Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która wymienia zużyte powietrze na świeże. Powietrze nawiewane do pomieszczeń dodatkowo jest oczyszczane z kurzu, smogu i alergenów.

Proces wymiany powietrza odbywa się bez żadnych strat energii, nawet podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Zobacz jak działa rekuperacja

  U nas już wiosna! Rekuperacja taniej aż o 2000 zł!

  • 200 voucherów rabatowych dla pierwszych klientów
  • projekt systemu rekuperacji gratis
  • bezpłatny dojazd doradcy na budowę

  Wyślij formularz, a otrzymasz voucher na 2000 zł oraz bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji. Pozostało voucherów: 178

  Rekuperatory. Pl Rekuperatory. Pl

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

  Administratorem danych osobowych jest Roha Group Sp. z o.o. (ul. Rudzka 9-11, 54-427 Wrocław) ...czytaj dalej
  Administratorem danych osobowych jest Roha Group Sp. z o.o. (ul. Rudzka 9-11, 54-427 Wrocław). Podstawą przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes realizowany przez Administratora wyłącznie w celu przesłania zamówionej przez Ciebie oferty. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie skutkowało brakiem możliwości przedstawienia zamówionej oferty. Dane będą przechowywane przez okres wykonywania umowy. Oprócz Administratora odbiorcą danych są podmioty świadczące usługi dotyczące obsługi systemów i oprogramowania informatycznego Administratora. Masz prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania lub wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

  Poniżej przeczytasz o:

  Ten artykuł to największy poradnik o rekuperacji w Polsce na bieżąco aktualizowany. (4.9/368 opinii) | Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2023

  Korzyści z rekuperacji

  Lepsze samopoczucie
  Przez całą dobę, przez całą noc, oddychasz świeżym powietrzem, co wpływa na jakość i głębokość Twojego snu. Zobacz badania w domu z rekuperacją
  Większe zdrowie
  Dlatego, że nawiewane powietrze oczyszczane jest z kurzu, smogu, alergenów, a nawet bakterii i wirusów. Tu przeczytaj więcej o oczyszczaniu
  Rekuperacja najlepsza oferta
  Odzysk energii
  Rekuperator wykorzystuje ponownie energię z wywiewanego powietrza. Dzięki temu dom ma niższe zapotrzebowanie na ciepło* i spełnia Warunki Techniczne 2021 r.
  Oszczędności
  Oszczędzasz na ogrzewaniu w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej, która w zimie w sposób słabo kontrolowany usuwa dużą część ciepła.
  *(EP niższe nawet o 20 kWh/(m²rok) oraz rzeczywiste (a nie tylko na papierze!)

  Więcej o zaletach wentylacji z odzyskiem ciepła pisze Muratordom.

  Koszty rekuperacji

  Rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej.

  W domu z rekuperacją nie stawia się kominów do wentylacji grawitacyjnej. Nie robi też się szachtów do wentylacji grawitacyjnej. 

  Oszczędzić można także na oknach, które muszą być zamontowane bez nawiewników. 

  Wybrane okna mogą też nie mieć skrzydła, bo w domu z rekuperacją nie ma konieczności wietrzenia, choć oczywiście okna otwierać można. 

  Zobacz w szczegółach co składa się na cenę montażu systemu rekuperacji.

  Należy przyjąć, że pełny koszt montażu systemu rekuperacji, razem z całą usługą i rekuperatorem oraz pełną instalacją, wynosi średnio około 35 tys. zł w zależności od mocy rekuperatora i jakości instalacji. Składa się na niego: konsultacja inżynierska, projekt, rekuperator, instalacja wentylacyjna, usługa pełnego montażu, sterownik oraz uruchomienie systemu.

  Cały montaż podzielony jest na etapy w zależności od postępu prac na budowie. 

   

  Koszty eksploatacyjne to:

  Pobieram pdf ze szczegółami zużycia energii elektrycznej przez rekuperator aerisnextPobieram pdf ze szczegółami zużycia energii elektrycznej przez rekuperator AERISnext

  Oszczędności dzięki rekuperacji

  Na montażu rekuperacji można zaoszczędzić już na etapie budowy domu. Szczególnie, gdy dom ogrzewany  będzie pompą ciepła. Wykorzystanie niższego zapotrzebowania energetycznego domu (różnica wynosi nawet 20 kWh/(m²rok),  warto uwzględnić projektując moc pompy ciepła oraz ilość pętli do ogrzewania płaszczyznowego.

  Oszczędności etap inwestycji

  Posiadanie w budynku wentylacji jest obowiązkowe i wymaga tego polskie prawo budowlane.

  W większości projektów gotowych, które można kupić na stronach pracowni architektonicznych zaprojektowana jest wentylacja grawitacyjna. Na stronie największej pracowni w Polsce: www.archon.pl do każdego projektu domu dokupić można projekt rekuperacji. Pracownia www.homekoncept.pl projektuje energooszczędne domy, które już w standardzie posiadają wentylację mechaniczną, rekuperację. W domu, w którym działa rekuperacja, nie buduje się kominów do wentylacji (więcej miejsca), nie stosuje kominków dachowych, strażaków, ani nawiewników w oknach, co znacznie obniża koszty. Ponieważ w domu z rekuperacją nie trzeba często wietrzyć, choć oczywiście okna otwierać można(!), część z nich można zrobić tzw. szklenia stałe. Okna takie są nieotwieralne: mają tylko ościeżnicę, bez skrzydła. Dużą zaletą takich okien – poza ceną – jest fakt, że wpuszczają one dużo więcej światła i wyglądają bardzo stylowo.

  Oszczędności etap eksploatacji

  Specjaliści wyliczyli, że oszczędności eksploatacyjne na rekuperacji mogą wynieść nawet 50% w porównaniu do efektywnie działającej wentylacji grawitacyjnej wspomaganej za pomocą nawiewników w oknach, strażaków na kominach i wentylatorów wyciągowych.

  Nie oczekuj oszczędności od rekuperacji porównując ją do domu nie wentylowanego wcale (tj. wentylowanego za pomocą wentylacji grawitacyjnej)!

  Oszczędności na rekuperacji dotyczą sytuacji, gdy do domu wentylowanego za pomocą wentylacji bez odzysku ciepła, np. wspomaganej wentylacji grawitacyjnej (z nawiewnikami, wentylatorami wyciągowymi) lub za pomocą wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła porównuje się dom wentylowany za pomocą systemu rekuperacji.

  Decydując się na rekuperację wybierasz:

  1. Komfort – przebywasz w domu pełnym świeżego powietrza, jesteś dotleniony
  2. Zdrowie – oczyszczasz nawiewane powietrze ze smogu i alergenów, żyjesz zdrowo
  3. Oszczędności – dom potrzebuje mniej energii na ogrzewanie, bo jest ona odzyskiwana

  Czy wentylacja w budynku jest konieczna?

  Prawidłowa wentylacja budynku, rozumiana jako efektywna wymiana zużytego powietrza na powietrze świeże, jest ważnym elementem każdego zdrowego domu. W tym znaczeniu jest ona konieczna dla zdrowia i komfortu przebywających w nim osób. Wentylacja jest także wymagana przepisami polskiego prawa budowlanego. W obecnie stosowanych technologiach budowy domów, które są szczelne i energooszczędne oraz mając na uwadze obowiązujące Wymagania Techniczne, jakim muszą podlegać budynki (WT2021), rekuperacja jest w stanie zagwarantować wymianę powietrza bez żadnych strat energii. Zastąpienie wentylacji grawitacyjnej przez system wentylacji obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku nawet o 20 kWh/(m²rok).
  Dom, w którym wentylacja nie wymienia powietrza, jest bardzo niezdrowy dla przebywających w nim osób (tzw. sick home syndrome), ma zagrzybione ściany, a ludzie czują się w nim źle. Źle i płytko śpią, mają bóle głowy, często chorują. I to może wynikać bezpośrednio ze złej jakości powietrza! Rekuperacja gwarantuje stały i niezależny od pogody dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Nawiewane powietrze oczyszcza z kurzu, smogu, a nawet bakterii i wirusów
  Każdy z nas lubi być wypoczęty i wyspany – ma wtedy chęć do życia i  do podejmowania wyzwań! Regenerujemy się w najprzytulniejszym i najbezpieczniejszym miejscu – we własnym domu. Paradoks polega na tym, że wielu z nas nie jest w stanie tego doświadczyć. Dlaczego? Bo nie zdajemy sobie sprawy, że jest to niemożliwe z uwagi na niskiej jakości powietrze w pomieszczeniach! To właśnie powietrze odpowiada za dobry odpoczynek i regenerację. Przyjemna świeżość w domu to niestety niekiedy nieunikniona tęsknota… Bo jak ją sobie zapewnić, jeśli musimy otwierać okna i tracić tak drogą energię! I tu z pomocą przychodzi nam rekuperacja… Uważam, że rekuperacja to „paracetamol” na problem z dobrym samopoczuciem i lękiem przed utratą tak cennej dziś energii. 

  Michał NawrotDoradca
  techniczno-handlowy
  Rekuperatory.pl

  Jak działa system rekuperacji

  W systemie rekuperacji powietrze zużyte jest usuwane z pomieszczeń tzw. brudnych, tj. kuchni i łazienek oraz garderób i korytarzy, nawiewane jest zaś do salonu i sypialni. Warto zwrócić uwagę, że ten transfer powietrza odbywa się bardzo naturalnie i bez dźwięku. Nie towarzyszy mu także żadne wrażenie czy uczucie przepływającego powietrza.

  Budowa systemu rekuperacji

  Rekuperacja to rekuperator oraz układ kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze: rekuperacja = rekuperator + kanały do transportu powietrza Ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego równoważą się, stąd pełna nazwa rekuperacji to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

  Jak działa rekuperacja

  Jak dziala system rekuperacji

  Za pomocą rozprowadzonej instalacji (kanałów wentylacyjnych), rekuperator wyciąga z pomieszczeń zużyte powietrze, a na jego miejsce nawiewa powietrze świeże czerpane z zewnątrz. W wymienniku ciepła rekuperatora dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniami powietrza: zimą jest to ciepło, latem chłód. Dzięki temu powietrze jest komfortowe, zimą cieplejsze niż temperatura zewnętrzna, a latem chłodniejsze. Zapewnia to bardzo wysoki komfort w domu – nie do uzyskania za pomocą wentylacji grawitacyjnej.

  Rekuperator

  Sercem systemu rekuperacji jest rekuperator, centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, wyposażona m.in. w elektronikę, wymiennik ciepła i wentylatory, które nadają powietrzu właściwe kierunki przepływu. W wymienniku ciepła, przez który przechodzą dwa strumienie powietrza, tj. nawiewny i wywiewny, odbywa się odzysk energii. Latem jest to chłód, zimą ciepło. Strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego w rekuperatorze nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają w blisko ze sobą sąsiadujących kanalikach.

  Kierunek przepływu powietrza

  Jeden: z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza), drugi do pomieszczeń z zewnątrz (nawiew powietrza świeżego). Za ruch powietrza w rekuperatorze odpowiedzialne są dwa wentylatory umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła. W domu z rekuperacją część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew (np. połączona kuchnia z jadalnią). Ma go także suszarnia i pralnia. Część pomieszczeń – choć są również wentylowane – nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych. Pomieszczenia, które nie mają punktów nawiewnych fachowo nazywamy pomieszczeniami transferowymi. To właśnie z powodu konieczności umożliwienia  swobodnego przepływu powietrza drzwi wewnętrzne w domu z rekuperacją powinny posiadać szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą (standardowe drzwi wewnętrzne posiadają je).

  Punkt nawiewny w salonie domu z rekuperacją.

  Drzwi w domu z rekuperacją

  Należy uważać, aby wysokie włosie nie utrudniło przepływu powietrza przez drzwi.

  Każdy dom – w zależności od specyfiki układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, ścianek działowych etc. – jest wentylowany nieco inaczej. To dlatego do każdego projektu domu przygotowany musi być projekt rekuperacji.

  Osiągane temperatury

  Rekuperacja, dzięki wymiennikowi ciepła zamontowanemu w rekuperatorze, ogrzewa nawiewane powietrze zimą, a chłodzi go latem. Oznacza to, że w domu z rekuperacją, mimo stałej wymiany powietrza zużytego na świeże, nawiewane świeże powietrze ma bardziej komfortową temperaturę, niż zewnętrzna. Np. zimą temperatura powietrza na zewnątrz wynosi minus 11,5°C, ale nawiewane do domu powietrze ma temperaturę plus 17°C.

  Wentylacja grawitacyjna – czemu nie zawsze działa

  Wentylacja grawitacyjna to tradycyjny, ale przestarzały sposób wentylowania. Sprawdzał się w erze drewnianych, nieszczelnych okien. Aby wentylacja grawitacyjna działała, potrzebne są nieszczelności w oknach, przez które może napłynąć powietrze z zewnątrz.

  Nowe wymagania dla okien zawarte w WT 2021 (Wymagania Techniczne, którym podlegają budynki) określają, że inwestor musi wyposażyć dom w szczelne okna zapobiegające ucieczce ciepła. Współczynnik ich przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,9 W/(m²·K) w oknach pionowych i 1,1 W/(m²·K) w dachowych. Aby wentylacja grawitacyjna działała przy szczelnych i ciepłych oknach, trzeba dokupić do nich nawiewniki, które umożliwią napływ powietrza z zewnątrz.

  Dopiero, gdy powietrze będzie miało którędy napłynąć, przepłynie w kierunku od okna do komina wentylacyjnego. Aby tak się stało, musi jednak istnieć coś, co spowoduje ruch tego powietrza. Tym czymś jest różnica temperatur. Gdy na zewnątrz powietrze spadnie poniżej 12°C, powstaje wtedy tzw. ciąg wentylacyjny. Pamiętać przy tym warto, że nie ma się żadnego wpływu ani na temperaturę zewnętrzną, ani na ilość tego powietrza. Wentylacja grawitacyjna jest więc zupełnie nieprzewidywalna i niesterowalna. Im chłodniej na zewnątrz, tym jej działanie jest intensywniejsze, co powoduje ucieczkę ciepła.

  Słoik zamiast domu

  Z powodu dużego dyskomfortu, gdy na zewnątrz jest chłodno, nawiewniki w oknach są najczęściej zamknięte. Powoduje to, że z domu robi się słoik i do wymiany powietrza nie dochodzi. W pomieszczeniach oddycha się wtedy bardzo zanieczyszczonym powietrzem, o wysokiej zawartości dwutlenku węgla, co powoduje złe samopoczucie.

  4 najczęściej zadawane pytania o rekuperacji

  Czy rekuperacja hałasuje?

  Przepływ powietrza prze instalację wentylacyjną generują dwa wentylatory umieszczone w rekuperatorze, co generuje dźwięk. Jest to jednak tzw. white noise, czyli bardzo cichy, jednostajny dźwięk, którego nie słychać. Prawidłowo zaprojektowana i właściwie wykonana rekuperacja jest mniej słyszalna niż przepływ wody w instalacji grzewczej czy praca lodówki.

  Czy zawsze wentylację grawitacyjną da się zastąpić rekuperacją?

  Tak. Nie spotkaliśmy się jeszcze z domem, w którym byłoby to niemożliwe. Najłatwiej zrobić to, gdy dom jest na etapie projektu zobacz dlaczego oraz na każdym etapie budowy aż do tynków wewnętrznych. Później sprawa się nieco komplikuje, ale da się również zamontować system rekuperacji w domu zamieszkanym. W domu energooszczędnym rekuperacja jest niemal obowiązkowa. Domu pasywnego nie da się wybudować bez rekuperacji.

  Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie budynku?

  Nie, rekuperacja nie zastąpi systemu grzewczego – nawet w domu pasywnym. Rekuperacja ogranicza pracę i moc działania systemu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła w rekuperatorze oddaje część energii z powietrza już ogrzanego, wyciąganego z pomieszczeń, do powietrza do nich nawiewanego. Znacznie ogranicza to zapotrzebowanie energetyczne budynku.

  Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację budynku?

  Nie, rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji. Rekuperacja znacznie poprawia komfort klimatyczny w pomieszczeniach bez znaczącego obniżania temperatury podczas największych upałów. Warto pamiętać, że dobrze zaizolowany dom, w którym skutecznie ograniczono dopływ promieni słonecznych, może nie wymagać już montażu klimatyzacji do uzyskania pełnego komfortu klimatycznego. Dowiedz się więcej o rzeczywistej różnicy między wentylacją a klimatyzacją.

  W domu z rekuperacją zawsze:

  3 poziomy oczyszczania powietrza

  Rekuperacja, oprócz wymiany zużytego powietrza na świeże, daje również możliwość oczyszczania powietrza nawiewanego. Jeśli dom stoi np. przy lesie, gdzie powietrze jest bardzo czyste, na pewno przyda mu się oczyszczanie nie tyle ze smogu czy zapachów, ale z komarów i alergenów.

  Filtr w rekuperatorze

  U góry filtr G4, który pracował przez 3 miesiące w rekuperatorze w domu przy lesie. Na materiale filtra widać insekty, kurz, kawałki roślin, pyłki sosny. Na dole czysty nowy filtr. Jak widać nawet, gdy dom zbudowany zostanie w bardzo czystym miejscu, filtrowanie powietrza nawiewanego jest potrzebne.

  Poziom pierwszy: podstawowy

  Filtry 2xg4Dwa filtry o średniej klasie filtracji G4 montowane fabrycznie w rekuperatorze oczyszczają powietrze z cząsteczek zgrubnych o wielkości od 10 µm (owady, kurz) na poziomie powyżej 90%. Filtry te zatrzymują średnio mniej niż 50% cząstek stałych największego pyłu PM10 (składnika smogu).

  Poziom drugi: dokładny

  Jak czesto wymiana filtrow Filtr dokładny w klasie F7/ISO ePM1 zatrzymuje powyżej 85% cząsteczek PM10, powyżej 65% cząsteczek PM2.5. Zatrzymuje również 50% najbardziej niebezpiecznych, najmniejszych cząsteczek stałych smogu PM1.

  Poziom trzeci: oczyszczanie zaawansowane

  Najdokładniejsza filtracja powietrza nawiewanego w systemie rekuperacji jest możliwa dzięki systemowi antysmogowemu ALPHAclear, który zatrzymuje 100% zanieczyszczeń zgrubnych i aż 99,94% cząsteczek PM1 i mniejszych. Można więc powiedzieć, że całkowicie oczyszcza on nawiewane powietrze ze smogu.

  Jak oczyszcza się powietrze w domu z rekuperacją

      Poziom podstawowy Fabrycznie
  montowane filtry
  Poziom dokładny Filtry dokładne
  w klasie F7
  Poziom zaawansowany System antysmogowy AlphaClear
  Rodzaj zanieczyszczenia Rozmiar cząstki Jakość filtracji
  Zgrubne: kurz > 10μm > 90% > 90% 100%
  Cząsteczka PM10 (smog) 0.3μm – 10μm   > 85% 99.94%*
  Cząsteczka PM2.5 (smog) 0.3μm – 2.5μm   65% – 80% 99.94%*
  Cząsteczka PM1 (smog) 0.3μm – 1.0μm   50%-65% 99.94%*
  * zgodnie z raportem TUV Nord Nr TR-KKL-2020-053-S1

  Wymiana filtrów w rekuperatorze

  Filtry w rekuperatorze zatrzymują kurz i zanieczyszczenia na różnych poziomach dokładności w zależności od zastosowanego filtra. Dzięki temu do pomieszczeń trafia przefiltrowane powietrze zewnętrzne.

  Filtry do rekuperatora g4 f7Fabrycznie w rekuperatorze zamontowane są 2 szt. zgrubnych filtrów klasy G4. Filtr na nawiewie zaleca się wymienić na filtr F7 o podwyższonej klasie filtracji, który przyniesie ulgę alergikom. Jak często sprawdzać filtry? Co miesiąc. Jak często wymieniać? Jak się zabrudzą.

  Podawanie jakichkolwiek cyfr jest dużym uogólnieniem, bo filtry brudzą się w zależności od czystości powietrza na zewnątrz oraz od biegu, na jakim najczęściej pracuje rekuperator. Średnio filtr należy wymienić po 3 miesiącach. Zanim się go zastąpi nowym, jednorazowo filtr można (na sucho) wyczyścić odkurzaczem.

  Rekuperacja – kiedy zacząć montaż

  Najlepiej jest zacząć, gdy dom jest na etapie projektu. Zyskujesz wtedy:

  6 najważniejszych powodów, by o rekuperacji myśleć jak najwcześniej Na jakim etapie budowy jesteś? Wypełnij formularz i sprawdź, co doradzi specjalista w Twoim konkretnym przypadku.

  Wybór firmy do montażu

  Rekuperacja przynosi rzeczywiste korzyści, dlatego obecnie na rynku jest mnóstwo instalatorów od rekuperacji. Warto zwrócić uwagę na trzy kluczowe sprawy:

  Zadbaj o projekt

  Bez projektu nie ma prawidłowo działającego systemu rekuperacji. Dzięki projektowi będzie wiadomo:

  Dobry projekt to nie wszystko

  Rekuperacja – 5 głównych błędów

  Gdy instalacja systemu nie jest wykonana prawidłowo, odzysk ciepła będzie minimalny lub nie będzie go wcale. Nie będzie również żadnego komfortu w wentylowanych pomieszczeniach. Cały system może także pracować głośno odbierając przyjemność korzystania z rekuperacji. Najczęściej spotykanym błędem powodującym nieprawidłową pracę systemu rekuperacji jest brak wykonania obliczeń i projektu. Skutkuje to z kolei:

  Zanim zdecydujesz o wyborze firmy instalacyjnej, skonsultuj się ze specjalistą, dokładnie sprawdź oferty i świadomie wybierz najlepszą. Pomożemy Ci w tym.Wypełnij formularz kontaktowy

  Dodać do tego warto 4 najczęściej spotykane błędy wykonawcze:

  10 pułapek taniego rekuperatora

  1. Ma dużo niższą niż deklarowana przez producenta sprawność odzysku ciepła, często nawet poniżej 50% (zerowy komfort, zerowe oszczędności).
  2. Nie radzi sobie podczas długotrwałych, niskich temperatur zewnętrznych, co powoduje spadek wydajności i sprawności całego systemu (częste awarie, zerowe oszczędności).
  3. Ma ograniczone możliwości sterowania (brak komfortu użytkowania).
  4. Posiada niskowydajne i energochłonne silniki typu AC (duże zużycie prądu, głośna praca).
  5. Ma niską jakość spasowania i wykonania podzespołów, wymiennik jest nieszczelny, brak izolacji (częste awarie).
  6. Znikomy dostęp serwisowy, który w przypadku awarii zmusza do całkowitego demontażu (wyższe koszty serwisu lub brak możliwości jego wykonania).
  7. Konstrukcja urządzenia nie jest dopasowana do polskiego klimatu, co powoduje spadek wydajności i sprawności, wyłączanie się urządzenia przy niskich temperaturach zewnętrznych (awarie, brak komfortu).
  8. Niska moc urządzenia przy określonym sprężu: brak właściwej prędkości przesyłu powietrza (zerowy komfort).
  9. Częste zawilgocenia wnętrza urządzenia, które gnije i pleśnieje od środka równocześnie przenosząc wilgoć i zabrudzenia do kanałów wentylacyjnych i na końcu aż do samych pomieszczeń (zerowy komfort, brak korzyści).
  10. Nie można do niego podłączyć gruntowego wymiennika ciepła i powiększyć zysków z rekuperacji.

  Pułapki taniej instalacji

  1. Niskiej jakości materiał, z którego wykonano przewody wentylacyjne: brak dopuszczeń technicznych do stosowania w instalacjach wentylacyjnych.
  2. Nieprawidłowo dobrana instalacja do architektury budynku (konieczność wykonania dużej zabudowy, hałas).
  3. Nieszczelne połączenia pomiędzy elementami wentylacyjnymi, brak szczelnych połączeń i izolacji (zero zysków energii, brak komfortu).
  4. Główne kanały instalacji umieszczone w zimnym i wilgotnym pomieszczeniu (brak komfortu, brak zysków energii).
  5. Przewody miękkie, tzw. flexy: folia alu z drutem w lameli z wełny mineralnej, które łatwo uszkodzić i upośledzić prawidłowy przepływ powietrza (zerowy komfort).

  Rekuperacja – co warto i czego nie warto

  1. Warto wiedzieć, komu powierza się wykonanie systemu rekuperacji.
  2. Warto postawić na doświadczoną firmę instalacyjną, która uczciwie wykona każdy istotny krok, począwszy od obliczeń i projektu, poprzez rzetelne wykonawstwo, aż do bardzo ważnej w całym procesie regulacji systemu zgodnie z zaprojektowanymi wartościami.
  3. Nie warto zrobić rekuperacji tanio: tani fachowiec, tani rekuperator – każda złotówka może okazać się wtedy wyrzucona w błoto, a zyski energetyczne i komfort żaden.

  Dodatkowe możliwości rekuperacji

  Rekuperacja, oprócz swoich podstawowych funkcji, do których należy wymiana powietrza zużytego na świeże i jego oczyszczanie, a także odzysk energii, umożliwia także montaż dodatkowych urządzeń podnoszących komfort.

  Energia z gruntu: gruntowy wymiennik ciepła

  Gruntowy wymiennik ciepła i rekuperator aeris next GWC wykorzystuje energię zgromadzoną w gruncie na głębokości 1,5 – 2 m: to tam zakopane są rurki z glikolem, które dają możliwość wstępnej obróbki powietrza, zanim trafi ono do rekuperatora. Latem GWC schłodzi nawiewane powietrze, zimą go ogrzeje, dzięki czemu zyski z rekuperacji są większe. GWC składa się z dwóch części: urządzenia montowanego przy rekuperatorze oraz rurek z roztworem glikolu zakopanych w gruncie. Szczegółowe informacje o budowie gruntowego wymiennika ciepła. Zobacz też montaże z GWC. Więcej o urządzeniu GWC

  System antysmogowy ALPHAclear

  Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu o wielkich możliwościach, zwanym także elektrofiltrem, nawiewane powietrze jest oczyszczane z ponad 99% smogu, a nawet bakterii i wirusów. Ten niezwykle skuteczny elektrofiltr powietrza umieszczony jest na kanale transportującym świeże powietrze z zewnątrz do domu. Znajduje się on za rekuperatorem, co sprawia, że powietrze filtrowane jest podwójnie: raz w filtrach rekuperatora, drugi raz w filtrze powietrza ALPHAclear. Urządzenie skutecznie redukuje także jony dodatnie, które wytwarzane są przez sprzęt elektroniczny i mogą powodować częste bóle i zawroty głowy oraz złe samopoczucie, a na ich miejsce wytwarza jony ujemne, które w naturalnych warunkach występują np. w lesie. ALPHAclear dba także o czystość w kanałach wentylacyjnych. Dodatkową jego funkcją jest redukcja nieprzyjemnego zapachu z nawiewanego powietrza. więcej o ALPHAclear

  Nawilżacz kanałowy NUBO

  Każda wentylacja przesusza powietrze, szczególnie zimą. Nawilżacz NUBO w sposób absolutnie higieniczny nawilża nawiewane powietrze w zimie, co może mieć znaczenie dla osób wrażliwych na parametr wilgoci w powietrzu. Pomieszczenie, w którym będzie zamontowany nawilżacz musi posiadać zasilanie wody wodociągowej z ciśnieniem 1,5 – 3,0 bar. Osoby, które nie chcą montować nawilżacza, mogą wybrać rekuperator AERISnext z wymiennikiem entalpicznym, który odzyskuje wilgoć z powietrza, co utrzymuje więcej wilgotności w powietrzu. Więcej o NUBO

  Jak wybrać dobry rekuperator

  Na rynku jest kilka typów rekuperatorów i wiele marek rekuperatorów. Warto przyjąć zasadę, by wybrać centralę z możliwie największym odzyskiem ciepła, czyli z wymiennikiem przeciwprądowym.

  Wymiennik rekuperatora

  Od wymiennika ciepła zależą parametry odzysku ciepła. Konstrukcyjnie jest to największy element centrali i jest umieszczony w samym środku urządzenia. Istnieją trzy podstawowe typy wymienników ciepła: przeciwprądowe, obrotowe lub krzyżowe. Od wielkości i konstrukcji wymiennika, a także od materiału, z jakiego został wykonany, zależy stopień odzysku ciepła centrali. Powierzchnia wymiany ciepła w rekuperatorze AERISnext wynosi aż 43,7 m². Jest to największy wymiennik dostępnie obecny na rynku. Więcej o wymienniku

  Wymiennik ciepła w AERISnext posiada:

  • brylantowy szlif, co zwiększa powierzchnię odzysku ciepła
  • bardzo niski opór powietrza (SFP)
  • zoptymalizowaną odległość pomiędzy płytkami
  • zmienną wysokość kanałów przepływowych
  • kanały skierowane w stronę wentylatorów
  Wymiennik ciepła w rekuperatorze to sześciokątny starannie zaprojektowany element umiejscowiony w rekuperatorze. Jest on zbudowany z setek małych kanalików, w których przepływa powietrze. Konstrukcja wymiennika jest opatentowaną, strzeżoną technologią. Strumienie nawiewny i wywiewny wymieniają między sobą energię, dzięki czemu powietrze z zewnątrz, zanim trafi do pomieszczeń, jest temperaturowo opracowane, tj. zimą cieplejsze, a latem chłodniejsze.
  Budowa wymiennika ciepla w rekuperatorze Ponieważ strumienie powietrza przekazują sobie wzajemnie energię, mimo efektywnej wymiany powietrza przy rekuperacji, nie mają miejsca straty energii. Energia jest wręcz odzyskiwania i wykorzystywana ponownie. Prawdziwy recyckling!

  Rekuperator – na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze

  Jaką instalację wybrać

  Instalacja systemu rekuperacji powinna być przede wszystkim dostosowana do architektury budynku. O wyborze konkretnej instalacji może zadecydować również etap budowy, na jakim znajduje się dom. Nie da się wykonać np. instalacji z kanałów zalewanych w stropie w momencie, gdy dom jest już na etapie tynków. Warto pamiętać, że o rodzaju instalacji powinien decydować inżynier w porozumieniu z inwestorem.

  Kanały spiro o dużych średnicach

  To najstarszy, tradycyjny, ale powoli odchodzący do historii system do transportu powietrza. Odbywa się przez izolowane wełną mineralną okrągłe kanały o średnicy 80 do 120 mm. Kanały główne tej instalacji idą na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzą na piętro i parter. Często są łączone z systemem płaskich kanałów stalowych NeoStal oraz z rozdzielaczowymi systemami z polietylenu: NeoFlex®GOLD System oraz NeoFlex®STD System. We fragmentach kanałów dolotowych do rekuperatora w kierunku czerpni i wyrzutni oraz do rozdzielaczy z systemem Climate Recovery. Więcej o instalacji ze stali. Zobacz też zdjęcia z montażu.

  Płaska stal

  System kanałów płaskich NeoStal daje ogromne możliwości dopasowania się do architektury większości wentylowanych budynków. Wykonany w całości z ocynkowanej blachy stalowej. Ma wysokość 50 mm, co idealnie mieści się w standardowej grubości warstwy styropianu na stropie. System kanałów płaskich jest w pełni kompatybilny z pozostałymi systemami instalacyjnymi. Instalacja dla wymagających z preizolowanego systemu o ponad przeciętnej jakości.

  Nowoczesne systemy PE

  Przy wyborze któregoś z systemów polietylenowych, zachować należy dużą ostrożność. Wiele z nich nie posiada atestów, a jakość materiału, jego higieniczność i antybakteryjność pozostawia wiele do życzenia. W Rekuperatory.pl korzystamy z dwóch systemów z polietylenu: NeoFlex®GOLD System o wysokiej klasie szczelności D i średnicy 63 mm oraz system NeoFlex®STD z jonami srebra w wewnętrznej warstwie izolacji i średnicy 75 mm. Oba posiadają atest PZH. Zobacz zdjęcia z montażu systemu w suficie lub zdjęcia z montażu w posadzce.

  System preizolowany Climate Recovery

  Sześciokątne kanały zaizolowane wełną szklaną w procesie produkcji to najlżejszy i najbardziej szczelny system do wykonywania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji na świecie. Opatentowany, innowacyjny, posiadający najwyższą klasę szczelności D system Climate Recovery Posiada doskonałe właściwości izolacyjności termicznej i bardzo wysoka odporność na zawilgocenie. Znakomicie tłumi dźwięk, co gwarantuje ponadprzeciętne ciche funkcjonowanie. O tym systemie nie można powiedzieć złego słowa, może poza tym, że jest to najdroższe rozwiązanie pośród wszystkich innych. Ale warte swojej ceny.
  Subskrybuj nasz newsletter! Odbierz wyczerpujący, darmowy „Poradnik o rekuperacji” – źródło najważniejszych informacji o rekuperacji Zapisz się

  Jaka jest rekuperacja Rekuperatory.pl

  Swoim klientom już od 20 lat gwarantujemy ponadprzeciętny komfort klimatyczny, cichą pracę i maksymalny odzysk ciepła.

  Rekuperacja – jaki powinien być prawidłowy system:

  Standard Rekuperatory.pl

  Aby rekuperacja była właśnie taka, jaka być powinna, czyli gwarantowała komfort i oszczędności zawsze:

  1. Wykonujemy dokładne obliczenia i projekt inżynierski.
  2. Indywidualnie dobieramy moc rekuperatora oraz rodzaj instalacji oraz przepływy powietrza, średnice kanałów.
  3. Szczegółowo przyglądamy się rozmieszczeniu punktów nawiewnych i wywiewnych.
  4. Indywidualnie dostosowujemy system do charakteru budynku: jego konstrukcji i izolacji oraz do rozkładu pomieszczeń
  5. Wykonujemy go z poszanowaniem już istniejących elementów w domu: warstwą izolacji, instalacjami (np. elektryczną, odkurzacza centralnego etc.)

  Rekuperacja – jak zacząć przygodę z rekuperacją

  Gdy dom jest jeszcze na etapie projektu, inwestorowi najłatwiej jest zdecydować, jaką wentylację wybrać: grawitacyjną, czy nowoczesną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację. Fakty zdecydowanie opowiadają się za rekuperacją.

  O rodzaju wentylacji zdecyduj, gdy dom masz jeszcze na papierze

  Projekt systemu rekuperacji Pamiętaj, że wentylację masz już wpisaną do projektu domu. Zgodnie z przepisami, dom musi być wentylowany. Najprawdopodobniej jest to wentylacja grawitacyjna, co oznacza, że zmianę musisz ująć w papierach oraz wpisać ją do książki budowy.

  Uwzględnij rekuperację w projekcie domu

  Inżynier projektujący system rekuperacji, usunie z projektu kanały do wentylacji grawitacyjnej, by ich niepotrzebnie nie budować. I tak zostałyby zaślepione. Dzięki tej zmianie, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również miejsce. W niektórych przypadkach, może zostać usunięty cały komin, w niektórych tylko poszczególne szacht. W domach, w których nie ma kominka, oraz w których zastosowano rekuperację i pompę ciepła, kominów nie ma w ogóle.

  Zmodyfikuj projekt ogrzewania i dostosuj go do domu z rekuperacją

  Pompa ciepla w domu z rekuperacja Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Ma to szczególne znaczenie przy instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła. Oszczędności inwestycyjne mogą sięgnąć nawet 15 tys. złotych! Przy kotle gazowym również możesz zaoszczędzić. Dzięki tej modyfikacji dom będzie potrzebował mniej pętli ogrzewania płaszczyznowego oraz grzejniki o mniejszej mocy.

  Nie musisz kupować projektu rekuperacji

  Firma instalacyjna, z którą podpiszesz umowę na wykonawstwo systemu, powinna wykonać projekt opierając się o własne wytyczne, które niejednokrotnie zakładają wyższe niż minimalne ustawowe wymagania, ale także biorąc pod uwagę indywidualne preferencje inwestora. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne oszczędności i komfort. Ważne, by projekt i wykonawstwo spoczywały w tych samych rękach.

  Wybierz doświadczoną firmę instalacyjną

  Taką, która nie popełni żadnych błędów wykonawczych i która wykona rzetelne obliczenia i projekt systemu. Firma taka będzie także mogła zagwarantować wykonawstwo zgodne z projektem bez żadnych ustępstw jakościowych. Diabeł nie tkwi w rodzaju rekuperatora, czy instalacji. Diabeł tkwi w szczegółach.

  Zdecyduj się na rekuperator, który zapewni maksymalne zyski energetyczne

  Rekuperacja to nie tylko komfort w pomieszczeniach, ale również realne oszczędności na ogrzewaniu zimą. Zapewnić je może tylko wysokiej jakości rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym, który odzyskuje do 95% energii cieplnej lub do 127% energii całkowitej przy wymiennikach z odzyskiem wilgoci. Zdecyduj się na maksymalny możliwy odzysk.

  Wybierz nowoczesną instalację, którą można ukryć w przegrodach budowlanych

  Pamiętaj: dobra firma instalacyjna potrafi tak zaprojektować trasy prowadzenia kanałów, by prawie w 100% uniknąć ich zabudowy. Czasami jednak krótkie odcinki instalacji muszą zostać ukryte. Na rynku istnieją nowoczesne systemy z polietylenu, które umożliwiają całkowite ukrycie instalacji. Średnica przewodów wynosi zaledwie: 63 mm. Ponadto są bardziej ciche od kanałów stalowych, higieniczne i antystatyczne. W całości zaprojektowane w celu transportu powietrza. Pamiętaj, by sprawdzić, czy producent posiada na system atest higieniczny PZH udziela na niego pełnej gwarancji.

  Zastanów się, czy nie wspomóc działania systemu

  Np. gruntowym wymiennikiem ciepła, który zyskując darmową energię z ziemi zapewni dodatkowe zyski (latem: zysk chłodu, zimą: zysk ciepła). Oznacza to jeszcze większe oszczędności oraz jeszcze większy komfort w pomieszczeniach. Możesz też przemyśleć montaż urządzenia jonizująco-oczyszczającego powietrze ALPHAclear, które wykorzystując zaawansowane procesy, wzbogaci nawiewane powietrze w korzystne dla zdrowia jony ujemne oraz usunie z powietrza bakterie, wirusy, roztocza, kurz i nieprzyjemne zapachy.

  Pamiętaj, że większość tanich instalacji rekuperacji to systemy, które najprawdopodobniej kiepsko spełnią zadanie energooszczędności. Dokładnie sprawdź, co kryje się pod niską ceną.

  Rekuperacja a klimatyzacja – podstawowe różnice

  Rekuperacja to wentylacja: wymiana zużytego powietrza na świeże. Klimatyzacja w domu to chłodzenie tego i samego powietrza – najczęściej bez wymiany tego powietrza na świeże. W systemie klimatyzacji oddychasz jednym i tym samym powietrzem, a wrażenie dobrego samopoczucia w klimatyzowanym pomieszczeniu szybko znika. W komfortowym domu, w naszej strefie klimatycznej, powinna działać i rekuperacja, i klimatyzacja, i system grzewczy: do zagwarantowania odpowiedniej temperatury i jakości powietrza o każdej porze roku.

  Tabela z porównaniem: rekuperacja, ogrzewanie, klimatyzacja

  Rekuperacja
  Ogrzewanie
  Klimatyzacja
  Wymienia zużyte powietrze na świeże
  Oszczędza na kosztach eksploatacji budynku
  Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach
  Filtruje powietrze w pomieszczeniach
  Działa prawidłowo przy otwartych oknach
  Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych
  Jej eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej
  Działa w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika
  Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych
  Można regulować jej intensywność
  Grzeje*
  Chłodzi**
  * Rekuperacja nie grzeje w znaczeniu: w naszej strefie klimatycznej nie może zastąpić systemu grzewczego ** Rekuperacja nie chłodzi tak mocno jak klimatyzacja, ale – szczególnie z GWC lub jednostką chłodzącą – obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem

  Nawiewniki w oknach a rekuperacja

  Przez nawiewniki napływa do pomieszczeń powietrze z zewnątrz. Są one niczym innym, jak rozszczelnieniem ciepłego, energooszczędnego okna. Z uwagi na komfort oraz oszczędności, nawiewniki nie mają sensu. Czy je montować? Tak, ale tylko w domu bez rekuperacji. Bo lepiej wpuścić do domu powietrze, nawet za cenę utraty ciepłego powietrza, niż zrobić z niego termos. A bez nawiewników wentylacja grawitacyjna nie zadziała, bo powietrze nie będzie miało skąd napłynąć. 

  Napowietrzaki w oknach W domu z wentylacją grawitacyjną i szczelnymi oknami, nawiewniki wpuszczą do pomieszczeń świeże zewnętrzne powietrze umożliwiając tym samym wytworzenie ciągu wentylacyjnego, tj. ucieczkę powietrza z pomieszczeń przez komin, czyli wentylację. Jednak nawiewnik musi pozostać otwarty. To trudne, zwłaszcza, gdy na zewnątrz jest chłodno. Komfort wtedy żaden, a i ciepłe, ogrzane powietrza ucieka nam przez komin.

  Warto się więc zastanowić, czy ciepłe i energooszczędne okna mają sens, gdy dokupimy do nich nawiewniki.

  Artykuł na ten temat znajdziesz tutaj.

  22 powody, dla których warto mieć rekuperację

  Prawidłowo zaprojektowany i rzetelnie wykonana rekuperacja, zapewnia komfort i oszczędności, które są nie do osiągnięcia w budynkach z wentylacją grawitacyjną.

  Zdrowie: powody 1 – 4

  1. Powietrze bez smogu i alergenów
  2. Niska zawartość dwutlenku węgla przez całą dobę
  3. Brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów
  4. Obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym: brak pleśni, grzybów na ścianach.

  Komfort: powody 5 – 16

  1. Przewietrzanie w każdych warunkach pogodowych
  2. Kontrola ilości nawiewanego powietrza
  3. Podwyższenie standardu budynku
  4. Brak komarów i much
  5. Zdecydowanie mniej kurzu w domu
  6. Możliwość nawilżania powietrza
  7. Możliwość pełnej ochrony przed smogiem (elektrofiltr)
  8. Szybkie odprowadzenie niechcianych zapachów
  9. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą), systemu antysmogowego ALPHAclear.
  10. Brak zaparowanych okien i luster podczas kąpieli lub bardzo szybkie ich odparowanie.
  11. Budynek jest bezpieczniejszy zarówno wtedy, gdy jesteśmy w domu, jak i podczas nieobecności (brak konieczności otwierania okien).
  12. Możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz (nie ma konieczności otwierania okien).

  Oszczędności: powody 17 – 22

  1. Niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%) w porównaniu do wentylowanego budynku za pomocą went. Grawitacyjnej
  2. Możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy systemu grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło)
  3. Budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym)
  4. Możliwość rezygnacji z budowy wszystkich lub części kominów do wentylacji grawitacyjnej
  5. Brak drogich okien z nawiewnikami i mikrowentylacją
  6. Spełnienie przez budynek Wymagań Technicznych 2021

  Poradnik budowlany Ładny Dom pisze, że dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.

  Wytyczne dla systemów wentylacji. Stowarzyszenie Polska Wentylacja

  Zalecenia podane w tym dokumencie powinny być przestrzegane przez firmę instalacyjną. Dokument ten powstał, by inwestor potrafił poruszać się w gąszczu pseudofachowców i potrafił wybrać solidną firmę instalacyjną, która wykona u niego solidny system rekuperacji. Warto zwrócić uwagę na protokół odbioru końcowego instalacji i zadbać, by każdy punkt został uczciwie zrealizowany przez instalatora.

  7 czynności, które powinien zrobić instalator po zakończeniu montażu rekuperacji

  1. wyregulować instalację, tj. przepływy powietrza zgodnie z zaprojektowanymi ilościami: dla każdego pomieszczenia inne
  2. zaprogramować sterownik wg indywidualnego programu pracy systemu rekuperacji (dotyczy sterowników z możliwością programowania)
  3. przekazać protokół regulacji systemu wentylacji, w którym będą wydatki pracy systemu dla każdego pomieszczenia na poszczególnych biegach rekuperatora
  4. poinstruować, kiedy zmienić filtry i kiedy wykonać serwis urządzenia i instalacji
  5. poinformować inwestora, gdzie zamówić filtry i usługę serwisową
  6. pokazać, ak czyścić anemostaty nawiewne, by nie rozregulować systemu
  7. przekazać polską gwarancję na poprawne działanie urządzenia oraz instalacji
  Pobieram wytyczne dla systemów rekuperacjiPobieram Wytyczne dla Systemów Rekuperacji

  10 cech dobrego fachowca od rekuperacji

  Rosnący popyt na usługi montażu rekuperacji spowodował, że za wykonawstwo często biorą się osoby, które do tej pory nie miały doświadczenia w kwestii instalacji rekuperacji, np. kafelkarze czy hydraulicy. Choć ceny ich usług są kusząco niskie, warto przyjrzeć się dokładnie, czy nie popełniają oni podstawowych błędów montażowych, które mogą być przyczyną braku jakichkolwiek oszczędności i komfortu.

  Po czym poznać fachową firmę instalacyjną

  Zawsze zrobi projekt, a system wykona na jego podstawie

  Bardzo ważne jest, by przed przystąpieniem do prac instalacyjnych, wykonany został projekt inżynierski systemu rekuperacji dla każdego domu indywidualny. Związane jest to z zapewnieniem odpowiednich ilości powietrza każdemu pomieszczeniu oraz dobraniu właściwych przepływów powietrza. Wiąże się to również z zoptymalizowaniem tras prowadzenia kanałów (by uniknąć niepotrzebnej zabudowy), a także ich średnicami oraz umiejscowieniem punktów nawiewnych i wywiewnych (dla komfortu w trakcie użytkowania systemu). Samo zaprojektowanie systemu rekuperacji to jednak nie wszystko: potem, na etapie montażu, fachowiec trzyma się zaprojektowanych tras prowadzenia kanałów i ich średnic.

  Zdecydowanie odradzi wykonanie instalacji z aluminiowych miękkich przewodów

  Instalacja wykonana z niezaizolowanych miękkich przewodów, tzw. flexów, które mogą posłużyć do podłączenia okapu lub innych odciągów miejscowych, jest błędem. Takie przewody – prócz tego, że generują duże opory przepływu – mają nierówną budowę wewnętrzną, co stanowi idealne miejsce na odkładanie się zanieczyszczeń. Kanałów miękkich nie można także wyczyścić, gdyż pod wpływem szczotek uległyby one całkowitemu zniszczeniu. Ich montaż jest również obarczony dużym prawdopodobieństwem uszkodzenia i powstania dużych oporów w miejscach zagięć. W przypadku wentylacyjnych kanałów stalowych, z których powinna być zbudowana instalacja wentylacyjna w domu, takiego niebezpieczeństwa nie ma. Nie ma, bo kanały są sztywne. Używa się także specjalnych kształtek, np. kolan, które wymuszają prowadzenie instalacji pod odpowiednim kątem.

  Zaizoluje kanały wentylacyjne i prawidłowo je zamontuje

  Dla prawidłowej pracy systemu wentylacyjnego bardzo ważne jest dokładne zaizolowanie, połączenie oraz zamocowanie kanałów. Wszystko to wykonać trzeba dokładnie, ponieważ brak izolacji lub jej niewystarczająca ilość, a także niechlujstwo w wykonawstwie spowoduje brak stabilności instalacji, nieprawidłową pracę systemu i bardzo niskie parametry odzysku ciepła.

  Zastosuje rekuperator o odpowiedniej mocy

  Rekuperator powinien zapewniać określone parametry wymiany powietrza dostosowane do kubatury i rodzaju wentylowanych pomieszczeń. Zastosowanie urządzenia, które nie zapewnia odpowiedniej wymiany powietrza ani odzysku ciepła, grozi upośledzeniem pracy całego systemu, a także brakiem uzyskania efektywnego przewietrzania wszystkich pomieszczeń.

  Wyreguluje system zgodnie z projektem

  Po rozprowadzeniu w domu siatki kanałów i po montażu rekuperatora, należy wyregulować system zgodnie z zaplanowanymi parametrami. Pozwoli to uzyskać optymalny komfort klimatyczny w pomieszczeniu przy maksymalnych oszczędnościach na ogrzewaniu. Podczas regulacji systemu nie tylko ustawia się prawidłowe wartości w rekuperatorze, ale również ustawia anemostaty nawiewne i wywiewne sprawdzając ich pracę specjalistycznym urządzeniem, tzw. anemometrem.

  Doradzi montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi zewnętrznych

  Zastosowane w domu z wentylacją mechaniczną okna powinny być jak najbardziej szczelne, tj. nie powinny mieć zamontowanych nawiewników czy mikrowentylacji. Każda nieszczelność powoduje niepożądane straty energetyczne i ucieczkę ciepłego powietrza.

  Zaplanuje montaż rekuperatora w ogrzewanym pomieszczeniu

  W pomieszczeniu, w którym instalowany jest rekuperator, musi być zapewniona temperatura minimum plus 8°C niezależenie od temperatur panujących na zewnątrz. Jeżeli rekuperator montuje się na poddaszu nieużytkowym, musi być ono odpowiednio ocieplone, tj. zaizolowane.

  Zaleci wykonać podcięcia w drzwiach wewnętrznych (lub otwory)

  Aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza wewnętrznego w domu z rekuperacją, należy wykonać podcięcia pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój szczeliny powinien wynosić co najmniej 80cm². Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych takich jak garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min 200 cm². Należy również zadbać, by dywany czy wykładziny z wysokim włosiem nie zamknęły przepływów. Opisana sytuacja nie dotyczy pomieszczeń, które mają i nawiew, i wywiew w tym samym pomieszczeniu, jednak takie rozwiązanie w domach spotykane jest rzadko, ponieważ wymusza niepotrzebne przewymiarowanie instalacji.

  Zachowa dostęp do przewodów wentylacyjnych i do rekuperatora

  Przy zabudowie kanałów wentylacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by ich nie zniszczyć. Należy także zapewnić dostęp do przepustnic regulacyjnych (jeśli występują) i anemostatów. Swobodny dostęp powinien być zachowany również do samego urządzenia.

  Poleci dostosowanie projektu ogrzewania z pompą ciepła i klimatyzacji do domu z rekuperacją

  Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną. Jeżeli pierwotnie projekt domu przewidywał standardową wentylację grawitacyjną, przyjęte parametry obliczeniowe dotyczyły strat ciepła dla takiej wentylacji. Są one dużo za wysokie w stosunku do systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przystępując więc do wykonania systemu grzewczego, dobrze jest adaptować projekt ogrzewania tak, by jego parametry dostosować do rekuperacji dobierając niższą moc urządzenia grzewczego (największe oszczędności inwestycyjne są na pompie ciepła, nieco niższe na piecu gazowym) oraz mniejsze grzejniki czy mniejszą ilość pętli ogrzewania (w przypadku ogrzewania płaszczyznowego). Podobnie rzecz ma się z klimatyzacją, w projekcie której trzeba uwzględnić fakt, że dom posiada rekuperację. Raz z powodu odzysku chłodu, jaki następuję w okresie letnim na rekuperatorze, dwa z uwagi na odpowiednie umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji, które nie powinny kolidować z punktami nawiewnymi systemu klimatyzacji.

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty