Wyższa sprawność wymiennika ciepła = większy odzysk energii w systemie rekuperacji
Najwyższą sprawność osiąga wymiennik przeciwprądowy, w którym kanały powietrza ustawione są równolegle do siebie, a strumień powietrza nawiewanego jest przeciwległy do strumienia powietrza wywiewanego.
Wielkość wymiennika – ważny parametr
Wielkość wymiennika ciepła to jeden z najważniejszych parametrów, który należy brać pod uwagę przy ocenie efektywności działania rekuperatora. Im większy wymiennik ciepła, tym większa ilość kanalików, przez które przepływa powietrze w wymienniku, co bezpośrednio oznacza większą powierzchnię wymiany ciepła w rekuperatorze, a co za tym idzie, zwiększa parametr odzysku ciepła.W każdym rekuperatorze AERISnext powierzchnia wymiany ciepła wynosi 43,7 m2. To niedościgniona wielkość wymiennika na rynku rekuperatorów.
Powierzchnia wymiany ciepła w rekuperatorach – porównanie.
Cechy wymiennika ciepła w rekuperatorze AERISnext
- efektywniejszy odzysk ciepła w nowej generacji wymienniku przeciwprądowym, którego kształt jest wzorowany na szlifie brylantowym
- zwiększenie powierzchni odzysku ciepła o dodatkowe 100 mm wysokości wymiennika
- niższy opór powietrza (SFP)
- zoptymalizowana odległość pomiędzy płytkami wymiennika ciepła
- zmienna wysokość kanałów przepływowych
- kanały powietrze w wymienniku skierowane zostały w stronę wentylatorów
- optymalny przepływ powietrza
Typy wymienników
Typ wymiennika ciepła decyduje o typie rekuperatora. Wymiennik obrotowy = centrala obrotowa, wymiennik przeciwprądowy – centrala przeciwprądowa, wymiennik ciepła krzyżowy = centrala krzyżowa. W zależności również od typu, wymiennik ma różne kształty: romba w wymiennikach płytowych (przeciwprądowych lub krzyżowych) lub koła, a właściwie walca, w obrotowych. Budowa wewnętrzna wymiennika oraz rodzaj zastosowanego materiału decydują o różnicach jakościowych pomiędzy tymi samymi typami wymienników.

W przeciwprądowym wymienniku ciepła strumienie powietrza przemieszczają się równolegle do siebie – odzysk ciepła w takich wymiennikach jest największy i w warunkach idealnych dochodzi nawet do 95%.
W wymienniku ciepła 'spotykają się’ dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i nawiewanego do pomieszczeń. To tutaj odbywa się wymiana energii pomiędzy strumieniami. Choć strumienie nie mieszają się, przekazują sobie energię: przede wszystkim ciepło.Przeczytaj także:Co warto wiedzieć przed montażem pompy ciepła? Działanie wymiennika ciepła w rekuperatorze