Rekuperatory.pl
603 446 366

Robią mi instalacje

Jeśli dom jest już na etapie instalacji, a inwestor poważnie myśli o montażu systemu rekuperacji, należy jak najszybciej skontaktować się z firmą instalacyjną od rekuperacji.

Jeżeli już umówiona jest ekipa od wod-kanu i grzewki oraz elektryk: należy jak najszybciej skontaktować się z Doradcą od rekuperacji.

Jeżeli elektryka jest już położona: tym bardziej należy skontaktować się z firmą od rekuperacji.

Dlaczego na etapie instalacji warto skontaktować się z doradcą ds rekuperacji

Instalacje a rekuperacja

Wszystko po to, by uniknąć kolizji instalacji na budowie i by montaż kanałów systemu rekuperacji przebiegł sprawnie, a w budynku nie trzeba było iść na żadne ustępstwa związane z dostępnością przestrzeni na prowadzenie instalacji wentylacyjnej.

Instalacja grzewcza: jej montaż powinien poprzedzać pierwszy etap montażu rekuperacji, czyli montaż kanałów wentylacyjnych.

Jeżeli jesteś krok przed wpuszczeniem na budowę instalatora, przeczytaj artykuł Stan surowy zamknięty a rekuperacja tutaj.

Rekuperacja a kominek

Na etapie instalacji pamiętaj również o doprowadzeniu z zewnątrz niezależnym kanałem powietrza do kominka.

To ważne: powietrze do spalania pochodzić powinno z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym działa zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja.

Ważne jest, by doprowadzający powietrze kanał był odpowiednio zaizolowany.

Na rysunku obok, schemat podłączenia kominka w domu z rekuperacją.

Wszystkie inne instalacje w domu: wod-kan, elektyka, ogrzewanie najlepiej, by odbyły się po zakończeniu montażu kanałów wentylacyjnych i przed położeniem tynków.

Doradca, który przyjedzie na budowę, w realu oceni możliwość poprowadzenia instalacji wentylacyjnej i przede wszystkim pomoże dobrać rodzaj instalacji.

Nie czekaj ani chwili dłużej. Wprawdzie zdarza nam się podpisywać umowę z inwestorem posiadającym dom na etapie tynków, jednak obowiązuje tu zasada: im wcześniej, tym lepiej. Zarówno dla firmy instalacyjnej, jak i dla inwestora.

To od grubości styropianu pod posadzką zależeć będzie m.in., czy zmieści się w niej zakładany rodzaj instalacji wentylacyjnej. Warto ustalić to jeszcze przed położeniem ocieplenia i przed wylaniem posadzki. 

Sprawdź, jak działa wentylacja mechaniczna?

Co otrzymasz, gdy na tym etapie zgłosisz się do specjalisty od rekuperacji

  • Wizytę doradcy od rekuperacji na budowie. Trzeba ocenić stan prac, wytyczyć wstępną trasę prowadzenia instalacji, wyznaczyć pomieszczenie na montaż rekuperatora. Projekt budynku może nie odzwierciedlać stanu faktycznego budynku. 
  • Propozycję rodzaju systemu, czyli instalacji wentylacyjnej: z tworzywa, stali, okrągła, czy płaska. Doradca oceni, co najlepiej wybrać i przedstawi możliwości. 
  • Wstępną wycenę prac montażowych z podziałem płatności na etapy prac uzależnionych od postępów na budowie.
  • Proponowany termin montażu kanałów wentylacyjnych, który zacząć trzeba właściwie od razu. 
  • Wytyczne co do wykonania ocieplenia poddasza oraz grubości posadzki. 
  • Miejsca umieszczenia czerpni i wyrzutni powietrza.
  • Wytyczenie miejsca na montaż rekuperatora.