Tak, montaż rekuperacji w mieszkaniu jest możliwy. Najłatwiej zrobić go na etapie budowy, wykańczania nowego mieszkania, remontu, przebudowy lub termomodernizacji.
Rekuperacja w mieszkaniu pracuje identycznie, jak w domu: wyciąga zużyte, a nawiewa świeże powietrze. Robi to z minimalnymi stratami energii, nawet zimą.
Sposób montażu rekuperacji w mieszkaniu odbywa się również na podobnej zasadzie jak w domu. Różnica może być na etapie wyboru pomieszczenia na montaż rekuperatora oraz na etapie wyboru kanałów wentylacyjnych. Chodzi o to, by instalację maksymalnie ukryć, a rekuperator zamontować z dala od sypialni.
Rekuperacja w mieszkaniu wymaga zgody od wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku na wykonanie otworów na czerpnię i wyrzutnię powietrza w elewacji budynku. Otworami tymi będzie transportowane powietrze do i z pomieszczeń.
Właśnie zakończyliśmy montaż systemu rekuperacji w dużym dwupoziomowym mieszkaniu trzykondygnacyjnego budynku wielorodzinnego na osiedlu w Poznaniu. Mieszkanie ma metraż 150 m², dwie łazienki i 8 pokoi, łącznie z sypialnią, salonem i pokojami dzieci.
System rekuperacji został zamontowany na rekuperatorze AERIS 350 LUXE VV, który dodatkowo wyposażono w moduł Aeris Intelligence by Fibaro pozwalający na sterowanie rekuperacją z poziomu systemu inteligentnego domu Fibaro.
Instalacja wykonana jest z nowoczesnych polietylenowych przewodów wentylacyjnych NeoFlex®GOLD o średnicy 63 mm, które zostały poprowadzone pod sufitem i będą wymagać zabudowy. Dzięki niewielkim rozmiarom można je łatwo ukryć.
Rekuperator został umieszczony w pomieszczeniu gospodarczym o wysokości 2,8 m i powierzchni 5 m². Czerpnię i wyrzutnię umieszczono w ścianie zewnętrznej budynku z estetyczną żaluzją na elewacji.
Rekuperacja w mieszkaniu polega na zamontowaniu jednostki centralnej, tj. jednego rekuperatora, który wentyluje całe mieszkanie. Rekuperator powietrza, nawiewa i wywiewa powietrze z pomieszczeń za pośrednictwem instalacji. Instalacja to inaczej sieć, czy też nitki kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze.
W układzie wentylacji centralnej, rekuperacja jest w każdym pokoju. Znaczy to, że każdy pokój posiada własny punkt nawiewny. Kuchnia, garderoba i łazienka posiadają najczęściej punkty wywiewne. Niektóre pomieszczenia są tylko transferowane, tj. nie posiadają punktów nawiewnych ani wywiewnych, a powietrze tylko przez nie przepływa. Są to np. korytarze.
Dzięki centralnemu układowi, wentylacja realizuje tzw. zrównoważoną wentylację nawiewno – wywiewną, która polega na wyciąganiu i nawiewaniu identycznej ilości powietrza.
Dzięki temu całe mieszkanie ma zapewnioną wymianę powietrza.
Istnieje również inny sposób, którym jest montaż jednostki decentralnej. Rekuperator taki umieszczany jest tylko w jednym pokoju.
Montuje się go w ścianie, w której wcześniej wierci się otwór na przestrzał budynku. W nim umieszczany jest rekuperator.
Więcej o rekuperacji ściennej tutaj
Cena montażu systemu rekuperacji w mieszkaniu zależy od:
Aby wycenić dokładny koszt montażu rekuperacji w mieszkaniu, warto skontaktować się bezpośrednio z firmą montującą, która na podstawie rzutów mieszkania, przygotuje kalkulację.
Dzięki systemowi rekuperacji w mieszkaniu, który zadba o jakość powietrza, stale utrzymywany będzie wysoki komfort klimatyczny. Zużyte, stare powietrze będzie wywiewane, a na jego miejsce nawiewane świeże, czerpane z zewnątrz.
Zanim trafi ono do pomieszczeń, przejdzie przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, by zimą ogrzać się od powietrza wyciąganego z pomieszczeń, które trafia do wyrzutni i jest usuwane z budynku.
Ten odzysk ciepła potrafi odzyskać ponad 90% energii z ogrzanego powietrza. I choć system rekuperacji nie zastępuje centralnego systemu grzewczego, wentylacja pomieszczeń jest, w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, dużo tańsza.
Uważa się, że rekuperacja to najtańszy sposób wentylowania pomieszczeń.
Świeże powietrze to także korzyści zdrowotne. Gdy jesteśmy dotlenieni, lepiej śpimy i pracujemy. Rzadziej też chorujemy.
Wentylacja mechaniczna w mieszkaniu w bloku jest zdecydowanie korzystnym i komfortowym rozwiązaniem.
Montaż rekuperacji w mieszkaniu Skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę.