Rekuperator, a wraz z nim cały system rekuperacji, powienien pracować w trybie ciągłym i nieprzerwanym, przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku. Dniem i nocą, niesłyszalnie i bezszelestnie, niezauważalnie: jak lodówka, jak piec gazowy, jak pompa ciepła. Na wakacjach też. My odpoczywamy, on nie.

Rytm naszego oddechu zmienia się pod wpływem emocji, uczuć i myśli. Oddychamy za słabo: za rzadko, za płytko, za krótko! Ponad 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach oddychając nie tylko byle jak, ale także byle czym: powietrzem pełnym wirusów, bakterii, jonów dodatnich i dwutlenku węgla. Zimą zbyt wilgotnym i zanieczyszczonym, latem bardziej suchym, ale też brudnym. 

Weź głęboki oddech, najdłuższy, jaki potrafisz - zatrzymaj sekundę - wydech.... Możesz dziś pojechać do lasu? Albo jutro rano? 

Rekuperacja nie jest klimatyzacją. Nie jest ogrzewaniem. Rekuperacja to wentylacja: zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. System nawiewa świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz, usuwając pełne dwutlenku węgla powietrze zużyte. 

Dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze dochodzi jednak do pewnej dobrej w skutkach wymiany energii...

Taką piękną stronę macie, a informacji, której szukam nigdzie nie znalazłem! Nie ma to jak oberwać z rana od Czytelnika!  

Czy rekuperację robi się przed tynkami wewnętrznymi, czy po i dlaczego?

Masz kłopoty ze snem? Boli Cię głowa? Cierpisz na jakieś dolegliwości układu oddechowego? Masz alergię? Sprawdź, jaka jest jakość powietrza, którym oddychasz!

Jestem szczęściarą! Mieszkam w zdrowym, pełnym świeżego i czystego powietrza domu z rekuperacją. Rekuperacja bez żadnych strat energetycznych (a nawet z oszczędnościami), bez wietrzenia, przeciągów, bez nawiewników w oknach i nie działających kratek wentylacyjnych, wymienia zużyte powietrze na świeże. 

Mój dom jest zdrowy. A Twój? 

Każda inwestycja, każdy dom i każda instalacja rekuperacji wymaga indywidualnego podejścia. Nie wszędzie sprawdzą się łatwiejsze w montażu lubiane przez małe firmy instalacyjne przewody polietylenowe, których stałe, niewielkie średnice generują pewne ograniczenia w projektowaniu systemu.

Kto mieszka w pobliżu lasu sosnowego ręka w górę! Sosny znajdują się obecnie w okresie pełnego pylenia i wyrzucają z siebie wiadra żółtego pyłku, który pokrywa tarasy, meble ogrodowe, trawę, buty i oczywiście z każdym oddechem dostaje się środka człowieka. Niewiarygodne ilości! Na szczęście sosna nie uczula tak bardzo jak trawy. Nie ma z czego się cieszyć: właśnie zaczyna się pylenie traw.

Podobno od jutra ma być już ciepło.. póki co dużo gospodarstw domowych nadal grzeje, w związku z czym pogorszyły się parametry czystości powietrza w Polsce, a drobny pył nisko zawieszony PM2.5 znowu przekroczył dopuszczalne normy. 

Uwaga! Poszukujemy do pracy w niepełnym wymiarze godzin do obsługi sklepu internetowego www.kupfiltry.pl. Praca w centrali firmy we Wrocławiu!

Zajrzyj do oferty

Syntetyczna prezentacja o tym, co to jest rekuperacja: 

https://www.slideshare.net/IwonkaStachurska/co-to-jest-rekuperacja-w-10-najwaniejszych-slajdach

 co to jest rekuperacja

 

Wiesz, że rekuperacja także filtruje nawiewane powietrze?

Oznacza to, że zanim świeże, zaciągnięte z zewnątrz powietrze trafi do pomieszczeń, w całości przechodzi przez filtr w rekuperatorze i tam się oczyszcza. To jedna z podstawowych - oprócz odzysku ciepła - korzyści z rekuperacji. 

Fabrycznie rekuperator wyposażony jest w filtr klasy G4, który zatrzymuje od 50 - 90% większych zanieczyszczeń. Jednak, aby nawiewane powietrze oczyścić z zanieczyszczeń smogowych, a więc pyłu PM10, rekuperator wyposażyć musisz w czerwony filtr F7 o podwyższonej klasie filtracji. Zainstaluj go na wejściu świeżego powietrza do rekuperatora (dla wersji prawych urządzenia, po stronie lewej, dla wersji lewych urządzenia po stronie prawej). 

Każdy montaż rekuperacji podzielony jest co najmniej na 2 etapy: montaż instalacji (na etapie stanu surowego przed tynkami) oraz montaż rekuperatora (na etapie po malowaniu ścian tuż przed wprowadzeniem się).

Pierwszy etap montażu trwa około 2-3 dni w zależności od stopnia zaawansowania instalacji, jej wielkości oraz rodzaju systemu. Inwestor wspólnie z doradcą i inżynierem wybiera pomiędzy:

  • klasyczną instalacją z izolowanych kanałów stalowych
  • nowoczesną w 100% wykonaną z tworzywa o najwyższej klasie szczelności D
  • ekonomiczną z kanałów z tworzywa i kolektorów ze stali

A Ty? Którą byś wybrał? 

 

Zazwyczaj 1 dom = 1 rekuperator. Czasami jednak zdarza się dom tak wyjątkowy, że dla optymalnego komfortu montuje się w nim dwa rekuperatory. Tak było i tym razem: w wyjątkowo ekskluzywnej rezydencji wyposażonej w ogromny przeszklony salon kąpielowy (powiedzieć o nim łazienka to byłoby zdecydowanie za mało) zostały zamontowane dwa urządzenia: AERISnext 350 (wentylujący górną kondygnację) oraz AERISnext 600 dbający o komfort na parterze. Oba rekuperatory zamontowano w pomieszczeniu gospodarczym na parterze. 

Instalację wykonano w systemie NeoFlex. Na kanałach nawiewnych dodatkowo zamontowane zostały chłodnice kanałowe zasilane glikolem z pompy ciepła. 

 

Aeris next w duzym domu

AERISnext 350 z prawej wentyluje górę, AERISnext z lewej dolną kondygnację eksluzywnej rezydencji w woj. wielkopolskim o powierzchni 290 m2. 

 

Jeżeli masz w samochodzie ogrzewanie, klimę oraz przycisk OFF przy pokrętle do ustawiania poziomów wentylacji oraz przycisk do odcięcia dopływu powietrza z zewnątrz, łatwo możesz wykonać pewien ciekawy test pokazujący, czym w zakresie komfortu powietrznego jest rekuperacja, czym różni się ona od klimatyzacji i od zwykłej wentylacji grawitacyjnej.

Możesz też sprawdzić, czym różni się dobrze wykonany system rekuperacji od systemu schrzanionego przez niedoświadczoną firmę instalacyjną. Gotowy?

Coraz częściej inwestorzy podejmują decyzję o budowie domu pasywnego. Wiedzieliście, że rekuperacja w takim domu to konieczność?

Bez niej nie byłoby szans na zakładany poziom zużycia energii (nie więcej niż 15 kWh/m2/rok). 

 

Rekuperatory.pl zaangażowały się w ogólnopolską akcję rządową Karta Dużej Rodziny, w ramach której duże rodziny otrzymują specjalne warunki zakupowe na zakupy dóbr lub usług. W Rekuperatory.pl otrzymasz zniżkę na montaż systemu rekuperacji!

karta duzej rodziny rekuperacja

 

Rekuperator posiada dwa filtry: jeden przy wentylatorze nawiewnym, drugi przy wywiewnym. O ile ten na wywiewie chroni głównie wymiennik ciepła przed zabrudzeniem, o tyle nawiewny zatrzymuje znaczną ilość zanieczyszczeń.

Dzięki temu nawiewane do pomieszczeń powietrze jest niemal w pełni pozbawione pyłu - głównego składnika smogu (oprócz zanieczyszczeń chemicznych).

Widzieliście kiedyś filtr wyciągnięty z rekuperatora po 4 miesiacach jego użytkowania? Zobaczcie!

Pierwsze pytanie do Rekuperatory.pl od klienta w 2017 roku: Czy w domu o bardzo małej powierzchni użytkowej (53,58 m2) rekuperacja spełni swoją rolę? 

Odpowiadamy: zdecydowanie tak. Powierzchnia domu nie ma znaczenia: rekuperacja działa tak samo w ogromnym i malutkim domu. Tak, jak każdy dom w naszym klimacie należy ogrzewać, tak samo każdy należy wentylować: bo każdemu z mieszkańców należy się dostęp do świeżego powietrza i oszczędności na ogrzewaniu.

Nie wyobrażamy sobie nie mieć dobrze działającej wentylacji w święta! Bigos! Ryba! ... wietrzenie odpada, bo zimno, a dzieci kręcą się pod nogami. Wiedzieliście, że rekuperacja rozwiązuje także kłopot z intensywnymi zapachami z kuchni?

Mózg potrzebuje powietrza! A że w pomieszczeniach spędzamy ponad 80% naszego czasu, warto zadbać nie tylko o częste spacery, ale także o świeże powietrze w domu.

Świeże powietrze zapewnia skuteczna wentylacja. Nie jest nią wentylacja grawitacyjna, która - jeżeli nie rozszczelnicie swoich super ciepłych okien i nie zamontujecie w oknach nawiewników - nie działa!

 

5 lat - tyle wynosi przedłużona gwarancja na rekuperator AERISnext udzielana przez Rekuperatory.pl. Warunkiem jej otrzymania jest zbudowanie systemu rekuperacji na instalacji R-vent Flex System, która - dzięki najwyższym parametrom szczelności klasy D - efektywnie i tylko z minimalnymi stratami ciśnienia transportuje powietrze.

Temperatury zewnętrzne zdają się każdego dnia grać nam na nosie. Dodatkowo obecna w powietrzu wilgoć powoduje, że odczuwamy przejmujący chłód.

Dziś termometry w najcieplejszym zazwyczaj miejscu Polski, czyli we Wrocławiu, na naszym opomiarowanym systemie rekuperacji opartym na rekuperatorze AERISnext zanotowały 11 stopni C w środku dnia! Brrrrr.....

Co na to rekuperator? Z 11 stopni wykręcił całe 20,3 i tyle nawiał do pomieszczeń. Piec jeszcze się nie załącza - co za oszczędności!

Bardzo lubimy małe domy! Właśnie taki dom, z trzema pokojami i tarasem, parterowy, skromny, a jednocześnie bardzo funkcjonalny ma w swojej ofercie Biuro Projektowe Lipińscy z Wrocławia. Jego powierzchnia użytkowa to... 68,15 m2

Metraż nie ma znaczenia dla systemu rekuperacji! Efektywna wymiana zużytego powietrza na filtrowane świeże, generujaca przy tym oszczędności ma sens w  domu o każdym metrażu, zbudowanym w każdej technologii.

Miło nam poinformować, że firma Rekuperatory.pl otrzymała certyfikat Firma Godna Zaufania 2016 przyznawany przedsiębiorstwom cechującym się nienaganną opinią wśród klientów i kontrahentów.

 

Zastanawialiście się, czym różni się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rekuperacja - od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej? (która i tak przy szczelnych trzyszybowych oknach bez dodatkowych nawiewników nie działa)?

Informacje w pigułce - zapraszam!

Wreszcie jest! Owoc pracy i badań inżynierów i konstruktorów: nowy rekuperator przeciwprądowy AERISnext

Już od połowy lipca w ofercie Rekuperatory.pl!

By już dzisiaj zobaczyć nowy rekuperator, zapraszamy do Wrocławia. Tam centrala dumnie stoi w showroomie, do którego często również zaglądają nasi inżynierowie i szef działu technicznego, który - pochylony - naciska, przyciska, przestawia i zmienia, by sprawdzić wszystkie funkcje nowej centrali!

Mamy wiele dowodów na to, że AERISnext to najnowocześniejszy rekuperator na świecie!

Wiele osób często pyta nas, czy rekuperacja ma sens w małym domu. Pracownia projektowa Murator zaprojektowała dom o powierzchni 29,4 m2, którego koszt budowy stanu surowego zamkniętego wynosi zaledwie 35 tys. zł! Urzeka nas to!

Bo czyż taki domek to nie jest kusząca alternatywa mieszkania w bloku?? Z ogrodem, tarasem i pełną niezależnością od głośnych sąsiadów? Dla singla lub pary, która nie potrzebuje ogromnej przestrzeni.

Rekuperacja sprawi, że dom jest tańszy w eksploatacji oraz niebywale komfortowy.

Temperatury nie rozpieszczają nas w tym roku: wczesnym rankiem system pomiarowy we Wrocławiu zanotował tylko 8 stopni C! Rekuperator robi jednak swoje i energią, jaką odzyskuje z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, ogrzewa strumień świeżego powietrza zewnętrznego, który jest nawiewany do domu.

Dzisiaj ogrzał go aż o 10,4 stopnia C: do 18,5 stopni!

Warszawska ekipa montażowa Rekuperatory.pl zakończyła właśnie montaż kanałów wentylacyjnych rekuperacji w istniejącym domu w prestiżowej warszawskiej dzielnicy Wilanów.

Czterokondygnacyjny budynek z poddaszem użytkowym ma powierzchnię 373 m2 i został zbudowany w latach 70. Obecnie przechodzi głęboką termomodernizację i inwestor słusznie uznał, że dla komfortu i energooszczędności rekuperacja będzie w nim niezbędna.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z montażu.

Najwyższa klasa efektywności energetycznej A+ dla rekuperatora AERIS 350 i 450! Dyrektywa UE, która weszła w życie w 2016 r. obliguje producentów i dystrybutorów central wentylacyjnych, do przyporządkowania i podawania do publicznej wiadomości konsumenta, jaką klasę posiada rekuperator.

Najwyższa klasa energetyczna, jaką może posiadać centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, to klasa A+. Posiadają ją rekuperatory, które otrzymały najlepszy parametr tzw. Jednostkowego Zużycia Energii (JZE) wyrażony w kWh/rok/m2.

Najniższą klasą przyznaną rekuperatorowi może być klasa G.

Rekuperatory AERIS posiadają - w zależności od sterowania, na jakie zdecyduje się inwestor - najwyższą klasę A+, A lub B.