12 kluczowych zagadnień dotyczących rekuperatorów

Szukasz kompletnej informacji, czym jest rekuperator?

Poniżej artykuł, który odpowiada na wszystkie najważniejsze pytania.

Dowiesz się między innymi:

Jakie są oszczędności i koszty rekuperacji na przykładzie domu jednorodzinnego?

Jak wygląda montaż rekuperatora?

Jaki jest roczny koszt użytkowania rekuperatora?

Co zrobić, by nawiewane do domu powietrze było pozbawione zanieczyszczeń, nawet pyłu zawieszonego obecnego w smogu. 

Poznasz zasadę działa wymiennika w rekuperatorze oraz bypassu odpowiedzialnego za obejście powietrza wywiewanego, gdy temperatura na zewnątrz jest komfortowa. 

rekuperator aerisnext

Czy wiesz, że rekuperatory AERISnext to najbardziej energooszczędne urządzenia na rynku?

Jest tego znacznie więcej, dlatego zapraszamy do lektury.

strzalka w dol

infografika-rekuperacja

Owoc pracy i badań inżynierów oraz konstruktorów:
rekuperator przeciwprądowy AERISnext

Sprawdź szczegóły

 

Co to jest rekuperator?

Rekuperator, zwany również centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną, które służy do nawiewania i wyciągania powietrza z pomieszczeń w systemach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła (systemach rekuperacji). Podpięty do właściwie wykonanej instalacji wentylacyjnej, zapewnia odzysk ciepła (energii) z powietrza obniżając zapotrzebowanie energetyczne budynku.

 

AERIS next 350 ex kopia

Rekuperator AERISnext 350

 

Wymiennik rekuperatora jako źródło odzysku ciepła

Najważniejszą częścią rekuperatora, od której zależą parametry odzysku ciepła, jest wymiennik ciepła umieszczony w centralnym miejscu rekuperatora.

Wymiennik - w zależności od rodzaju - może być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy, przy czym wymienniki przeciwprądowe odzyskują największy procent energii z powietrza wywiewanego.

wymiennik ciepla w rekuperatorze

Wymiennik ciepła to biały sześciokąt umieszczony w centralnej części rekuperatora.

 

Co na temat rekuperatora pisze Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator

 

Jaki proces zachodzi w wymienniku ciepła rekuperatora

W wymienniku powietrze wyciągane z pomieszczeń mija się - nie mieszając się - z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń. Pomiędzy strumieniami powietrza dochodzi do wymiany energii, dzięki której następuje odzysk ciepła lub chłodu (w zależności od pory roku). 

 

budowa wymiennika ciepla w rekuperatorze

Budowa przeciwprądowego wymiennika ciepła.

 

Filtry w rekuperatorze

Oprócz wymiennika ciepła w rekuperatorze po obu jego stronach znajdują się filtry: jeden za wentylatorem nawiewnym, drugi za wentylatorem wywiewnym. Zadaniem obu jest filtrowanie powietrza z kurzu i większych zanieczyszczeń, dzięki czemu chroniony jest wymiennik ciepła i kanały, a nawiewane powietrze jest czyste.

W zależności od jakości filtrów, ich szczelności oraz klasy filtracji, powietrze nawiewane do pomieszczeń jest oczyszczane z zanieczyszczeń obecnych w powietrzu zewnętrznym. 

 

Budowa rekuperatora

budowa rekuperatora AERIS

 

1. Wentylator nawiewny i wywiewny.

2. Płyta główna rekuperatora.

3. Płyta przyłączeniowa rekuperatora.

4. Czujnik temperatury T1 i T3 umieszczony przy króćcu czerpni i wywiewu.

5. Czujnik temperatury T2 i T4 umieszczony przy wyrzutni i przy wentylatorze nawiewu.

6. Silnik automatycznego by-passu i nagrzewnicy wstępnej.

7. Przeciwprądowy wymiennik ciepła.

8. Filtry umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła.

9. Regulowane króćce montażowe z polistyrenu grafitowego.

10. Nagrzewnica wstępna o niewielkiej mocy i minimalnym zużyciu prądu umieszczona przy króćcu czerpni.

11. Metalowa obudowa rekuperatora i izolująca okładzina wewnętrzna.

 

Zastanawia Cię czy rekuperator grzeje i chłodzi?

Dowiesz się tego kilka akapitów niżej.

 

Podstawowe informacje o rekuperatorach

Rekuperator, zwany również centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, jest głównym elementem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła - rekuperacji. To w rekuperatorze następuje odzysk ciepła z powietrza oraz jego wstępna filtracja z zanieczyszczeń zewnętrznych, m.in. insektów i kurzu.

Rekuperator, w zależności od posiadanego wymiennika, może być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy. Każdy z nich ma zróżnicowane parametry odzysku ciepła. Najbardziej zaawansowane rekuperatory przeciwprądowe odzyskują nawet do 95% sprawności i z całą pewnością w te urządzenia warto wyposażyć system rekuperacji w domu jednorodzinnym czy apartamencie. Tam, gdzie nie liczy się tak bardzo ograniczenie parametrów zużycia energetycznego, można rozważyć rekuperator z wymiennikiem krzyżowym. Dobrą alternatywą pozostają urządzenia w wymiennikami obrotowymi.

