Rekuperacja a ogrzewanie i klimatyzacja. Porównanie.

W artykule znajdziesz

  1. Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie budynku?
  2. Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację budynku?
  3. Rekuperacja a klimatyzacja i ogrzewanie – porównanie

Podstawową funkcją systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła – rekuperacji – ale także każdego innego systemu wentylacyjnego – jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz usuwanie zużytego z dużą ilością dwutlenku węgla i wilgoci oraz innych zanieczyszczeń.

Dodatkowo nawiewane powietrze jest oczyszczane. Oczyszczanie może odbywać się w podstawowy sposób (za pomocą filtrów w rekuperatorze) lub w sposób zaawansowany.

Procesowi wymiany powietrza – dzięki wymiennikowi ciepła rekuperatora – towarzyszy odzysk energii. Rekuperator odzyskuje energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu system grzewczy przez długi czas w okresach przejściowych (jesienią i wiosną) nie załącza się lub pracuje z mniejszą mocą. To źródło dużych, sięgających do 50% oszczędności na ogrzewaniu w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperacja = komfort i oszczędności.

Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi systemu grzewczego – nawet w domu pasywnym. Rekuperacja – jedynie albo aż – ogranicza pracę i moc działania systemu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła w rekuperatorze oddaje część energii z powietrza już ogrzanego, wyciąganego z pomieszczeń, do powietrza do nich nawiewanego. Znacznie ogranicza to zapotrzebowanie energetyczne budynku. >>więcej

 

Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji. Rekuperacja znacznie poprawia komfort klimatyczny w pomieszczeniach bez znaczącego obniżania temperatury podczas największych upałów. Komfort ten i jednocześnie sprawność rekuperacji można podnieść montując gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą ARTIC.

Warto pamiętać, że dobrze zaizolowany dom, w którym skutecznie ograniczono dopływ promieni słonecznych, w którym pracuje system rekuperacji, może nie wymagać już montażu klimatyzacji do uzyskania pełnego komfortu klimatycznego.

 

Rekuperacja a klimatyzacja i ogrzewanie – porównanie

 

RekuperacjaOgrzewanieKlimatyzacja
Wymienia zużyte powietrze na świeże+
Oszczędza na kosztach eksploatacji budynku+
Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach+
Filtruje powietrze w pomieszczeniach+
Działa prawidłowo przy otwartych oknach++
Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych+++
Jej eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej+++
Działa w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika+++
Wyłącza się ją zupełnie podczas nieobecności domowników+
Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych+++
Można regulować jej intensywność+++
Grzeje*++
Chłodzi**+

* Rekuperacja nie grzeje w znaczeniu: w naszej strefie klimatycznej nie może zastąpić systemu grzewczego

** Rekuperacja nie chłodzi tak mocno jak klimatyzacja, ale – szczególnie z GWC lub jednostką chłodzącą – obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem