Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Najważniejsze informacje o rekuperacji

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to potoczna nazwa wentylacji mechanicznej, która dodatkowo umożliwia odzyskiwanie energii z wywiewanego powietrza. Sercem systemu rekuperacji jest urządzenie, zwane rekuperatorem, które – za pomocą dwóch wentylatorów – umożliwia usuwanie powietrza z pomieszczeń i zastąpienie go powietrzem świeżym i filtrowanym, zaciąganym z zewnątrz. Zadaniem rekuperatora jest przekazać pozyskaną z wyciąganego powietrza energię (latem chłód, zimą ciepło) i wykorzystać ją do ogrzewania świeżego nawiewanego powietrza. Każdy rekuperator wyposażony jest w dwa filtry, dzięki którym powietrze nawiewane do domu jest nie tylko świeże, ale również czyste, bez smogu i alergenów, a nawet bez bakterii i wirusów przy zastosowaniu zaawansowanych metod oczyszczania.

Więcej informacji o rekuperacji przeczytasz w tych artykułach

Czy warto zamontować rekuperację w domu?

Największą zaletą rekuperacji, poza czystym i świeżym powietrzem, jest możliwość oszczędzania energii, którą system grzewczy wytwarza do zapewnienia komfortowej temperatury. Przy wentylacji grawitacyjnej i oknach wyposażonych w nawiewniki (warunek konieczny, by wentylacja grawitacyjna zadziałała), powietrze ulatuje kominami grawitacyjnymi. Wiąże się to z utratą około 30 – 50% wytworzonego ciepła.
Rekuperacja pozwala znacząco zmniejszyć te straty przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości higienicznej powietrza i wysokiego komfortu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła podnosi efektywność energetyczną domów i pozwala na znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. W filmie umieszczonym obok dokładnie tłumaczymy, czym jest rekuperacja i jakie są korzyści z jej zamontowania.

Dlaczego wentylacja mechaniczna jest potrzebna w domu?

Wentylację grawitacyjną stosuje się w domach od wielu lat. Nowsze technologie stosowane w budownictwie powodują, że domy stają się bardziej szczelne i dlatego wymagają innej niż grawitacyjna, wentylacji. Brak dobrej wentylacji w domu negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Skutkiem złej wentylacji w nowoczesnym, szczelnym budownictwie jest tzw. syndrom chorego budynku, który prowadzi do licznych chorób płucnych i alergii. Nie sprzyja także dobremu samopoczuciu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o wentylacji

Różnice pomiędzy rekuperacją, ogrzewaniem, klimatyzacją a wentylacją grawitacyjną

Wielu klientów zastanawia się, czy rekuperacja, klimatyzacja i ogrzewanie są tym samym. Przygotowaliśmy infografikę, która w prosty sposób wyjaśnia podstawowe różnice pomiędzy nimi.
 • Czy rekuperacja grzeje?
 • Kiedy wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo?
 • Czy klimatyzacja wymienia powietrze zużyte na świeże?
Zobacz więcej infografik

Ile kosztuje rekuperacja?

Rynkowa rozpiętość cenowa wyceny montażu systemu rekuperacji jest dość spora. Trudno jest podać dokładną kwotę, ponieważ każda wycena powinna być zawsze wykonana indywidualnie. Każdy dom jest inny i ma różne potrzeby. Warto jednak zaznaczyć, że ma cenę montażu systemu rekuperacji wpływa:
 • doświadczenie firmy projektującej i montującej system rekuperacji (warto, by była to jedna i ta sama firma)
 • jakość i moc rekuperatora
 • rodzaj i jakość instalacji
 • nieobowiązkowe dodatki, np. gruntowy wymiennik ciepła, system antysmogowy, nawilżacz powietrza

Najważniejsze informacje o tym, co wpływa na koszt rekuperacji, znajdziesz w poniższych artykułach

Na jakim etapie zamontować rekuperację? Rekuperacja krok po kroku.

Każdy, kto rozważa wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zastanawia się, kiedy zaplanować montaż systemu rekuperacji. Rekuperację można zamontować na każdym etapie projektu domu, a także w domu już zamieszkanym. Najlepiej jednak o rekuperacji jest pomyśleć, gdy dom jest w fazie projektowej. Udaje się wtedy idealnie dobrać trasy prowadzenia instalacji, dobór rodzaju instalacji, miejsce montażu rekuperatora, zaplanować i wykonać przepusty. Zyski są jeszcze większe, gdy zyski z rekuperacji zostaną uwzględnione w projekcie systemu grzewczego opartego na pompie ciepła. Udaje się wtedy zaoszczędzić nawet do 15 tys. zł.

Proces montażu systemu rekuperacji w Rekuperatory.pl, krok po kroku

 1. Rozmowa telefoniczna ze specjalistą Rekuperatory.pl
 2. Konsultacja projektu domu, dobór rozwiązań, bezpłatna oferta montażu
 3. Decyzja o podpisaniu umowy
 4. Wykonanie obliczeń oraz projektu systemu rekuperacji
 5. Ustalenie terminu montażu rekuperacji
 6. Montaż instalacji systemu rekuperacji (2 – 3 dni)
 7. Montaż i uruchomienie rekuperatora, pomiary, protokół regulacji (1 dzień)

Wybierz etap budowy, na którym jesteś

Planujesz montaż rekuperacji i nie wiesz gdzie zacząć?

Przez 20 lat istnienia marki Rekuperatory.pl wykonaliśmy ponad 8979 instalacji systemów rekuperacji w domach w całej Polsce. Zaufaj naszemu doświadczeniu, przeprowadzimy Cię przez cały proces i pomożemy sprawić, by Twój dom był zdrowy i pełen świeżego powietrza. Zostaw nam swój numer telefonu, jeden z naszych specjalistów oddzwoni, by porozmawiać o Twoich potrzebach, odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wątpliwości. Chcesz poznać szczegóły montażu rekuperacji w Twoim domu?Zostaw numer telefonu. Oddzwonimy!Wypełniam formularz Możesz też zadzwonić bezpośrednio do naszego przedstawiciela regionalnego. Wybierz z mapy województwo, a następnie odnajdź swój powiat i sprawdź, kto może spotkać się z Tobą w dogodnym dla Ciebie czasie i miejsce. Nasi doradcy dojeżdżają w każde miejsce w Polsce.