Pył smogowy PM10 a rekuperacja

Rekuperacja także filtruje nawiewane powietrzeOznacza to, że zanim świeże, zaciągnięte z zewnątrz powietrze trafi do pomieszczeń, w całości przechodzi przez filtr w rekuperatorze i tam się oczyszcza. To jedna z podstawowych – oprócz odzysku ciepła – korzyści z rekuperacji.

Wyposażenie fabryczne rekuperatora a jego dodatkowe możliwości

Fabrycznie rekuperator wyposażony jest w filtr klasy G4, który zatrzymuje od 50 – 90% większych zanieczyszczeń. Jednak, aby nawiewane powietrze oczyścić z zanieczyszczeń smogowych, a więc pyłu PM10, rekuperator wyposażyć należy w czerwony filtr F7 o podwyższonej klasie filtracji. Zainstalować go trzeba na wyjściu świeżego powietrza z rekuperatora (dla wersji prawych urządzenia, po stronie lewej, dla wersji lewych urządzenia po stronie prawej).  Filtry g4 f7Czerwony filtr F7 zatrzymuje aż 90-95% pyłu PM10 – głównego składnika smogu. 80-85% pyłu PM2.5 oraz 70-75% najdrobniejszego pyłu PM1. Pył PM10, którego jest najwięcej w smogu, jest bardzo niebezpieczny. Zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych oraz substancji toksycznych, metali ciężkich, furanów i dioksyn.Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może być szczególnie dotkliwe dla alergików oraz osób chorujących na astmę. Pył może także przenikać do krwioobiegu i pogarszać przebieg chorób serca, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Ostatnie badania mówią również o negatywnym wpływie wdychanego pyłu na rozwijający się płód.W Polsce dopuszczalne wartości pyłu PM10 w powietrzu kilkadziesiąt razy w roku przekraczają poziom 200 µg/m3 na dobę. Poziomy dla pyłów drobnych PM10 (dobowe):
 • poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (jakość powietrza nie jest dobra, ale bez ciężkich skutków dla zdrowia)
 • poziom informowania społecznego: 200 µg/m3 (norma przekroczona 4-krotnie: zaleca się ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu)
 • poziom alarmowy: 300 µg/m3 (norma przekroczona 6-krotnie, alergicy, osoby z chorobami układu krwionośnego, osoby starsze powinny zostać w domu)
 Poziomy alarmowe zdarzają się w Polsce rzadko, natomiast poziomy informowania są przekraczane kilkadziesiąt razy w roku, o czym słychać w mediach. Możliwość filtrowania powietrza dostarczanego do domu warto wziąć pod uwagę rozważając montaż rekuperacji we własnym domu. Filtry F7 możesz zamówić na naszej stronie: www.kupfiltry.pl  

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

  Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

  Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

  Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Jolanta Chyb

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  Drafton
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock