Co wpływa na cenę systemu rekuperacji

Spis treściWybierz interesujący cię temat

 1. Rozpiętość cenowa usługi montażu rekuperacji
 2. Cztery składowe ceny na montaż systemu rekuperacji
 3. Osiem mniej oczywistych składowych ceny na montaż systemu rekuperacji
 4. Dlaczego warto być czujnym, gdy cena na montaż rekuperacji jest niska

Wycena montażu systemu rekuperacji zawsze powinna być wykonana indywidualnie dla każdego domu i dla każdego inwestora. Dlaczego?

 1. Dlatego, że podstawową funkcją rekuperacji jest uzyskanie wysokich korzyści: zdrowego, wysokiego poziomu jakości higienicznej powietrza w domu przy minimalnym wydatku energii.
 2. Dlatego, że każdy dom i każdy inwestor jest inny i ma różne potrzeby, dwa budynki o identycznym metrażu mogą mieć różną długość instalacji, różne trasy jej prowadzenia, różną ilość punktów nawiewnych i wywiewnych oraz różnej mocy rekuperator. Mogą także być wykonane z zupełnie innego rodzaju instalacji w zależności od architektury budynku, wybranych rozwiązań konstrukcyjnych oraz budżetu, jakim dysponuje inwestor.
 3. Dlatego, by wycenić montaż systemu rekuperacji, potrzebne są rzuty każdej kondygnacji budynku, które pozwolą wytyczyć wstępną trasę prowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz dobrać odpowiednią moc rekuperatora. Bez analizy rzutów budynku wycena rekuperacji jest pobieżna, ogólna i może ulec zdecydowanej zmianie na późniejszym etapie.

Może także bardzo zawieść oczekiwania inwestorów co do komfortu klimatycznego, jakości powietrza w pomieszczeniach, odprowadzenia zapachów czy filtrowania powietrza nawiewanego oraz głośności pracy.

Rozpiętość cenowa usługi montażu rekuperacji

Rynkowa rozpiętość cenowa na montaż systemu rekuperacji (wraz z instalacją i rekuperatorem) jest spora.

W Rekuperatory.pl zależy nam, byście Państwo byli świadomi, co zawiera cena na montaż rekuperacji i z czym wiąże się niska cena, która może być kusząca, ale kryją się w niej pułapki, których nie chcielibyście doświadczyć.

I dlaczego czasami warto wydać więcej, by inwestycja w system rekuperacji nie była zupełnie nieopłacalna.

Cztery składowe ceny na montaż systemu rekuperacji

 1. jakość i rodzaj rekuperatora (przeciwprądowy o bardzo wysokim stopniu odzysku ciepła, zaawansowany technologicznie, czy słabszej jakości centrala o niskim stopniu energooszczędności)
 2. moc rekuperatora (100, 200, 350, 450, 600 czy więcej m3/h)
 3. rodzaj instalacji (antybakteryjna z tworzywa o najwyższej klasie szczelności, czy tania plastikowa instalacja z niskiej jakości plastiku, wysokiej jakości, zaizolowana wełną mineralną instalacja z kanałów stalowych lub nowoczesna, wykonana z ultra cichego systemu fabrycznie izolowanych kanałów)
 4. dodatki, które nie są obowiązkowe, ale dają możliwości uzyskania dodatkowych korzyści: gruntowy wymiennik ciepła, nawilżacz powietrza, system antysmogowy, jednostka chłodząca, sterownik, system online sterowania rekuperatorem ze smartfona lub tabletu, dodatkowe czujniki: dwutlenku węgla, wilgotności, podłączenie rekuperatora do systemu zarządzania domem inteligentnym (KNX, Fibaro etc.)

Upewnij się, zanim porównasz dwie różne oferty na montaż systemu rekuperacji!

Osiem mniej oczywistych składowych ceny na montaż systemu rekuperacji

 1. doświadczenie firmy montującej system rekuperacji
 2. dokładne wyliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne, tzw. kalkulator systemu rekuperacji
 3. inżynierski, indywidualny projekt systemu rekuperacji
 4. kompletność oferty na usługę montażu
 5. gwarancja na urządzenie i prawidłowe działanie systemu rekuperacji
 6. serwis przed i pogwarancyjny
 7. możliwość zakupienia filtrów do rekuperatora i ich cena
 8. możliwość podzielenia płatności za usługę na etapy uzależnione od postępów prac na budowie: nigdy wcześniej, nigdy za wszystko z góry; zawsze przejrzyście, w porozumieniu z inwestorem i zawartą umową na montaż rekuperacji.
Pompa ciepła w domu z rekuperacjąPompa ciepła w domu z rekuperacją

Dlaczego warto być czujnym, gdy cena na montaż rekuperacji jest niska

Początkujący instalatorzy, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z rekuperacją, są z reguły najtańsi – uczą się na swoich błędach, a nauka kosztuje – zazwyczaj inwestora, który ponieść musi konsekwencje nie działającego jak trzeba systemu. Decydując się więc na konkretną firmę instalacyjną, warto zwrócić na kilka szczegółów.

Zweryfikuj:

 • czy instalator ma jakiekolwiek doświadczenie w projektowaniu i montażu rekuperacji
 • czy wykona właściwy projekt rekuperacji na podstawie stosownych obliczeń za zapotrzebowanie powietrza dla każdego pomieszczenia
 • czy fachowo obliczy potrzebne długości kanałów wentylacyjnych i trasy ich prowadzenia, by każde pomieszczenie było efektywnie w całości przewietrzone
 • czy rzetelnie wykona każdy punkt systemu zgodnie z projektem, a potem wyreguluje zgodnie z zaprojektowanymi wydatkami powietrza
 • czy firma świadczy usługi serwisowe
 • czy otrzymasz gwarancję na wykonany system i rekuperator

Od tego zależy, czy:

 • oszczędności na ogrzewaniu będą możliwie maksymalne, czy jedynie minimalne lub czy ich nie będzie wcale
 • rekuperacja będzie cicha i bezawaryjna
 • rekuperator optymalnie wentyluje wszystkie pomieszczenia dając komfort o każdej porze dnia i nocy
 • odprowadzi szybko wilgoć z łazienki i niechciane zapachy z kuchni

Choć rynek szturmem zdobywają przewody o niewielkich średnicach wykonane z tworzywa (uwaga na ograniczenia przepustowości!) wciąż za prawdziwy sprawdzian fachowości firmy instalacyjnej uznaje się to, czy potrafi ona wykonać instalację na zaizolowanych klasycznych kanałach stalowych. Ich montaż wymaga znajomości podstawowych zasad wykonywania instalacji wentylacyjnych i często może zweryfikować umiejętności instalatora.

O ile o rodzaju rekuperatora i rodzaju instalacji decyduje zawsze inwestor w porozumieniu z doradcą ds. rekuperacji, o tyle moc rekuperatora wynika z obliczeń zapotrzebowania budynku na powietrze. Obliczenia takie są podstawą inżynierskiego projektu rekuperacji.

W Rekuperatory.pl do każdej wykonywanej instalacji przygotowywany jest projekt uwzględniający nie tylko moc rekuperatora, ale także dokładne trasy prowadzenia instalacji, jej rodzaj, miejsca, gdzie znajdować się będą anemostaty oraz wydatki powietrza wentylacyjnego na poszczególnych punktach nawiewnych i wywiewnych. Rekuperacja – Korzyści, koszty, fakty i mity (Kompendium)

Pamiętaj: rekuperację nie robisz 'oprócz’. Rekuperację robisz zamiast wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli projekt domu, który wybrałeś, zawiera wentylację grawitacyjną, trzeba go koniecznie skonsultować.

W zależności od etapu, na którym jest Twoja budowa, możesz dokonać zmian, które ograniczą wydatki związane np. z budową kominów wentylacyjnych. Najlepiej skonsultuj projekt ze specjalistą od rekuperacji. Tylko niech to nie będzie dekarz, ani instalator wod-kan. Specjalista od rekuperacji.

Jeżeli kominy do wentylacji grawitacyjnej już zbudowałeś i jesteś na kolejnym etapie budowy, np dach czy ściany, wiele rzeczy można na rzecz rekuperacji zmienić. Jedną z nich jest zmiana w stolarce okiennej. Część okien możesz zrobić nieotwieranych. Nie robi się w nich wtedy skrzydeł tylko same ościeżnice – takie okna są dużo tańsze. Poza tym nie montuje się nawiewników w oknach, nie wstawia wentylatorków w toaletach i łazienkach. Nie montujesz także żadnych strażaków na kominie. Wentyluje tylko i wyłącznie rekuperator i to on jest odpowiedzialny za ilość powietrza, jaką nawiewasz i wyciągasz z pomieszczeń. Rezygnacja z części kominów, nawiewników w oknach oraz zastosowanie w części budynku nieotwieralnych okien, oznacza spore oszczędności.