Instalację wentylacji wykonać można z co najmniej trzech rodzajów kanałów (nie licząc ich odmian, których na rynku jest sporo). Generalnie rodzaje instalacji podzielić można na:

 • nowoczesne przewody wentylacyjne wykonane najczęściej z ultra wytrzymałego plastyku o małych średnicach, które z powodzeniem ukryć można w konstrukcji ścian, wylewkach posadzki lub pod sufitem unikając w ten sposób zabudowy instalacji
 • tradycyjne wentylacyjne kanały stalowe o dużych średnicach, które w domach piętrowych wymagają zabudowy (nie dotyczy budynków parterowych z poddaszem nieużytkowym lub przestrzenią technologiczną, w której mogą zostać całkowicie schowane)
 • flexy, tzw. przewody elastyczne z izolowanej grubej folii aluminiowej o dużych średnicach (nie polecane z uwagi na wysokie ryzyko ich uszkodzenia i załamań, które ograniczać mogą prawidłowy transfer powietrza) - patrz zasada nr 3

 

Poniżej  trzy najważniejsze zasady (w kolejności ważności), którymi należy się kierować wybierając instalację wentylacji:

 

Zasada 1 - pewna firma instalacyjna od wentylacji

Wybierz wykonawcę z doświadczeniem. Takiego, który wszystkie możliwe błędy popełnił już na klientach, którzy byli przed Tobą :). Wybierz takiego, który w ofercie ma nieco więcej niż tylko jeden system i który na podstawie rozmowy z Tobą oraz na podstawie analizy projektu Twojego domu wybierze najbardziej odpowiedni rodzaj kanałów dla Ciebie: dostosowany do domu, jaki budujesz i efektów, jakich się spodziewasz. 

 

Zasada 2 - projekt systemu rekuperacji

Zrób go niezależnie od wszystkiego innego. Miej go na papierze i żądaj, by instalacja wentylacyjna była wykonana zgodnie z nim. Nie idź na żadne ustępstwa jakościowe: punkty nawiewne powinny być zrobione dokładnie tam, gdzie zostały zaprojektowane, nie zgadzaj się na ich przesunięcia w kierunku drzwi. Prawidłowa wentylacja pomieszczeń będzie zapewniona, gdy powietrze swobodnie przepłynie przez całe pomieszczenie.

 

Zasada 3 - przewody wentylacyjne

Zapomnij o przestarzałej metodzie kładzenia instalacji z fleksów, czyli miękkich przewodów wentylacyjnych, których potem nie da się wyczyścić, a ryzyko ich uszkodzenia oraz nieprawidłowego ułożenia jest bardzo wysokie. Choć kosztują nieco mniej, ich wartość jest dużo mniejsza, a po ich zabudowaniu będziesz mógł już tylko żałować. Wybierz albo sztywne stalowe i izolowane na całej długości kanały spiro, albo nowoczesną instalację z przewodów plastykowych o średnicy 63/90 mm, które całkowicie można ukryć w stropie lub posadzce.

Oba te sposoby gwarantują zachowanie właściwej trasy prowadzenia instalacji, minimalne opory z pełną kontrolą przepływu powietrza oraz możliwość inspekcji (sprawdzenia) czystości kanałów i wyczyszczenia instalacji za 12-15 lat.

 

Zasada 4 - dobrze dobrana instalacja to tylko część sukcesu

Pamiętaj o pozostałych elementach sprawnie działającego systemu rekuperacji:

 

System rekuperacji - dla zwiększenia parametrów odzysku ciepła zimą i zwiększenia komfortu wentylacyjnego latem możesz wzbogacić również o gruntowy wymiennik ciepła, który pozyska darmową energię słoneczną zgromadzoną na głębokości 2 m w gruncie.

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie