Badanie wykonano w dwóch sypialniach: jednej o metrażu 11 m² w domu wielorodzinnym przy wentylacji grawitacyjnej i w drugiej o metrażu 12,5 m² w domu jednorodzinnym z rekuperacją.
Podczas pomiaru w sypialni przebywały 2 osoby dorosłe, okna były zamknięte, drzwi pozostały lekko uchylone (co nie miało wpływu na pomiar w domu z rekuperacją, a w domu z grawitacją nieco polepszyło wynik końcowy).
Wykres 1 (dom z rekuperacją) pokazuje start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano.
Na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony).
Dom z rekuperacją: poziom dwutlenku węgla przez całą noc nie zmienia się i pozostaje na poziomie około 900 ppm.
Wykres 2 (dom z tradycyjną wentylacją grawitacyjną) pokazuje start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO₂ w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm(!) w szczytowej fazie.
Warto także zwrócić uwagę na rosnący w ciągu całej nocy poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony).
Dom bez rekuperacji: poziom dwutlenku węgla przez całą noc stopniowo rośnie aż do niebezpiecznej dla zdrowia wartości ponad 2500 ppm (!)
Sprawdź, od czego zależy koszt rekuperacji.
Dwutlenek węgla uważa się za szczególnie podstępny rodzaj zanieczyszczenia powietrza. Jest on ubocznym produktem spalania i oddychania ludzi: każdy z nas w ciągu godziny produkuje około 20 l dwutlenku węgla.
Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje się do 1000 ppm, w biurach 1400 ppm (już wtedy powietrze odbieramy jako nieświeże). Gdy poziom CO2 osiągnie wartość 2500 ppm, robi się niebezpiecznie.
Stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach nie powinno przekraczać 1000 ppm. 2500 ppm to wartość niebezpieczna dla zdrowia człowieka powodująca bardzo złe samopoczucie: ból głowy, mdłości, zaburzenia koncentracji i równowagi.
Rekuperatory.pl. Działamy w całej Polsce. Tutaj możesz wypełnić formularz o indywidualną konsultację i wycenę.