Rekuperator jak żarówka energooszczędna

W artykule znajdziesz

Rekuperatory AERIS, oprócz bardzo wysokich parametrów odzysku ciepła sięgających powyżej 95%, zużywają na pierwszym biegu zaledwie 25 W. Poziom zużycia energii tych urządzeń porównywalny jest z energooszczędną żarówką!

Tak znaczną redukcję zużycia prądu uzyskano dzięki zastosowaniu nowoczesnych wentylatorów na prąd stały. Zużycie prądu w takich wentylatorach jest niższe o ponad 40% w porównaniu z wentylatorami na prąd zmienny, stosowanymi w większości modeli rekuperatorów. Dzięki poczynionym oszczędnościom, średni roczny koszt użytkowania rekuperatora AERIS nie przekracza 150 złotych.

Bardzo wysoki współczynnik odzysku ciepła charakteryzujący rekuperatory AERIS uzyskano dzięki znacznej zmianie konstrukcyjnej wnętrza wymiennika ciepła: zamiast tradycyjnych kanałów o przekroju prostokątnym zastosowano wymiennik, którego kanaliki – w uproszczeniu – mają kształt trójkątów równoramiennych. Dzięki temu powierzchnia wymiany zwiększyła się dwukrotnie w stosunku do stosowanych dotąd rozwiązań. Oprócz tego w rekuperatorach AERIS zastosowano wysokiej jakości izolację wewnętrzną wykonaną z polipropylenu spienionego (E)PP, która nie tylko wycisza pracę urządzenia, ale stanowi izolację termiczną zwiększając parametry pracy.

W przeciwieństwie do innych rekuperatorów koszty eksploatacyjne systemu wentylacyjnego nie rosną w okresie zimowym: zastosowana w rekuperatorach AERIS nagrzewnica wstępna została skonstruowana w taki sposób, który znacznie ogranicza zużycie energii, gdyż pracuje ona tylko w sytuacji, gdy może dojść do zamarznięcia wymiennika. W rekuperatorach AERIS zastosowano odpowiedni algorytm sterowania pracą nagrzewnicy, który powoduje jej włączenie się tylko na krótkie okresy czasu.

Więcej o zużyciu energii przez nagrzewnicę wstępną »

 

 « przeglądaj pozostałe artykuły