AERISnext to nowoczesna generacja central wentylacyjnych. Kolejne pokolenie central AERIS. Charakteryzuje je:
- Bardzo duży wymiennik ciepła (43,7 m2).
- Niskie zużycie energii.
- Najwyższa jakość filtracji powietrza dzięki bardzo szczelnej konstrukcji.
- Bardzo cicha praca.
- Adaptacyjna temperatura komfortu.
- Zarządzanie pracą rekuperatora z poziomu telefonu i tabletu.
- Objętościowy i masowy pomiar przepływu powietrza.
- Ultra oszczędne i ciche wentylatory.
- Sterownik w obudowie urządzenia.
- Możliwość podłączenia gruntowego wymiennika ciepła, nawilżacza kanałowego, systemu antysmogowego.
- Entalpiczna wersja wymiennika, która oprócz ciepła odzyskuje także wilgoć.
- Energooszczędna nagrzewnica wstępna w każdym urządzeniu.
- Dedykowana elektryczna nagrzewnica elektryczna wtórna.
- Atest Higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.
Wysokie oszczędności na ogrzewaniu
Sprawność odzysku ciepła tego rekuperatora wynosi aż do 94%. Na najwyższej wydajności centrali, zgodnie z normą EN 380, sprawność osiąga 90%.
Unikatowa i opatentowana konstrukcja wymiennika ciepła, którego budowa została zainspirowana szlifem brylantowym gwarantuje nieporównywalne do żadnej innej centrali na rynku osiągi.
Użyty w rekuperatorach AERISnext wymiennik ciepła ma niespotykanie dużą powierzchnię wymiany ciepła, co znacznie zwiększa powierzchnię odzysku energii.
Rekuperator AERISnext posiada największy wymiennik ciepła na świecie. Jak to możliwe? Nie chodzi tylko o to, gdzie, ale jak zmieściliśmy w AERISnext aż tak dużą powierzchnię wymiany ciepła. Zobacz na filmie.
Cechy wymiennika ciepła w AERISnext:
- efektywniejszy odzysk ciepła w nowej generacji wymienniku przeciwprądowym, którego kształt jest wzorowany na szlifie brylantowym
- zwiększenie powierzchni odzysku ciepła
- niższy opór powietrza (SFP)
- zoptymalizowana odległość pomiędzy płytkami wymiennika ciepła
- zmienna wysokość kanałów przepływowych
- kanały powietrze w wymienniku skierowane w stronę wentylatorów
- optymalny przepływ powietrza
Bardzo czyste powietrze w domu
W rekuperatorach AERISnext nawiewane do pomieszczeń powietrze jest bardzo dobrze oczyszczane. Uzyskano to dzięki zastosowaniu zupełnie nowej, plisowanej i uszczelnionej koncepcji filtra. Jeszcze mniej kurzu i zanieczyszczeń w domu z rekuperacją.
Filtry w nowych rekuperatorach AERISnext efektywniej oczyszczają nawiewane powietrze.
Cechy filtrów w AERISnext:
- bardzo szczelna konstrukcja, efektywny materiał filtrujący
- plisowany kształt filtra: maksymalizacja powierzchni filtracyjnej, dokładniejsze oczyszczanie przepływającego strumienia powietrza
- niższy opór powietrza
- dodatkowa klapa uszczelniająca
Ultra cicha praca urządzenia
Cicha praca rekuperatora dzięki zastosowaniu ultra oszczędnych wentylatorów promieniowych RadiCal® firmy Ebm-papst oraz szczelniejszej obudowie zewnętrznej i poprawieniu izolacji rekuperatora. Bardzo niskie zużycie energii.
Zastosowane w AERISnext wentylatory gwarantują niższe zużycie energii przez centralę oraz bardzo cichą pracę urządzenia.
Cechy wentylatorów w AERISnext:
- niskie zużycie energii przez wentylatory
- bardzo cicha praca rekuperatora
- spiralna trwała obudowa
- siatka przepływowa FlowGrid, która nadaje powietrzu optymalny przepływ
- pierścień przepływowy gwarantujący dokładniejszy pomiar ciśnienia powietrza
- wysoka odporność pracy urządzenia na duże, krótkookresowo działające siły (np. wiatru) i zachowanie stałego, pożądanego zaprogramowanego wydatku powietrza
- izolacja wewnętrzna wykonana z EPP (polipropylen ekspandowany) gwarantująca pochłanianie dźwięków
Wysoki komfort klimatyczny
Technologia FlowControl różnicuje prędkość obrotową wentylatora i dynamicznie dostosowuje pracę rekuperatora do czynników zewnętrznych (siły wiatru, temperatury, ciśnienia) oraz do oporów na instalacji powstałych np. z powodu zabrudzonych filtrów.
FlowControl to zaawansowana technologia optymalizująca przepływ powietrza w rekuperatorze uzależniona od odczytów z trzech czujników: wilgoci, ciśnienia i temperatury.
Cechy AERISnext:
- czujnik wilgoci, ciśnienia i temperatury w każdym rekuperatorze AERISnext służący do optymalizacji przepływu powietrza
- zróżnicowana prędkość obrotowa wentylatorów dostosowujących swoją pracę do aktualnej sytuacji atmosferycznej i strat ciśnienia na instalacji
- uniezależnienie zaprogramowanego wydatku powietrza od zmian atmosferycznych, np. krótkookresowych sił zewnętrznych (wiatru), ciśnienia i wilgoci
Minimalne zużycie energii przy większym komforcie nawiewu
Mniejsze zużycie energii przez rekuperator oraz zwiększony komfort nawiewu dzięki zastosowaniu modulowanej nagrzewnicy wstępnej ze zmiennymi parametrami pracy oraz modulowanego by-passu.
Płynna praca nagrzewnicy wstępnej oraz by-passu w rekuperatorach AERISnext zmniejsza zużycie prądu przez rekuperator i zwiększa komfort nawiewu.
Cechy nagrzewnicy i by-passu w AERISnext:
- idealne dopasowanie mocy nagrzewnicy do ilości przepływającego powietrza
- zminimalizowanie oporów przepływu powietrza
- trójkątne elementy konstrukcyjne nagrzewnicy zwiększające powierzchnię grzewczą nagrzewnicy
- w pełni automatyczny i płynny by-pass
- polepszona szczelność by-passu dzięki krzemowemu zaworowi
- zwiększony komfort nawiewu uzyskany dzięki większej kontroli temperatury i wilgotności w pomieszczeniach
Obsługa rekuperatora przez aplikację online
Zarządzanie pracą systemu rekuperacji przez aplikację internetową obsługiwaną z poziomu tabletu i smartfona w systemie iOS i Android: AERISnext online.
AERISnext online: zdalne sterowanie pracą systemu rekuperacji.
Cechy AERISnext:
- kontrola sterowania parametrami pracy systemu wentylacji przez aplikację mobilną
- dostęp ze smartfona, tabletu i komputera
- ustawianie programów czasowych i specjalnych: party, nieobecność
- zdalny serwisowy dostęp do rekuperatora z możliwością podglądu historii pracy i śledzenia potencjalnych błędów urządzenia
Integracja AERISnext z KNX
Integracja umożliwia zarządzanie systemem rekuperacji z poziomu oprogramowania KNX sterującego wszystkimi pozostałymi instalacjami w domu: alarmową, grzewczą, elektryczną, roletami, bramą garażową i wjazdową.
Bardzo wysoki komfort cieplny
Dzięki technologii adaptacji do klimatu i automatycznemu wykrywaniu pory roku, rekuperator sam decyduje o otwarciu lub zamknięciu bypassu. Decyzja zostaje podjęta nie w oparciu o ustawioną przez użytkownika temperaturę komfortu na sterowniku rekuperatora w oparciu o średnią temperaturę na zewnątrz w ciągu ostatnich 5 dni (RMOT = Running Mean Outdoor Temperature).
W rekuperatorach AERISnext używa się średniej RMOT do ustalenia temperatury komfortowej dlatego, że temperatura komfortowa nie jest zależna bezpośrednio od bieżącej temperatury na zewnątrz. Temperatura komfortowa zależy od średniej kroczącej temperatury na zewnątrz z ostatnich 5 dni.
Jeden cieplejszy dzień nie wpływa od razu na temperaturę komfortową. Na przykład: jest pierwszy słoneczny wiosenny dzień, bieżąca temp. na zewnątrz wynosi 15°C, RMOT wynosi 10°C. Funkcja bypassu jest aktywna (powietrze omija wymiennik, a ciepło jest usuwane z budynku). Po pięciu następujących po sobie cieplejszych dniach temperatura komfortowa nieznacznie wzrośnie.<
Jeden chłodniejszy dzień nie wpływa od razu na temperaturę komfortową. Na przykład: jest pierwszy pochmurny jesienny dzień, bieżąca temp. na zewnątrz wynosi 15°C, RMOT wynosi 20°C. Funkcja bypassu nieaktywna (powietrze przechodzi przez wymiennik, a ciepło jest zatrzymywane w budynku). Po pięciu następujących po sobie chłodniejszych dniach temperatura komfortowa nieznacznie spadnie.
Dodatkowo, do instalacji rekuperacji opartej na rekuperatorach AERISnext można zamontować gwc (gruntowy wymiennik ciepła), który dostarcza do rekuperatora powietrze po wstępnej obróbce: zimą cieplejsze, latem chłodniejsze od powietrza zewnętrznego. Wentylacja z gwc to zwiększona efektywność systemu rekuperacji.
Objętościowy i masowy pomiar przepływu powietrza
Celem konstruktorów rekuperatorów AERISnext było osiągnięcie maksymalnych możliwych do uzyskania parametrów odzysku ciepła. Dlatego zastosowano dwa różne sposoby obliczeń przepływu powietrza:
- objętościowy przepływ powietrza – mierzony w m3/h
- masowy przepływ powietrza – mierzony w kg/s
Wszystko po to, by przy zmiennych warunkach atmosferycznych zrównoważyć strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego. Tylko wtedy można uzyskać duży komfort powietrzny w wentylowanych pomieszczeniach zapobiegając powstawaniu zarówno nadciśnienia, jak i podciśnienia. Ale gdy do obliczeń weźmie się tylko masowy przepływ powietrza, jego waga będzie ulegać znacznym wahaniom przy różnych temperaturach:
- przy temperaturze powietrza 20°C: 150 m3/h oznacza 180 kg/h
- przy temperaturze powietrza 0°C: 150 m3/h oznacza 194 kg/h
Podczas uruchamiania rekuperatorów, które nie stosują powyższego rozróżnienia, mierzy się więc strumień objętości powietrza, co oznacza, że w ciągu roku różnica masy może wynieść nawet 8% (!), powodując niepożądane wahania sprawności odzyskiwania ciepła. W rekuperatorach AERISnext sprawność odzysku ciepła jest stale wysoka, niezależnie od warunków atmosferycznych.
Ważne! Warto pamiętać, że dobór rekuperatora uzależniony jest nie tylko od powierzchni użytkowej domu, ale również od rozkładu i rodzaju pomieszczeń, a także kilku innych ważnych cech architektury obiektu. Aby dobrać rekuperator właściwej mocy, dzięki któremu uzyskasz ponadprzeciętny komfort i oszczędności.
Atest Higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH
Dokument ten zaświadcza, że rekuperatory AERISnext odpowiadają obowiązującym wymaganiom higienicznym urządzeń przeznaczonym do wentylacji budynków mieszkalnych, obiektów przemysłowych oraz użyteczności publicznej, w tym obiektów podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz oświatowo-wychowawczą.