Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze wykorzystujące energię cieplną, której ogromne ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Jego zasada pracy oparta jest na typowych przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu.

W domu wyposażonym w pompę ciepła szczególne znaczenie ma konsumpcja energetyczna budynku, tj. ile energii potrzebuje budynek, by zatrzymać określoną ilość wytworzonego ciepła. Nie chodzi bowiem tylko o to, by jak najtaniej je wytworzyć.

Chodzi o to, by jak najlepiej wytworzone przez pompę ciepła ciepło wykorzystać i go nie marnować. 

Warto więc podejść do tematu całościowo i przemyśleć także izolacyjność zastosowanych materiałów budowlanych, ocieplenie fundamentów, ścian, rodzaj stolarki okiennej, a także rodzaj wentylacji, która potrafi zmarnować nawet do 50% energii cieplnej budynku. 

pompa ciepla

Dom ogrzewany pompą ciepła wymaga mądrego zarządzania wytworzonym ciepłem. 

 

Pamiętaj!

Od stycznia 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy określające maksymalną konsumpcję energetyczną budynku. Budynek jednorodzinny, dla którego pozwolenie na budowę będzie złożone po 1 stycznia 2021 roku, musi posiadać znacznie obniżony wskaźnik EP: aż do 70 kwh/(m2rok). Do tej pory było to 95 70 kwh/(m2rok).

nowelizacja pompa ciepla rekuperacja 

 

Pompa ciepła doskonale wpisuje się w te wymagania będąc jednym z najszybszych sposobów uzyskania niskich parametrów energochłonności przez budynek (obok zwiększania izolacji budynku, zastosowania energooszczędnej wentylacji - rekuperacji - oraz montażu trzyszybowych energooszczędnych okien).

Dodatkowym argumentem jest także uwzględnienie zysków energetycznych z rekuperacji na etapie inwestycyjnym w budynku, w którym projektuje się montaż pomy ciepła. Jeżeli projektując system grzewczy uwzględnisz zyski z rekuperacji (która raz wytworzone ciepło wykorzystuje ponownie do ogrzania świeżego powietrza), na etapie inwestycyjnym zaoszczędzisz nawet 15 tys. złotych!

 

 1. Pompa ciepła z rekuperacją
 2. Ogrzewanie domu z rekuperacją jest dużo tańsze
 3. Korzyści z instalacji pompy ciepła i rekuperacji
 4. Czy warto zainwestować w pompę ciepła
 5. Zasada działania pompy ciepła
 6. Jak działa pompa ciepła?
 7. Rodzaje pomp ciepła
 8. Instalacja górnego źródła, centralnego ogrzewania

 

Czy rekuperacja jest konieczna w budynku z pompą ciepła?

Nie, nie jest konieczna. Ale w każdym budynku 'jakiś' system wentylacji musi zostać wykonany. Wybór jest właściwie ograniczony do dwóch rodzajów wentylacji: grawitacyjnej lub energooszczędnej mechanicznej. Wentylacja grawitacyjna działała bez zarzutu w budynkach, w których montowano nieszczelne okna. Wtedy powietrze miało skąd napłynąć, by wytworzył się tzw. ciąg kominowy. Zaciągnięte przez nieszczelną stolarkę okienną powietrze z zewnątrz kierowało się do kratek wyciągowych, a stamtąd przez komin było usuwane na zewnątrz. 

W momencie, gdy w budynku montuje się szczelne, ciepłe okna, jedyną możliwością, by wentylacja grawitacyjna zadziałała, jest montaż do okien nawiewników, które wpuszczą do pomieszczeń powietrze z zewnątrz umożliwiając powstanie ciągu wentylacyjnego. 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest energooszczędną alternatywą wentylacji grawitacyjnej, która wietrzy wszystkie pomieszczenia w domu bez ich wychładzania oferując dodatkowo możliwość oczyszczania powietrza nawiewanego ze smogu, bakterii, zarodników pleśni i grzybów, zapachów, a także - co szczególnie na sile przybrało w roku 2020 - eliminuje z powietrza wirusy. 

Czy pompa ciepła jest konieczna w budynku z rekuperacją?

Nie, w budynku z rekuperacja może działać każdy system grzewczy: piec gazowy, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie chodzi o to, by wytworzyć/pozyskać jak najtaniej dużą ilość ciepła, chodzi o to, by to ciepło jak najdłużej zachować nie robiąc przy okazji z domu szczelnego słoika, w którym domownicy duszą się w koktailu dwutlenku węgla, którego sami są źródłem. Jak zatem wymieniać powietrze i mądrze pozyskać energię oraz jej nie marnować? Ogrzewać dom pompą ciepła i zamontować rekuperację. Duet doskonały. 

 

pompa_ciepla_rekuperacja.png

Duet, który dobrze się rozumie. 

 

System grzewczy oparty na pompie ciepła z rekuperacją

Zastosowanie rekuperacji znacznie mniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło (określane w kW). Jest to jednoznaczne ze zmniejszeniem ilości energii, jaka potrzebna jest do ogrzania budynku (wyrażonej w kWh/rok). Przeciwnie rzecz ma się z wentylacją grawitacyjną, która oznacza straty ciepła i to zapotrzebowanie energetyczne budynku zdecydowanie zwiększa.

Projektując system grzewczy oparty na pompie ciepła, należy wziąć pod uwagę rodzaj zainstalowanego systemu wentylacyjnego: straty ciepła na wentylacji grawitacyjnej czy zyski energetyczne z rekuperacji. Pozwoli to właściwie dobrać zarówno samo urządzenie i moc pompy ciepła, ale również rodzaj górnego źródła ciepła (grzejniki, pętle ogrzewania płaszczyznowego, zarówno podłogowego, jak i ściennego) oraz długość dolnego źródła (poziomego lub pionowego) dla pompy ciepła. Pozwoli to nie tylko uniknąć niepotrzebnych kosztów już na etapie zakupu urządzenia i akcesoriów, ale również później na etapie eksploatacji całego systemu grzewczego.

Ogrzewanie domu z rekuperacją jest dużo tańsze

oszczednosc ogrzewanie domu z rekuperacja

Synergia pracy systemu rekuperacji oraz systemu grzewczego polega na doborze odpowiedniego rodzaju i mocy pompy ciepła do domu z rekuperacją, z czego wynika:

 • redukcja dolnego źródła dla pompy uwzględniająca zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło
 • zmniejszenie długości i rozstawów pętli ogrzewania płaszczyznowego w związku z obniżonym zapotrzebowaniem budynku na energię cieplną
 • optymalizacja wielkości innych odbiorników ciepła w domu, m.in. grzejników

Jeżeli jesteś zainteresowany dodatkowymi informacjami dotyczącymi dostosowania systemu grzewczego opartego na pompie ciepła w domu z rekuperacją, wypełnij formularz zapytanie ofertowe.

Korzyści z instalacji pompy ciepła i rekuperacji

Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Fakt ten zasługuje na szczególną uwagę przy systemie grzewczym opartym na pompie ciepła, bo dobierając urządzenie do niższej konsumpcji energetycznej budynku, oszczędza się nie tylko na tańszej wersji modelu pompy ciepła, ale również na krótszym dolnym źródle oraz mniejszej ilości pętli grzewczych.

pompa ciepla w domu z rekuperacja

Oszczędności na kosztach inwestycyjnych systemu grzewczego z pompą ciepła w domu z rekuperacją sięgać mogą nawet 15 tys. zł!

Fakt, że budynek będzie posiadał rekuperację i odzyska z raz wytworzonego ciepła energię, powinien mieć odzwierciedlenie już w projekcie grzewczym domu. Do obliczeń bierze się szczegółowe parametry projektowanego budynku: temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ilość powietrza wentylacyjnego oraz temperaturę powietrza nawiewanego, która jest zdecydowanie wyższa w przypadku domów z rekuperacją.

Zsynchronizowane podejście do ustawienia parametrów obu systemów w domu pozwala na wykorzystanie wszystkich zalet, jakie daje system wentylacyjny w połączeniu z instalacją pompy ciepła oraz finalnie umożliwia optymalne dobranie parametrów obu instalacji.

Instalacja wentylacyjna i grzewcza zaprojektowane pod kątem efektywnego współdziałania pozwalają nie tylko na spore oszczędności zarówno na samym doborze urządzenia grzewczego oraz doborze dolnego źródła, ale również na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych domu oraz optymalny komfort klimatyczny.

Pompa ciepła i rekuperator: związek doskonały

Prace warto rozpocząć od wykonania projektu obu instalacji. Projekt grzewczy powinien uwzględniać fakt, że w domu będzie działać Rekuperator. W obliczeniach uwzględniających między innymi parametry oporu termicznego dla wszystkich przegród: okien, ścian, podłóg, stropów, dachu i drzwi oraz ilości i temperaturę powietrza wentylacyjnego, a także zyski ciepła z promieniowania dla poszczególnych pomieszczeń dobrać należy rodzaj i moc pompy ciepła, wielkość dolnego źródła oraz nastawy przepływów dla poszczególnych obiegów. Pozwoli to na dokładną regulację systemu w czasie jego uruchomienia.

Energia za darmo - czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bardzo bliskie idei rekuperacji, wpisuje się bowiem w ogólnoświatowy trend energooszczędnosci polegający na ograniczeniu zużycia tzw. energii nieodnawialnej, czyli uzyskiwanej z kopalin typu węgiel, gaz, olej opałowy. Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło.

Oszczędności na inwestycji w pompę ciepła dzięki rekuperacji

Na etapie inwestycji w pompę ciepła, pięknie daje się wykorzystać to mniejsze zapotrzebowanie domu na energię, które zapewnia rekuperacja. Oszczędności polegają na zastosowaniu mniejszej mocy pompy ciepła oraz krótszego dolnego źródła. Oszczędności inwestycyjne na samej pompie ciepła wynieść mogą nawet 15 tys. zł!

Wbrew powszechnej opinii energia wykorzystywana przez pompę ciepła nie pochodzi z ziemi, tylko z energii słonecznej. To słońce ogrzewając kulę ziemską powoduje gromadzenie się w ziemi energii cieplnej: zarówno więc pompa ciepła, jak i ogniwa słoneczne czerpią z tego samego źródła. Ziemia jest tylko akumulatorem i przekaźnikiem energii ze słońca. Skoro słoneczna to darmowa, jednak samo „czerpanie” energii wymaga również energii.

Najczęściej do zasilania pompy ciepła i urządzeń w niej pracujących wykorzystuje się energię elektryczną. Średnio na wyprodukowanie przez pompę ciepła 1 kW energii potrzeba 0,24 kW energii elektrycznej. Pozostałe 0,76 kW to właśnie darmowa energia słoneczna.

Ogrzewanie pompą ciepła jest nieporówywalnie tanie i jeżeli zapomnieć by na chwilę o stosunkowo wysokich kosztach inwestycyjnych, bardzo się opłaca. Jeżeli pod uwagę wziąć jednak koszty, zwrot z inwestycji jest bardzo długi. Dlatego też warto po pierwsze ograniczyć te koszty montując rekuperację i obniżając dodatkowo zapotrzebowanie energetyczne domu, ale także inwestycję w pompę ciepła - szczególnie gruntową z pionowym dolnym źródłem - przyjąć jako inwestycję długoterminową.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła przypomina zasadą działania lodówkę z odwróconym obiegiem: za pomocą sprężarki „wyciąga” ciepło z ziemi i przekazuje go do systemu grzewczego. Podobnie działa pompa ciepła, a co więcej - nie potrzebuje ona do tego ani zasilania gazem lub olejem, ani odprowadzania spalin do komina.

Pompa ciepła nie produkuje żadnych wydzielin (spaliny, kondensat itp.). Może stać w przedpokoju, pralni, kuchni itp. i jedyne czego potrzebuje, to doprowadzenie energii elektrycznej.

Aby pompa ciepła działała, potrzebuje dostarczenia do napędu sprężarki tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Pompa ciepła to zazwyczaj dwuelementowy zestaw zajmujący nie więcej niż 2m2

Pompa ciepła to zazwyczaj dwuelementowy zestaw zajmujący nie więcej niż 2 m2

Elementy pompy ciepła tworzą zamknięty układ, wewnątrz którego krąży ekologiczny czynnik roboczy podlegający ciągłym przemianom z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie powodując przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.

Dolnym źródłem ciepła może być grunt, w którym umieszczane są kolektory płaskie, spiralne lub sondy, woda, powietrze oraz np. ścieki. Źródło górne stanowi instalacja grzewcza.

W układzie elementów pompy ciepła w cyklu ciągłym zachodzą przemiany fizyczne.

W układzie elementów pompy ciepła w cyklu ciągłym zachodzą przemiany fizyczne.

Jak działa pompa ciepła?

W wymienniku ciepła zwanym parownikiem czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Odbiera w ten sposób energię cieplną z dolnego źródła. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura.

Kolejnym elementem obiegu, do którego trafia czynnik w postaci gazowej, jest wymiennik ciepła zwany skraplaczem. Gorący i sprężony czynnik oddaje tu energię cieplną do źródła górnego, co powoduje jego skroplenie. Na drodze do parownika czynnik napotyka zawór rozprężny - jest to ostatni z elementów zamykający obieg termodynamiczny, który racjonuje ilość czynnika trafiającą do parownika. Procesowi temu towarzyszy obniżenie ciśnienia oraz temperatury czynnika. W ten sposób czynnik krąży w obiegu termodynamicznym zapewniając cykliczność pracy pompy ciepła.

Drugim elementem pompy ciepła jest zbiornik CWU.

Drugim elementem pompy ciepła jest zbiornik CWU.

Rodzaje pomp ciepła

Do najczęściej spotykanych pomp ciepła należą pompy ciepła typu solanka-woda. Pozostałe dwa rodzaje to: powietrze-woda i woda-woda (najrzadziej stosowane pompy z tzw. bezpośrednim odparowaniem zostały w niniejszym artykule pominięte).

Każda z trzech typów pomp działa tak samo w obiegu tzw. górnego źródła, czyli prościej mówiąc - instalacji centralnego ogrzewania. Wszystkie rodzaje pomp wykorzystują wodę jako medium grzewcze w górnym źródle i stąd jeden człon nazwy typu urządzenia to woda. Różnią się natomiast te urządzenia medium i źródłem energii wykorzystywanym w tzw. dolnym źródle, czyli obiegu dostarczającym energię do pompy.

Pompy typu woda-woda wykorzystują jako dolne źródło podziemne cieki wodne. Pompa pobiera wodę z jednej studni i zrzuca do drugiej oddalonej min. o 15 m w kierunku cieku wodnego. Rozwiązanie takie wymaga przede wszystkim dostępności cieków podwodnych o odpowiedniej wydajności (pompa o mocy 8 kW przepompowuje ok. 2 m3 wody na godzinę). Poza tym wydajność cieku nie może się zmienić na przestrzeni okresu, na który przewidziane jest działanie pompy, a więc 25-30 lat. Jeszcze jeden powód czyni stosowanie pomp woda-woda nieatrakcyjnym: przepływająca przez pompę woda jest zmineralizowana, co powoduje szybką korozję i uszkadzanie elementów, z którymi się styka. Nie występuje tu zjawisko, które jest charakterystyczne dla instalacji centralnego ogrzewania - tam krąży cały czas ta sama woda, która szybko wytrąca minerały i staje się neutralna dla elementów instalacji. Z powyższych powodów nasza firma nie zajmuje się montażem pomp ciepła typu woda-woda i nie zaleca ich stosowania.

Pompy typu powietrze-woda wykorzystują powietrze zewnętrzne jako źródło energii. Takie urządzenia działają doskonale, gdy temperatura zewnętrzna wynosi powyżej -5oC. Wtedy osiągnięcie temperatury w obiegu centralnego ogrzewania na poziomie +35 oC jest możliwe i efektywne. Przy temperaturach poniżej -5 oC sprawność pompy powietrze-woda gwałtownie spada. Uzyskanie w centralnym ogrzewaniu +35 oC jest możliwe, ale dużo mniej efektywne. Wskaźnik COP, który określa stosunek energii uzyskanej z dolnego źródła do energii elektrycznej potrzebnej do jej uzyskania spada. I dochodzi do sytuacji, gdy pompa grzeje głównie prądem, co oczywiście wpływa na koszty eksploatacyjne.

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem są pompy ciepła typu solanka-woda woda (lub glikol-woda). W tym rozwiązaniu do pompy jest dostarczana energia słoneczna skumulowana w ziemi. Stosuje się dwa typy tzw. wymienników: pionowe i poziome. Wymienniki pionowe to odwierty o głębokości do 150 m, w których umieszcza się sondę w postaci rury z tworzywa w kształcie wąskiej i długiej litery „U”. W przypadku domów jednorodzinnych stosuje się dwa lub trzy takie odwierty. Wymienniki poziome (kolektory) to ułożone poziomo na głębokości ok. 1,5 m pętle z rury z tworzywa sztucznego. Długość takiej pętli to maksymalnie 125/150 m, a ich ilość zależy od zapotrzebowania domu na ciepło i waha się od 4 do 10 m. Pompy solanka-woda wykorzystują fakt, że temperatura ziemi poniżej 1,5 m jest w przybliżeniu stała i wynosi 7-8 oC. To pozwala na uzyskanie temperatury krążącego czynnika (najczęściej roztworu glikolu) na poziomie około +4 oC, co dla pompy jest bardzo efektywne. Pompa za pomocą sprężarki podnosi temperaturę do +35 oC przy bardzo dobrej efektywności (współczynnik COP - 4,0). Pompy ciepła typu solanka-woda są w tej chwili chwili najbardziej efektywnymi i stabilnymi urządzeniami wykorzystującymi energię odnawialną do celów grzewczych. Dlatego też Rekuperatory.pl proponują Państwu to rozwiązanie w połączeniu instalacją centralnego ogrzewania podłogowego.

