Remontuję dom
Rekuperacja w domu termoizolowanym, w którym wymieniane są okna i dokładane ocieplenie, wymieniany stary piec na nowy system grzewczy, np. pompę ciepła, wydaje się być koniecznością.
Czy montaż rekuperacji w remontowanym domu jest możliwy
Prawie zawsze jest możliwy. Aby to sprawdzić, specjalista od rekuperacji – najczęściej także z inżynierem, musi przyjechać do domu, w którym ma być zamontowana rekuperacja.
Kanałami wentylacji mechanicznej wchodzi się do istniejących kanałów wentylacyjnych od grawitacji wykorzystując przestrzeń, która i tak została już zajęta.
Wprawdzie nie zawsze jest to możliwe, bo kanałów grawitacyjnych jest mniej, niż potrzebuje rekuperacja, ale po części można je wykorzystać.
Ponadto część instalacji w domu remontowanym można ukryć w ścianach wycinając kawałek przegrody budowlanej.
Dlaczego rekuperacja to konieczność w termomodernizowanym domu
Powody są co najmniej dwa
Przy energooszczędnych oknach, przez które powietrze z zewnątrz nie ma jak napłynąć, wentylacja grawitacyjna nie zadziała, a budynek pozbawiony będzie wentylacji.
Rekuperacja zagwarantuje wymianę powietrza na świeże i jego filtrację bez żadnych strat energii.
Budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło, przez co zużyje go dużo mniej niż taki, który będzie wentylowany poprzez wymianę powietrza bez odzysku ciepła.
Oszczędne źródła ciepła, takie jak pompa ciepła, znakomicie współgrają z rekuperacją.
Ważne elementy wykonania rekuperacji w domu zamieszkanym:
- Audyt budynku: bez tego ani rusz: specjalista ds. rekuperacji przyjechać powinien do domu, by wstępnie ocenić możliwości poprowadzenia instalacji i ukrycia kanałów oraz wybrać pomieszczenie na montaż rekuperatora; jego analizie poddane zostaną również miejsca wykonania przebić do montażu czerpni oraz wyrzutni powietrza
- Dobór odpowiedniego rodzaju instalacji: tradycyjne kanały stalowe czy przewody z tworzywa o małych średnicach, a może system płaskich kanałów stalowych
- Precyzyjne zaplanowanie trasy przebiegu kanałów systemu rekuperacji
- Dobór rekuperatora odpowiedniej mocy
- Wybór pomieszczenia, w którym zamontowany zostanie rekuperator
- Miejsca umieszczenia czerpni oraz wyrzutni powietrza
Dlaczego tak ważny jest projekt rekuperacji
Przygotowanie projektu rekuperacji jest ważne dla każdego domu – remontowanego również.
Projekt wymaga wykonania niezbędnych obliczeń ilości nawiewanego i wyciąganego powietrza – a od tego zależy wszystko inne. Średnice i długości kanałów, wielkość rekuperatora, ilość powietrza.
Tylko dokładnie zaplanowany system pozwoli uzyskać taką wymianę powietrza, która zagwarantuje komfort w wentylowanych pomieszczeniach, w których już zawsze będzie czysto i świeżo, a na ścianie nie pojawi się pleśń, ani grzyb.
Odpowiednie miejsca prowadzenia instalacji
Trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej należy tak zaplanować, by jej montaż był jak najmniej kłopotliwy, a kanały sprytnie ukryte.
W domach zamieszkanych (remontowanych) jest to nieco trudniejsze, niż w nowobudowanych. Wiąże się on najczęściej z remontem: wykonaniem przejść przez ściany, zabudową gipsowo – kartonową.
Nawet więc jeśli planujesz tylko montaż rekuperacji, należy liczyć się z bałaganem. Inaczej się po prostu nie da! Remont to konieczność, a wszystko dla komfortu mieszkańców: różnica będzie ogromna!
Położenie kanałów w garażu nie zawsze jest łatwe. Trzeba z nimi zmieścić się z nimi tak, by nie kolidowały z prowadnicami od bramy garażowej oraz instalacją elektryczną.
Gdy zgłosisz się do specjalisty od rekuperacji, otrzymasz:
- Wstępną ocenę, z czym wiązać się będzie montaż systemu rekuperacji w Twoim domu.
- Prawdopodobne trasy prowadzenia instalacji.
- Wyznaczenie miejsca na montaż rekuperatora.
- Wstępny dobór rodzaju instalacji wentylacyjnej.
- Oszacowanie wartości inwestycji w rekuperację.
Czytaj także
Montaż rekuperacji w domu zamieszkanym