Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja w starym domu

Jak zrobić wentylację w starym domu?

Czy rekuperacja w starym domu jest możliwa? Montaż rekuperacji w domu zamieszkanym wzbudza u naszych klientów nieco więcej emocji, niż w domu nowym. Inwestorzy najbardziej obawiają się wysokich kosztów i bałaganu.

Piotr podszedł do sprawy po męsku: postanowił i już. Dzień przed montażem kupił 2 opakowania folii malarskiej, nazajutrz wstał o 5 i folią okleił meble w kuchni. „Resztę się posprząta” – powiedział do żony. 

Trzy dni później, późnym popołudniem, faktycznie było już po wszystkim…

Zobaczcie, dlaczego Estera i Piotr zdecydowali się w końcu zamontować rekuperację i jak przebiegał montaż: 

Zanim rekuperacja została zamontowana, by mieć dowód w postaci pomiarów swojego złego samopoczucia i ciągłego bólu głowy, w sypialni, gdzie śpią dwie osoby, inwestorzy zmierzyli poziom dwutlenku węgla za pomocą prostego urządzenia. Przez całą noc rósł on aż do niewiarygodnej wartości 9000 ppm(-ów)!!!, podczas gdy za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach przyjmuje się wartość około do maksymalnie 1000 ppm. 

Pomiar zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w sypialni przed montażem rekuperacji: startuje z poziomu 2500 ppmów i rośnie przez całą noc aż do niewiarygodnej wartości 9000 ppm!!! Dwie osoby plus pies, drzwi i okna zamknięte. 

Pomiar zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w sypialni po montażu rekuperacji: startuje z poziomu 1050 ppmów i… nie rośnie przez całą noc. Zużyte powietrze jest cały czas wymieniane na świeże. Dwie osoby plus pies, drzwi i okna zamknięte. 

Montaż rekuperacji w domu zamieszkałym – szczegóły inwestycji

Dom, w którym montowaliśmy system rekuperacji posiadał stare, drewniane okna, przez które uciekało ciepło, ale które umożliwiały działanie wentylacji grawitacyjnej. Kiedy je wymieniono na szczelne i ciepłe okna energooszczędne, zaczęły się problemy z wilgocią: grzyb na ścianach, zapach stęchlizny, kłopoty z bólem głowy, ze snem. 

Poddasze nieużytkowe: tu, pod krokwiami, poprowadzimy instalację rekuperacji z kanałów stalowych Spiro. 

Etap budowy: dom zamieszkany 

Rodzaj budynku: dwukondygnacyjny dom jednorodzinny z 1945 r.

Bilans powietrzny budynku: 200 m³/h

Kubatura: 225 m³

Powierzchnia wentylowanych pomieszczeń: 85 m²

Ilość wentylowanych kondygnacji: 1

Zaprojektowany rekuperator: AERISnext 350 std

Rodzaj instalacji wentylacyjnej: stal okrągła izolowana Spiro 

Ilość punktów nawiewnych i wywiewnych w budynku: 7 + czerpnia i wyrzutnia

Czas montażu instalacji: 3 dni

Istotne informacje o projekcie: dom posiada dwie kondygnacje i parter, z czego rodzina Piotra i Estery zamieszkuje 1 piętro, które wentylujemy. Instalacja prowadzona jest na poddaszu, skąd schodzi do punktów nawiewnych i wywiewnych na poziom piętra. Wentylowane są dwa pokoje, kuchnia z salonem, łazienka.

Fotorelacja z montażu rekuperacji w domu zamieszkanym

Poprowadzenie instalacji nad krokwiami umożliwi zagospodarowanie w przyszłości poddasza. 
Mgr inż. Marta Opałka z Rekuperatory.pl wyjaśnia inwestorowi, gdzie planuje prowadzić główne kanały rekuperacji
Rozmowy, pomiary, ustalenia… dom zamieszkany wymaga bezwzględnie wizyty inżyniera i doradcy na miejscu.  
Dokładnie w tym miejscu nad blatem kuchennym będzie znajdował się punkt wyciągowy.
Kuchnia i  jadalnia w trakcie prac montażowych. W suficie widoczny otwór na montaż anemostatu wyciągowego, który usunie zużyte powietrze z pomieszczenia.
Gotowy fragment instalacji rekuperacji na poddaszu. 
Inwestor przy schodach i drzwiach na poddasze. To tutaj zamontowany został rekuperator. Z lewej strony widoczne podejście do czerpni powietrza z filtrem kanałowym. 
Montujemy, montujemy… dzień drugi. 
Prowadzenie kanałów ponad krokwiami. Ich izolacja i mocowanie dzień trzeci – końcówka.
Po zakończeniu prac montażowych i po montażu punktów nawiewnych i wywiewnych czas na ostatni etap prac: regulację punktów nawiewnych i wywiewnych. Wszystko po to, by system działał zgodnie z zaprojektowanymi wartościami.

Klienci deklarują, że główna przyczyna, dlaczego wybrali naszą firmę do montażu rekuperacji to nasze doświadczenie (9590 montaży) oraz poważne, fachowe podejście do realizacji usługi oraz dobre opinie w internecie. 

Rekuperatory.pl działają w całej Polsce i tutaj możesz złożyć zapytanie o indywidualną konsultację i wycenę.

Bezpłatna wycena