Dom pasywny i rekuperacja

Ekipy Wykonawcze Rekuperatory.pl ukończyły właśnie instalację rekuperacji w domu pasywnym w miejscowości Olszewo, w województwie warmińsko-mazurskim. Docelowo w domu tym będzie zainstalowany przeciwprądowy rekuperator AERIS o najwyższym stopniu odzysku ciepła z powietrza wywiewanego (do 95%).

Dom w Olszewie budowany jest w standardzie pasywnym, co oznacza bardzo wysokie współczynniki izolacyjności przegród. Mówiąc prościej: jest to bardzo ciepły, dobrze zaizolowany dom, którego zapotrzebowanie na ciepło jest nawet ośmiokrotnie niższe niż zwykłych budynków i wynosi nie więcej niż 15 kWh/(m²/rok). W domach energooszczędnych osiąga ono około 40  kWh/(m²/rok), a w tych budowanych w standardowej technologii cyfra ta dochodzi do nawet 120 kWh/(m²/rok).

Dom pasywny ch

Dom pasywny z instalacją rekuperacji Rekuperatory.pl

Ciekawe fakty o rekuperacji w domu pasywnym:

  • w domu pasywnym nie można zainstalować np. kominka, gdyż ilość ciepła byłaby zbyt duża i spowodowałaby zbyt duży wzrost temperatury
  • w domu pasywnym nie można zastosować innego niż rekuperacja sposobu wentylacji budynków (wentylacja grawitacyjna zdyskwalifikowałaby dom jako pasywny)
  • dom pasywny zazwyczaj nie ma komina (brak pieca, brak wentylacji grawitacyjnej, brak kominka)
  • pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z niezbędnymi certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt powstał w 2006 r. w Smolcu pod Wrocławiem (rekuperatory.pl projektowały i wykonywały tam system rekuperacji)
  • obecnie trwa program rządowy refundujący część kosztów budowy domu pasywnego (określanego jako standard NF15) 
  • instalacje rekuperatory.pl i rekuperatory AERIS spełniają standardy dopłat do kredytów programu rzadowego

 


Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
Drafton
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock