Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja ze stali

Rekuperacja na stali – co to jest

Instalacja wentylacyjna służy do transportu powietrza w systemach wentylacji mechanicznej. Powietrze przesyłane jest kanałem czerpnym z zewnątrz do rekuperatora, a z rekuperatora do pomieszczeń. Druga nitka wentylacji to nitka wyciągowa w kierunku przeciwnym: z pomieszczeń do rekuperatora i do wyrzutni powietrza na zewnątrz.

Odpowiednie wykonanie instalacji wentylacyjnej: jej zaprojektowanie i zaizolowanie gwarantuje osiągnięcie zakładanych korzyści z rekuperacji: komfortu powietrznego oraz dużego odzysku ciepła – jednego z najważniejszych korzyści z rekuperacji. Dowiedz się, po co rekuperacji gruntowy wymiennik ciepła

Kanaly wentylacyjne stalowe

Instalacja wentylacyjna na stali rozprowadzona na poddaszu nieużytkowym, skąd kanały schodzą na dolną kondygnację. 

Instalacja wykonana z zaizolowanych kanałów stalowych jest bardzo często wybieranym rodzajem instalacji. Nic dziwnego: stal jest sprawdzonym materiałem do jej budowy, który umożliwia uzyskanie optymalnych wydatków i prędkości powietrza. To z kolei powoduje, że rekuperacja ze stali gwarantuje ciche i sprawne funkcjonowanie całego układu.

Kanały stalowe mają średnicę od 80 do 120 mm i można je wyczyścić dostępnymi metodami mechanicznymi.

Pełną szczelność instalacji ze stali gwarantują specjalne taśmy dedykowane do specjalistycznych łączeń elementów instalacji. Instalacja dodatkowo jest zaizolowana wełną mineralną na całej długości. Precyzyjnie zaprojektowana i dokładnie wykonana izolacja nie tylko ogranicza straty ciepła, ale również stanowi izolację akustyczną i przeciwkondensacyjną.

Rekuperacja ze stali – rodzaje kanałów stalowych

Okrągłe kanały stalowe to nie jedyny rodzaj instalacji rekuperacji na stali. Do budowy instalacji wykorzystuje się również płaskie kanały stalowe NeoStal, które dają ogromne możliwości dopasowania się do architektury większości wentylowanych budynków.

Płaskie kanały stalowe systemu NeoStal

Instalacja rekuperacji wykonana z płaskich kanałów stalowych NeoStal da się połączyć z instalacją na kanałach okrągłych stalowych o dużych średnicach

Instalacja wentylacyjna na stali – pułapki w wykonawstwie instalacji na kanałach stalowych

Prawidłowe wykonanie efektywnie działającej instalacji rekuperacji z kanałów stalowych wymaga sporo wiedzy i doświadczenia, a ich montaż jest dłuższy i bardziej pracochłonny niż w przypadku nowoczesnych instalacji z tworzywa. Dodatkowo również nie w każdym domu można ją zamontować więcej na ten temat

Instalacja na kanalach stalowych

Instalacja z izolowanych kanałów ze stali prowadzona pod sufitem. 

Montaż instalacji opartej na kanałach stalowych (jak i każdej innej) poprzedzać powinno wykonanie projektu zawierającego między innymi trasy prowadzenia kanałów, miejsca usytuowania punktów nawiewnych i wywiewnych oraz obliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne. Gwarantuje to uzyskanie odpowiednich przepływów powietrza, dzięki czemu każde pomieszczenie jest właściwie zwentylowane, a komfort w domu idealny.

Co uwzględnia instalacja Rekuperatory.pl na kanałach stalowych

  • odpowiednie redukcje, kolana, nyple i inne niezbędne kształtki wentylacyjne
  • wysokiej jakości antybakteryjne przewody z polietylenu w przypadku instalacji z tworzywa
  • właściwą dla danego odcinka instalacji średnicę kanałów wentylacyjnych
  • odpowiednio prowadzone trasy kanałów
  • optymalne długości puszek rozprężnych
  • szczegółowo zaplanowaną kolejność odejść pod punkty nawiewne i wywiewne oraz ich średnice
  • odpowiednie długości odejść od trójników oraz sposoby łączenia kanałów z kształtkami
  • precyzyjne doszczelnienie kanałów i ich połączeń
  • stabilne mocowanie instalacji
  • miejsce i sposób montażu rewizji
  • prawidłowe podłączenie instalacji do rekuperatora
  • prawidłowe uruchomienie systemu rekuperacji zgodnie z zaprojektowanymi wartościami przepływów

Oprócz instalacji z kanałów stalowych, instalację wentylacji zbudować można z przewodów z tworzywa NeoFlex®GOLD lub NeoFlex®STD System.

Instalacja rekuperacji z płaskich kanałów stalowych – skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowej pomocy doświadczonych specjalistów.

Co lepsze: stal czy tworzywo

Nie musisz wiedzieć, jaką instalację wybrać. Dobiera się ją dla każdego domu indywidualnie, a pomóc w tym powinien doradca ds. rekuperacji na podstawie analizy rzutów i rozmowy z inwestorem oraz architektem. Zaufaj doświadczonej firmie.

Czy zabudowa kanałów wentylacyjnych jest zawsze konieczna

Prawidłowo zaprojektowana i dobrze wykonana instalacja jest zupełnie niewidoczna i nie musi być zabudowana, choć szczegóły i trasa jej prowadzenia ustala się zawsze indywidualnie po konsultacji.

Kiedy decyduje się o rodzaju instalacji

Rodzaj instalacji do rekuperacji warto jest wybrać, gdy dom jest na etapie projektu. Można wtedy przewidzieć przejścia przez stropy oraz dokładnie zaplanować wszystkie szczegóły prowadzenia kanałów wentylacyjnych.

Na jakim etapie budowy domu montuje się instalację rekuperacji

Pierwszy etap montażu rekuperacji robi się, gdy dom jest na etapie stanu surowego przed tynkami. więcej