Rekuperator: kiedy się go montuje.

W artykule znajdziesz

  1. Etapy montażu rekuperatora

Etapy montażu rekuperatora

Montaż rekuperatora jest ostatnim etapem montażu systemu rekuperacji. Wykonuje się go po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych w domu: tynkowania, zabudowy ścian, sufitów i malowania. Wtedy, gdy już cała instalacja rekuperacji jest położona i gotowa do użytku, a punkty nawiewne i wywiewne (anemostaty) zainstalowane. Zazwyczaj jest to tuż przed wprowadzeniem się.

Montaż rekuperatora poprzedzają trzy główne etapy

  • wykonanie instalacji wentylacyjnej, czyli ułożenie kanałów (przewodów) wentylacyjnych
  • wykonanie punktów nawiewnych i wywiewnych
  • położenie instalacji do sterownika (jeśli zamontowano)
  • montaż GWC, jednostki ARTIC, systemu antysmogowego ALPHAclear (jeśli wybrano – opcje)

 

montaz instalacji rekuperacji

Montaż rekuperatora poprzedza montaż instalacji wentylacyjnej

 

Po podłączeniu rekuperatora do systemu rekuperacji, należy wykonać bardzo ważną czynność, bez której prawidłowe funkcjonowanie systemu rekuperacji, a więc zarówno generowanie oszczędności na ogrzewaniu, jak i zapewnienie maksymalnego komfortu wentylacyjnego, nie byłoby możliwe. Jest nią regulacja całego systemu.

Regulacja jest przez wielu instalatorów traktowana po macoszemu: raz, że prawidłowe jej wykonanie zajmuje nawet kilka godzin, dwa, że trzeba umieć ją wykonać. Do prawidłowej regulacji potrzebny jest anemometr – specjalne urządzenie pomiarowe, które pozwala precyzyjnie określić pożądane, zgodne z projektem ilości powietrza wentylacyjnego w każdym pomieszczeniu i przy każdym punkcie nawiewnym i wywiewnym. Regulację przepływów powietrza wykonuje się na końcówkach kanałów: anemostatach, a wyniki pomiarów zapisuje w specjalnym protokole pomiarowym: niezbędnym dokumencie do późniejszych ewentualnych korekt w ustawieniach pracy systemu rekuperacji.

 

pomiar instalacji rekuperacji

Pomiar parametrów pracy systemu rekuperacji wykonuje się razem z montażem rekuperatora.

 

System rekuperacji zaczyna swoją pracę dokładnie po podłączeniu rekuperatora do gotowej instalacji wentylacyjnej. Dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny nadają ruch dwóm strumieniom powietrza: nawiewanemu i wyciąganemu rozpoczynając przewietrzanie domu, czyli wentylowanie pomieszczeń. Od tego czasu należy przyjąć, że rekuperacja w domu jest uruchomiona.

W dalszej kolejności, już po montażu rekuperatora, podłączeniu go do instalacji oraz wyregulowaniu punktów, przychodzi czas na zaprogramowanie sterownika rekuperatora. Programuje się go najczęściej w trybie tygodniowym uwzględniając indywidualne potrzeby domowników.

Jeżeli inwestor zdecydował się rekuperację wzbogacić o urządzenie gruntowego wymiennika ciepła (gwc), jest on także montowany w tym samym czasie, sprawdza się wtedy ponownie szczelność instalacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz ciśnienie całego układu na manometrze.

 

Etapy montażu rekuperatora – podsumowanie

  • umocowanie rekuperatora w docelowym miejscu (podwieszenie lub montaż na podstawie)
  • podłączenie urządzenia do gotowej instalacji wentylacyjnej
  • uruchomienie instalacji
  • ustawienie odpowiednich wartości przepływów powietrza w systemie rekuperacji
  • podłączenie sterownika i zaprogramowanie pracy rekuperatora na sterowniku