Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Rekuperacja w starym domu, czyli remont budynku a montaż systemu rekuperacji

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Czy możliwy jest montaż systemu rekuperacji w remontowanym domu
  2. Dlaczego tak ważny jest projekt systemu w domu remontowanym

Montaż rekuperacji w domu remontowanym, ocieplanym, termoizolowanym, w którym wymieniane są nieszczelne okna na energooszczędne i ciepłe, to niemal konieczność.

Dlaczego? Dlatego, że przy szczelnych oknach, przez które powietrze z zewnątrz nie ma jak napłynąć, wentylacja grawitacyjna nie zadziała, a budynek będzie miał tragiczną jakość higieniczną powietrza w pomieszczeniach: wysoka zawartość dwutlenku węgla będzie powodować złe samopoczucie, bóle głowy i kłopoty ze snem.

Porównując jakość przebywania w domu z wentylacją grawitacyjną a rekuperacją, różnica dla mieszkańców jest kolosalna: jakość powietrza w pomieszczeniach wzrośnie, lepiej się będzie oddychało, spało i żyło.

Czy możliwy jest montaż systemu rekuperacji w remontowanym domu

Prawie zawsze jest możliwy. Aby sprawdzić szczegółowo możliwości, wykonać należy audyt domu, na który przyjeżdża specjalista ds. rekuperacji, najczęściej z inżynierem.

 

Wpiecie rekuperacji do kanalow grawitacyjnych

Kanałami wentylacji mechanicznej wchodzi się do istniejących kanałów wentylacyjnych od grawitacji wykorzystując przestrzeń, która i tak została już zajęta. Wprawdzie nie zawsze jest to możliwe, bo kanałów grawitacyjnych jest mniej, niż potrzebuje rekuperacja, ale po części można je wykorzystać.

 

Bardzo ważną częścią wykonania systemu rekuperacji w domu zamieszkanym jest:

  1. audyt budynku: bez tego ani rusz: specjalista ds. rekuperacji przyjechać powinien do domu, by wstępnie ocenić możliwości poprowadzenia instalacji i ukrycia kanałów oraz wybrać pomieszczenie na montaż rekuperatora; jego analizie poddane zostaną również miejsca wykonania przebić do montażu czerpni oraz wyrzutni powietrza
  2. dobór odpowiedniego rodzaju instalacji: tradycyjne kanały stalowe czy przewody z tworzywa o małych średnicach
  3. najpierw wstępne, a następnie precyzyjne zaplanowanie trasy przebiegu kanałów systemu rekuperacji
  4. wybór pomieszczenia, w którym zamontowany zostanie rekuperator

 

Dlaczego tak ważny jest projekt systemu w domu remontowanym

W każdym jest ważny – w remontowanym również. Projekt odzwierciedla wykonanie potrzebnych obliczeń na ilości nawiewanego i wyciąganego powietrza oraz ich odzwierciedlenie w średnicach, długości i rodzaju kanałów. Ta część pracy inżyniera jest konieczna i nie dajcie się nikomu przekonać, że jest inaczej. Tylko dokładnie zaplanowany system pozwoli uzyskać taką wymianę powietrza, która zagwarantuje komfort wentylowanych pomieszczeniach, w których już zawsze będzie czysto i świeżo.

 

Rekuperacja w domu zamieszkanym

Część instalacji w domu remontowanym można ukryć w ścianach wycinając kawałek przegrody budowlanej.

 

Odpowiednie miejsca ułożenia kanałów wentylacyjnych

Głównie chodzi tu o to, by tak zaplanować trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej, by jej montaż był jak najmniej kłopotliwy i widoczny. W domach zamieszkanych (remontowanych) jest to nieco trudniejsze, niż w nowobudowanych. Wiąże się on najczęściej z delikatnym remontem.

Nawet więc jeśli planujesz tylko montaż rekuperacji, należy liczyć się z bałaganem. Inaczej się po prostu nie da!

 

Montaz rekuperacji w domu remontowanym

Uwaga remont! Wszystko dla komfortu mieszkańców: różnica będzie ogromna!

 

Rekuperacja w domu zamieszkanym

Położenie kanałów w garażu nie zawsze jest łatwe. Trzeba z nimi zmieścić się z nimi tak, by nie kolidowały z prowadnicami od bramy garażowej oraz wiązkami przewodów elektrycznych.

 

Czytaj także: Montaż rekuperacji w domu zamieszkanym