Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja a dach domu

Kładzenie dachu podzielone jest na kilka etapów: wznoszenie więźby, foliowanie, kładzenie łat, obróbki blacharskie i w końcu pokrycie dachowe.

Dla systemu wentylacji wybór pomiędzy dachówką ceramiczną i blachodachówką nie ma znaczenia. Ważne natomiast jest to, co zadzieje się od wewnątrz dachu po położeniu pokrycia dachowego. Chodzi o ocieplenie poddasza.

Etap budowy: kładzenie dachu

Gdy kanały wentylacyjne prowadzone będą na poddaszu, a zazwyczaj tak jest, dach powinien być ocieplony aż do samej kalenicy. Dla sprawności działania całego systemu rekuperacji jest to jeszcze ważniejsze, gdy na poddaszu zamontowany zostanie rekuperator. 

W wielu przypadkach domów z piętrem, część instalacji rekuperacji prowadzona jest na poddaszu nieużytkowym. Oznacza to, że poddasze powinno być starannie ocieplone aż do samego szczytu budynku.

Pomieszczenie, w którym prowadzona jest instalacja oraz zamontowany rekuperator, nie może w zimie mieć mniej niż 8 stopni C w plusie. Nawet, gdy na zewnątrz szaleje mróz. 

Ocieplenie poddasza wpłynie też pozytywnie na temperaturę nawiewanego powietrza w czasie upałów. 

Etap dach i stan surowy otwarty to idealny czas na konsultację ze specjalistą od rekuperacji

Co warto wiedzieć o rekuperacji na etapie kładzenia dachu

 • jaką wentylację ma zaprojektowany budynek: grawitacyjną, czy mechaniczną
 • czy instalacja/kanały wentylacyjne będą prowadzone w strefie poddasza nieużytkowego
 • gdzie jest przewidziane wstępne miejsce montażu rekuperatora

Jeżeli w projekcie domu nie uwzględniono rekuperacji, warto sprawdzić u specjalisty:

 • co zawiera projekt architektoniczny budynku w zakresie wentylacji
 • jak hipotetycznie mogłaby wyglądać trasa prowadzenia instalacji, co pozwoli właściwie podejść do tematu izolacji poddasza

Ocieplenie poddasza wełną mineralną i przykrycie jej folią paraprzepuszczalną w znaczący sposób poprawi parametry temperaturowe na poddaszu nieużytkowym, na którym będą położone kanały wentylacyjne, a być może także zamontowany rekuperator.

Jeżeli zaprojektowana wentylacja grawitacyjna, a inwestor zdecyduje się na rekuperację, dobrze jest ocieplić poddasze nieużytkowe. W przeciwnym wypadku (jeżeli nie zrobi się izolacji poddasza) będzie trzeba doizolować kanały wentylacyjne dodatkową warstwą ocieplenia, co jest rozwiązaniem kłopotliwym.

Dlaczego izolacja dachu jest ważna przy montażu rekuperacji

Dsc 4016

Dobrą praktyką jest, by kanały wentylacyjne prowadzić wewnątrz strefy izolowanej budynku, gdzie cały rok – nawet podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych – będzie co najmniej plus 8 stopni C.

Uwaga! Prowadzenie kanałów wentylacyjnych rekuperacji w strefie izolowanej budynku nie oznacza, że kanały prowadzone na poddaszu nie będą izolowane: muszą być. To szalenie ważne, bo od tego zależy prawidłowa, więc dająca zyski energetyczne, praca całego układu rekuperacji.

Izolacja nie tylko zabezpiecza przed wykraplaniem się wilgoci na powierzchni, ale także wewnątrz przewodów wentylacyjnych. Brak izolacji lub jej niestaranne wykonanie może spowodować znaczne obniżenie parametrów odzysku ciepła rekuperatora.

Pamiętaj! Im grubsza warstwa izolacji dachu, tym lepiej: zaplanuj nawet 30 cm wełny.

Do zapamiętania: etap dach to taki etap budowy, na którym możesz uwzględnić najważniejsze aspekty dotyczące rekuperacji: jak najszybciej zgłoś się na konsultację do firmy instalacyjnej i do specjalisty od rekuperacji.

Kanały wentylacyjne schodzą z poddasza nieużytkowego na kondygnację. Widoczna zaślepiona końcówka rury instalacji z klasycznych kanałów stalowych sztywnych. Cała instalacja wentylacyjna prowadzona jest w izolowanej strefie poddasza nieużytkowego, ale nie w warstwie izolacji.

Co otrzymasz, gdy na tym etapie zgłosisz się do doradcy Rekuperatory.pl

 • Pełną konsultację projektu budynku pod kątem montażu rekuperacji
 • Wytyczne co do wykonania ocieplenia poddasza
 • Wytyczne co do rodzaju najlepszej instalacji dopasowanej do architektury budynku
 • Wytyczne co do grubości posadzki, by zmieścić w niej na wysokość kanały wentylacyjne
 • Wytyczenie pomieszczenia pod montaż rekuperatora
 • Wstępną trasę prowadzenia instalacji, która będzie uwzględniała przejście przez stropy (dokładne miejsca przejść możliwe po wykonaniu projektu rekuperacji)
 • Miejsca usytuowania czerpni i wyrzutni powietrza (po analizie usytuowania budynku względem stron świata)
 • Wytyczne co do ewentualnych przejść przez fundamenty do montażu GWC

Czytaj także

Czy warto zdecydować się na GWC?