Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Etap dach a montaż rekuperacji.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Etapy kładzenia dachu
  2. Co warto wiedzieć o rekuperacji na etapie kładzenia dachu
  3. Dlaczego izolacja dachu jest ważna przy montażu rekuperacji
  4. Do zapamiętania

Etapy kładzenia dachu

Etap budowy związany z kładzeniem dachu podzielony jest na co najmniej kilka etapów: wznoszenie więźby, foliowanie, kładzenie łat, obróbki blacharskie i w końcu pokrycie dachowe.

Dla systemu wentylacji wybór pomiędzy dachówką ceramiczną i blachodachówką nie ma znaczenia. Ważne natomiast jest to, co nastąpi po położeniu pokrycia dachowego, czyli ocieplenie poddasza.

Być może bowiem okaże się, że część lub nawet większa część instalacji rekuperacji będzie prowadzona na poddaszu nieużytkowym. Oznacza to, że poddasze powinno być starannie ocieplone aż do samego szczytu budynku.

 

Pc170051

Etap dach: idealny czas na oględziny budowy przeprowadzone przez specjalistę od rekuperacji: zrób to teraz, by przygotować dom do jej montażu.

 

Co warto wiedzieć o rekuperacji na etapie kładzenia dachu

  • jaką wentylację ma zaprojektowany Twój budynek: grawitacyjną, czy mechaniczną
  • czy instalacja/kanały wentylacyjne będą prowadzone w strefie poddasza nieużytkowego

Jeżeli w projekcie domu nie uwzględniono rekuperacji, warto sprawdzić u specjalisty:

  • co zawiera projekt architektoniczny budynku w zakresie wentylacji,
  • jak hipotetycznie mogłaby wyglądać trasa prowadzenia instalacji, co pozwoli właściwie podejść do tematu izolacji poddasza

 

Dsc 3994

Ocieplenie poddasza wełną mineralną i przykrycie jej folią paraprzepuszczalną w znaczący sposób poprawi parametry temperaturowe na poddaszu nieużytkowym, na którym będą położone kanały wentylacyjne.

 

Jeżeli zaprojektowana wentylacja grawitacyjna, a inwestor zdecyduje się na rekuperację, dobrze jest ocieplić poddasze nieużytkowe! W przeciwnym wypadku (jeżeli nie zrobi się izolacji poddasza) będzie trzeba doizolować kanały wentylacyjne dodatkową warstwą ocieplenia, co nie jest rozwiązaniem idealnym.

Dlaczego izolacja dachu jest ważna przy montażu rekuperacji

Dobrą praktyką jest, by kanały wentylacyjne prowadzić wewnątrz strefy izolowanej budynku, gdzie cały rok – nawet podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych – będzie co najmniej plus 8 stopni C.

Uwaga! Prowadzenie kanałów wentylacyjnych rekuperacji w strefie izolowanej budynku nie oznacza, że kanały prowadzone na poddaszu nie będą izolowane: muszą być. To szalenie ważne, bo od tego zależy prawidłowa, więc dająca zyski energetyczne, praca całego układu rekuperacji.

Izolacja nie tylko zabezpiecza przed wykraplaniem się wilgoci na powierzchni, ale także wewnątrz przewodów wentylacyjnych. Brak izolacji lub jej niestaranne wykonanie może spowodować znaczne obniżenie parametrów odzysku ciepła rekuperatora.

Pamiętaj! Im grubsza warstwa izolacji dachu, tym lepiej: zaplanuj nawet 30 cm wełny.

 

Dsc 4016

Kanały wentylacyjne schodzą z poddasza nieużytkowego na kondygnację. Widoczna zaślepiona końcówka rury instalacji z klasycznych kanałów stalowych sztywnych. Cała instalacja wentylacyjna prowadzona jest w izolowanej strefie poddasza nieużytkowego.

 

Do zapamiętania

Etap dach to taki etap budowy, na którym możesz uwzględnić najważniejsze aspekty dotyczące rekuperacji: jak najszybciej zgłoś swoją budowę do przeprowadzenia oględzin doradcy ds. rekuperacji.

Czy warto zdecydować się na GWC?