We wrześniu 2018 r. ruszył rządowy program priorytetowy "Czyste powietrze", w ramach którego Polacy mogą skorzystać z dofinansowań lub pożyczek. Program ten kierowany jest do właścicieli domów, które będą termomodernizowane oraz do inwestorów rozpoczynających budowę domu i mających już pozwolenie na budowę. 

Dofinansowaniu podlega m.in. docieplenie przegród budowlanych, wymiana stolarki zewnętrznej (okien, drzwi), wymiana kotła gazowego, ogrzewania elektrycznego i inne, a także montaż pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: rekuperacji. 

Dofinansowanie do rekuperacji początkowo nie dotyczyło budynków nowobudowanych, jednak to się zmieniło i obecnie taką dotację można otrzymać również na budynki nowe. 

Bardzo nas to cieszy! Zwłaszcza, że centrale AERISnext spełniają wszystkie kryteria dotacji w zakresie granicznej sprawności temperaturowej odzysku ciepła,  maksymalnej wartości współczynnika nakładu energii elektrycznej oraz wyposażenia w układ automatyki sterującej umożliwiającej dostosowanie wydajności do aktualnych potrzeb!

 

Tutaj możesz pobrać wymagania techniczne dla urządzeń w programie priorytetowym Czyste powietrze

 

rekuperacja a grawitacja porownanie 

 

Wydatki na system rekuperacji, które podlegają dofinansowaniu w programie "Czyste powietrze" określono na poziomie maksymalnie do 10.000 zł,  przy czym ostateczny wymiar dofinansowania zależy od wysokości dochodu osiąganego na osobę w gospodarstwie domowym. 

Uwaga! Dotacja nie obejmie całego nakładu na system rekuperacji! 10tys. zł to tylko część inwestycji! 

 

Szczegóły w ulotce PDF do pobrania tutaj oraz na stronach Ministerstwa Środowiska https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/rusza-nabor-wnioskow-w-programie-czyste-powietrze/

Zasięgnij informacji o programie "Czyste Powietrze" u Doradców Rekuperatory.pl pod nr 603 446 366 lub mailem:

 

/o/

 

 

Inżynierom, ekipom montażowym, a także doradcom Rekuperatory.pl ciągle przybywa doświadczenia. Trudno w to uwierzyć, ale od początku istnienia marki w Polsce wykonaliśmy już 5850 montaży systemów rekuperacji! 

Jesteśmy z tego dumni, bo każdy montaż to dla nas nowe doświadczenie, które zdobywamy dla nas samych i kolejnych klientów! 

Nie dziwimy się również tak bardzo, że to robi ogromne wrażenie także na inwestorach, którzy postanawiają nam zaufać. Takie doświadczenie zobowiązuje, by wykonywać tylko najlepsze, najefektywniejsze systemy rekuperacji pod słońcem. 

Kolejny raz licznik montaży Rekuperatory.pl przeskoczy już na początku 2019 roku. 

montaze rekuperacji

Klienci pytają o ważne sprawy.

Czy posiadając kominek i piec na ekogroszek można montować wentylację mechaniczną?

Bardzo ważne pytanie od Klientki Rekuperatory.pl z jeszcze ważniejszą odpowiedzią od specjalisty Rekuperatory.pl: czy w domu z rekuperacją na szybach może kondensować się para wodna? W ustabilizowanej sytuacji: nie powinna! Przeczytajcie, dlaczego. 

Odwagi w kreowaniu marzeń i realizacji planów na cały Nowy Rok życzy ekipa Rekuperatory.pl!

Pracujecie, czy odpoczywacie po świętach? Bo my pracujemy!

Zerknijcie na nasze grudniowe montaże. 

Jak często zmieniać filtry w rekuperatorze? To pytanie jest na szycie popularności od zawsze. Przez lata przerobiliśmy kilka wersji: wymieniamy minimum po pół roku (jak zaleca producent), co 4 miesiące, a może jednak co 3... Dziś wiemy na pewno: filtry wymieniamy wtedy, kiedy się zabrudzą - u każdego nieco inaczej. Zobaczcie, jak wyglądają filtry, o których zapomniano... Brrrrr.....

Uwielbiamy naszych klientów, kiedy spotkanie zaczynają od: "ale w trzech zdaniach, bo nie mam czasu!" No tak, wszyscy cierpimy na to samo, dlatego dzisiaj krótko i na temat: dlaczego rekuperację trzeba mieć! A Ty? Wiesz?

Zepsucie systemu rekuperacji wcale nie jest takie trudne. Szczególnie dla 'fachofca' (błąd ortograficzny celowy). Fachofiec umie ułożyć instalację wod-kan i CO i jest przekonany, że rekuperację zrobi w godzinę. Inwestor skuszony ofertą niższą o kilka tysięcy złotych decyduje się. To najczęstszy scenariusz klientów, którzy trafiają potem do koordynatora serwisu technicznego lub doradcy Rekuperatory.pl. 

Czasami taką instalację można naprawić. Fotoreportaż.

Do stworzenia tego wpisu zainspirował mnie klient, który zadzwonił dziś rano do Rekuperatory.pl z pytaniem, czy w domu z rekuperacją można otwierać okna. A że można i że nie wyobrażamy sobie mieszkania w domu, w którym nie można by było, napiszemy o tym raz jeszcze. Plus kilka dodatkowych ważnych faktów o oknach w domu z rekuperacją! 

Ja obudziłam się dzisiaj baaardzo wyspana! Spałam dokładnie 7godzin i 40 minut. W tym czasie rekuperator chodził na 1 biegu cały czas wymieniając powietrze: zużyte wywiewał, świeże nawiewał. Dzięki temu mój mózg dotleniał się niemal tak dobrze, jak na spacerze, a zawartość dwutlenku węgla, który wyprodukowały moje płuca, nie wzrastała ani trochę przez całą noc! Jak było u Was?

Nie zastanawiajcie się: okap w kuchni być musi! I to niezależnie od tego, czy Wasz dom będzie wyposażony w wentylację mechaniczną, czyli rekuperację, czy nie. Okap w kuchni pozwala szybko pozbyć się większości zapachów wprost znad kuchenki. Działa efektywnie i włączany nawet na krótko jest nie do zastąpienia!

Jednak pamiętajcie: okap w kuchni TO NIE WENTYLACJA KUCHNI!

Myślisz o rekuperacji? Pamiętaj, by nie popełnić tych błędów! 

Jakie jest najgłośniejsze urządzenie w Waszym domu...???

W moim domu z rekuperacją jest nim z pewnością nowa, piękna i nowoczesna lodówka SAMSUNG BRB260187WWEF z technologią cool select!

Człowiek na wakacjach prawie 90% dnia przebywa na świeżym powietrzu. Ciało dostaje dużą dawkę energii. Oddech napełnia je życiodajnym tlenem, porusza płuca, klatkę piersiową i dotlenia mięsień sercowy. To głównie dlatego wracamy z wakacji pełni energii i siły!

Myślałeś, by ze świeżego powietrza korzystać przez cały rok, również przebywając w domu? 

Rekuperator, a wraz z nim cały system rekuperacji, powienien pracować w trybie ciągłym i nieprzerwanym, przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku. Dniem i nocą, niesłyszalnie i bezszelestnie, niezauważalnie: jak lodówka, jak piec gazowy, jak pompa ciepła. Na wakacjach też. My odpoczywamy, on nie.

Rytm naszego oddechu zmienia się pod wpływem emocji, uczuć i myśli. Oddychamy za słabo: za rzadko, za płytko, za krótko! Ponad 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach oddychając nie tylko byle jak, ale także byle czym: powietrzem pełnym wirusów, bakterii, jonów dodatnich i dwutlenku węgla. Zimą zbyt wilgotnym i zanieczyszczonym, latem bardziej suchym, ale też brudnym. 

Weź głęboki oddech, najdłuższy, jaki potrafisz - zatrzymaj sekundę - wydech.... Możesz dziś pojechać do lasu? Albo jutro rano? 

Rekuperacja nie jest klimatyzacją. Nie jest ogrzewaniem. Rekuperacja to wentylacja: zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. System nawiewa świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz, usuwając pełne dwutlenku węgla powietrze zużyte. 

Dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze dochodzi jednak do pewnej dobrej w skutkach wymiany energii...

Taką piękną stronę macie, a informacji, której szukam nigdzie nie znalazłem! Nie ma to jak oberwać z rana od Czytelnika!  

Czy rekuperację robi się przed tynkami wewnętrznymi, czy po i dlaczego?

Masz kłopoty ze snem? Boli Cię głowa? Cierpisz na jakieś dolegliwości układu oddechowego? Masz alergię? Sprawdź, jaka jest jakość powietrza, którym oddychasz!

Jestem szczęściarą! Mieszkam w zdrowym, pełnym świeżego i czystego powietrza domu z rekuperacją. Rekuperacja bez żadnych strat energetycznych (a nawet z oszczędnościami), bez wietrzenia, przeciągów, bez nawiewników w oknach i nie działających kratek wentylacyjnych, wymienia zużyte powietrze na świeże. 

Mój dom jest zdrowy. A Twój? 

Każda inwestycja, każdy dom i każda instalacja rekuperacji wymaga indywidualnego podejścia. Nie wszędzie sprawdzą się łatwiejsze w montażu lubiane przez małe firmy instalacyjne przewody polietylenowe, których stałe, niewielkie średnice generują pewne ograniczenia w projektowaniu systemu.

Kto mieszka w pobliżu lasu sosnowego ręka w górę! Sosny znajdują się obecnie w okresie pełnego pylenia i wyrzucają z siebie wiadra żółtego pyłku, który pokrywa tarasy, meble ogrodowe, trawę, buty i oczywiście z każdym oddechem dostaje się środka człowieka. Niewiarygodne ilości! Na szczęście sosna nie uczula tak bardzo jak trawy. Nie ma z czego się cieszyć: właśnie zaczyna się pylenie traw.

Podobno od jutra ma być już ciepło.. póki co dużo gospodarstw domowych nadal grzeje, w związku z czym pogorszyły się parametry czystości powietrza w Polsce, a drobny pył nisko zawieszony PM2.5 znowu przekroczył dopuszczalne normy. 

Uwaga! Poszukujemy do pracy w niepełnym wymiarze godzin do obsługi sklepu internetowego www.kupfiltry.pl. Praca w centrali firmy we Wrocławiu!

Zajrzyj do oferty

Syntetyczna prezentacja o tym, co to jest rekuperacja: 

https://www.slideshare.net/IwonkaStachurska/co-to-jest-rekuperacja-w-10-najwaniejszych-slajdach

 co to jest rekuperacja

 

Wiesz, że rekuperacja także filtruje nawiewane powietrze?

Oznacza to, że zanim świeże, zaciągnięte z zewnątrz powietrze trafi do pomieszczeń, w całości przechodzi przez filtr w rekuperatorze i tam się oczyszcza. To jedna z podstawowych - oprócz odzysku ciepła - korzyści z rekuperacji. 

Fabrycznie rekuperator wyposażony jest w filtr klasy G4, który zatrzymuje od 50 - 90% większych zanieczyszczeń. Jednak, aby nawiewane powietrze oczyścić z zanieczyszczeń smogowych, a więc pyłu PM10, rekuperator wyposażyć musisz w czerwony filtr F7 o podwyższonej klasie filtracji. Zainstaluj go na wejściu świeżego powietrza do rekuperatora (dla wersji prawych urządzenia, po stronie lewej, dla wersji lewych urządzenia po stronie prawej). 

Każdy montaż rekuperacji podzielony jest co najmniej na 2 etapy: montaż instalacji (na etapie stanu surowego przed tynkami) oraz montaż rekuperatora (na etapie po malowaniu ścian tuż przed wprowadzeniem się).

Pierwszy etap montażu trwa około 2-3 dni w zależności od stopnia zaawansowania instalacji, jej wielkości oraz rodzaju systemu. Inwestor wspólnie z doradcą i inżynierem wybiera pomiędzy:

 • klasyczną instalacją z izolowanych kanałów stalowych
 • nowoczesną w 100% wykonaną z tworzywa o najwyższej klasie szczelności D
 • ekonomiczną z kanałów z tworzywa i kolektorów ze stali

A Ty? Którą byś wybrał? 

 

Zazwyczaj 1 dom = 1 rekuperator. Czasami jednak zdarza się dom tak wyjątkowy, że dla optymalnego komfortu montuje się w nim dwa rekuperatory. Tak było i tym razem: w wyjątkowo ekskluzywnej rezydencji wyposażonej w ogromny przeszklony salon kąpielowy (powiedzieć o nim łazienka to byłoby zdecydowanie za mało) zostały zamontowane dwa urządzenia: AERISnext 350 (wentylujący górną kondygnację) oraz AERISnext 600 dbający o komfort na parterze. Oba rekuperatory zamontowano w pomieszczeniu gospodarczym na parterze. 

Instalację wykonano w systemie NeoFlex. Na kanałach nawiewnych dodatkowo zamontowane zostały chłodnice kanałowe zasilane glikolem z pompy ciepła. 

 

Aeris next w duzym domu

AERISnext 350 z prawej wentyluje górę, AERISnext z lewej dolną kondygnację eksluzywnej rezydencji w woj. wielkopolskim o powierzchni 290 m2. 

 

Jeżeli masz w samochodzie ogrzewanie, klimę oraz przycisk OFF przy pokrętle do ustawiania poziomów wentylacji oraz przycisk do odcięcia dopływu powietrza z zewnątrz, łatwo możesz wykonać pewien ciekawy test pokazujący, czym w zakresie komfortu powietrznego jest rekuperacja, czym różni się ona od klimatyzacji i od zwykłej wentylacji grawitacyjnej.

Możesz też sprawdzić, czym różni się dobrze wykonany system rekuperacji od systemu schrzanionego przez niedoświadczoną firmę instalacyjną. Gotowy?

Coraz częściej inwestorzy podejmują decyzję o budowie domu pasywnego. Wiedzieliście, że rekuperacja w takim domu to konieczność?

Bez niej nie byłoby szans na zakładany poziom zużycia energii (nie więcej niż 15 kWh/m2/rok). 

 

Rekuperatory.pl zaangażowały się w ogólnopolską akcję rządową Karta Dużej Rodziny, w ramach której duże rodziny otrzymują specjalne warunki zakupowe na zakupy dóbr lub usług. W Rekuperatory.pl otrzymasz zniżkę na montaż systemu rekuperacji!

karta duzej rodziny rekuperacja

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie