Koszt rekuperacji w domu jednorodzinnym. Jak wyliczyć inwestycję.

W artykule znajdziesz

  1. Ile kosztuje montaż rekuperacji
  2. Zyski z rekuperacji
  3. Zalety i korzyści
  4. Straty na wentylacji grawitacyjnej

Rekuperacja (z ang. recuperation, mechanical ventilation with heat recovery) to proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Bez otwierania okien, bez strat energii, wszędzie, zawsze, w każdym pomieszczeniu. To ogromny komfort nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.

 

Ile kosztuje montaż rekuperacji

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nawet dwa identycznie architektonicznie budynki mogą mieć inny koszt montażu rekuperacji w zależności od rodzaju  pomieszczeń oraz zastosowanych w nich dodatków. 

tutaj dowiesz się wszystkiego na temat kosztów montażu systemu rekuperacji

 

Rekuperacja odzyskuje energię cieplną z powietrza wewnętrznego jednocześnie usuwając to powietrze z pomieszczeń. Dlaczego je usuwa? Bo jest ono zużyte, tzn. z wysoką zawartością dwutlenku węgla, który produkuje człowiek. Na to miejsce nawiewa świeże powietrze, które pobiera z zewnątrz. Do tego świeżego powietrza właśnie przekazuje ciepło, które zostało odzyskane.

Cały proces wymiany energetycznej ma miejsce w wymienniku ciepła rekuperatora: to tam, dzięki specyficznej budowie wymiennika, drobne strumienie powietrza wywiewanego sąsiadują ze strumieniami powietrza nawiewanego. Specjalny materiał, z którego wykonany jest wymiennik sprzyja tej wymianie energii.

Zyski z rekuperacji

Rekuperacja gwarantuje oszczędności na ogrzewaniu. To fakt. Dużo ważniejszy jest jednak inny fakt: ciągła, nieprzerwana wymiana powietrza. Usuwanie zużytego, pełnego dwutlenku węgla, bakterii, wirusów i roztoczy na świeże powietrze zewnętrze o niskim poziomie dwutlenku węgla.

To tak, jakbyśmy będąc w domu byli ciągle na spacerze: 100% świeżości! Wiecie, co to oznacza? Dotlenienie całego organizmu: non stop. Nawet zimą, wtedy, gdy okna są szczelnie zamknięte.

Rekuperację czuć. W domu wentylowanym mechanicznie jest po prostu przez cały czas świeżo i pachnąco. Jeżeli macie dom w pobliżu lasu, będzie Wam pachnieć lasem… Jeżeli pada deszcz, w pomieszczeniach będzie czuć deszcz… Niewiarygodne uczucie!

Zalety i korzyści

Nowoczesne technologie budowlane a wentylacja z odzyskiem ciepła/rekuperacja Każdy świadomy inwestor stara się zbudować dom korzystając z najnowszych technologii, które oferują producenci materiałów budowalnych. Styropian, elementy wznoszeniowe, folie, chemia budowlana, okna, drzwi: wszystko w ciągu ostatnich lat dążyło do podniesienia swoich parametrów szczelności. Wszystko po to, by dom był możliwie najtańszy w eksploatacji i miał jak najniższy współczynnik zużycia energetycznego.

Najtańszy tak, ale czy najzdrowszy? W szczelnym domu wentylacja grawitacyjna (inaczej tradycyjna) nie sprawdza się. O ile działa to: działa tylko w określonych warunkach pogodowych (na dworze poniżej 12 stopni C): to konieczne do wytworzenia różnicy ciśnień i spowodowania ruchu powietrza w kominach wentylacyjnych jest absolutnie niesterowalna.

By wentylacja grawitacyjna zadziałała, nowoczesne i ciepłe okna muszą zostać rozszczelnione? Rozszczelnione, czyli doposażone w nawiewniki okienne: tylko wtedy powietrze z zewnątrz będzie miało jak napłynąć. Jeżeli okna są szczelne, powietrze przyjmie kierunek odwrotny: z kratki nawiewnej do środka domu. Jednocześnie nawiane powietrze będzie miało identyczną temperaturę, jak to na zewnątrz, czyli w zimie np. minus 15 stopni.

Straty na wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna to minimum 30% strat ciepła w budynku! Właśnie dlatego, bardzo energooszczędny dom, czyli dom pasywny, nie może zostać zbudowany bez rek3uperacji, która jest w nim obowiązkowa. Rekuperacja czy mikrowentylacja? Co wybrać? Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla domu budowanego w obecnych czasach, gdzie stosowane technologie są ciepłe i szczelne!