Rekuperacja to wentylacja z odzyskiem ciepła: energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie zużytego: wraz z zanieczyszczeniami (kurzem, dwutlenkiem węgla i zapachami). System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. 

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Rekuperacja działa bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

jak działa rekuperacja

 

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewnia

  • ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku
  • oszczędności na ogrzewaniu budynku (nawet do 50%)
  • oszczędności na montażu pompy ciepła w domu z rekuperacją (budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne)
  • filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń (kurz, owady) zatrzymywana jest na filtrze

więcej korzyści z rekuperacji

 

Rekuperację wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej

Oznacza to, że w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne natomiast jest pozostawienie komina spalinowego do pieca lub/i kominka. Jeżeli w domu nie ma kominka, a system grzewczy oparty jest na pompie ciepła, komina nie ma wcale.

Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany i okna), nowoczesny, energooszczędny dom powinien posiadać rekuperację. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.

 

« sprawdź, ile kosztuje system rekuperacji

 

 

 

strony internetowe interclick.pl