyczne. W całości zaprojektowane w celu transportu powietrza.

Pamiętaj, by sprawdzić, czy producent posiada na system atest higieniczny PZH udziela na niego pełnej gwarancji.

 

8. Zastanów się, czy nie wspomóc działania systemu

Np. gruntowym wymiennikiem ciepła, który zyskując darmową energię z ziemi zapewni dodatkowe zyski (latem: zysk chłodu, zimą: zysk ciepła). Oznacza to jeszcze większe oszczędności oraz jeszcze większy komfort w pomieszczeniach.

Możesz też przemyśleć montaż urządzenia jonizująco-oczyszczającego powietrze, które wykorzystując zaawansowane procesy, wzbogaci nawiewane powietrze w korzystne dla zdrowia jony ujemne oraz usunie z powietrza bakterie, wirusy, roztocza, kurz i nieprzyjemne zapachy.

 

9. Pamiętaj, że większość tanich instalacji rekuperacji to systemy, które najprawdopodobniej kiepsko spełnią zadanie energooszczędności

Dokładnie sprawdź, co kryje się pod korzystną - wydawałoby się - ofertą. Skorzystaj z darmowej możliwości porównania konkurencyjnych wycen na system rekuperacji w Rekuperatory.pl: oferty@rekuperatory.pl lub 603 446 366.

 

:::Rozdział 7:::
Podstawowe różnice w porównaniu z ogrzewaniem i klimatyzacją

Podstawową funkcją systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła - jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz usuwanie zużytego z dużą ilością dwutlenku węgla i wilgoci oraz innych zanieczyszczeń.

Dodatkowo nawiewane powietrze jest oczyszczane. Oczyszczanie może odbywać się w podstawowy sposób za pomocą filtrów w rekuperatorze (wybierz spośród dwóch klas filtracji: G4 lub F7) lub w sposób zaawansowany na poziomie mikrobiologicznym przy jednoczesnej jonizacji powietrza nawiewanego (urządzenie OXYinside).

zagrozenie mikrobiologiczne klimatyzacji

Zneutralizuj występujące zagrożenie mikrobiologiczne, dzięki instalacji OXYinside

Procesowi wymiany powietrza - dzięki wymiennikowi ciepła rekuperatora - towarzyszy odzysk energii. Rekuperator odzyskuje energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu system grzewczy przez długi czas w okresach przejściowych (jesienią i wiosną) nie załącza się lub pracuje z mniejszą mocą. To źródło dużych, sięgających do 50% oszczędności na ogrzewaniu.

Rekuperacja = komfort i oszczędności.

 

Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi systemu grzewczego - nawet w domu pasywnym. Rekuperacja - jedynie albo aż - ogranicza pracę i moc działania systemu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła w rekuperatorze oddaje część energii z powietrza już ogrzanego, wyciąganego z pomieszczeń, do powietrza do nich nawiewanego. Znacznie ogranicza to zapotrzebowanie energetyczne budynku.

 

Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji. Rekuperacja znacznie poprawia komfort klimatyczny w pomieszczeniach bez znaczącego obniżania temperatury podczas największych upałów. Komfort ten i jednocześnie sprawność rekuperacji można podnieść montując gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą ARTIC.

Warto pamiętać, że dobrze zaizolowany dom, w którym skutecznie ograniczono dopływ promieni słonecznych, może nie wymagać już montażu klimatyzacji do uzyskania pełnego komfortu klimatycznego.

 klimatyzacja z wentylacja

Rekuperacja a klimatyzacja i ogrzewanie - porównanie

 

  Rekuperacja Ogrzewanie Klimatyzacja
Wymienia zużyte powietrze na świeże + - -
Oszczędza na kosztach eksploatacji budynku + - -
Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach + - -
Filtruje powietrze w pomieszczeniach + - -
Działa prawidłowo przy otwartych oknach + + -
Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych + + +
Jej eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej + + +
Działa w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika + + +
Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych + + +
Można regulować jej intensywność + + +
Grzeje* - + +
Chłodzi** - - +

* Rekuperacja nie grzeje w znaczeniu: w naszej strefie klimatycznej nie może zastąpić systemu grzewczego

** Rekuperacja nie chłodzi tak mocno jak klimatyzacja, ale - szczególnie z GWC lub jednostką chłodzącą - obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem

 

:::Rozdział 8:::
Jaka jest różnica między rekuperacją a mikrowentylacją (wentylacją przez nawiewniki okienne)?

Zasadnicza. Mikrowentylacja to nic innego jak rozszczelnienie szczelnego ciepłego energooszczędnego okna, a więc różnego rodzaju nawiewniki okienne. 

Dlaczego je montować? Aby wpuscić do pomieszczeń świeże zewnętrzne powietrze i umożliwić wytworzenie ciągu wentylacyjnego, tj. umożliwić ucieczkę powietrza z pomieszczeń przez komin.

Po co? By różnica ciśnień - wytworzona - jak pamiętamy z fizyki - na bazie różnicy temperatur, spowodowała ciąg w kominie wentylacyjnym i wypchęła powietrze z domu na zewnątrz, a na to miejsce napłynęło powietrze przez mikronawiewniki. 

Czy to działa?

To zależy, bo jeżeli nawiewniki są i wpuszczą do pomieszczeń chłodne zewnętrzne powietrze, różnica ciśnień je wyciągnie, jednak, jeżeli na temperatura na zewnątrz zbliżona jest do temperatury w pomieszczeniach lub od niej wyższa - efekt ten nie wystąpi. 

Skutek? Wentylacja grawitacyjna przez nawiewniki działa, gdy jest chłodno: im chłodniej, tym działa mocniej. 

Co to oznacza? Straty energetyczne, brak jakiejkolwiek filtracji powietrza nawiewanego z zewnątrz oraz znacznie ograniczona możliwość kontroli ilości wpływającego powietrza. 

Komfort: nie ma. Oszczędności: nie ma, są tylko straty = ucieczka świeżego powietrza. 

 

prawidlowo dzialajaca wentylacja

 

 

 

Inwestujesz w energooszczędną stolarkę okienną.

Następnie dokupujesz do niej nawiewniki, które ją rozszczelniają

Ma to dla Ciebie sens?

 

Nie dajcie się jednak zmylić pozorom. W domu z rekuperacją też się wietrzy! Wtedy, kiedy chcesz, uchylasz lub otwierasz okna wpuszczając do domu całe dziesiątki m3 powietrza. Niczemu to nie przeszkadza. 

Rekuperacja jest czymś innym i nie zastępuje wietrzenia. Rekuperacja wietrzy cały czas, ale jakby niezauważalnie i bezobsługowo. Nawet, gdy na dworze mróz, rekuperator ogrzewa mroźne powietrze zewnętrzne, dzięki czemu nie wpada nam do domu minus 10 czy 20 stopni!

rekuperacja zima

Patrz uważnie: rekuperator z minus 11,5 zrobił plus 17! Fajnie, prawda??

 

 

:::Rozdział 9:::
Wady wentylacji mechanicznej - o tym nikt Ci nie powie

Wszystko ma swoją drugą stronę lub drugi koniec. Rekuperacja również. Zanim zdecydujesz się na montaż kanałów wentylacyjnych i rekuperatora we własnym domu, byłoby dobrze, byś je poznał. Te mniej popularne strony rekuperacji - zdaniem inżynierów i doradców Rekuperatory.pl - nie przekreślają samego systemu i są mniej ważne od ich zalet. 

Dowodem na to jest choćby fakt, że kilka osób z Rekuperatory.pl, które wybudowały dom w ostatnich latach (w trakcie swojej pracy w Rekuperatory.pl), zdecydowały się na rekuperację we własnym domu. Dlaczego? Bo rekuperacja przynosi wymierne korzyści i wymierny komfort: oszczędności na ogrzewaniu (rachunki za ogrzewanie są dużo niższe niż domów bez rekuperacji) oraz niepowtarzalny komfort klimatyczny. 

Warto jednak znać minusy rekuperacji. Oto one!

 • Źle wybrana firma instalacyjna, która wszystko Ci zepsuje. 

Rozważ wszystkie za i przeciw. Porównaj oferty. I wybierz najlepszą. Ale bez utraty jakości! Nie wybieraj taniego rekuperatora, którego odzysk ciepła będzie znikomy. Nie decyduj się na giętkie i miękkie przewody wentylacyjne z folii aluminiowej. Sprawdź, co wyceniła Ci firma! Jak masz wątpliwości, skonsultuj z Doradcą Rekuperatory.pl zebrane z rynku oferty. 

Rekuperacji nie potrafi wykonać firma budowlana, która wylewa fundament, muruje ściany czy instaluje elektrykę! Najczęściej nie potrafi! Rekuperacja wymaga doświadczenia, bo łatwo ją można koncertowo zepsuć! 

Co można zepsuć - o tym poniżej. 

Nieco wyższe rachunki za pobór energii elektrycznej. 

Rekuperator to urządzenie elektryczne. Koszt zużycia energii zależy od rodzaju zastosowanych w urządzeniu wentylatorów (w AERISnext są one super energooszczędne!) oraz intensywności używania wentylacji. Niektórzy wietrzą mocniej, 

Profesjonalny montaż

Zainteresowany rekuperacją inwestor zawsze staje w obliczu całego mnóstwa firm instalacyjnych. Różnica poziomów usługi, jak i rozpiętość kosztów usługi montażu systemu jest ogromna. Do wyboru należy podejść racjonalnie porównując wszystkie elementy usługi. Przede wszystkim nie warto dać się zwieść niskiej cenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stoi za nią nie tylko bardzo niski poziom usługi montażu, ale także bardzo niska jakość rekuperatora i elementów instalacyjnych.

Nie dajcie się nabrać na specjalistę od wod-kan. który bez projektu na zasadzie 'będzie Pan zadowolony' za dodatkowe 2 tys. zł będzie chciał zrobić Wam instalację rekuperacji. 

System rekuperacji wykonany niskim kosztem, z rekuperatorem nie mogącym odzyskać minimum 85% ciepła, nie będzie efektywny: nie zapewni oczekiwanych oszczędności, ani komfortu w pomieszczeniach.

 

Pamiętaj!

Dom musi posiadać system wentylacji. Zazwyczaj jest to wentylacja grawitacyjna, czyli nic ponadto kilka dodatkowych kominów. Gdy zdecydujesz się na rekuperację, kominy wentylacyjne trzeba będzie usunąć. 

 

Ile kosztuje rekuperacja

To zależy. Dlatego zawsze cenę montażu systemu podaje się po obliczeniach wykonanych w oparciu o projekt architektoniczny budynku. Inżynier oblicza zapotrzebowanie na powietrze i na tej podstawie dobiera moc rekuperatora oraz ilość i rodzaj instalacji wentylacyjnej. Oczywiście cały proces jest bardziej skomplikowany, bo zależy od całej architektury budynku i obejmuje również optymalny dobór instalacji oraz odbywa się z konsultacjami z inwestorem. 

Wszystko po to, by:

 • nie wykonywać niepotrzebnie sufitów podwieszanych
 • nie wykonywać niepotrzebnie zabudowy kanałów wentylacyjnych
 • zwentylować optymalnie każde pomieszczenie w domu
 • zapewnić idealny trasfer powietrza pomiędzy pomieszczeniami
 • maksymalnie wyciszyć instalację, czyniąc ją niesłyszalną
 • zyskać maksymalne oszczędności na ogrzewaniu

 

 wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena

Koszty eksploatacyjne systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Rekuperator zasilany jest energią elektryczną: potrzebuje prądu, by działać. W rekuperatorze obracają się dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny. W zalezności od ich jakości (czy są energooszczędne, czy nie) oraz od mocy, z jaką pracuje system, można obliczyć, ile kosztować będzie miesięcznie eksploatacja całego systemu wentylacyjnego. Średnio - na postawie zużycia prądu u klientów Rekuperatory.pl - obliczyliśmy, że wynosi ono około 12 zł miesięcznie. Ale to nie wszystko, bo doliczyć musisz:

 1. serwis techniczny (przegląd techniczny) systemu: raz w roku (jak piec gazowy): w Rekuperatory.pl średnia cena 350 zł (aktualną cenę możesz sprawdzić tutaj: https://www.rekuperatory.pl/oferta/przeglad-serwisowy)
 2. wymiana filtrów: sprawdzaj min. raz na pół roku, wymień zawsze, jak będą brudne! aktualne ceny możesz sprawdzić tutaj: http://www.kupfiltry.pl/

Rekuperacja: czy warto? 

My, tutaj w Rekuperatory.pl nie mamy wątpliwości, że warto. Znamy jasne i ciemne strony wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła :) znamy usterki, z jakimi na codzień boryka się dział serwisowy. Mimo tej wiedzy jesteśmy przekonani, że rekuperację warto mieć i pewnie nie zmienimy zdania, jak zmienimy pracę :)

Najlepszym dowodem na to jest fakt, że każdy z nas budując swój własny dom lub go remontując,założył sobie rekuperację. 

Nie wyobrażamy sobie domu bez rekuperacji. Same oszczędności to już dużo. Ale wiesz co? Oszczędności są ważne na początku, gdy podejmujesz decyzję o montażu. Potem liczy się przeogromny komfort: w dzień i w nocy. Zimą i latem. Zawsze cudownie świeżo! Zawsze czyste, przefiltrowane powietrze. A dodatkowo energia z gruntu w instalacji gruntowego wymiennika ciepła (na którą możesz, ale nie musisz się zdecydować w domu z rekuperacją) oraz jonizacja i ochrona mikrobiologiczna z urządzeniem OXYinside.

 

Uważamy, że nie można zbudować nowoczesnego, zdrowego i energooszczędnego domu bez rekuperacji.

Chcesz o tym porozmawiać? Zapraszamy do kontaktu! 

 

:::Rozdział 10:::
Cena Czyni Cuda, czyli jak najtaniej wykonać system rekuperacji?

O tym, że najtaniej, nie idzie w parze z ‘najlepiej’, przekonał się każdy choć raz w życiu.  Skuszeni atrakcyjną „metką” nabywamy tanie odkurzacze, miksery i ekspresy do kawy. Za miesiąc, dwa lub trzy lądują one w piwnicy, bo… odkurzacz nie ciągnie i nie można do niego dokupić filtra, kawa jakaś taka kwaśna i śmierdzi plastikiem, a  z miksera odpadła śrubka i nie mieli, ani nie miesza. W przypadku tych sprzętów, żal trwa tyle, co droga do piwnicy: stało się!

Są jednak takie inwestycje, których pozornie niska cena może wpędzić w nie lada kłopoty, a atrakcyjna cena szybko nie tylko okazuje się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, ale przysparza wielu kłopotów.

Taką inwestycją jest niewątpliwie bardzo modny ostatnio w Polsce system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna cena

 

Jak podają niektóre źródła, system rekuperacji można kupić już za 10.000 zł. Podczas gdy firmy instalacyjne podają raczej kwotę około 2 x wyższą, instalator potrafi zaproponować system za takie właśnie pieniądze. Co kryje się pod taką -  stosunkowo niską - ceną? Czy opłaca się zapłacić mniej? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Przyjrzyjmy się nim.

Serce systemu: bardzo tania centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator.

Cena: 2000 zł brutto.

Cechy szczególne:

 1. Dużo niższa niż deklarowana przez producenta sprawność odzysku ciepła, często nawet poniżej 50% (minimalna energooszczędność).
 2. Rekuperator nie radzi sobie w niesprzyjających warunkach pogodowych (długotrwałe, niskie temperatury zewnętrzne), co powoduje spadek wydajności i sprawności całego systemu aż do uszkodzenia urządzenia.
 3. Ograniczone możliwości sterowania rekuperatorem.
 4. Niskowydajne i energochłonne silniki typu AC.  
 5. Niska jakość spasowania i wykonania podzespołów (częste awarie, brak szczelności wymiennika, brak dostatecznej izolacji urządzenia).
 6. Słaby dostęp serwisowy lub całkowity brak dostępu (w przypadku awarii konieczność demontażu całego urządzenia, co może znacząco zwiększać koszty po okresie gwarancji).
 7. Zastosowana konstrukcja urządzeń nie jest dopasowana do polskiego klimatu (mrozy nawet poniżej minus 20oC), co powoduje spadek wydajności i sprawności, a nawet wyłączanie się urządzenia przy niskich temperaturach zewnętrznych.
 8. Niska moc urządzenia przy określonym sprężu (jeden z najważniejszych parametrów rekuperatora: takie urządzenie nie będzie w stanie zapewnić właściwej ilości prędkości przesyłu powietrza).
 9. Permanentne zawilgocenie spowodowane umieszczeniem rekuperatora lub/i instalacji w nieodpowiednim miejscu. Urządzenie gnije i pleśnieje od środka równocześnie przenosząc wilgoć i zabrudzenia do kanałów wentylacyjnych i na końcu aż do samych pomieszczeń)

Fotolia 2344024 XS PORTFEL

 

Kanały wentylacyjne: instalacja wraz z usługą montażu.

Cena: 8000 zł.

Cechy szczególne:

 1. Przewody miękkie, tzw. flexy (folia aluminiowa wzmocniona drutem nadającym jej okrągły kształt, w lameli z wełny mineralnej), które łatwo uszkodzić podczas montażu.
 2. Lub… kanały stalowe niskiej jakości, źle połączone i niezaizolowane.
 3. Brak ustabilizowania instalacji.  
 4. Instalacja umieszczona w pomieszczeniu, w którym panują nieodpowiednie warunki.

Pozostałe elementy.

Cena: gratis.

Wykonawstwo na zasadzie: będzie Pan zadowolony. Brak obliczeń inżynierskich dotyczących wydatków powietrza w określonych pomieszczeniach, dobrania właściwej mocy rekuperatora.

Brak projektu: brak wyznaczenia trasy prowadzenia kanałów w celu prawidłowego zwentylowania wszystkich pomieszczeń.

Brak wszystkich punktów nawiewnych (lub wywiewnych).

Brak nadzoru inżynierskiego podczas wykonywania instalacji.

Punkty nawiewne zlokalizowane w niewłaściwych miejscach.  

Nie zachowane pełne średnice w kanałach wentylacyjnych (powietrze nie przepływa tak, jak powinno).

Brak wyregulowania instalacji po zakończeniu prac montażowych.

Brak pełnego protokołu odbioru instalacji.  

Brak zbilansowania systemu, co może skutkować zasysaniem powietrza z kominka.

Utrudniony dostęp do gwarancji na urządzenie i poprawne działanie instalacji.

Słabej jakości lub brak serwisu w Polsce.

Zero kontaktu z wykonawcą (po przelaniu kwoty za usługę).

Brak ubezpieczenia instalatora i w razie problemów, brak możliwości uzyskania odszkodowania.

 

Wynik:

 • Minimalny (lub zupełny brak) odzysku ciepła
 • Brak komfortu wentylacyjnego

Podsumowanie:

Jeżeli system rekuperacji oznacza brak odzysku ciepła i zerowy komfort wentylacyjny, stawia to pod znakiem zapytania o jego sensowność.

Dodatkowo jeszcze powierzenie montażu niedoświadczonemu instalatorowi, który usługę wykona za stosunkowo niską cenę, skutkować może większymi kłopotami w postaci zawilgocenia ścian i koniecznością wykonania całej instalacji od nowa.

Warto więc wiedzieć, komu powierza się wykonanie systemu wentylacji mechanicznej.

Warto postawić na doświadczoną firmę instalacyjną, która uczciwie wykona każdy najmniejszy krok, począwszy od obliczeń i projektu, poprzez rzetelne wykonawstwo, aż do bardzo ważnej w całym procesie regulacji systemu.

Zanim zdecydujesz się ostatecznie na wykonawcę, skonsultuj z fachowcem zgromadzone oferty i świadomie wybierz najlepszą.

Kontakt z Doradcą Rekuperatory.pl

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena - poradnik

Poczuj komfort klimatyczny w naszych Showroomach Sprawdź jak to działa na własnej skórze, przetestuj działanie sterowników i czujników. Zobacz różnicę między tradycyjną wentylacją na żywo.

 

:::Rozdział 11:::
21 powodów, dla których warto mieć wentylację mechaniczną

Prawidłowo zaprojektowany i rzetelnie wykonany przez doświadczoną firmę instalacyjną system wentylacji, zapewnia komfort i oszczędności, które są nie do osiągnięcia w budynkach wentylowanych za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperację tak naprawdę robi się tylko raz. I raz zrobiona dobrze, zagwarantuje każdy z poniższych efektów.

Warto wybrać najwyższą jakość wykonawstwa oferowanego przez najlepsze firmy instalacyjne.

Nie warto iść na kompromisy w wyborze kierując się wyłącznie ceną.

Mówimy to z pełną odpowiedzialnością jako firma instalacyjna z doświadczeniem w montażu sytemów od 2002 roku. 

 

Rekuperacja gwarantuje

DUŻO LEPSZE ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE

 1. Dużo wyższy komfort, lepsze samopoczucie, zdrowszy sen dzięki minimalnej, zbliżonej do świeżego powietrza na zewnątrz, zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w domu. 
 2. Świeże powietrze w sypialniach i pokojach dzieci przez całą dobę (również w nocy), bez otwierania okien (również w zimie) bez wychładzania pokoju.
 3. Brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów (nie ma potrzeby wietrzenia).
 4. Budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach (niezależnie od temperatury na zewnątrz i wiatru).
 5. Nawiewane powietrze jest filtrowane (mniej alergenów, pyłków i kurzu w powietrzu, ochrona przed zanieczyszczeniami smogowymi).
 6. Niższa emisja CO2 do atmosfery (ochrona środowiska).

OSZCZĘDNOŚCI

 1. Niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%).
 2. Możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy systemu grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło).
 3. Budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym).
 4. Możliwość rezygnacji z budowy wszystkich lub części kominów do wentylacji grawitacyjnej.
 5. Możliwość rezygnacji z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją.
 6. Podwyższenie standardu budynku.

Poradnik budowlany Ładny Dom pisze, że dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.

KOMFORT KLIMATYCZNY W DOMU

 1. Nieprawdopodobny komfort w domu: ciągle świeże powietrze! Rekuperacja dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte.
 2. Obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym: brak pleśni, grzybów na ścianach.
 3. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą), jednostki chłodzącej ARTIC, instalacji oczyszczająco - jonizującej powietrze OXYinside. 

WYGODĘ I PONADPRZECIĘTNY KOMFORT

 1. Brak zaparowanych okien i luster podczas kąpieli lub bardzo szybkie ich odparowanie.
 2. Możliwość aktywnego przewietrzenia domu nie tylko podczas czy po przyjęciu, ale również w trakcie przygotowywania aromatycznych potraw.
 3. Brak komarów, much i innych insektów oraz zdecydowanie mniej kurzu w domu.
 4. Ciągły dostęp do świeżego powietrza (również zimą) bez wychładzania domu.
 5. Budynek jest bezpieczniejszy zarówno wtedy, gdy jesteśmy w domu, jak i podczas nieobecności (brak konieczności otwierania okien).
 6. Możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz (nie ma konieczności otwierania okien).

 

:::Rozdział 12:::
Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?

Wytyczne dla systemów wentylacji to dokument wydany przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Powstał przy współpracy firm będących członkami tego stowarzyszenia.

Zalecenia podane w tym dokumencie powinny być przestrzegane przez firmę instalacyjną.

Dobrze, by inwestor wiedział, czego powinien wymagać, aby jego system rekuperacji był efektywny. Warto zwrócić uwagę na protokół odbioru końcowego instalacji i zadbać, by każdy punkt został uczciwie zrealizowany przez instalatora. 

pdfSprawdź Wytyczne dla Systemów Wentylacji Mechanicznej

 

:::Rozdział 13:::
7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji

 1. wyregulować instalację, tj. przepływy powietrza zgodnie z zaprojektowanymi ilościami: dla każdego pomieszczenia inne
 2. zaprogramować sterownik wg indywidualnego programu pracy systemu rekuperacji (dotyczy sterowników z możliwością programowania)
 3. przekazać protokół regulacji systemu wentylacji, w którym będą wydatki pracy systemu dla każdego pomieszczenia na poszczególnych biegach rekuperatora
 4. poinstruować, kiedy zmienić filtry i kiedy wykonać serwis urządzenia i instalacji
 5. powiedzieć, gdzie zamówić filtry i usługę serwisową
 6. pokazać, jak czyścić anemostaty nawiewne, by nie rozregulować systemu
 7. przekazać polską gwarancję na poprawne działanie urządzenia oraz instalacji

 

:::Rozdział 14:::
10 cech dobrego fachowca od rekuperacji?

Zainteresowanie oszczędnościami na kosztach eksploatacyjnych domu ciągle rośnie. Coraz większą więc popularnością cieszą się w naszym kraju instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dowiedz się czym jest wentylacja z odzyskiem ciepła

Rosnący popyt na usługi montażu rekuperacji spowodował, że za wykonawstwo często biorą się osoby, które do tej pory nie miały doświadczenia w kwestii instalacji rekuperacji, np. wykonawcy systemów ogrzewania, klimatyzacji, tynkarze, kafelkarze czy hydraulicy. Choć ceny ich usług są kusząco niskie, warto przyjrzeć się dokładnie, czy nie popełniają oni podstawowych błędów montażowych, które mogą być przyczyną braku jakichkolwiek oszczędności.

 

Po czym poznać fachową firmę instalacyjną montującą systemy rekuperacji?

 

 1. Zawsze zrobi projekt, a system wykona na jego podstawie

  Bardzo ważne jest, by przed przystąpieniem do prac instalacyjnych, wykonany został projekt inżynierski systemu rekuperacji dla każdego domu indywidualny. Związane jest to z zapewnieniem odpowiednich ilości powietrza każdemu pomieszczeniu oraz dobraniu właściwych przepływów powietrza. Wiąże się to również z zoptymalizowaniem tras prowadzenia kanałów (by uniknąć niepotrzebnej zabudowy), a także ich średnicami oraz umiejscowieniem punktów nawiewnych i wywiewnych (dla komfortu w trakcie użytkowania systemu). Samo zaprojektowanie systemu rekuperacji to jednak nie wszystko: potem, na etapie montażu, fachowiec trzyma się zaprojektowanych tras prowadzenia kanałów i ich średnic.

 2. Zdecydowanie odradzi wykonanie instalacji z aluminiowych miękkich przewodów

  Instalacja wykonana z niezaizolowanych miękkich przewodów, tzw. flexów, które mogą posłużyć do podłączenia okapu lub innych odciągów miejscowych, jest błędem. Takie przewody - prócz tego, że generują duże opory przepływu – mają nierówną budowę wewnętrzną, co stanowi idealne miejsce na odkładanie się zanieczyszczeń. Kanałów miękkich nie można także wyczyścić, gdyż pod wpływem szczotek uległyby one całkowitemu zniszczeniu. Ich montaż jest również obarczony dużym prawdopodobieństwem uszkodzenia i powstania dużych oporów w miejscach zagięć. W przypadku wentylacyjnych kanałów stalowych, z których powinna być zbudowana instalacja wentylacyjna w domu, takiego niebezpieczeństwa nie ma. Nie ma, bo kanały są sztywne. Używa się także specjalnych kształtek, np. kolan, które wymuszają prowadzenie instalacji pod odpowiednim kątem.

 3. Zaizoluje kanały wentylacyjne i prawidłowo je zamontuje

  Dla prawidłowej pracy systemu wentylacyjnego bardzo ważne jest dokładne zaizolowanie, połączenie oraz zamocowanie kanałów. Wszystko to wykonać trzeba dokładnie, ponieważ brak izolacji lub jej niewystarczająca ilość, a także niechlujstwo w wykonawstwie spowoduje brak stabilności instalacji, nieprawidłową pracę systemu i bardzo niskie parametry odzysku ciepła.

 4. Zastosuje rekuperator o odpowiedniej mocy

  Rekuperator powinien zapewniać określone parametry wymiany powietrza dostosowane do kubatury i rodzaju wentylowanych pomieszczeń. Zastosowanie urządzenia, które nie zapewnia odpowiedniej wymiany powietrza ani odzysku ciepła, grozi upośledzeniem pracy całego systemu, a także brakiem uzyskania efektywnego przewietrzania wszystkich pomieszczeń.

 5. Wyreguluje system zgodnie z projektem

  Po rozprowadzeniu w domu siatki kanałów i po montażu rekuperatora, należy wyregulować system zgodnie z zaplanowanymi parametrami. Pozwoli to uzyskać optymalny komfort klimatyczny w pomieszczeniu przy maksymalnych oszczędnościach na ogrzewaniu. Podczas regulacji systemu nie tylko ustawia się prawidłowe wartości w rekuperatorze, ale również ustawia anemostaty nawiewne i wywiewne sprawdzając ich pracę specjalistycznym urządzeniem, tzw. anemometrem.

 6. Doradzi montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi zewnętrznych

  Zastosowane w domu z wentylacją mechaniczną okna powinny być jak najbardziej szczelne, tj. nie powinny mieć zamontowanych nawiewników czy mikrowentylacji. Każda nieszczelność powoduje niepożądane straty energetyczne i ucieczkę ciepłego powietrza.

 7. Zaplanuje montaż rekuperatora w ogrzewanym pomieszczeniu

  W pomieszczeniu, w którym instalowany jest rekuperator, musi być zapewniona temperatura minimum plus 8oC niezależenie od temperatur panujących na zewnątrz. Jeżeli rekuperator montuje się na poddaszu nieużytkowym, musi być ono odpowiednio ocieplone, tj. zaizolowane.

 8. Zaleci wykonać podcięcia w drzwiach wewnętrznych (lub otwory)

  Aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza wewnętrznego w domu z rekuperacją, należy wykonać podcięcia pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój szczeliny powinien wynosić co najmniej 80cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych takich jak garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min 200 cm2. Należy również zadbać, by dywany czy wykładziny z wysokim włosiem nie zamknęły przepływów. Opisana sytuacja nie dotyczy pomieszczeń, które mają i nawiew, i wywiew w tym samym pomieszczeniu, jednak takie rozwiązanie w domach spotykane jest rzadko, ponieważ wymusza niepotrzebne przewymiarowanie instalacji.

 9. Zachowa dostęp do przewodów wentylacyjnych i do rekuperatora

  Przy zabudowie kanałów wentylacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by ich nie zniszczyć. Należy także zapewnić dostęp do przepustnic regulacyjnych (jeśli występują) i anemostatów. Swobodny dostęp powinien być zachowany również do samego urządzenia.

 10. Poleci dostosowanie projektu ogrzewania z pompą ciepła i klimatyzacji do domu z rekuperacją

  Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną. Jeżeli pierwotnie projekt domu przewidywał standardową wentylację grawitacyjną, przyjęte parametry obliczeniowe dotyczyły strat ciepła dla takiej wentylacji. Są one dużo za wysokie w stosunku do systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przystępując więc do wykonania systemu grzewczego, dobrze jest adaptować projekt ogrzewania tak, by jego parametry dostosować do rekuperacji dobierając niższą moc urządzenia grzewczego (największe oszczędności inwestycyjne są na pompie ciepła, nieco niższe na piecu gazowym) oraz mniejsze grzejniki czy mniejszą ilość pętli ogrzewania (w przypadku ogrzewania płaszczyznowego).

  Podobnie rzecz ma się z klimatyzacją, w projekcie której trzeba uwzględnić fakt, że dom posiada rekuperację. Raz z powodu odzysku chłodu, jaki następuję w okresie letnim na rekuperatorze, dwa z uwagi na odpowiednie umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji, które nie powinny kolidować z punktami nawiewnymi systemu klimatyzacji.

 

:::Rozdział 15:::
Czy rekuperacja jest dla każdego budynku?

System wentylacji mechanicznej warto wykonać w każdym budynku (może za wyjątkiem ażurowych budynków z bambusa:). Nie ma znaczenia rodzaj ogrzewania: prąd, gaz, pompa ciepła. Bo chociaż koszt wyprodukowania jednostki energii będzie różny (najtańszy przy pompie ciepła, najdroższy przy energii elektrycznej i średni przy gazie), rekuperację i tak warto zrobić. Warto, bo rekuperacja to nie tylko oszczędności.

Zalety rekuperacji
 • usuwanie zanieczyszczeń bytowych: dwutlenku węgla i wilgoci (i zapachów!)
 • filtracja nawiewanego powietrza: możliwość użycia filtra o podwyższonej klasie filtracji F7, który zatrzymuje do 95% cząstek PM10: głównego składnika smogu
 • usuwanie pozostałych zanieczyszczeń pochodzących z materiałów emitujących pozostałości po produkcji, tj. zanieczyszczeń chemicznych
 • wymiana powietrza zużytego na świeże
 • oszczędności na ogrzewaniu

 

Skąd rekuperator pozyskuje energię do ogrzewania powietrza nawiewanego?

Choć samo urządzenie jest zasilane energią elektryczną, która niezbędna jest do pracy wentylatorów, świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń ogrzewane jest energią odzyskaną z powietrza, które w tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie by uciekło. Kiedy jest ono wyciągane z pomieszczeń, oprócz dwutlenku węgla, wilgotności, kurzu, zapachu , roztoczy, bakterii i wirusów, zawiera jeszcze jeden bardzo cenny element: zbyt cenny, by się go pozbyć: energię. Tę energię w znacznej części (nawet do 95% w najlepszych wymiennikach) odzyskuje wymiennik ciepła rekuperatora.

Oszczędności na ogrzewaniu

Oszczędności to najważniejszy aspekt, w kontekście którego myśli się o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy na pewno słusznie? Choć jest to bardzo ważne, ważniejszy powinien być aspekt zdrowia. Świeże powietrze, które jest dostarczane do pomieszczeń przez rekuperator wpływa nie tylko na poprawę ogólnego samopoczucia przebywających w nim osób, ale docelowo także na zdrowie. Znikają bóle głowy, osłabienie, ospałość. Człowiek czuje się po prostu lepiej. Dochodzi do tego możliwość zaawansowanego oczyszczania powietrza (nie tylko za pomocą filtrów w rekuperatorze, ale również za pomocą specjalistycznych matryc) oraz jego jonizacji.

Każdy budynek, w którym przebywają  ludzie – zarówno z punktu widzenia ich komfortu, jak i zdrowia, powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną  z odzyskiem ciepła. I to z odzyskiem jak największym.

Nieco inna sytuacja ma miejsce w większych obiektach, głównie gospodarczych, produkcyjnych i magazynowych, w których na stałe przebywa mała liczba osób. Wtedy najczęściej wybiera się wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła, co jest uzasadnione zarówno z ekonomicznego, jak i zdroworozsądkowego punktu widzenia.

Od 1 stycznia 2014 roku ustawodawca postanowił, że instalacje wentylacyjne z wydatkiem 500 m3/h i więcej muszą posiadać odzysk ciepła o sprawności temperaturowej co najmniej 50%, co oznacza konieczność zastosowania rekuperatora.  Potwierdza to zasadność montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach o większej kubaturze.

 

:::Rozdział 16:::
Jak zrobić system rekuperacji na najwyższym poziomie?

Nie istnieje żadna bardziej prawdziwsza prawda: żeby mieć najlepszy, najwyższej klasy, sprawności, jakości, najefektywniejszy system rekuperacji w domu, który przewietrzy (pomieszczenia), dostarczy (świeże powietrze) i odzyska (energię), należy:

 

 1. Zatrudnić fachową firmę wykonawczą do przeprowadzenia wszystkich prac instalacyjnych dotyczących rekuperacji (im wcześniej, tym lepiej, najlepiej jeszcze przed wbiciem w ziemię pierwszej łopaty).
 2. Sprawdzić, czy ta firma zatrudnia fachowców – ludzi, którzy znają się na tym, co robią. Czy wiedzą, o czym mówią, czy potrafią rozwiać każdą wątpliwość i potrafią odpowiedzieć na każde pytanie, rozwiązać każdy problem.
 3. Mieć pewność, że fachowcy mają w ręku nie tylko wiedzę teoretyczną (studia, szkolenia), ale także doświadczenie, co znaczy, że podstawowe błędy popełnili wiele lat temu i dziś już ich w naszym domu nie popełnią.

 

Wszystko sprowadza się do szczegółów. Szczegółów związanych z właściwym zaprojektowaniem systemu rekuperacji, doborem odpowiedniej mocy rekuperatora, prawidłowych średnic kanałów wentylacyjnych, optymalnego zaprojektowania trasy prowadzenia instalacji, a na końcu regulacji systemu. To w nich jest pies pogrzebany.

 

Bez wiedzy i doświadczenia firmy instalacyjnej, żaden rekuperator – choćby najlepszy na świecie,

i żadna instalacja – choćby najnowocześniejsza pod słońcem –

nie będzie skutecznie wentylowała, ani oszczędzała energii.

instalacja wentylacji mechanicznej na budowie

Wiedza i doświadczenie to podstawa wykonania efektywnie działającego systemu rekuperacji. 

 

Budujesz dom? Masz pytania? Napisz do nas:

pytania@rekuperatory.pl

lub wypełnij ZAPYTANIE OFERTOWE

7 kroków do wentylacji mechanicznej w domu

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie

Szanowni Państwo,

pragniemy poinformować, że zespół Doradców techniczno - handlowych Rekuperatory.pl pracuje w komplecie. Cały proces konsultacji w zakresie montażu rekuperacji, ofertowania, a także proces handlowy odbywa się bez zakłóceń.

Wdrożyliśmy również nowe, zdalne formy kontaktu, za pomocą których mogą odbywać się zaplanowane spotkania i konsultacje, a także podpisywania umów.

Zachęcamy do:

Bezpośredni kontakt do Doradców terenowych znajdziesz tutaj

Rekuperatory.pl montaż systemów rekuperacji