Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która wymienia zużyte powietrze na świeże. Powietrze nawiewane do pomieszczeń dodatkowo jest oczyszczane z kurzu, smogu i alergenów.
Proces wymiany powietrza odbywa się bez żadnych strat energii, nawet podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Zobacz jak działa rekuperacja.
Poniżej przeczytasz o:
- jakości powietrza w budynku, które ma większy wpływ na Twoje życie, niż Ci się wydawało
- ciepłym, zdrowym domu, w którym nie sprawdza się tradycyjna wentylacja grawitacyjna
- jak wymieniać powietrze na świeże i nie tracić przy tym pieniędzy
- oczyszczaniu powietrza w domu ze smogu i alergenów
- inwestycji w rekuperację: czy warto ją zamontować i dlaczego
- kosztach użytkowania systemu rekuperacji
- etapach budowy, kiedy montuje się system
- o tym, od czego zacząć, gdy chciałbyś/chciałabyś, ale nie wiesz, co teraz zrobić
Korzyści z rekuperacji
Więcej o zaletach wentylacji z odzyskiem ciepła pisze Muratordom.
Koszty rekuperacji
Rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej.
W domu z rekuperacją nie stawia się kominów do wentylacji grawitacyjnej. Nie robi też się szachtów do wentylacji grawitacyjnej.
Oszczędzić można także na oknach, które muszą być zamontowane bez nawiewników.
Wybrane okna mogą też nie mieć skrzydła, bo w domu z rekuperacją nie ma konieczności wietrzenia, choć oczywiście okna otwierać można.
Zobacz w szczegółach co składa się na cenę montażu systemu rekuperacji.
Należy przyjąć, że pełny koszt montażu systemu rekuperacji, razem z całą usługą i rekuperatorem oraz pełną instalacją, wynosi średnio około 35 tys. zł w zależności od mocy rekuperatora i jakości instalacji. Składa się na niego: konsultacja inżynierska, projekt, rekuperator, instalacja wentylacyjna, usługa pełnego montażu, sterownik oraz uruchomienie systemu.
Cały montaż podzielony jest na etapy w zależności od postępu prac na budowie.
Koszty eksploatacyjne to:
- przegląd techniczny (raz w roku) ceny przeglądu technicznego
- filtry do rekuperatora (wymienia się je zawsze, gdy się zabrudzą, średnio raz na 3 mce) www.kupfiltry.pl
- zużycie energii elektrycznej: rekuperator potrzebuje średnio 168 – 625 [kWh/rok] w zależności od wielkości
Oszczędności dzięki rekuperacji
Na montażu rekuperacji można zaoszczędzić już na etapie budowy domu. Szczególnie, gdy dom ogrzewany będzie pompą ciepła. Wykorzystanie niższego zapotrzebowania energetycznego domu (różnica wynosi nawet 20 kWh/(m²rok), warto uwzględnić projektując moc pompy ciepła oraz ilość pętli do ogrzewania płaszczyznowego.
Oszczędności etap inwestycji
Posiadanie w budynku wentylacji jest obowiązkowe i wymaga tego polskie prawo budowlane.


Oszczędności etap eksploatacji


Specjaliści wyliczyli, że oszczędności eksploatacyjne na rekuperacji mogą wynieść nawet 50% w porównaniu do efektywnie działającej wentylacji grawitacyjnej wspomaganej za pomocą nawiewników w oknach, strażaków na kominach i wentylatorów wyciągowych.
Oszczędności na rekuperacji dotyczą sytuacji, gdy do domu wentylowanego za pomocą wentylacji bez odzysku ciepła, np. wspomaganej wentylacji grawitacyjnej (z nawiewnikami, wentylatorami wyciągowymi) lub za pomocą wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła porównuje się dom wentylowany za pomocą systemu rekuperacji.
Decydując się na rekuperację wybierasz:
- Komfort – przebywasz w domu pełnym świeżego powietrza, jesteś dotleniony
- Zdrowie – oczyszczasz nawiewane powietrze ze smogu i alergenów, żyjesz zdrowo
- Oszczędności – dom potrzebuje mniej energii na ogrzewanie, bo jest ona odzyskiwana
Czy wentylacja w budynku jest konieczna?






Michał NawrotDoradca
techniczno-handlowy
Rekuperatory.pl
Jak działa system rekuperacji
W systemie rekuperacji powietrze zużyte jest usuwane z pomieszczeń tzw. brudnych, tj. kuchni i łazienek oraz garderób i korytarzy, nawiewane jest zaś do salonu i sypialni. Warto zwrócić uwagę, że ten transfer powietrza odbywa się bardzo naturalnie i bez dźwięku. Nie towarzyszy mu także żadne wrażenie czy uczucie przepływającego powietrza.
Budowa systemu rekuperacji
Rekuperacja to rekuperator oraz układ kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze: rekuperacja = rekuperator + kanały do transportu powietrza Ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego równoważą się, stąd pełna nazwa rekuperacji to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.
Jak działa rekuperacja
Za pomocą rozprowadzonej instalacji (kanałów wentylacyjnych), rekuperator wyciąga z pomieszczeń zużyte powietrze, a na jego miejsce nawiewa powietrze świeże czerpane z zewnątrz. W wymienniku ciepła rekuperatora dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniami powietrza: zimą jest to ciepło, latem chłód. Dzięki temu powietrze jest komfortowe, zimą cieplejsze niż temperatura zewnętrzna, a latem chłodniejsze. Zapewnia to bardzo wysoki komfort w domu – nie do uzyskania za pomocą wentylacji grawitacyjnej.
Rekuperator
Sercem systemu rekuperacji jest rekuperator, centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, wyposażona m.in. w elektronikę, wymiennik ciepła i wentylatory, które nadają powietrzu właściwe kierunki przepływu. W wymienniku ciepła, przez który przechodzą dwa strumienie powietrza, tj. nawiewny i wywiewny, odbywa się odzysk energii. Latem jest to chłód, zimą ciepło. Strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego w rekuperatorze nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają w blisko ze sobą sąsiadujących kanalikach.
Kierunek przepływu powietrza


Jeden: z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza), drugi do pomieszczeń z zewnątrz (nawiew powietrza świeżego). Za ruch powietrza w rekuperatorze odpowiedzialne są dwa wentylatory umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła. W domu z rekuperacją część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew (np. połączona kuchnia z jadalnią). Ma go także suszarnia i pralnia. Część pomieszczeń – choć są również wentylowane – nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych. Pomieszczenia, które nie mają punktów nawiewnych fachowo nazywamy pomieszczeniami transferowymi. To właśnie z powodu konieczności umożliwienia swobodnego przepływu powietrza drzwi wewnętrzne w domu z rekuperacją powinny posiadać szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą (standardowe drzwi wewnętrzne posiadają je).
Każdy dom – w zależności od specyfiki układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, ścianek działowych etc. – jest wentylowany nieco inaczej. To dlatego do każdego projektu domu przygotowany musi być projekt rekuperacji.
Osiągane temperatury
Rekuperacja, dzięki wymiennikowi ciepła zamontowanemu w rekuperatorze, ogrzewa nawiewane powietrze zimą, a chłodzi go latem. Oznacza to, że w domu z rekuperacją, mimo stałej wymiany powietrza zużytego na świeże, nawiewane świeże powietrze ma bardziej komfortową temperaturę, niż zewnętrzna. Np. zimą temperatura powietrza na zewnątrz wynosi minus 11,5°C, ale nawiewane do domu powietrze ma temperaturę plus 17°C.
Wentylacja grawitacyjna – czemu nie zawsze działa
Wentylacja grawitacyjna to tradycyjny, ale przestarzały sposób wentylowania. Sprawdzał się w erze drewnianych, nieszczelnych okien. Aby wentylacja grawitacyjna działała, potrzebne są nieszczelności w oknach, przez które może napłynąć powietrze z zewnątrz.
Nowe wymagania dla okien zawarte w WT 2021 (Wymagania Techniczne, którym podlegają budynki) określają, że inwestor musi wyposażyć dom w szczelne okna zapobiegające ucieczce ciepła. Współczynnik ich przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,9 W/(m²·K) w oknach pionowych i 1,1 W/(m²·K) w dachowych. Aby wentylacja grawitacyjna działała przy szczelnych i ciepłych oknach, trzeba dokupić do nich nawiewniki, które umożliwią napływ powietrza z zewnątrz.
Dopiero, gdy powietrze będzie miało którędy napłynąć, przepłynie w kierunku od okna do komina wentylacyjnego. Aby tak się stało, musi jednak istnieć coś, co spowoduje ruch tego powietrza. Tym czymś jest różnica temperatur. Gdy na zewnątrz powietrze spadnie poniżej 12°C, powstaje wtedy tzw. ciąg wentylacyjny. Pamiętać przy tym warto, że nie ma się żadnego wpływu ani na temperaturę zewnętrzną, ani na ilość tego powietrza. Wentylacja grawitacyjna jest więc zupełnie nieprzewidywalna i niesterowalna. Im chłodniej na zewnątrz, tym jej działanie jest intensywniejsze, co powoduje ucieczkę ciepła.
Słoik zamiast domu
Z powodu dużego dyskomfortu, gdy na zewnątrz jest chłodno, nawiewniki w oknach są najczęściej zamknięte. Powoduje to, że z domu robi się słoik i do wymiany powietrza nie dochodzi. W pomieszczeniach oddycha się wtedy bardzo zanieczyszczonym powietrzem, o wysokiej zawartości dwutlenku węgla, co powoduje złe samopoczucie.


4 najczęściej zadawane pytania o rekuperacji
Czy rekuperacja hałasuje?
Czy zawsze wentylację grawitacyjną da się zastąpić rekuperacją?
Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie budynku?
Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację budynku?
W domu z rekuperacją zawsze:
- jest mnóstwo świeżego powietrza przez całą dobę
- powietrze jest filtrowane ze smogu i alergenów
- jest kontrola nad intensywnością wentylacji
- nie ma strat energii ani żadnego dyskomfortu
3 poziomy oczyszczania powietrza
Rekuperacja, oprócz wymiany zużytego powietrza na świeże, daje również możliwość oczyszczania powietrza nawiewanego. Jeśli dom stoi np. przy lesie, gdzie powietrze jest bardzo czyste, na pewno przyda mu się oczyszczanie nie tyle ze smogu czy zapachów, ale z komarów i alergenów.
U góry filtr G4, który pracował przez 3 miesiące w rekuperatorze w domu przy lesie. Na materiale filtra widać insekty, kurz, kawałki roślin, pyłki sosny. Na dole czysty nowy filtr. Jak widać nawet, gdy dom zbudowany zostanie w bardzo czystym miejscu, filtrowanie powietrza nawiewanego jest potrzebne.
Poziom pierwszy: podstawowy


Poziom drugi: dokładny


Poziom trzeci: oczyszczanie zaawansowane


Jak oczyszcza się powietrze w domu z rekuperacją
Poziom podstawowy Fabrycznie montowane filtry |
Poziom dokładny Filtry dokładne w klasie F7 |
Poziom zaawansowany System antysmogowy AlphaClear | ||
---|---|---|---|---|
Rodzaj zanieczyszczenia | Rozmiar cząstki | Jakość filtracji | ||
Zgrubne: kurz | > 10μm | > 90% | > 90% | 100% |
Cząsteczka PM10 (smog) | 0.3μm – 10μm | > 85% | 99.94%* | |
Cząsteczka PM2.5 (smog) | 0.3μm – 2.5μm | 65% – 80% | 99.94%* | |
Cząsteczka PM1 (smog) | 0.3μm – 1.0μm | 50%-65% | 99.94%* | |
* zgodnie z raportem TUV Nord Nr TR-KKL-2020-053-S1 |
Wymiana filtrów w rekuperatorze
Filtry w rekuperatorze zatrzymują kurz i zanieczyszczenia na różnych poziomach dokładności w zależności od zastosowanego filtra. Dzięki temu do pomieszczeń trafia przefiltrowane powietrze zewnętrzne.


Podawanie jakichkolwiek cyfr jest dużym uogólnieniem, bo filtry brudzą się w zależności od czystości powietrza na zewnątrz oraz od biegu, na jakim najczęściej pracuje rekuperator. Średnio filtr należy wymienić po 3 miesiącach. Zanim się go zastąpi nowym, jednorazowo filtr można (na sucho) wyczyścić odkurzaczem.
Rekuperacja – kiedy zacząć montaż
Najlepiej jest zacząć, gdy dom jest na etapie projektu. Zyskujesz wtedy:
- Możliwość usunięcia kominów i szachtów wentylacyjnych
- Idealnie dobrane trasy prowadzenia instalacji
- Wybór optymalnego rodzaju instalacji, np. w posadzkach
- Wybór najlepszego miejsca na montaż rekuperatora
- Anemostaty nawiewne i wywiewne umiejscowione w najodpowiedniejszych miejscach
6 najważniejszych powodów, by o rekuperacji myśleć jak najwcześniej
Wybór firmy do montażu
Rekuperacja przynosi rzeczywiste korzyści, dlatego obecnie na rynku jest mnóstwo instalatorów od rekuperacji. Warto zwrócić uwagę na trzy kluczowe sprawy:
- Jakie jest doświadczenie wykonawcy: czy jest on raczej hydraulikiem, który rekuperację robi przy okazji, czy faktycznym specjalistą z doświadczeniem
- czy zrobi rzetelny projekt systemu, oparty na solidnych wyliczeniach
- czy projekt rekuperacji zostanie wiernie odtworzony
Zadbaj o projekt
Bez projektu nie ma prawidłowo działającego systemu rekuperacji. Dzięki projektowi będzie wiadomo:


- Jakie jest zapotrzebowanie pomieszczeń na powietrze
- Jaki rodzaj instalacji zastosować
- Jaka będzie optymalna trasa prowadzenia instalacji
- Gdzie najlepiej wykonać punkty nawiewne/wywiewne
- Gdzie jest najlepsze pomieszczenie na montaż rekuperatora
- Jakiej mocy rekuperator wybrać
Rekuperacja – 5 głównych błędów
Gdy instalacja systemu nie jest wykonana prawidłowo, odzysk ciepła będzie minimalny lub nie będzie go wcale. Nie będzie również żadnego komfortu w wentylowanych pomieszczeniach. Cały system może także pracować głośno odbierając przyjemność korzystania z rekuperacji. Najczęściej spotykanym błędem powodującym nieprawidłową pracę systemu rekuperacji jest brak wykonania obliczeń i projektu. Skutkuje to z kolei:
- Doborem rekuperatora o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej mocy
- Nieprawidłowym doborem instalacji wentylacyjnej
- Złym prowadzeniem kanałów wentylacyjnych
- Zbyt małą ilością punktów nawiewnych i wywiewnych
- Zlokalizowaniem punktów w niewłaściwych miejscach
Dodać do tego warto 4 najczęściej spotykane błędy wykonawcze:
- Brak nadzoru inżynierskiego podczas wykonywania instalacji
- Brak odpowiednich średnic w kanałach wentylacyjnych: powietrze nie przepływa tak, jak powinno
- Brak wyregulowania instalacji po zakończeniu prac montażowych
- Zła lokalizacja rekuperatora, czego skutkiem jest utrudniony dostęp do urządzenia: utrudniona wymiana filtrów i serwis
10 pułapek taniego rekuperatora
- Ma dużo niższą niż deklarowana przez producenta sprawność odzysku ciepła, często nawet poniżej 50% (zerowy komfort, zerowe oszczędności).
- Nie radzi sobie podczas długotrwałych, niskich temperatur zewnętrznych, co powoduje spadek wydajności i sprawności całego systemu (częste awarie, zerowe oszczędności).
- Ma ograniczone możliwości sterowania (brak komfortu użytkowania).
- Posiada niskowydajne i energochłonne silniki typu AC (duże zużycie prądu, głośna praca).
- Ma niską jakość spasowania i wykonania podzespołów, wymiennik jest nieszczelny, brak izolacji (częste awarie).
- Znikomy dostęp serwisowy, który w przypadku awarii zmusza do całkowitego demontażu (wyższe koszty serwisu lub brak możliwości jego wykonania).
- Konstrukcja urządzenia nie jest dopasowana do polskiego klimatu, co powoduje spadek wydajności i sprawności, wyłączanie się urządzenia przy niskich temperaturach zewnętrznych (awarie, brak komfortu).
- Niska moc urządzenia przy określonym sprężu: brak właściwej prędkości przesyłu powietrza (zerowy komfort).
- Częste zawilgocenia wnętrza urządzenia, które gnije i pleśnieje od środka równocześnie przenosząc wilgoć i zabrudzenia do kanałów wentylacyjnych i na końcu aż do samych pomieszczeń (zerowy komfort, brak korzyści).
- Nie można do niego podłączyć gruntowego wymiennika ciepła i powiększyć zysków z rekuperacji.
Pułapki taniej instalacji
- Niskiej jakości materiał, z którego wykonano przewody wentylacyjne: brak dopuszczeń technicznych do stosowania w instalacjach wentylacyjnych.
- Nieprawidłowo dobrana instalacja do architektury budynku (konieczność wykonania dużej zabudowy, hałas).
- Nieszczelne połączenia pomiędzy elementami wentylacyjnymi, brak szczelnych połączeń i izolacji (zero zysków energii, brak komfortu).
- Główne kanały instalacji umieszczone w zimnym i wilgotnym pomieszczeniu (brak komfortu, brak zysków energii).
- Przewody miękkie, tzw. flexy: folia alu z drutem w lameli z wełny mineralnej, które łatwo uszkodzić i upośledzić prawidłowy przepływ powietrza (zerowy komfort).
Rekuperacja – co warto i czego nie warto
- Warto wiedzieć, komu powierza się wykonanie systemu rekuperacji.
- Warto postawić na doświadczoną firmę instalacyjną, która uczciwie wykona każdy istotny krok, począwszy od obliczeń i projektu, poprzez rzetelne wykonawstwo, aż do bardzo ważnej w całym procesie regulacji systemu zgodnie z zaprojektowanymi wartościami.
- Nie warto zrobić rekuperacji tanio: tani fachowiec, tani rekuperator – każda złotówka może okazać się wtedy wyrzucona w błoto, a zyski energetyczne i komfort żaden.
Dodatkowe możliwości rekuperacji
Rekuperacja, oprócz swoich podstawowych funkcji, do których należy wymiana powietrza zużytego na świeże i jego oczyszczanie, a także odzysk energii, umożliwia także montaż dodatkowych urządzeń podnoszących komfort.
Energia z gruntu: gruntowy wymiennik ciepła
System antysmogowy ALPHAclear


Nawilżacz kanałowy NUBO


Jak wybrać dobry rekuperator
Na rynku jest kilka typów rekuperatorów i wiele marek rekuperatorów. Warto przyjąć zasadę, by wybrać centralę z możliwie największym odzyskiem ciepła, czyli z wymiennikiem przeciwprądowym.
Wymiennik rekuperatora
Od wymiennika ciepła zależą parametry odzysku ciepła. Konstrukcyjnie jest to największy element centrali i jest umieszczony w samym środku urządzenia. Istnieją trzy podstawowe typy wymienników ciepła: przeciwprądowe, obrotowe lub krzyżowe. Od wielkości i konstrukcji wymiennika, a także od materiału, z jakiego został wykonany, zależy stopień odzysku ciepła centrali. Powierzchnia wymiany ciepła w rekuperatorze AERISnext wynosi aż 43,7 m². Jest to największy wymiennik dostępnie obecny na rynku. Więcej o wymienniku
Wymiennik ciepła w AERISnext posiada:
- brylantowy szlif, co zwiększa powierzchnię odzysku ciepła
- bardzo niski opór powietrza (SFP)
- zoptymalizowaną odległość pomiędzy płytkami
- zmienną wysokość kanałów przepływowych
- kanały skierowane w stronę wentylatorów




Rekuperator – na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze
- ile wynosi sprawność odzysku ciepła (w %) i wg jakiej normy jest ona liczona
- jakiej wielkości wymiennik posiada rekuperator: im większy, tym odzysk ciepła wyższy
- czy centrala posiada atest higieniczny
- ile wynosi nominalna wydajność centrali (w m³) i czy nie będzie to za mało/za dużo dla domu
- z jaką głośnością pracuje centrala (ile jest decybeli na poszczególnych biegach)
- czy posiada pełną dokumentację techniczną: m.in. wykresy sprężu, charakterystyki głośności
- czy można w niej zastosować filtry o podwyższonej klasie filtracji F7 (zatrzymują większość pyłu obecnego w smogu)
- czy posiada system antyzamrożeniowy (najlepiej nagrzewnicę wstępną z modulacją pracy)
- sprawdź, jaką ma wydajność przy określonym sprężu: porównując kilka urządzeń weź parametry pracy np. dla 100 lub 200 Pa
- jakie zużycie prądu ma rekuperator: im niższe, tym lepiej (rekuperator musi pracować 24h)
- zobacz, czy współpracuje z automatyką domu inteligentnego
- jeżeli chcesz sterować rekuperacją ze smartfona: sprawdź, czy można podłączyć rekuperator do aplikacji online
- czy zastosowany w rekuperatorze bypass jest pełny i automatyczny
Jaką instalację wybrać


Kanały spiro o dużych średnicach


Płaska stal


Nowoczesne systemy PE


System preizolowany Climate Recovery


Jaka jest rekuperacja Rekuperatory.pl
Swoim klientom już od 20 lat gwarantujemy ponadprzeciętny komfort klimatyczny, cichą pracę i maksymalny odzysk ciepła.
Rekuperacja – jaki powinien być prawidłowy system:
- maksymalnie sprawny na każdym odcinku instalacji: od czerpni aż do wyrzutni, niezmienny w czasie,
- dający się wyczyścić,
- z możliwością pełnego serwisowania,
- wyregulowany zgodnie z projektem, co zapewnia prawidłową pracę systemu przy maksymalizacji oszczędności eksploatacyjnych,
- szczelnie zaizolowany, co ma znaczący wpływ na poziom odzysku ciepła,
- cichy i komfortowy,
- bezawaryjny.
Standard Rekuperatory.pl
Aby rekuperacja była właśnie taka, jaka być powinna, czyli gwarantowała komfort i oszczędności zawsze:
- Wykonujemy dokładne obliczenia i projekt inżynierski.
- Indywidualnie dobieramy moc rekuperatora oraz rodzaj instalacji oraz przepływy powietrza, średnice kanałów.
- Szczegółowo przyglądamy się rozmieszczeniu punktów nawiewnych i wywiewnych.
- Indywidualnie dostosowujemy system do charakteru budynku: jego konstrukcji i izolacji oraz do rozkładu pomieszczeń
- Wykonujemy go z poszanowaniem już istniejących elementów w domu: warstwą izolacji, instalacjami (np. elektryczną, odkurzacza centralnego etc.)
Rekuperacja – jak zacząć przygodę z rekuperacją


O rodzaju wentylacji zdecyduj, gdy dom masz jeszcze na papierze


Uwzględnij rekuperację w projekcie domu
Zmodyfikuj projekt ogrzewania i dostosuj go do domu z rekuperacją
Nie musisz kupować projektu rekuperacji


Wybierz doświadczoną firmę instalacyjną
Zdecyduj się na rekuperator, który zapewni maksymalne zyski energetyczne


Wybierz nowoczesną instalację, którą można ukryć w przegrodach budowlanych
Zastanów się, czy nie wspomóc działania systemu
Pamiętaj, że większość tanich instalacji rekuperacji to systemy, które najprawdopodobniej kiepsko spełnią zadanie energooszczędności. Dokładnie sprawdź, co kryje się pod niską ceną.
Rekuperacja a klimatyzacja – podstawowe różnice


Tabela z porównaniem: rekuperacja, ogrzewanie, klimatyzacja
Nawiewniki w oknach a rekuperacja
Przez nawiewniki napływa do pomieszczeń powietrze z zewnątrz. Są one niczym innym, jak rozszczelnieniem ciepłego, energooszczędnego okna. Z uwagi na komfort oraz oszczędności, nawiewniki nie mają sensu. Czy je montować? Tak, ale tylko w domu bez rekuperacji. Bo lepiej wpuścić do domu powietrze, nawet za cenę utraty ciepłego powietrza, niż zrobić z niego termos. A bez nawiewników wentylacja grawitacyjna nie zadziała, bo powietrze nie będzie miało skąd napłynąć.


Warto się więc zastanowić, czy ciepłe i energooszczędne okna mają sens, gdy dokupimy do nich nawiewniki.
Artykuł na ten temat znajdziesz tutaj.
22 powody, dla których warto mieć rekuperację
Prawidłowo zaprojektowany i rzetelnie wykonana rekuperacja, zapewnia komfort i oszczędności, które są nie do osiągnięcia w budynkach z wentylacją grawitacyjną.
Zdrowie: powody 1 – 4
- Powietrze bez smogu i alergenów
- Niska zawartość dwutlenku węgla przez całą dobę
- Brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów
- Obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym: brak pleśni, grzybów na ścianach.
Komfort: powody 5 – 16
- Przewietrzanie w każdych warunkach pogodowych
- Kontrola ilości nawiewanego powietrza
- Podwyższenie standardu budynku
- Brak komarów i much
- Zdecydowanie mniej kurzu w domu
- Możliwość nawilżania powietrza
- Możliwość pełnej ochrony przed smogiem (elektrofiltr)
- Szybkie odprowadzenie niechcianych zapachów
- Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą), systemu antysmogowego ALPHAclear.
- Brak zaparowanych okien i luster podczas kąpieli lub bardzo szybkie ich odparowanie.
- Budynek jest bezpieczniejszy zarówno wtedy, gdy jesteśmy w domu, jak i podczas nieobecności (brak konieczności otwierania okien).
- Możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz (nie ma konieczności otwierania okien).
Oszczędności: powody 17 – 22
- Niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%) w porównaniu do wentylowanego budynku za pomocą went. Grawitacyjnej
- Możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy systemu grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło)
- Budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym)
- Możliwość rezygnacji z budowy wszystkich lub części kominów do wentylacji grawitacyjnej
- Brak drogich okien z nawiewnikami i mikrowentylacją
- Spełnienie przez budynek Wymagań Technicznych 2021
Poradnik budowlany Ładny Dom pisze, że dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.
Wytyczne dla systemów wentylacji. Stowarzyszenie Polska Wentylacja
Zalecenia podane w tym dokumencie powinny być przestrzegane przez firmę instalacyjną. Dokument ten powstał, by inwestor potrafił poruszać się w gąszczu pseudofachowców i potrafił wybrać solidną firmę instalacyjną, która wykona u niego solidny system rekuperacji. Warto zwrócić uwagę na protokół odbioru końcowego instalacji i zadbać, by każdy punkt został uczciwie zrealizowany przez instalatora.
7 czynności, które powinien zrobić instalator po zakończeniu montażu rekuperacji
- wyregulować instalację, tj. przepływy powietrza zgodnie z zaprojektowanymi ilościami: dla każdego pomieszczenia inne
- zaprogramować sterownik wg indywidualnego programu pracy systemu rekuperacji (dotyczy sterowników z możliwością programowania)
- przekazać protokół regulacji systemu wentylacji, w którym będą wydatki pracy systemu dla każdego pomieszczenia na poszczególnych biegach rekuperatora
- poinstruować, kiedy zmienić filtry i kiedy wykonać serwis urządzenia i instalacji
- poinformować inwestora, gdzie zamówić filtry i usługę serwisową
- pokazać, ak czyścić anemostaty nawiewne, by nie rozregulować systemu
- przekazać polską gwarancję na poprawne działanie urządzenia oraz instalacji
10 cech dobrego fachowca od rekuperacji