Instalacja górnego źródła, centralnego ogrzewania

Pompy ciepła to urządzenia pracujące najefektywniej na tzw. niskim parametrze, tzn. na niskiej temperaturze czynnika w obiegu centralnego ogrzewania. Za niską temperaturę uważa się temperaturę do +35 oC. W takim trybie pracy współczynnik COP pompy jest najwyższy. Pompa oczywiście może podgrzać czynnik do wyższej temperatury (nawet +55 oC), ale wtedy współczynnik COP znacząco spada. Dlatego też najlepiej współpracują z pompą ciepła niskotemperaturowe systemy ogrzewania. Do takich systemów należą tzw. systemy ogrzewania płaszczyznowego, czyli podłogowe, ścienne lub sufitowe oraz niektóre systemy ogrzewania grzejnikowego. Grzejniki w domach jednorodzinnych są najczęściej dobierane przez projektantów na temperatury 70/50, tzn. temperatura zasilania wychodząca z urządzenia grzewczego wynosi 70 oC, a temperatura powrotu do urządzenia wynosi 50 oC.

Aby taka instalacja dobrze współpracowała z pompą ciepła należy dokonać przeliczenia mocy (wielkości) grzejników na parametry 35/28. W praktyce oznacza to znaczne powiększenie mocy grzejników nawet kilkukrotnie. A więc trzeba się liczyć z grubymi (3 panele) i dużymi grzejnikami wiszącymi na ścianach. Z tego powodu najchętniej i najczęściej wybieranym systemem centralnego ogrzewania współpracującym z pompą ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe. Dlatego też proponujemy Państwu instalację centralnego ogrzewania w tym systemie z możliwością dodania kilku grzejników drabinkowych w łazienkach. Nie będą one zbyt mocno grzały (ale również nie ma takiej potrzeby), ale doskonale spełnią funkcję suszarki.

Instalacja centralnego ogrzewania jest jedną z najważniejszych w domu. Szczególnie ogrzewanie podłogowe wymaga dokładności an etapie projektowania i realizacji. O ile błędy w instalacji grzejnikowej można naprawić (np. wymieniając grzejnik na większy), to błędy w instalacji ogrzewania podłogowego są prawie niemożliwe do korekty (nie licząc całkowitego skucia posadzki i ułożenia na nowo).

Dlatego tak ważny jest tutaj projekt i reżim wykonawczy. Projekt powinien być oparty na rzeczywistych parametrach budynku (technologii i izolacji ścian, posadzek, poddasza, wielkości i współczynnika przenikania ciepła przez okna, nasłonecznienia, głównego kierunku wiatrów w zimie oraz oczekiwanej przez użytkowników temperatury.

Moc pompy ciepła: zarówno samego urządzenia, jak i parametrów dolnego źródła dostosować należy do innych zastosowanych instalacji, szczególnie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - rekuperacji, a także np. instalacji ogrzewania ciepłym powietrzem z kominka, czyli DGP.

Powinna także zawierać dokładne wyliczenia zapotrzebowania na ciepło dla każdego pomieszczenia oraz za tym idącą długość i sposób ułożenia instalacji ogrzewania podłogowego w każdym pomieszczeniu.

Dlatego też każda instalacja grzewcza z pompą ciepła powinna być realizowana w oparciu o projekt inżynierski. Nie polecamy wykonywać instalacji bez projektu!

Równie ważne jest odpowiednie ułożenie instalacji z materiałów najlepszej jakości. Zalewamy przecież instalację ogrzewania podłogowego już na zawsze i nie może ona za kilka lat zacząć przeciekać. Po pierwsze wymaga to wtedy poważnej naprawy (skucie części posadzki), a po drugie może spowodować znaczne straty. Obowiązuje zasada: dla elementów zalewanych posadzką nie ma kompromisu - zawsze należy wybrać najwyższe jakościowo rozwiązania i najlepszą technologię ogrzewania, której producent daje 10-letnią gwarancję na połączenia rur w posadzce. Wreszcie wykonawstwo - na tym etapie można zepsuć nawet najlepszy projekt.

Dolne źródło pompy ciepła

Zdecydowanie polecamy odwierty pionowe o określonej głębokości ze względu na większą i stabilną ich wydajność. Nie można tu oszczędzać - źle dobrane dolne źródło pompy ciepła zamrozi się w zimie i nie będzie wydajnie pracować.

Buduję dom z pompą ciepła i chcę zapytać o montaż rekuperacji

Klimatyzacja - Komfort cieplny w domu

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie