Rekuperacja
Rekuperacja to energooszczędna wentylacja z odzyskiem energii, która polega na wymianie w pomieszczeniach zużytego powietrza na świeże. Ruch wytwarza urządzenie zasilane prądem, rekuperator. Co to jest rekuperacja? To zawsze świeże, czyste powietrze bez strat ciepła, nawet zimą.
Po co jest rekuperacja?
Rekuperację montuje się w domach, które mają być energooszczędne i komfortowe. Ciepłe i szczelne okna uniemożliwiają poprawne działanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, bo powietrze nie ma którędy napłynąć. Należałoby zamontować w nich nawiewniki, które jednak wychładzają pomieszczenia powodując straty energii na ogrzewaniu budynku. Rekuperacja wymienia powietrze przy minimalnych stratach, bo 95% ciepła z powietrza jest odzyskiwane w wymienniku rekuperatora.
3 główne korzyści z rekuperacji
Dlaczego warto zamontować rekuperację?
Ten dom z rekuperacją i pompą ciepła stoi pod Garwolinem. Sprawdź, co właścicielka mówi po 5 latach od zamieszkania.
Ile zaoszczędzę na rekuperacji?
Montując rekuperację, oszczędza się przede wszystkim na ogrzewaniu domu w porównaniu do poprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej. Oszczędności są też na budowie kominów, zakupie okien i nawiewników.
W domu, w którym działa rekuperacja, nie buduje się kominów do wentylacji (więcej miejsca), nie stosuje kominków dachowych, strażaków, ani nawiewników w oknach, co znacznie obniża cenę zakupu okien.
Ponieważ w domu z rekuperacją nie trzeba często wietrzyć, choć oczywiście okna otwierać można(!), część z nich można zrobić tzw. szklenia stałe. Okna takie są nieotwieralne: mają tylko ościeżnicę, bez skrzydła. Dużą zaletą takich okien – poza ceną – jest fakt, że wpuszczają one dużo więcej światła i wyglądają bardzo stylowo.
Gdy dom ogrzewany będzie pompą ciepła warto wykorzystać brak strat na wentylacji, jakie przynosi energooszczędna wentylacja. Dom ma niższe zapotrzebowanie energetyczne (różnica wynosi nawet 20 kWh/(m²rok). Uwzględnia się to projektując moc pompy ciepła oraz ilość pętli do ogrzewania płaszczyznowego.
Specjaliści wyliczyli, że oszczędności na użytkowaniu rekuperacji mogą wynieść nawet 50% w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej.
Uwaga! Oszczędności dotyczą porównania domu z rekuperacją do domu z grawitacją wspomaganą za pomocą nawiewników czy wentylatorów wyciągowych.
Decydując się na rekuperację wybierasz:
- Komfort – w domu jest świeżo, czysto, czujesz się dotleniony, pełen energii, lepiej śpisz
- Zdrowie – oddychasz czystym powietrzem bez kurzu, smogu i alergenów
- Oszczędności – ogrzane powietrze nie ucieka przez kominy wentylacji grawitacyjnej
Ile kosztuje montaż rekuperacji?
W 2024 roku koszt rekuperacji waha się w granicach od 23 do 27 tys. zł. Tyle wynosi pełna cena rekuperacji razem z obliczeniami, projektem, pełną usługą montażu i uruchomieniem systemu. W cenie tej jest zawarty również rekuperator, czyli centrala wentylacyjna oraz instalacja, czyli kanały wentylacyjne, którymi transportowane jest powietrze. Tyle wynosi pełna cena rekuperacji.
W Rekuperatory.pl dzielimy tę kwotę na kilka etapów, które zależą od postępu prac na budowie.
Ile wynoszą koszty użytkowania rekuperacji?
Uśredniony miesięczny koszt użytkowania systemu rekuperacji, bez kosztów przeglądu serwisowego, wynosi około 90 zł/miesiąc. W tym wymiana filtrów i zużycie prądu.
- przegląd techniczny całego systemu (raz w roku) aktualne ceny przeglądu technicznego
- wymiana filtrów w rekuperatorze (wymienia się je średnio raz na 3 mce) www.kupfiltry.pl
- zużycie energii elektrycznej: centrala potrzebuje w zależności od mocy 168 – 625 [kWh/rok]. Szczegółowe zużycie prądu >>
Czy można samemu zamontować rekuperację?
Czy montaż rekuperacji jest trudny? Co to jest rekuperacja? Trzeba przecież zainstalować rekuperator i rozprowadzić kanały wentylacyjne po domu. Co mogłoby pójść nie tak? Posłuchajcie ekspertów, Michała Nawrota i Pawła Szyperskiego.
Michał Nawrot, Paweł Szyperski
Rekuperatory.pl
- jakie jest rzeczywiste doświadczenie instalatora: czy jest on fachowcem, czy raczej rekuperację robi przy okazji
- czy otrzymasz inżynierski projekt rekuperacji oparty na solidnych, indywidualnych obliczeniach zapotrzebowania na powietrze
- czy projekt rekuperacji zostanie rzetelnie odtworzony podczas montażu systemu na budowie
Nasz zespół ekspertów od rekuperacji
Specjalizujemy się w montażu rekuperacji. Od początku do samego końca bierzemy odpowiedzialność za cały proces. Podejmując decyzję raz, wybierasz na lata. Z naszymi inżynierami, doradcami i serwisem technicznym, jesteś bezpieczny.
mgr inż.
Marcin
Kwiatkowski
10 lat
doświadczenia
w rekuperacji
mgr inż.
Marta
Opałka
20 lat
doświadczenia
w rekuperacji
mgr inż.
Tomasz
Trawka
13 lat
doświadczenia
w rekuperacji
mgr inż.
Paweł
Szyperski
21 lat
doświadczenia
w rekuperacji
mgr inż.
Przemysław
Augustyn
11 lat
doświadczenia
w rekuperacji
Kiedy zacząć montaż rekuperacji?
Warto o tym pomyśleć, gdy dom jest na etapie projektu. Montaż rekuperacji dobrze jest zacząć przed instalacjami. Etap tynków jest także możliwy, choć trudniejszy. Idealnie, gdy całą instalację, czyli wszystkie kanały wentylacyjne możemy zamontować na etapie stanu surowego zamkniętego.
Michał Nawrot
Doradca techniczny Rekuperatory.pl
Rekuperacja jak działa. 8 rzeczy, które warto zapamiętać
Obliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne dla każdego z pomieszczeń są podstawowym elementem do projektu rekuperacji. Projekt także precyzuje rodzaj instalacji (stalowa czy polietylenowa) oraz trasy jej prowadzenia w domu. Przewiduje także miejsca dla czerpni i wyrzutni oraz miejsca każdego punktu nawiewnego i wywiewnego w domu uwzględniając wyliczone i zbilansowane ilości powietrza. Przy uruchomieniu rekuperatora, projekt jest podstawą wykonania regulacji każdego punktu rekuperacji względem zaplanowanych ilości powietrza, co z kolei przekłada się na komfortową i cichą pracę systemu rekuperacji.
Dom z rekuperacją ma niższe zapotrzebowanie na ciepło, a projekt ogrzewania powinien uwzględniać brak strat energii na wentylacji. Ma to szczególne znaczenie przy instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła. Oszczędności biorą się z mniejszej ilości pętli ogrzewania płaszczyznowego i mocy urządzenia, także mniejszych grzejników, jeśli je wybierzesz. rekuperacja w domu z pompą ciepła
Każda wentylacja przesusza nieco powietrze zimą, dlatego być może idealny będzie rekuperator ERV z wymiennikiem entalpicznym, zamiast standardowego. Odzyskuje on wilgoć z wywiewanego z pomieszczeń powietrza. czytaj więcej
Gdy poziomem wilgotności w domu chcesz zarządzać bez ustępstw i osiągnąć dokładnie taki poziom, na jakim Ci zależy, pomocny jest kanałowy nawilżacz NUBO, który nawilża nawiewane powietrze do pożądanego poziomu. Pomieszczenie, w którym będzie zamontowany nawilżacz musi posiadać zasilanie wody wodociągowej z ciśnieniem 1,5 – 3,0 bar.
Więcej o NUBO
Wybór doświadczonego instalatora, który nie popełni błędów wykonawczych, wykona rzetelne obliczenia, projekt, dobierze odpowiedni rekuperator i instalację, a potem zamontuje rzetelnie każdy element, jest na wagę złota. Lepiej wszystko pozostawić w jednych rękach, by odpowiedzialność za ciche, bezawaryjne i komfortowe działanie rekuperacji spoczywała u specjalistów. W Rekuperatory.pl robimy wszystko od początku do końca: odpowiedzialność za cały system rekuperacji spoczywa w naszych rękach.
Komfort to nie jedyny plus energooszczędnej wentylacji. Dobrze zamontowany system rekuperacji, na dobrym sprzęcie, daje także realne oszczędności na ogrzewaniu. Zapewnia je wysokiej klasy rekuperator, najlepiej z wymiennikiem przeciwprądowym, który odzyskuje do 95% energii cieplnej lub do 127% energii całkowitej przy wymiennikach z odzyskiem wilgoci. Zwróć uwagę na powierzchnię wymiany ciepła wymiennika, jakość wentylatorów, wewnętrzną izolację centrali, kulturę pracy wentylatorów, łatwy dostęp do wymiany filtrów.
Dobra firma instalacyjna potrafi tak zaprojektować trasy prowadzenia kanałów, by prawie w 100% uniknąć ich zabudowy. Czasami jednak krótkie odcinki instalacji muszą zostać ukryte. Na rynku istnieją nowoczesne systemy z polietylenu, które umożliwiają całkowite ukrycie instalacji. Średnica przewodów wynosi zaledwie: 63 mm. Są one także bardziej ciche od kanałów stalowych, higieniczne i antystatyczne. Zwróć uwagę, by były to rzeczywiście kanały przeznaczone do transportu powietrza.
Warto sprawdzić, czy producent posiada na system atest higieniczny PZH i udziela na niego pełnej gwarancji.
Np. gruntowy wymiennik ciepła, który zyskując darmową energię z ziemi zapewnia latem więcej chłodu, a zimą więcej ciepła. Oznacza to jeszcze większe oszczędności oraz jeszcze większy komfort w pomieszczeniach. Możesz też przemyśleć montaż urządzenia jonizująco-oczyszczającego powietrze ALPHAclear, które wykorzystując zaawansowane procesy, wzbogaca nawiewane powietrze w korzystne dla zdrowia jony ujemne oraz usuwa z niego bakterie, wirusy, roztocza, kurz na poziomie 99,94% najmniejszych cząstek stałych obecnych w smogu PM1, PM 2.5 oraz PM10. Tego nie zrobi żaden filtr, który filtruje na poziomie średnio 65%.
To jest możliwe. Remontowany 10-letni, stary 100-letni lub nie robimy wiele zamieszania, tylko zamieniamy wentylację grawitacyjną (bo grzyb, bo pleśnieją ściany i materace dzieci) na rekuperację. Nie ma problemu.
Montujemy rekuperację w całej Polsce
Wybierz Doradcę z mapy
Po co robić projekt rekuperacji?
Projekt rekuperacji jest podstawą, fundamentem. Opiera się on na prawidłowych obliczeniach. W domu, w którym wykonano system bez projektu, może on nie działać prawidłowo i może nie być wiadomo, dlaczego.
Dzięki projektowi rekuperacji:
- Wiadomo, jakie jest zapotrzebowanie na powietrze
- Jaki rodzaj instalacji zastosować w danej architekturze budynku
- Jaka jest optymalna trasa prowadzenia instalacji
- Gdzie najlepiej wykonać punkty nawiewne i wywiewne
- Gdzie jest najlepsze pomieszczenie na montaż centrali
- Jakiej mocy centralę wybrać
- Jaki będzie całościowy koszt rekuperacji
Małgorzata Wojewoda
Doradca techniczny Rekuperatory.pl
Co robi rekuperacja?
W systemie rekuperacji powietrze zużyte jest usuwane z pomieszczeń tzw. brudnych, tj. kuchni i łazienek oraz garderoby i korytarzy, nawiewane jest zaś do salonu i sypialni.
Ruch powietrza w pomieszczeniach nie jest odczuwalny i odbywa się bez dźwięku. Nawet przy zamkniętych oknach w domu jest cały czas świeżo.
System składa się z centrali wentylacyjnej oraz układ kanałów wentylacyjnych: rekuperacja = centrala wentylacyjna + kanały do transportu powietrza. Ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego równoważą się, stąd pełna nazwa rekuperacji to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.
Za pomocą rozprowadzonej instalacji (kanałów wentylacyjnych), rekuperator wyciąga z pomieszczeń zużyte powietrze, a na jego miejsce nawiewa powietrze świeże czerpane z zewnątrz. W wymienniku ciepła dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniami powietrza: zimą jest to ciepło, latem chłód. Dzięki temu powietrze jest komfortowe, zimą cieplejsze niż temperatura zewnętrzna, a latem chłodniejsze. Zapewnia to bardzo wysoki komfort w domu – nie do uzyskania za pomocą wentylacji grawitacyjnej.
Sercem systemu rekuperacji jest centrala z odzyskiem ciepła wyposażona m.in. w elektronikę, wymiennik ciepła i wentylatory, które nadają powietrzu właściwe kierunki przepływu. W wymienniku ciepła, przez który przechodzą dwa strumienie powietrza, tj. nawiewny i wywiewny, odbywa się odzysk energii. Latem jest to chłód, zimą ciepło. Strumienie wywiewany i nawiewany w nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają w blisko ze sobą sąsiadujących kanalikach.
Przepływ powietrza przez instalację wentylacyjną zapewniają dwa wentylatory w rekuperatorze. Ich praca generuje dźwięk. Jest to jednak tzw. white noise, czyli bardzo cichy, jednostajny dźwięk, którego nie słychać. Prawidłowo zaprojektowany i właściwie wykonany system z dobrze dobraną centralą i zastosowanymi tłumikami jest mniej słyszalna niż przepływ wody w instalacji grzewczej czy praca lodówki.
Gdy rekuperacja nie jest wykonana prawidłowo, odzysk ciepła będzie minimalny lub nie będzie go wcale. Nie będzie również żadnego komfortu w wentylowanych pomieszczeniach. Cały system może także pracować głośno odbierając przyjemność korzystania z rekuperacji. Najczęściej spotykanym błędem powodującym nieprawidłową pracę systemu rekuperacji jest brak wykonania obliczeń i projektu. Skutkuje to z kolei:
- Doborem urządzenia o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej mocy
- Nieprawidłowym doborem instalacji wentylacyjnej
- Złym prowadzeniem kanałów wentylacyjnych
- Zbyt małą ilością punktów nawiewnych i wywiewnych
- Zlokalizowaniem punktów w niewłaściwych miejscach
- Brakiem szczelności systemu rekuperacji
Jaki wybrać rekuperator?
Warto pamiętać, że rekuperator ma pracować bezawaryjnie przez długie lata i wybrać pewny, serwisowany w Polsce sprzęt.
Od wymiennika ciepła zależą parametry odzysku ciepła. Konstrukcyjnie jest to największy element centrali i jest umieszczony w samym środku urządzenia. Istnieją trzy podstawowe typy wymienników ciepła: przeciwprądowe, obrotowe lub krzyżowe. Od wielkości i konstrukcji wymiennika, a także od materiału, z jakiego został wykonany, zależy stopień odzysku ciepła. Więcej o wymienniku
Wymiennik ciepła to sześciokątny starannie zaprojektowany element umiejscowiony w rekuperatorze. Jest on zbudowany z setek małych kanalików, w których przepływa powietrze. Konstrukcja wymiennika jest opatentowaną, strzeżoną technologią. Strumienie nawiewny i wywiewny wymieniają między sobą energię, dzięki czemu powietrze z zewnątrz, zanim trafi do pomieszczeń, jest temperaturowo opracowane, tj. zimą cieplejsze, a latem chłodniejsze.
Ponieważ strumienie powietrza przekazują sobie wzajemnie energię, mimo efektywnej wymianie przy rekuperacji, nie mają miejsca straty energii. Energia jest wręcz odzyskiwania i wykorzystywana ponownie. Prawdziwy recyckling!
Powierzchnia wymiany ciepła w AERISnext wynosi aż 43,7 m². Jest to największy wymiennik dostępnie obecny na rynku. Wymiennik ciepła w AERISnext posiada:
- opatentowaną konstrukcję, która zwiększa powierzchnię odzysku ciepła
- bardzo niski opór (niskie SFP)
- zoptymalizowaną odległość pomiędzy płytkami
- zmienną wysokość kanałów przepływowych
- kanały skierowane w stronę wentylatorów
- ile wynosi sprawność odzysku ciepła (w %) i wg jakiej normy jest ona liczona
- wielkość wymiennika ciepła: im większy, tym odzysk ciepła wyższy
- czy centrala posiada atest higieniczny
- ile wynosi nominalna wydajność centrali (w m³) i czy nie będzie to za mało/za dużo dla domu
- z jaką głośnością pracuje centrala (ile jest decybeli na poszczególnych biegach)
- czy posiada pełną dokumentację techniczną: m.in. wykresy sprężu, charakterystyki głośności
- czy można w niej zastosować filtry o podwyższonej klasie filtracji F7 (zatrzymują większość pyłu obecnego w smogu)
- czy posiada system antyzamrożeniowy (najlepiej nagrzewnicę wstępną z modulacją pracy)
- sprawdź, jaką ma wydajność przy określonym sprężu: porównując kilka urządzeń weź parametry pracy np. dla 100 lub 200 Pa
- jakie zużycie prądu ma centrala: im niższe, tym lepiej (musi pracować 24h)
- zobacz, czy współpracuje z automatyką domu inteligentnego
- jeżeli chcesz sterować systemem ze smartfona: sprawdź, czy można ją podłączyć do aplikacji online
- czy zastosowany w rekuperatorze bypass jest pełny i automatyczny
- Ma dużo niższą niż deklarowana przez producenta sprawność odzysku ciepła, często nawet poniżej 50% (zerowy komfort, zerowe oszczędności).
- Nie radzi sobie podczas długotrwałych, niskich temperatur zewnętrznych, co powoduje spadek wydajności i sprawności całego systemu (częste awarie, zerowe oszczędności).
- Ma ograniczone możliwości sterowania (brak komfortu użytkowania).
- Posiada niskowydajne i energochłonne silniki typu AC (duże zużycie prądu, głośna praca).
- Ma niską jakość spasowania i wykonania podzespołów, wymiennik jest nieszczelny, brak izolacji (częste awarie).
- Znikomy dostęp serwisowy, który w przypadku awarii zmusza do całkowitego demontażu (wyższe koszty serwisu lub brak możliwości jego wykonania).
- Konstrukcja urządzenia nie jest dopasowana do polskiego klimatu, co powoduje spadek wydajności i sprawności, wyłączanie się urządzenia przy niskich temperaturach zewnętrznych (awarie, brak komfortu).
- Niska moc urządzenia przy określonym sprężu: brak właściwej prędkości przesyłu (zerowy komfort).
- Częste zawilgocenia wnętrza urządzenia, które gnije i pleśnieje od środka równocześnie przenosząc wilgoć i zabrudzenia do kanałów wentylacyjnych i na końcu aż do samych pomieszczeń (zerowy komfort, brak korzyści).
- Nie można do niego podłączyć gruntowego wymiennika ciepła i powiększyć zysków z rekuperacji.
Jak zbudowany jest rekuperator. 10 najważniejszych elementów.
Jaka instalacja rekuperacji?
Instalacja systemu rekuperacji powinna być przede wszystkim dostosowana do architektury budynku oraz szczelna. O wyborze konkretnej instalacji może zadecydować również etap budowy, na jakim znajduje się dom.
Instalacja to izolowane wełną mineralną okrągłe kanały o średnicy 80 do 120 mm. Kanały główne prowadzone są na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzą na piętro i parter. Często są łączone z systemem płaskich kanałów stalowych NeoStal oraz z rozdzielaczowymi systemami z polietylenu: NeoFlex®GOLD System oraz NeoFlex®STD System. We fragmentach kanałów dolotowych do rekuperatora w kierunku czerpni i wyrzutni oraz do rozdzielaczy z . Więcej o instalacji ze stali. Zobacz też zdjęcia z montażu.
System kanałów płaskich NeoStal daje ogromne możliwości dopasowania się do architektury budynku. Wykonany w całości z ocynkowanej blachy stalowej. Ma wysokość 50 mm, co idealnie mieści się w standardowej grubości warstwy styropianu na stropie. System kanałów płaskich jest w pełni kompatybilny z pozostałymi systemami instalacyjnymi.
Warto tu zachować ostrożność, bo dużo z nich nie posiada atestów, a jakość materiału, jego higieniczność i antybakteryjność pozostawia wiele do życzenia. W Rekuperatory.pl korzystamy z dwóch systemów z polietylenu: NeoFlex®GOLD System o wysokiej klasie szczelności D i średnicy 63 mm oraz system NeoFlex®STD z jonami srebra w wewnętrznej warstwie izolacji i średnicy 75 mm. Oba posiadają atest PZH. Zobacz zdjęcia z montażu systemu w suficie lub zdjęcia z montażu w posadzce.
Nie da się wykonać np. instalacji z kanałów zalewanych w stropie w momencie, gdy dom jest już na etapie tynków. O rodzaju instalacji powinien decydować inżynier w porozumieniu z inwestorem.
Czy rekuperacja w domu chroni przed smogiem?
Rekuperacja filtruje nawiewane do pomieszczeń powietrze. Dwa strumienie powietrza: nawiewny i wywiewny, jednocześnie i w takiej samej objętości przepływają setkami kanalików w wymienniku rekuperatora.
W zależności od filtrów w rekuperatorze, powietrze filtrowane jest na dwóch poziomach dokładności. Filtr o klasie podstawowej G4 oczyszcza powietrze z 90% kurzu, fachowo zwanego zanieczyszczeniami zgrubnymi o wielkości powyżej 10 mikrometra (1 mikrometr – symbol μm) to jedna tysięczna milimetra.
Filtry dokładne F7 dają już ochronę przed 85% mniejszych cząsteczek PM10, 65% cząsteczek PM2.5 oraz 50% cząsteczek PM1 – najmniejszych i najbardziej niebezpiecznych, które również są w smogu.
System smogowy ALPHAclear to ochrona na poziomie 99,96% potwierdzona niemieckim certyfikatem TUV.
3 poziomy oczyszczania powietrza w domu z rekuperacją
Jak oczyszcza się powietrze w domu z rekuperacją
Poziom podstawowyFabrycznie montowane filtry | Poziom dokładnyFiltry dokładne w klasie F7 | Poziom zaawansowanySystem antysmogowy AlphaClear | ||
---|---|---|---|---|
Rodzaj zanieczyszczenia | Rozmiar cząstki | Jakość filtracji | ||
Zgrubne: kurz | > 10μm | > 90% | > 90% | 100% |
Cząsteczka PM10 (smog) | 0.3μm-10μm | – | > 85% | 99.94%* |
Cząsteczka PM2.5 (smog) | 0.3μm-2.5μm | – | 65% – 80% | 99.94%* |
Cząsteczka PM1 (smog) | 0.3μm-1.0μm | – | 50%-65% | 99.94%* |
* zgodnie z raportem TUV Nord Nr TR-KKL-2020-053-S1
Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację?
Rekuperacja nie jest w stanie zastąpić klimatyzacji. Znacznie jednak poprawi komfort klimatyczny w pomieszczeniach przez cały rok. Aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniach podczas największych upałów, należy zamontować klimatyzację.
Warto pamiętać, że dobrze zaizolowany dom, w którym skutecznie ograniczono dopływ promieni słonecznych, może nie wymagać już montażu klimatyzacji do uzyskania pełnego komfortu klimatycznego.
Rekuperacja to wentylacja: wymiana zużytego powietrza na świeże.
Klimatyzacja w domu to chłodzenie tego i samego powietrza – najczęściej bez wymiany na świeże.
W systemie klimatyzacji oddychasz jednym i tym samym powietrzem, a wrażenie dobrego samopoczucia w klimatyzowanym pomieszczeniu szybko znika.
W komfortowym domu, w naszej strefie klimatycznej, powinna działać i rekuperacja, i klimatyzacja, i system grzewczy: do zagwarantowania odpowiedniej temperatury i jakości powietrza o każdej porze roku.
Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie?
Nie, rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. Pozwala ona jednak zaoszczędzić na ogrzewaniu, bo raz wytworzone przez pompę ciepła czy piec gazowy ciepło zostanie wykorzystywane powtórnie w wymienniku ciepła rekuperatora.
Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła oddaje część energii z powietrza już ogrzanego, wyciąganego z pomieszczeń, do powietrza nawiewanego.
Dzięki temu system grzewczy dogrzewa tylko powietrze, które nie wpada bezpośrednio przez nawiewniki czy okna. Zimą to ogromna różnica.
Rekuperacja, ogrzewanie, klimatyzacja – porównanie
Rekuperacja | Ogrzewanie | Klimatyzacja | |
---|---|---|---|
Wymienia zużyte powietrze na świeże | |||
Oszczędza na kosztach eksploatacji budynku | |||
Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach | |||
Filtruje powietrze w pomieszczeniach | |||
Działa prawidłowo przy otwartych oknach | |||
Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych | |||
Jej eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej | |||
Działa w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika | |||
Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych | |||
Można regulować jej intensywność | |||
Grzeje* | |||
Chłodzi** |
* Rekuperacja nie grzeje w znaczeniu: w naszej strefie klimatycznej nie może zastąpić systemu grzewczego
** Rekuperacja nie chłodzi tak mocno jak klimatyzacja, ale – szczególnie z GWC lub jednostką chłodzącą – obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem
Czy wentylację grawitacyjną można zastąpić rekuperacją?
Tak, tradycyjną wentylację grawitacyjną w budynku można zastąpić systemem rekuperacji. Najłatwiej zrobić to, gdy dom jest na etapie projektu, choć na późniejszych etapach także jest to możliwe.
W domu jakiś system wentylacji być musi: wentylacja jest wymagana przepisami polskiego prawa budowlanego.
FAQ. 10 najważniejszych pytań o rekuperację
Rekuperacja polega na energooszczędnej wymianie powietrza w pomieszczeniach. Zużyte powietrze jest odprowadzane, a na jego miejsce dostarczane jest świeże. W wymienniku ciepła rekuperatora energia jest przekazywana pomiędzy strumieniami powietrza. Nawet zimą wentylacja odbywa się z minimalnymi stratami ciepła, co pozwala oszczędzać na ogrzewaniu i oszczędzać nawet do 90%.
Rekuperacja powietrza to mechaniczna zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Słowo to pochodzi od łacińskiego słowa recuperatio i oznacza odzyskiwanie energii. Ruch powietrza generuje centrala wentylacyjna, czyli rekuperator.
- koszty montażu systemu
- błędy projektowe i montażowe niedoświadczonego instalatora
- awarie rekuperatora
- przesuszanie powietrza
- osadzanie się kurzu przy punktach nawiewiewnych
Nie, montaż rekuperacji nie jest obowiązkowy. W domu może być zastosowana wentylacja grawitacyjna. Jednak z powodu oszczędności na ogrzewaniu oraz komfortu coraz częściej rekuperacja jest już standardowym wyposażeniem nowoczesnego domu.
Rekuperacja działa niezawodnie i niezależnie od pogody w przeciwieństwie do wentylacji naturalnej. Skutecznie nawiewa świeże powietrze, a usuwa brudne i wilgotne, pełne dwutlenku węgla. Oszczędza też na ogrzewaniu, bo ciepło z powietrza jest odzyskiwane.
W domu o powierzchni 100 m² montaż rekuperacji zaczyna się od około 24 tys. złotych licząc już wszystkie niezbędne elementy: rekuperator, instalację, projekt oraz koszty usługi montażu.
Rekuperacja to wentylacja, czyli wymiana powietrza zużytego na świeże w pomieszczeniach. Klimatyzacja ochładza powietrze w gorące dni, ale go nie wymienia. System rekuperacji wspomaga działanie klimatyzacji i systemu grzewczego, co oznacza mniejsze koszty zużycia energii i niższe rachunki.
Tak, otwarcie okien nie ma negatywnego wpływu na działanie rekuperacji.
Nie, rekuperacja nie działa bez prądu, bo rekuperator jest urządzeniem elektrycznym. Jednak tymczasową przerwą w dostawie energii do domu z rekuperacją nie trzeba się przejmować. Gdy prąd znowu popłynie, rekuperator zacznie działać.
Tak. W każdym domu można zamontować rekuperację. W starym, zamieszkanym, modernizowanym, czy remontowanym.