Urządzenie rekuperatora zasilane jest energią elektryczną i wyposażone w układ elektroniczny służący do sterowania jego pracą oraz do współpracy z urządzeniami dodatkowymi: gwc oraz jednostką chłodzącą ARTIC.

rekuperator aeris next 350

Podłączony do instalacji rekuperator przeciwprądowy AERISnext 350 z najwyższym odzyskiem ciepła.  

 

rekuperator AERISnext 350 z gruntowym wymienikiem ciepla

Rekuperator AERISnext 450 (po prawej) z gruntowym wymiennikiem ciepła (po lewej).

 

AERISnext 600 450 z jednostka chlodzaco ARTIC

Rekuperator AERISnext 600 z jednostką chłodzącą ARTIC.

 

Wyposażenie rekuperatora

 

Dokładny opis budowy rekuperatora przeciwprądowego

 

Dobór rekuperatora

Dobór rekuperatora o właściwej mocy już na etapie projektu gwarantuje podaż odpowiedniej ilości powietrza. Praca rekuperatora o za niskiej mocy skutkować może niedostateczną ilością powietrza, a co za tym idzie, brakiem komfortu wentylacyjnego w domu. 

Również prawidłowy montaż i uruchomienie rekuperatora, które są ważnymi etapami montażu całego systemu rekuperacji, są odpowiedzialne za efektywne funkcjonowanie całego systemu rekuperacji.

Pamiętaj również o dobraniu właściwej instalacji wentylacyjnej oraz o zatrudnieniu takiej firmy, która będzie potrafiła połączyć wszystkie te elementy w energooszczędną i absolutnie komfortową całość.

 

Jeżeli chcesz skonsultować dobór i wycenić rekuperator, wypełnij formularz zapytanie ofertowe - skontaktuje się z Tobą Doradca Rekuperatory.pl, który razem z instalatorem Rekuperatory.pl zadbają o wykonanie najwyższej jakości systemu rekuperacji w Twoim domu. 

 

Zobacz pomiary pracy rekuperatora online

 

Rekuperator - grzeje i chłodzi?

Rekuperator to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła -  służy do wymiany powietrza w budynku: wywiewania zużytego i nawiewania świeżego przy jednoczesnym odzysku energii z powietrza wywiewanego. Do odzysku tego dochodzi w wymienniku rekuperatora, w którym obydwa strumienie powietrza przepływając blisko siebie, wymieniają się energią.

Rekuperator wymienia powietrze w pomieszczeniach wyciągając zużyte i nawiewając świeże odzyskując przy tym energię z powietrza wywiewanego. Wymiennik ciepła w rekuperatorze dąży do wyrównania temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powierza. Zimą, gdy powietrze wchodzące do budynku jest zimne, a w środku domu jest ciepło, powietrze wchodzące ogrzewa się od wychodzącego. Dzięki temu procesowi nawiewane do domu powietrze jest cieplejsze.

Poniższy przykład obrazuje sytuację: temperatura powietrza zewnętrznego 7,5 stopni C, a nawiewanego 21,3 stopnie. Oznacza to, że rekuperator odzyskał ciepło równe 13,8 stopni Celsjusza.

Korzystając z pomiaru pracy rekuperatora on-line możesz też sprawdzić dzisiejszy pomiar temperatur rekuperatora.

 

pomiary rekuperatora on line

Rekuperator odzyskał 13,8 stopnia C z powietrza wyciąganego z pomieszczeń i ogrzał powietrze zewnętrzne do temperatury 21,3 stopnia.

 

Rekuperator - utrzymując ciągłą wymianę powietrza w pomieszczeniach przez permamentne wietrzenie - odzyskuje jednocześnie energię. Byłoby to niemożliwe przy wentylacji grawitacyjnej lub wietrzeniu metodami naturalnymi, tj. przez otwarcie okien, kiedy powietrze w pomieszczeniu zostaje wprawdzie wymienione, ale przy jednoczesnym mocnym wychłodzeniu i przeciągach.

 

Latem ten sam proces działa w drugą stronę - wewnątrz domu powietrze jest chłodniejsze, na zewnątrz gorące, więc powietrze wchodzące do budynku schładza się od powietrza wychodzącego - wymiennik rekuperatora zawsze wymienia ciepło pomiędzy powietrzem wchodzącym a wychodzącym.

Do rekuperatora podłączyć można dodatkowo gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą, która obniży temperaturę powietrza nawiewanego podnosząc jeszcze bardziej komfort.

 

Z czego składa się rekuperator

 

 

Działanie wymiennika ciepła w rekuperatorze

Wymiennik ciepła rekuperatora umieszczony jest w samym środku centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła pomiędzy wentylatorem nawiewnym i wywiewnym. To właśnie przez wymiennik przepływa całe transportowane powietrze w systemach rekuperacji i to w nim odbywa się proces wymiany energii, czyli odzysk ciepła.

Kierunek powietrzu nadają wentylatory: z zewnątrz czerpane świeże powietrze przechodzi przez wymiennik, w którym oddaje energię do powietrza równocześnie wywiewanego z pomieszczeń. Oba strumienie powietrza nie mieszają się, a jedynie płyną blisko siebie w kanalikach wymiennika.

Dzięki własnościom materiału, z którego zbudowany jest wymiennik oraz jego budowie, podczas przepływu powietrza następuje wymiana energii pomiędzy strumieniami: ciepłe powietrze oddaje część ciepła do powietrza chłodnego. Dzięki temu nawiewane z zewnątrz świeże powietrze ogrzewa się.

 Pamiętaj, że system rekuperacji umożliwia dostarczenie do wymiennika powietrza, które będzie już wstępnie opracowane temperaturowo: latem chłodniejsze, zimą cieplejsze. Jest to możliwe dzięki możliwości wyposażenia rekuperatora w gruntowy wymiennik ciepła.

 

Obejrzyj, na jakiej zasadzie działa wymiennik w rekuperatorze:

wymiennik ciepla rekuperatora

 

Montaż rekuperatora

Montaż rekuperatora jest ostatnim etapem montażu systemu rekuperacji. Wykonuje się go po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych w domu: tynkowania, zabudowy ścian, sufitów i malowania.

Montaż rekuperatora poprzedzają trzy główne etapy:

 • wykonanie instalacji wentylacyjnej, czyli ułożenie kanałów (przewodów) wentylacyjnych
 • wykonanie punktów nawiewnych i wywiewnych
 • położenie instalacji do sterownika

 

montaz instalacji rekuperacji

Montaż rekuperatora poprzedza montaż instalacji wentylacyjnej

 

Po podłączeniu rekuperatora do systemu rekuperacji, należy wykonać bardzo ważną czynność, bez której prawidłowe funkcjonowanie systemu rekuperacji, a więc zarówno generowanie oszczędności na ogrzewaniu, jak i zapewnienie maksymalnego komfortu wentylacyjnego, nie byłoby możliwe. Jest nią regulacja całego systemu.

Regulacja jest przez wielu instalatorów traktowana po macoszemu: raz, że prawidłowe jej wykonanie zajmuje nawet kilka godzin, dwa, że trzeba umieć ją wykonać. Do prawidłowej regulacji potrzebny jest anemometr - specjalne urządzenie pomiarowe, które pozwala precyzyjnie określić pożądane, zgodne z projektem ilości powietrza wentylacyjnego w każdym pomieszczeniu i przy każdym punkcie nawiewnym i wywiewnym. Regulację przepływów powietrza wykonuje się na końcówkach kanałów: anemostatach, a wyniki pomiarów zapisuje w specjalnym protokole pomiarowym: niezbędnym dokumencie do późniejszych ewentualnych korekt w ustawieniach pracy systemu rekuperacji.

 

pomiar instalacji rekuperacji

Pomiar parametrów pracy systemu rekuperacji wykonuje się razem z montażem rekuperatora.

 

System rekuperacji zaczyna swoją pracę dokładnie po podłączeniu rekuperatora do gotowej instalacji wentylacyjnej. Dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny nadają ruch dwóm strumieniom powietrza: nawiewanemu i wyciąganemu rozpoczynając przewietrzanie domu, czyli wentylowanie pomieszczeń. Od tego czasu należy przyjąć, że rekuperacja w domu jest uruchomiona.

W dalszej kolejności, już po montażu rekuperatora, podłączeniu go do instalacji oraz wyregulowaniu punktów, przychodzi czas na zaprogramowanie sterownika rekuperatora. Programuje się go najczęściej w trybie tygodniowym uwzględniając indywidualne potrzeby domowników.

Jeżeli inwestor zdecydował się rekuperację wzbogacić o urządzenie gruntowego wymiennika ciepła (gwc), jest on także montowany w tym samym czasie, sprawdza się wtedy ponownie szczelność instalacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz ciśnienie całego układu na manometrze.

 

Etapy montażu rekuperatora - podsumowanie:

 • podłączenie urządzenia do gotowej instalacji wentylacyjnej
 • ustawienie odpowiednich wartości przepływów powietrza w systemie rekuperacji
 • podłączenie sterownika i zaprogramowanie pracy rekuperatora na sterowniku
 • podłączenie gruntowego wymiennika ciepła

 

Jak zamontować rekuperator i ... zaoszczędzić?

Zaplanowanie wykonania instalacji wentylacji mechanicznej na etapie projektowania może bardzo ograniczyć wiele kosztów ponoszonych w trakcie budowy domu, dzięki czemu sam koszt instalacji będzie względnie niski. W ekstremalnych przypadkach może okazać się, że wykonanie zaplanowanej w fazie projektowania domu instalacji będzie tańsze, niż wykonanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

W Skandynawii rekuperator w domu jednorodzinnym został zastosowany prawdopodobnie po raz pierwszy około dwudziestu lat temu. Obecnie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest tam standardem montowanym w ponad 95% nowych domów. W Niemczech rozwiązania zapewniające oszczędność energii są dotowane, więc również bardzo wiele nowych domów budowanych jest z rekuperatorem w standardzie. W Polsce urządzenia te pojawiły się stosunkowo niedawno i niestety wciąż są traktowane jako niekonieczne i dodatkowe, a przez starszych majstrów budowlanych określane często jako fanaberie inwestora. Czy na pewno tak powinno być?

CENA KOSZTORYSOWA INSTALACJI Z ODZYSKIEM CIEPŁA

Posłużmy się konkretnym przykładem budynku o powierzchni użytkowej 180 m2. Standardowo jest to budynek wyposażony w parter (110m2) oraz poddasze użytkowe (70 m2). Inwestor decyduje się na zamontowanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i z takim założeniem zgłasza się do biura rekuperatory.pl. Instalacja wykonana w trwałej technologii przewodów sztywnych oraz wyposażona w najnowszej generacji rekuperator przeciwprądowy AERIS w tym konkretnym przypadku została wyceniona na kwotę 22.000 PLN. W pierwszej chwili kwota ta może wydawać się wysoka, jednak po dokładnej analizie zmian, jakie można zastosować w budynku, okazuje się ona zupełnie inna...

Cena ta zawiera nie tylko fachowy projekt wentylacyjny wykonany przez inżyniera posiadającego wieloletnie doświadczenie w zakresie wentylacji, ale również wszystkie urządzenia i niezbędne akcesoria: nawet ponad 100 metrów sztywnych przewodów wentylacyjnych wysokiej jakości, niezbędnych złączek wraz ze specjalistyczną izolacją do nich, trójników, taśm uszczelniających, elementów niezbędnych do podwieszenia instalacji, rekuperatora przeciwprądowego wyposażonego w wentylatory na prąd stały oraz nowoczesny system sterowania i zabezpieczenia przed mrozem oraz koszty montażu zawierające wykonanie niezbędnych przekuć, montaż i uszczelnienie instalacji, zamontowanie i uruchomienie rekuperatora oraz kontrolę sprawności działania całej instalacji potwierdzoną odpowiednim protokołem. Cena zawiera oczywiście również koszt dostawy całego wspomnianego wyżej sprzętu na budowę. Cena w tym przypadku nie zawiera jednak kosztu zakupu oraz wykonania gruntowego wymiennika ciepła, który został zamontowany na tej budowie dopiero kilka miesięcy później.

NA CZYM MOŻNA OSZCZĘDZIĆ DZIĘKI REKUPERACJI

Po wstępnej analizie projektu okazuje się, że w przypadku zmiany wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną można zrezygnować z wymurowania jednego komina wentylacyjnego. Pozostają jedynie kominy spalinowe wykorzystywane przez piec CO oraz kominek, z których zrezygnować nie można. Okazuje się również, że rezygnujemy z zainstalowanych na dachu dodatkowych kształtek wentylacyjnych, czyli kominków dachowych - pozostawiamy jedynie płaski dach.

Cztery okna połaciowe wyposażone w mikrowentylację zamieniamy na identyczne okna bez opcji mikrowentylacji, co znacznie zmniejsza ich koszt.

To samo dotyczy pozostałych okien i drzwi typu balkonowego. Rezygnacja z mikronawiewników czy - w niektórych wypadkach - rezygnacja z konieczności otwierania okien pozwoli na dalsze obniżenie kosztów o elementy wymagane przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, które po prostu nie zostaną kupione ani zamontowane. Warto również zauważyć, że okna nieotwierane są generalnie najtańsze, więc w przypadku np. niektórych fragmentów okien salonu może to dość znacznie obniżyć koszt ich zakupu.

Jak wyglądają w takim wypadku oszczędności:

 • Koszt komina

  Samo wymurowanie komina od parteru do dachu to wydatek - w zależności od stosowanych materiałów oraz kosztów murarzy - rzędu od 1500 do 2000 PLN. Jednak fragment komina wystający ponad dachem musi zostać wykończony tak, aby do dachu pasował. Według projektu budowlanego jego górna część ma zostać wymurowana z ozdobnej cegły klinkierowej. Koszt ponad dwumetrowego odcinka komina wymurowanego z klinkieru, z wewnętrznymi kanałami minimum 140x140 mm, zabezpieczonego miedzianymi kołnierzami przed deszczem w miejscu jego styku z dachem oraz ładnie wykończonego (fuga) to dodatkowy wydatek na poziomie około kilku tysięcy złotych. Maksymalna oszczędność, jaką możemy uzyskać rezygnując z jednego komina może więc wynieść nawet ponad 10.000 PLN. Oczywiście jest to wielkość względna, zależna od wielkości komina oraz rodzaju jego wykończenia.
 • Koszt kominków dachowych

  Generalnie oscyluje na poziomie od około 150 do nawet grubo ponad 2000 PLN, w zależności od ilości zastosowanych kształtek oraz typu dachu. Koszt ten będzie minimalny w przypadku kształtek wprowadzonych po prostu w blachę (w przypadku pokrycia blaszanego), będzie jednak znacznie większy w przypadku dachu wykonanego z dachówek oraz jeśli architekt przewidział długie kanały wentylacyjne sięgające od parteru do specjalnej dachówki kominkowej (nawet grubo ponad 2000 PLN, wliczając w to koszt drogich dachówek wyposażonych w kominki, kosztujących niejednokrotnie nawet kilkaset złotych za sztukę). Maksymalna oszczędność wyniesie więc tu nawet 2500 PLN.
 • Koszt okien połaciowych

  Okno połaciowe dobrej klasy znanego producenta, wyposażone w mikrowentylację kosztują od 1200 do 2500 PLN za sztukę w zależności od wielkości i modelu. Identyczne okno tego samego producenta pozbawione mikrowentylacji kupimy dużo taniej. Różnica w cenie czterech okien może wynieść nawet 2000-3000 PLN. Przyjmijmy tu wielkość około 2500 PLN.
 • Koszt pozostałych okien i drzwi balkonowych

  Wyposażanie okien w mikrowentylację lub nawiewniki higrosterowane w przypadku wyposażenia domu w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła jest zupełnie niepotrzebne. Są to dodatki, z których praktycznie nigdy w domu korzystać nie będziemy, skoro świeże powietrze zapewni rekuperator. Sceptycy zapewne będą tu szukać argumentów przeciwnych, jednak logika podpowiada, że inwestowanie w mikronawiewniki okienne jest w tym wypadku po prostu wyrzucaniem pieniędzy. Oczywiście wskazane jest pozostawienie możliwości otwierania okien - po prostu przyjemnie jest, szczególnie wiosną - otworzyć w całym domu szeroko okna, szczególnie wtedy, jeśli budujemy go na wsi lub w pobliżu lasu. Rezygnacja z możliwości otwierania niektórych okien pozwoli na dodatkowe obniżenie kosztów ich zakupu, przy czym należy zwrócić uwagę, aby były to okna, do których mamy łatwy dostęp. Po prostu musimy mieć możliwość umycia ich od czasu do czasu... Ze względu na dość dużą różnorodność ofertową w tej branży i olbrzymie różnice w cenach różnych typów okien i drzwi balkonowych trudno jest dokładnie oszacować oszczędność w kosztach ich zakupu, w przypadku rezygnacji z mikrowentylacji czy nawiewników higrosterowanych. Kwota ta może oscylować od około 2500 do nawet 10.000 PLN i więcej. Aby sceptycy mieli swoje trzy grosze przyjmijmy absolutnie minimalną kwotę oszczędności na różnicy w typie okien na około 2500 PLN.
 • Koszt instalacji CO

  Dobrze zaizolowany dom wyposażony w system rekuperatora może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło budynku nawet o 30-60% w zależności od stopnia zaizolowania i dokładności wykonania budynku, jeśli zamiast w technologii tradycyjnej zostanie on wybudowany w technologii zbliżonej do technologii domu pasywnego. Okazuje się, że dzięki zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła można znacznie obniżyć zarówno obliczoną moc pieca CO, jak i grzejników, czy innych elementów systemu grzewczego. W tym wypadku warto wykonać odpowiedni audyt energetyczny, jednak przyjmując zmniejszenie wielkości pieca CO, grzejników oraz pozostałych elementów systemu CO o bezpieczną wielkość od 20 do 30%, jaka w zupełności znajdzie odniesienie w zyskach ciepła uzyskiwanych dzięki rekuperatorowi, okazuje się, że kolejna oszczędność finansowa może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych!

Podsumowując kwoty oszczędności uzyskane dzięki rezygnacji z niektórych elementów niezbędnych przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej uzyskaliśmy ponad 20.000 PLN. Faktyczny koszt instalacji rekuperatora najwyższej klasy jest więc de facto porównywalny z kosztem wykonania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. A po uwzględnieniu wszystkich zmian w budynku - zdecydowanie niższy! Logicznie rozumując w tym konkretnym przypadku pytanie "po jakim czasie zamortyzuje się rekuperator zainstalowany w budynku" właściwie traci sens. Mówimy więc nie o systemie, który ma się zamortyzować, a raczej o systemie, który powoduje znaczne oszczędności bez dodatkowego zwiększania kosztów instalacyjnych w nowym budynku mieszkalnym.

Plusów zamontowania w naszym domu instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła jest jednak zdecydowanie więcej.

Oszczędności i koszty rekuperacji na przykładzie domu jednorodzinnego 180m2 przy kosztach zakupu systemu opartego o rekuperator AERIS 350 na poziomie 22 000 pln:
  Oszczędności razem: 21.000 PLN
Rezygnacja z kominów i kominków dachowych 12.500
Rezygnacja z mikrowentylacji w oknach połaciowych 3.500
Oszczędności na typie okien i drzwi balkonowych 2.500
Koszty zmniejszonej instalacji CO 2.500

 

Cała prawda o rekuperatorze entalpicznym

Rekuperator AERISnext z wymiennikiem entalpicznym występuje w każdej wersji urządzenia. 

Co to jest i jak działa rekuperator z odzyskiem wilgoci

Wymiennik rekuperatora entalpicznego przekazuje wilgoć z powietrza usuwanego z budynku do powietrza wchodzącego. Na wymienniku praktycznie nie występuje efekt wykroplenia, a więc utraty energii przez parę wodną, występuje natomiast bezpośrednie przekazanie cząsteczek prawy wodnej wraz zawartą w nich energią.

Oznacza to, że energia przekazywana jest nie w postaci ciepła szczątkowego powstałego w efekcie wykroplenia wody na ściankach wymiennika, jak ma to miejsce w standardowych wymiennikach, ale przekazywana jest bezpośrednio, wraz z cząsteczkami pary wodnej przenikającej ze strumienia powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego.

rekuperator entalpiczny AERIS

Rekuperator AERISnext z wymiennikiem entalpicznym odzyskującym wilgoć.

 

Sprawność rekuperatora z wymiennikiem z odzyskiem wilgoci

Według bilansu energetycznego opracowanego w Niemczech dla tego typu wymiennika sprawność termiczna (oparta na zmierzonej temperaturze) wynosi około 80-85%, jest więc niższa niż sprawność termiczna analogicznego wymiennika przeciwprądowego. Jednakże dzięki przekazaniu dodatkowej energii wraz z wilgocią obliczona całkowita sprawność energetyczna takiego wymiennika sięga nawet 127%, czego nie zapewni jakikolwiek wymiennik krzyżowy czy przeciwprądowy.

Mimo iż sprawność większa niż 100% na pierwszy rzut oka wydaje się być wartością nieprawdziwą, warto zauważyć, że podobnego typu obliczenia wykonuje się dla pieców CO, posiadających dzięki efektowi kondensacji sprawności powyżej 100%, co często podają producenci tychże. Faktem jest, co należy uświadomić przede wszystkim osobom nie mającym na co dzień styczności z obliczeniami sprawności i energią: sprawność wyłącznie termiczna - czyli zmierzona i odczuwalna dla człowieka temperatura strumienia powietrza nawiewanego - w wymienniku entalpicznym będzie niższa. Sprawność energetyczna (obliczeniowa) będzie jednak wyższa, gdyż powietrze nawiewane do budynku zawiera więcej wilgoci. A w każdej cząsteczce wody mamy odrobinę energii cieplnej.

 

Korzyści z zastosowania rekuperatora z wymiennikiem wilgoci (entalpicznego)

 • znaczne podwyższenie komfortu klimatycznego zimą (wyższa wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach),
 • brak ryzyka oszronienia wymiennika, co zapewnia stałą wentylację i mniejsze zużycie energii przez rekuperator,
 • znaczne obniżenie zapotrzebowania na energię w porównaniu z układem: rekuperator z wymiennikiem zwykłym plus nawilżacz powietrza.

 

Aby uzmysłowić sobie, w jaki sposób cząsteczki pary wodnej mogą wpływać na temperaturę w budynku, pozwolimy sobie zaproponować wykonanie pewnego doświadczenia myślowego z wykorzystaniem dostępnych w marketach budowlanych tzw. klimatyzerów (uwaga, nie mylić z klimatyzatorami), czyli urządzeń nawilżających powietrze w celu jego schłodzenia: wykorzystywany jest w nich efekt obniżenia temperatury odczuwalnej w pomieszczeniu poprzez silne nawilżenie powietrza. Okazuje się, że aby dla lepszego komfortu klimatycznego nawilżyć powietrze ciepłe i suche, najczęściej trzeba odebrać z niego energię (wchłanianą przez parę wodną o zazwyczaj dużo niższej temperaturze). Włączając klimatyzer nie schładzamy powietrza, a jedynie zwiększamy jego wilgotność, co w efekcie daje chwilowe uczucie chłodu, często bez znaczącej zmiany temperatury w pomieszczeniu.

W wymienniku rekuperatora, w wyniku wykroplenia wilgoci, następuje znaczne wysuszenie powietrza wchodzącego do budynku. Efekt wykroplenia podwyższa sprawność każdego wymiennika, kosztem jednak wysuszenia powietrza. Nawiewamy więc powietrze stosunkowo ciepłe, ale bardzo suche, co nie zawsze jest przyjemne, szczególnie zimą. Aby dowilżyć powietrze stosujemy więc czasowe ograniczenia wentylacji zimą lub nawilżacz, który odczuwalną temperaturę ponownie znacznie obniży - analogicznie jak wspomniany wcześniej klimatyzer.

Realna sprawność takiego układu (rekuperator + nawilżacz) zapewniającego lepszy komfort kosztem obniżenia temperatury, będzie niższa niż wymiennika entalpicznego. W wymienniku entalpicznym powietrze zostaje nawilżone parą wodną zawierającą energię cieplną z pomieszczeń, a więc o temperaturze wyższej niż temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń, stąd w bilansie energetycznym, a przede wszystkim w odczuwaniu komfortu klimatycznego wymiennik entalpiczny góruje nad wymiennikiem krzyżowym, a nawet przeciwprądowym.

 

Sterowanie procesem przekazywania wilgoci w rekuperatorze

Zgodnie z przeprowadzonymi w Niemczech badaniami wymiennik entalpiczny przekazuje aż do 65% wilgoci zawartej w powietrzu wywiewanym do powietrza wchodzącego do budynku, co oznacza większy komfort zimą. Badania oraz opinie użytkowników dowodzą, że wymiennik entalpiczny zapobiega przesuszeniu normalnie użytkowanego budynku. Warto pamiętać, że samo urządzenie nie wytwarza wilgoci - ono ją odzyskuje z powietrza wywiewanego, co oznacza, że jeżeli użytkownicy domu nie wytworzą wilgoci, nie będzie jej. Sytuacja taka jednak jest czysto hipotetyczna, ponieważ każdy człowiek jest źródłem nie tylko ciepła, ale i wilgoci. Dodatkowo w trakcie normalnego użytkowania budynku, czyli gotowania, prania, mycia się, wilgoć ta jest wytwarzana w naturalny sposób.

jak dziala wymiennik entalpiczny

Przekrój membrany w wymienniku entalpicznym.

 

Materiał, z którego wykonany jest wymiennik z odzyskiem wilgoci w rekuperatorze AERISnext

Wymiennik entalpiczny wykonany jest z opatentowanej membrany polimerowej z wbudowaną technologią Microban firmy dPoint odporną na zagrzybienie, zamarzanie oraz na drobnoustroje. Jej ogromną zaletą jest możliwość mycia wymiennika, co było niemożliwe przy zastosowaniu starej technologii polegającej na wykorzystaniu celulozy. Działanie takiego układu przypomina w efekcie działanie nowoczesnych materiałów oddychających, z jakich wykonywana jest wysokiej klasy odzież. Obecnie stosowany wymiennik entalpiczny wykonany z membrany można z powodzeniem płukać, podobnie jak wymienniki w zwykłych rekuperatorach bez odzysku wilgoci. Czyszczenie to jest elementem przeglądów serwisowych systemu, którym zajmują się serwisanci Rekuperatory.pl.

erv

 

Dla uzyskania podobnego do entalpicznego efektu komfortu klimatycznego w przypadku zwykłych wymienników należy zastosować nawilżacze kanałowe umieszczone w kanałach wentylacyjnych. Ubocznym efektem stosowania nawilżaczy kanałowych jest konieczność czyszczenia i dezynfekcji całej instalacji wentylacyjnej przynajmniej raz w roku. Zastosowanie wymiennika entalpicznego problem ten eliminuje - czyszczenie instalacji wyposażonej w wymiennik entalpiczny może odbywać się analogicznie jak instalacji zwykłego rekuperatora.

 

Rekuperator jak żarówka energooszczędna

Rekuperatory AERIS, oprócz bardzo wysokich parametrów odzysku ciepła sięgających powyżej 95%, zużywają na pierwszym biegu zaledwie 25 W. Poziom zużycia energii tych urządzeń porównywalny jest z energooszczędną żarówką!

Tak znaczną redukcję zużycia prądu uzyskano dzięki zastosowaniu nowoczesnych wentylatorów na prąd stały. Zużycie prądu w takich wentylatorach jest niższe o ponad 40% w porównaniu z wentylatorami na prąd zmienny, stosowanymi w większości modeli rekuperatorów. Dzięki oszczędnościom, średni roczny koszt użytkowania rekuperatora AERISnext nie przekracza 150 złotych.

Bardzo wysoki współczynnik odzysku ciepła charakteryzujący rekuperatory AERIS uzyskano dzięki znacznej zmianie konstrukcyjnej wnętrza wymiennika ciepła: zamiast tradycyjnych kanałów o przekroju prostokątnym zastosowano wymiennik, którego kanaliki - w uproszczeniu - mają kształt trójkątów równoramiennych. Dzięki temu powierzchnia wymiany zwiększyła się dwukrotnie w stosunku do stosowanych dotąd rozwiązań. Oprócz tego w rekuperatorach AERISnext zastosowano wysokiej jakości izolację wewnętrzną wykonaną z polipropylenu spienionego (E)PP, która nie tylko wycisza pracę urządzenia, ale stanowi izolację termiczną zwiększając parametry pracy.

W przeciwieństwie do innych rekuperatorów koszty eksploatacyjne systemu wentylacyjnego nie rosną w okresie zimowym: zastosowana w rekuperatorach AERIS nagrzewnica wstępna została skonstruowana w taki sposób, który znacznie ogranicza zużycie energii, gdyż pracuje ona tylko w sytuacji, gdy może dojść do zamarznięcia wymiennika. W rekuperatorach AERIS zastosowano odpowiedni algorytm sterowania pracą nagrzewnicy, który powoduje jej włączenie się tylko na krótkie okresy czasu.

Więcej o zużyciu energii przez nagrzewnicę wstępną »

 

Niskie temperatury rekuperatorowi nie straszne

Przy panujących w niektórych miesiącach zimowych w naszym kraju rekordowo niskich temperaturach praca rekuperatora nieco różni się od tej, jaką wykonuje on w temperaturach dodatnich. Przede wszystkim w tych urządzeniach, których nie wspomaga praca gruntowego wymiennika ciepła, elektronika rekuperatora - by nie dopuścić do oszronienia wymiennika, okresowo włącza nagrzewnicę wstępną, standardowo montowaną we wszystkich urządzeniach AERIS.

Nagrzewnica jest zamontowana w kanale doprowadzającym powietrze z zewnątrz, w bliskiej odległości od wymiennika ciepła. Nagrzewnica wstępna załącza i wyłącza się automatycznie jedynie minimalnie podgrzewając powietrze zewnętrzne. Dzięki temu kondensat wykraplający się wewnątrz wymiennika nie ulega zamarzaniu.

Sterowanie systemem antyzamrożeniowym odbywa się w oparciu o parametry temperatury zewnętrznej, temperatury powietrza wywiewanego, wydajności oraz czasu.

Pamiętać przy tym warto, że choć nagrzewnica jest elektryczna, jej załączanie się nie powoduje znacznego wzrostu zużycia energii, bo nagrzewnica uruchamia się zaledwie na krótkie okresy czasu wg specjalnego algorytmu pracy, co pozwala na niezwykle energooszczędną pracę dając jednocześnie możliwość zachowania ciągłej zrównoważonej wentylacji. Oznacza to przede wszystkim brak konieczności redukowania obrotów wentylatora nawiewnego.

W niskich temperaturach, np. takich, jakie zanotowaliśmy 6 lutego 2012 r., gdy termometr w kanale czerpnym zanotował temperaturę minus 10,6 stopni C, dobrze widać, jak energooszczędnym urządzeniem jest rekuperator, bowiem do pomieszczeń nawiewane było powietrze o temperaturze plus 16,6 stopni C. Oznaczało to, że system grzewczy musiał podgrzać powietrze o zaledwie około 5 stopni (w zależności od ustawionej przez użytkownika temperatury komfortu 20-22 stopnie C).

Sprawdź na własnej skórze jak działa rekuperacja - system rekuperacji z rekuperatorem AERISnext 600 znajduje się we >Wrocławiu, przy ul. Rudzkiej - w siedzibie REKUPERATORY.PL)

 

By-pass w rekuperatorze

By-pass w rekuperatorze jest specjalnie zaprojektowanym obejściem dla powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W czasie, gdy jest otwarty, ciepłe powietrze wyciągane z budynku omija wymienik i jest bezpośrednio kierowane do wyrzutni. Dzięki ominięciu wymiennika, nie ogrzewa ono niepotrzebnie chłodnego, zewnętrznego powietrza, które nawiewane jest do pomieszczeń.

By-pass w rekuperatorach jest automatyczny, oznacza to, że nie sam otwiera się i zamyka w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Jeżeli system uzna, że w budynku jest za ciepło, otworzy klapę by-passu, a powietrze wywiewane z pomieszczeń, ominie wymiennik ciepła.

by pass w rekuperatorze

Przy otwartej klapie by-passu (wiosną i latem) powietrze wyciągane z pomieszczeń omija wymiennik rekuperatora.

 

Dzięki funkcji by-passu chłodniejsze powietrze nocne jest nawiewane bezpośrednio do pomieszczeń bez przejścia przez wymiennik.

By-pass używany jest głównie latem - w tym okresie chłodniejsze powietrze (lub powietrze z gruntowego wymiennika ciepła) wprowadzane jest bezpośrednio do budynku.

By-pass w rekuperatorach AERIS jest w pełni automatyczny, jedynym parametrem, jaki należy określić jest tzw. temperatura komfortu, jaką chce się uzyskać w budynku.

 

zamkniety by pass w rekuperatorze

Przy zamkniętej klapie by-passu (zimą) powietrze wyciągane z pomieszczeń przechodzi przez wymiennik ciepła.

 

System sterowania rekuperatorem

Rekuperatorami AERISnext można sterować można za pomocą sterownika ComfoSense lub ComfoSwitch. Wszystkie modele AERISnext posiadają także wyświetlacz z pełnymi opcjami sterowania w obudowie rekuperatora we frontowej części urządzenia.

 

Sterownik ComfoSense

ComfoSense C

Intuicyjny sterownik do zarządzania pracą rekuperatorów AERISnext w pełnej wersji.

 

Sterownik ComfoSwitch

ComfoSwitch C

Sterownik ComfoSwitch do zarządzania pracą rekuperatorów AERISnext w wersji pełnej i wersji standard.

 

Za pomocą sterowników ustawić można stopnie regulacji wydajności pracy rekuperatora

1 - niski poziom wentylacji (używany podczas niskiego zapotrzebowania na wentylację)
2 - średni poziom wentylacji (używany podczas normalnego zapotrzebowania na wentylację)
3 - wysoki poziom wentylacji (używany podczas kąpieli, gotowania, przyjęcia oraz wszędzie wtedy, kiedy trzeba w krótkim czasie przewietrzyć dom)

Sterownikiem Comfo Sense dodatkowo zarządzać można pracą Jednostki Chłodzącej ARTIC oraz gruntowym wymiennikiem ciepła.

 

Sterownik bezprzewodowy RFZ

Sterownik RFZ

Bardzo użyteczny w domu z rekuperacją sterownik bezprzewodowy RFZ.

Sterownik ten służy do okresowego zwiększania stopnia wentylacji. Warto, by znalazł się w każdej łazience. Naciśnięcie ikonki zegarka podwyższa bieg do najwyższego (3) na określoną ilość minut (fabrycznie 10) skutecznie usuwając niechciane zapachy i nadmiar wilgoci.

 

 

Rekuperator a sprawność energetyczna wymiennika ciepła

W razie dodatkowych wątpliwości, prosimy o kontakt: pytania@rekuperatory.pl

Jaka jest sprawność wymiennika ciepła w rekuperatorach AERISnext?

Wymiennik przeciwprądowy w rekuperatorach AERISnext  cechuje się maksymalną sprawnością odzysku ciepła do 94% (zgodnie z EN13141-7:2010 przy wzorcowej wartości przepływu przy 50 Pa). 

 

Ważne!

Warto pamiętać, że dobór rekuperatora uzależniony jest nie tylko od powierzchni użytkowej domu, ale również od rozkładu i rodzaju pomieszczeń, a także kilku innych ważnych cech architektury obiektu.

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie