Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Jak zrobić wentylację w ścianie? Etap stawiania ścian a montaż rekuperacji

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Dlaczego etap wznoszenia ścian jest ważny dla rekuperacji
  2. Co zrobić na etapie budowy ścian

Dlaczego etap wznoszenia ścian jest ważny dla rekuperacji

Jeżeli budowa jest na etapie wznoszenia ścian, a inwestor właśnie teraz pomyślał o montażu systemu rekuperacji, super wyczucie czasu. Ten etap bowiem jest bardzo odpowiedni, by przemyśleć, zaplanować i podjąć decyzję o najważniejszych elementach prawidłowego montażu systemu rekuperacji.

Etap ściany jest niemal równie dobry, jak etap projekt. Równie dobry, ale im wcześniej skonsultujesz budowę ze specjalistą, tym lepiej! Głównie ze względu na optymalizację kosztów, jaką niesie montaż systemu rekuperacji, czy innych systemów ekologicznego domu, takich jak np. pompa ciepła (sprawdź, co to jest pompa ciepła).

 

Etap budowy ściany i rekuperacja

Etap ściany – na rekuperację warto zdecydować się właśnie teraz.

 

Co zrobić na etapie budowy ścian

Przede wszystkim jak najszybciej należy sprawdzić, jaki rodzaj wentylacji zawiera projekt domu: mechaniczną, czy grawitacyjną? Jeżeli grawitacyjną, oznacza to, że w projekcie architektonicznym uwzględniono wybudowanie kominów wentylacyjnych, które w domu z rekuperacją są niepotrzebne.

Jeśli kominy do wentylacji grawitacyjnej zostały już wybudowane, nic straconego, jednak większość z nich będzie musiała zostać zaślepiona.

Jeżeli projekt budynku uwzględniał już rekuperację, niepotrzebnych kominów wentylacyjnych na pewno w nim nie było.

 

Kominy wentylacyjne do likwidacji

Zmieniając wentylację grawitacyjną na rekuperację likwiduje się zupełnie niepotrzebne kanały wentylacyjne. Czasami oznacza to brak komina, czasami tylko pojedynczego szachtu.

 

Etap, gdy budynek znajduje się na etapie wznoszenia ścian jest istotny jeszcze z innego powodu: właśnie teraz można zdecydować o  ewentualnym podniesieniu ścianki kolankowej, by zyskać dodatkową przestrzeń techniczną na prowadzenie instalacji wentylacyjnej i uniknięcie niepotrzebnej zabudowy kanałów wentylacyjnych.

Pomysł ten warto skonsultować z architektem, by zewnętrzna bryła budynku nie straciła swoich proporcji.