Rekuperatory.pl
603 446 366

Gruntowy wymiennik ciepła ComfoFond-L Q

Chłodzenie i ogrzewanie powietrza – Gruntowy wymiennik ciepła (GWC)

Każdy system rekuperacji wyposażony w rekuperator AERISnext w wersji pełnej oraz w rekuperator AERIS z modułem LUXE może być wyposażony w GWC i korzystać z energii zgromadzonej pod powierzchnią gruntu.

To dodatkowe urządzenie zwiększa zyski energetyczne systemu rekuperacji opracowując powietrze zanim jeszcze trafi ono do rekuperatora. W praktyce oznacza to jeszcze większe oszczędności i komfort oraz wykorzystanie energii zgromadzonej w gruncie.

Celem pracy GWC jest dostarczenie do rekuperatora powietrza chłodniejszego latem i cieplejszego zimą, niż wynosi temperatura powietrza zewnętrznego.

Interesuje Cię montaż systemu rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie, w skład którego wchodzi jednostka wewnętrzna, montowana przy rekuperatorze oraz zewnętrzna instalacja GWC wykonana ze szczelnych rurek z krążącym w obiegu zamkniętym roztworem glikolu.

Glikol, pobierając energię z gruntu, przekazuje chłód (latem) lub ciepło (zimą) do urządzenia, w którym dochodzi do przekazania energii do powietrza nawiewanego do budynku. Dzięki temu do wymiennika rekuperatora dostaje się świeże powietrze z zewnątrz, ale wstępnie opracowane: zimą podgrzane, a latem ochłodzone. W wyniku tej obróbki zimą cały system rekuperacji jest w stanie osiągnąć dużo wyższe sprawności odzysku ciepła, a dodatkowo wymiennik jest chroniony przed przemarzaniem. Przeczytaj też, jak działa pompa ciepła.

Podstawowe funkcje gruntowego wymiennika ciepła

  • obróbka temperaturowa powietrza: zimą podgrzewanie, latem schładzanie
  • zwiększenie sprawności energetycznej całego układu rekuperacji minimalizując konieczność załączania się nagrzewnicy elektrycznej wstępnej w rekuperatorze
  • większy komfort w pomieszczeniach 
  • jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie
  • ochrona wymiennika przed przemarzaniem
Karta produktowa gruntowego wymiennika ciepłaKarta produktowa gruntowego wymiennika ciepła
Zobacz zdjęcia z montażu instalacji zewnętrznej GWC