Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Warto pamiętać

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Rekuperacja oznacza powtórne wykorzystanie raz wytworzonej energii
  2. Jak pracuje system rekuperacji zimą

Dom pasywny czy energooszczędny ma na celu maksymalne wykorzystanie dostępnej energii – zarówno produkowanej wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dom taki skonstruowany jest najczęściej tak, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby dom obracał się na kurzej łapie w zależności nie tylko od pory roku, ale również od pory dnia:)

Rekuperacja oznacza powtórne wykorzystanie raz wytworzonej energii

… i dlatego tak dobrze wpisuje się w ideę domu energooszczędnego. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powtórnie wykorzystuje raz wytworzoną energię i ogrzewa nią świeże czerpane powietrze. Dzięki temu do pomieszczeń z zewnątrz trafia powietrze, które ogrzane zostaje energią odzyskaną z powietrza wywiewanego.

W praktyce oznacza to, że gdy temperatura powietrza zaciąganego z zewnątrz jest stosunkowo niska, do pomieszczeń dostarczone zostanie to samo powietrze, tyle że jego temperatura będzie znacznie podwyższona.

 

Odzysk ciepła z wentylacji w zimie

Odzysk ciepła z wentylacji najwyższy jest zimą.

 

Jak pracuje system rekuperacji zimą

System rekuperacji czerpie mroźne powietrze zewnętrzne o temperaturze minus 11 stopni. W wymienniku rekuperatora ogrzewa się ono od ciepłego powietrza wyciąganego z pomieszczeń. W wyniku wymiany energii, powietrze to ogrzewa się aż do temperatury 17 stopni C!

 

 

« przeglądaj pozostałe artykuły