Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja, od czego zależy efektywnie działający system

  Oferta specjalna montażu rekuperacji

  • moduł internetowy LAN C do AERISnext gratis
  • indywidualny projekt rekuperacji gratis
  • dojazd w każde miejsce w Polsce bezpłatnie
  • bezpłatna kalkulacja wstępna

  Wypełnij formularz do 04.08.24r. – wyślemy Ci na maila voucher z pakietem specjalnych korzyści!

  Firma godna zaufania Dom pasywny Motaże 10 lat gwarancji

  Odbierz voucher z wyceną

  Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

  Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

  Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

  Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

  Firma godna zaufania Dom pasywny Motaże 10 lat gwarancji
  Zapytanie ofertowe na stronie rekuperacji]

  Nowoczesne, efektywne i popularne wentylowanie pomieszczeń, czyli rekuperacja, która przynosi realne oszczędności na ogrzewaniu budynku i zapewnia bardzo wysoki komfort klimatyczny, ma też swoje mniej popularne strony, z których warto zdać sobie sprawę przed podjęciem decyzji.

  Sprawdź, co to jest wentylacja mechaniczna, na co zwrócić uwagę i ile kosztuje realne użytkowanie rekuperatora.

  Rekuperacja – od czego zależy efektywnie działający system rekuperacji

  Rekuperacja zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jednak – w przeciwieństwie do wymurowania kominów wentylacyjnych – rekuperacji nie potrafi wykonać budowlaniec, który wznosi ściany. Montaż rekuperacji wymaga wiedzy inżynierskiej i doświadczenia. Zaprojektowany niedbale system rekuperacji (albo – co gorsza – zrobiony bez projektu) lub wykonany mało solidnie, nie spełni oczekiwań o energooszczędności i komforcie.

  Dlatego pierwszym punktem na drodze do efektywnego systemu rekuperacji jest wybranie do montażu rzetelnej, doświadczonej firmy instalacyjnej, która nie zmieni nr telefonu przy pierwszych kłopotach.

   

  Profesjonalny montaż rekuperacji

  Zainteresowany rekuperacją inwestor zawsze staje w obliczu całego mnóstwa firm instalacyjnych. Różnica poziomów usługi, jak i rozpiętość kosztów usługi montażu systemu jest ogromna. Do wyboru należy podejść racjonalnie porównując wszystkie elementy usługi. Przede wszystkim nie warto dać się zwieść niskiej cenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stoi za nią nie tylko bardzo niski poziom usługi montażu, niewielkie doświadczenie i niskiej jakości rekuperator.

  System rekuperacji wykonany niskim kosztem, z rekuperatorem nie mogącym odzyskać minimum 85% ciepła, nie będzie efektywny: nie zapewni oczekiwanych oszczędności, ani komfortu w pomieszczeniach.

  Zdecydowanie warto wybrać doświadczoną firmę instalacyjną z zapleczem inżynierskim, która jest w stanie zaproponować przejrzyste warunki i umowę oraz płatności rozłożone na etapy związane z postępem prac.

  Zadbaj także o projekt rekuperacji: musisz go otrzymać przed przystąpieniem instalatora do montażu sytemu. Najlepiej, jak projekt i wykonawstwo będzie w jednych rękach.

   

  Koszty rekuperacji – co dodać, co odjąć od budżetu na wentylację

  ‘Jakiś’ system wentylacji w budynku być musi. Rekuperację robicie więc ZAMIAST tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, który przy obecnej technologii budowlanej nie działa właściwie. Z projektu architektonicznego budynku należy więc usunąć kanały służące do wentylacji grawitacyjnej ZANIM jeszcze budowlaniec zdąży je wybudować. Czasami – w zależności od projektu – udaje się usunąć cały komin (jeden z dwóch lub trzech w zależności od tego, jaki system grzewczy posiadać będzie budynek oraz czy będzie kominek). Jeżeli w domu z rekuperacją grzałaby pompa ciepła i nie byłoby kominka, budynek nie miałby żadnego komina. Oryginalnie!

  Rezygnacja z budowy komina (kominów) lub ich odchudzenie oznacza oszczędności. Jakie? To zależy od tego, w jakiej technologii zamierzaliście wybudować komin, ale średnio sięgają kilku tysięcy złotych.

  W domu z rekuperacją można również część okien zrobić nieotwieralnych. To również oszczędności. W żadnych oknach nie można montować nawiewników, co oznacza również mniejsze wydatki na okna.

  Zanim więc wpiszecie w Excela pozycję ‘rekuperacja’, policzcie, jakich kosztów nie będzie w związku z rezygnacją z wentylacji grawitacyjnej.

  ile kosztuje system rekuperacji

   

  Koszty użytkowania systemu rekuperacji

  Rekuperator to urządzenie elektryczne i ruch wentylatorów napędzany jest energią elektryczną. W dobrej jakości energooszczędnych rekuperatorach wentylatory potrzebują min 10 W, co oznacza około 70 groszy dziennie za zużycie energii elektrycznej.

   

  Powyższe wyliczenia przeprowadzono dla średnich dobowych temperatur w stacji meteorologicznej Warszawa przy założeniu średniej ceny prądu 0,55 zł/kWh dla wybranej taryfy G11 (wg danych z 21.01.2019 r.).

   

  Do bieżących kosztów użytkowania systemu rekuperacji dodać należy konieczność serwisowania systemu: raz w roku. Koszty porównywalne z przeglądem pieca gazowego.

  Plus wymiana filtrów: raz na 3-4 miesiące. Aktualną cenę kompletu filtrów sprawdzisz tutaj

   

  Czy warto montować rekuperację

  Bez wątpienia tak.

  Choć nie zastępuje ogrzewania ani klimatyzacji zapewnia w pomieszczeniach ogromny komfort i wysoki poziom higieniczny powietrza. W domu z rekuperacją lepiej się śpi, odpoczywa, oddycha, lepiej się żyje.

  Ta jakość jest nie do osiągnięcia w domach wentylowanych za pomocą wentylacji grawitacyjnej, która przez większość czasu po prostu nie działa.

  Oszczędności na ogrzewaniu – w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej – to około 50% każdej zimy.

  Nie można zapomnieć o szybkim usunięciu zapachów i wilgoci, ograniczeniu kurzu, pleśni, zarodków grzybów, roztoczy z powietrza wewnętrznego.

  Kropką nad i niech będzie możliwość opcjonalnego montażu urządzenia filtrującego powietrze na zaawansowanym poziomie ochrony mikrobiologicznej i dodatkowej jonizacji powietrza ALPHAclear, który docenią wszyscy alergicy, a który likwiduje smog na poziomie 99%.